Разчитане на резултати от медицински изследвания

  • 59 732
  • 759
  •   1
Отговори
# 555
  • Мнения: 4 872
Папиломатозата и койлоцитозата се причиняват от човешки папилома вирус. Полипът обикновено е доброкачествено образувание. Хиперплазията са увелични клетки, а хроничния цервицит е възпаление на маточната шийка.
Всичко това може да бъде премахнато чрез леки хирургични интервенции като leep/lletz, конизация или по друг начин по преценка на лекаря и с оглед на цялостното състояние на жената и съответно историята на заболяването, довело до биопсията.
Като цяло не е нищо кой знае колко притеснително, изискващо черни мисли и притеснения.
Успех!

# 556
  • Мнения: 687
Бременна съм 34 г.с  откриха ми кандида албиканс опасна ли е ? Аг ме вика следващата седмица за лечение, какво би било то? Аз си мислих, че ще ми предпише някакви глобули

# 557
  • Мнения: 9 093
Да, ще ти предпише глобули, които са безопасни за теб и бебето. Лактобацилите ти са редуцирани, тоест, трябва да се действа и в тази насока. Може да ти изпишат и глобули с пробиотик, но и да не ти, можеш да си вземеш и да направиш един 10 дневен курс, защото си е нужно, предвид резултата.

# 558
  • София
  • Мнения: 39

Много моля ако някой е наясно с цялата тази терминология да ми обясни много ли е зле положението!На микробиологията ми излезе ешерихия коли в допълнение!

# 559
  • Мнения: 11 844
Не съм съвсем наясно с всичко, но има наличие на атипични клетки, т.е. променени.
Ето цитат:
Атипични плоски клетки с неясно значение – ASCUS – съответства на втора група по ПАП, но е наложително скорошно повторно изследване – 6 месеца и ако находката се повтори е желателно да се направи биопсия.

Препоръчаната Колпоскопия е оглеждане на шийката под микроскоп за да се видят добре тези клетки.

Втората част мисля, че е тест за папилома вирус и явно е отрицателен.

# 560
  • Мнения: 9 093
Гинекологът ти ще поеме нещата оттук насетне, ще направи колпоскопия, както е препоръката, не се притеснявай.
Пап 2 е ок, а ПАП 2 В е признак на някакъв възпалителен процес, и не е сериозно, стига да се вземат мерки навреме.
Аз имах такъв резултат когато лекувах бактериална вагиноза - нищо страшно, само ми беш3 нарушена флората долу...и в резултат, това даде отражение и на цитонамазката.
Не се притеснявай Simple Smile

# 561
  • Мнения: 269
Здравейте, правих скенер на главата, симптоми ми са силна скованост във врата, стеггнатост в мускулите, обща отпадналост, напрежение в главата, силна замаяност, сърцебиене и заглъхване на ушите. Моля за помощ

# 562
  • Мнения: 9 093
Всичко ти изглежда наред, със съвсем леки изменения по два прешлена, които обаче обхващат доста големи мускулни групи, което обяснява оплакванията ти.
Не се притеснявай Heart

# 563
  • Мнения: 1 405
Здравейте,
Правих цитинамазка, 2ра група излезе, но това написаното ме притесни. Имам час чак след 9дни... ще съм много благодарна някой, ако знае, да каже какво значи това

# 564
  • Мнения: 9 093
Здравей!
Всичко изглежда горе долу нормално, групата е ок, имаш гъбички и липсващи лактобацили, откъдето и левкоцити, т.е.нарушена флора, не е нищо фатално. Лекувала ли си нещо наскоро? Оплаквания?

# 565
  • Мнения: 1 405
Благодаря ти много! Да, имам оплаквания, кърмя и вече година нямам и затова цикъл. Оттам хормонален дисбаланс заради висок пролактин.
Flowers Hibiscus

# 566
  • Варна
  • Мнения: 1 214
Здравейте, може ли някой да ми разчете резултатите от изследванията Simple Smile Flowers Hibiscus
Скрит текст:

Скрит текст:

Скрит текст:

# 567
  • Мнения: 11 844
Здравейте, може ли някой да ми разчете резултатите от изследванията Simple Smile Flowers Hibiscus
Скрит текст:

Скрит текст:

Скрит текст:

Пролактина ти е завишен, той се синтезира от хипофизата - причините могат да са много. На първо място правилно ли е изследван (без стимулиране на гърди и секс 48 часа, преди вземане на кръв да си в покой поне 15мин най-добре 30). Ако това е спазено и резултата е коректен отиваш на ендокринолог да търси причината, най-често се прави скенер/ЯМР да се отхвърли аденом. Относно щитовидните хормони - най-вероятно ще ти кажат, че са в норма и са добре, но Т4 е нисък, това е хормона който щитовидната сама произвежда, т.е. за мен имаш понижена функция на жлезата.
Фолиевата киселина ти е ниска, трябва допълнителен прием. Може и заради нея да е нисък хемоглобина, но е хубаво да се провери и как е нивото на вит.В12 (в предвид, че MCV е почти на горна граница мисля, че ще излезе дефицит).
Вит.Д също е в норма, но е на долна граница и би било хубаво да се вдигне още в предвид пък идващите зимни месеци.

# 568
  • Варна
  • Мнения: 1 214
Благодаря! 🌺 Имам микроаденом на хипофизата и затова ми е висок пролактина. На лечение съм с достинекс от вече 11 години, но не го смъквам. За първи път ми правиха изследване на макропролактина и не ми е много ясно какво значат тези проценти?

# 569
  • Мнения: 11 844
Благодаря! 🌺 Имам микроаденом на хипофизата и затова ми е висок пролактина. На лечение съм с достинекс от вече 11 години, но не го смъквам. За първи път ми правиха изследване на макропролактина и не ми е много ясно какво значат тези проценти?

Ясно, хм за първи път чувам да не спада от лечение. Иначе това изследване и аз не го бях чувала, ходих да почета и доколкото разбирам чрез него се изключва фалшиво завишен пролактин. Ето
Скрит текст:
Макропролактин.   95% от циркулиращия пролактин е мономерен (23.5 kDa),  в по-малки количества има  50–60 kDa  димери  (“big prolactin”)  и много големи молекулни  форми 150–170 кDа  (“big- big prolactin.”).  Последният, който не притежава биологична активност  се означава като макропролактин и при физиологични условия  е  <1% от общия кръвен пролактин.  Повишените му количества водят до макропролактинемия и отчитане на фалшива хиперпролактинемия, която няма клинично значение и се възприема като лабораторен артефакт. Най-често се установяват анти-пролактинови  IgG антитела (в 90%),  които свързват пролактина  и образуват високомолекулни комплекси.   

     Макропролактинемията се явява сериозна причина за погрешна диагноза и предпоставка за извършване на излишни изследвания и лечение – МРИ на хипофиза и неадекватно лечение.  Според съвременните експертни указания (2011 г) при всички пациенти с асимптоматична хиперпролактинемия се препоръчва скрининг за макропролактинемия.   В УСБАЛЕ, София е въведен    метод   с   преципитация на пролактиновите комплекси, чрез което може да се регистрира макропролактинемия.  Някои проучвания показват, че 40% от пациентите с хиперпролактинемия имат макропролактинемия,  но само малка част от тях изявяват симптоматика за хиперпролактинемия – галакторея се среща в 20%, олиго/аменорея  в  45% и аденоми в 20%.  Дългогодишното проследяване на пациенти с макропролактинемия и нормални нива на мономерния пролактин  показва,  че не настъпват усложнения или прогресия на състоянието, което не налага лечение.

Това от друго място...интерпретация на резултати
Обикновено делът на мономерния хормон е около 85%. Ако по време на реакцията на утаяване тази цифра спадне до 40%, тогава това означава, че има значително количество от голяма част.

Ако цифрата е 60% или повече, това може да означава, че в серума няма значително количество макропролактин. Стойността на хормона, която варира в района на 40-60%, е причината за повторния анализ.

Просто, ако количеството на пролактиновия мономерен POST PEG е до 40%, тогава това е добро. Ако е над 60% при паралелна хиперпролактинемия, тогава хормонът е повишен поради мономерното вещество. Това положение със сигурност ще се случи с подходящи симптоми и изисква лечение.

Общи условия

Активация на акаунт