Имало едно време в Чукурова | ВВ, Кьосем - исторически и костюмни драми №13

  • 25 225
  • 745
  •   1
Отговори
# 645
  • Мнения: 3 436
Привет!
Ваня, съгласна съм с разсъжденията ти по-горе за двата плана. Репликата ми беше по това, че "Който смесва това, което е плана на Хюнкяр с плана на Демир , разбира по друг начин всичко", казано по повод на вчерашните коментари. А според мен вчера нямаше такова смесване. Коментирахме по-скоро субективното възприемане на този брак от Зюлейха. Разменихме и реплики по думите й, казани по линия на плана Хюнкар. "Когато ме женехте насила за Демир" за мен е показателна реплика, все едно дали е казана в 4. или 24. еп.
Зюлейха имаше избор, ОК. И се остави безмълвно да я стягат за сватба, но кога прие с дума предложението на Демир?
Ще повторя, че според мен сериозно се подценява - или не познава - нездравото психическо състояние на човек след опит за самоубийство. И на свой ред бих казала, че който смята "да"-то в такъв момент за напълно свободно и доброволно, по друг начин разбира всичко. Wink
Нека запазим различията си и да не дискутираме до края на сериала дали нещо, което не е насила в буквалния смисъл - формално, физически, юридически, е такова и в психологически и емоционален план.
Ако човек се чувства емоционално насилен, какво значение има какво казват правото и страничните наблюдатели.  Wink

Последна редакция: ср, 20 мар 2019, 12:36 от Tania M.

# 646
  • Мнения: 3 451
Цитат
В началото всеки от тримата знае различни неща и не издава какво знае.
Ооо, Хюнкяр знаеше всичко! Беше забелязала и тръпката на Демир към Зюлейха. Затова и съвсем открито му каза, че не е изненадана от това, че ще предлага брак на Зюлка. Е, изигра едно малко театро там с: "Чак пък брак", ама никаква съпротива. Laughing
А що се отнася до свободата, тя е преди всичко състояние на духа, викат й вътрешна свобода. Има и външна, на която й викат независимост, свързана с политически и юридичиски условия.

# 647
  • Мнения: 3 436
  Simple Smile E, не, и думи като свободен имат повече от един начин на употреба. Телефонът дава свободно, мястото свободно ли е, свободна жена - в смисъл неомъжена или неангажирана във връзка с друг мъж.
Точно последното имаше предвид Ваня. И да, затова на Демир му изнасяше да я "вземе" в качеството на сестра на Йълмаз, а не на "заета" жена. Искам - вземам, точка по въпроса. Wink

# 648
  • Мнения: 3 451
Естествено, че има и ежедневна употреба на думата свободно, ама като изключим първото (за телефона), всички други имат юридически смисъл. Например, свободна, неомъжена жена значи не е обвързана с брачен договор. Нооо, текстът за различните видове насилие касае състоянието на духа, свободата на волята, разума, с които човек прави избор. А  Демир вече знаеше, че макар и юридически свободна, Зюлейха не е свободна жена пред Бога, пред себе си и пред Йълмаз. Да не говорим за Хюнкяр.

# 649
  • Мнения: 3 246
Привет момичета Hug,
Ваня Hug
Цитат
Йълмаз изгаря от желание да убие Демир. „Моята цел е да отмъстя“, казано и пред конака на Шермин, и пред Мюжгян. И това е същото, което каза при излизането от затвора.  Самото условие при преговорите е вид отмъщение към Демир, но и към Зюлейха. Какво от това, че всички в Чукурова ще знаят какъв подъл и безчестен човек е Демир, а жена му му е изменила, това ще повиши ли самооценката на Йълмаз?
Аз също не съм наясно за себе си, Йълмаз чест ли защитава или достойнство, но мисля, че това прословуто условие не би могло да дава обяснение. Лично за мен, това условие няма пряко значение. Йълмаз няма нито за цел да отмъщава на Зюлейха, нито да петни честта й, нито да доказва на Чукурова какъв безчестен човек е Демир. Ако това беше целта му, Йълмаз нямаше да я преследва под форма на поставяне на условие, което Демир е ясно, че никога няма да изпълни, а щеше да намери начин тази информация да излезе в публичното пространство или чрез интервюто, което даде или чрез друг човек или под формата на той каза, оня каза. Но нищо такова не се случи, което означава, че онова условие не е целяло накърняване на честта на младите Яман и така повишаване самооценката на Йълмаз. Нямаше развитие в такава посока и на такава основа, а дори напротив - в интервюто си Йълмаз именно затвърди честта на младите Яман. Което противоречи на това "Какво от това, че всички в Чукурова ще знаят какъв подъл и безчестен човек е Демир, а жена му му е изменила....". Та, лично за мен това условие на Йълмаз беше съвсем преднамерено, за да може Демир да разбере две неща: 1. Йълмаз да потърси отговорност очи в очи за нарушаването на моралното неписано правило за мъжката дума и мъжката чест; 2. Да даде такова условие, което предварително знае, че Демир няма да изпълни и така конака да си остане негово притежание. Защо е отишъл на срещата-помирение, тогава?! Защото така се прави...от срещи на високо равнище в международните отношения, до срещи в стопанската и икономическата сфера до търговски сделки на по-ниско ниво или сделки "на маса" от съселяни, да речем. Ходи се на срещата и се поставят условия, а понякога и такива, които се знае, че няма да бъдат изпълнени и това означава, че по-нататъшни преговори по тази сделка са трудно мислими. Йълмаз искаше да покаже на Демир, че няма начин да му препродаде конака, точно за това дойде на тази среща и постави неизпълнимо условие. Иначе самата самооценка на Йълмаз имаше отношение до там, че да каже това в очите на Демир, защото до сега Йълмаз нямаше възможност да каже каквото и да било по въпроса в подобна атмосфера. Въпрос на достойнство за Йълмаз е било чрез условието, да накара Демир да усети моралното нарушение и да разбере, че Йълмаз още не е "преглътнал" и приел това. Отделно: за това, че Йълмаз изгаря от желание да убие Демир, това са думи и заявки, но виждаме именно кой действа на практика, а това е именно Демир. Йълмаз каза, че иска да го убие, но този, който насочи първи пистолета и стреля беше Демир, а не Йълмаз, нали! И още: след срещата отново този, който предприе конкретни стъпки беше пак Демир - той нае човек, който да развали спирачките на колата на Йълмаз, с цел убийство. Та, Йълмаз може да си твърди много работи и да си говори, но този, който действа е именно Демир. Да не забравяме, че Демир също говори за гробове, даже повече от 3. За съжаление, сега Демир ще "бере плодовете" на слабостта си. Дано сега успее да подреди приоритетите си и да си даде ясна сметка, а не пак пак да обвинява друг или съдбата. Демир трябва да си даде сметка, че убийството на Йълмаз няма да го доближи до Зюлейха, още повече, ако тя разбере, че именно Демир е отговорен за това.
Таня Hug
Цитат
Нека запазим различията си и да не спорим до края на сериала дали нещо, което не е насила в буквалния смисъл - формално, физически, юридически, е такова и в психологически и емоционален план.
Ако човек се чувства емоционално насилен, какво значение има какво казват правото и страничните наблюдатели. Wink
Именно! Много от жертвите на емоционално насилие и тормоз имат избор, но това е прекалено просто обяснение, а истината е в сринатата психика на жертвата, което е много сложно и комплексно положение.
Много често в пространството се чува по отношение на жени, жертви на домашно насилие: "има избор, като я бият, да си тръгне", но не е толкова лесно, не е толкова просто, защото жената е жертва и на психически и емоционален тормоз и насилие.
В тази връзка, лично аз не гледам на Зюлейха така..."имала избор", имаше, но всичко по онова време беше достатъчно сложно, за да бъде гледано на ситуацията по този начин. Но това е моята гледна точка и моето виждане по въпроса. За мен Зюлейха беше жертва на емоционален тормоз и на манипулации от Хюнкяр. Зюлейха каза "да" на плана Хюнкяр, който не включваше любов, която сега Демир си изисква по неговия план. Пак казвам, лично за мен Демир би имаш шанс за любов със Зюлейха тогава, когато той изкупи своята вина и поеме отговорност за грешките си и незаконните си постъпки. Тогава, след разкаяние и изкупване на вината си, след смирение, природата би дала на Демир любовта.
 bouquet bouquet bouquet
Цитат
Демир вече знаеше, че макар и юридически свободна, Зюлейха не е свободна жена пред Бога, пред себе си и пред Йълмаз. Да не говорим за Хюнкяр.
Катя Hug точно така! Аз също съм на това мнение. Именно тук е моралното престъпление на Демир и Хюнкяр (повече).

# 650
  • Мнения: 21 201
 wavey

Промо откъс.
https://vk.com/birzamanlarcukur?z=video-82230597_456240277%2F4ea … pl_wall_-82230597
Сладкото бабче се завръща.

# 651
  • Мнения: 3 634
Таня, започнах по твоя пост, но беше много рано сутринта, сега продължавам към всички, които са писали по въпроса. Наясно съм с манипулациите и различните видове насилие върху Зюлейха. За мен основната манипулация с трайни последици на Хюнкяр се състоеше в това, че тя като майка се възползва от това, че Зюлейха нямаше представа от майчинството и вложи детето в нейния план. Тогава за Зюлейха важното беше животът на Йълмаз. Но в крайна сметка Зюлейха с това, което знаеше и не знаеше, което разбираше и не разбираше, дълбоко отчаяна и страдаща, избра Йълмаз. Затова за мен тя е силна жена. Тя се омъжи за Демир заради Йълмаз, казвайки „да“ с поглед на Хюнкяр, облечена в нейната сватбена рокля. И ние още сме в този етап, когато Зюлейха е там с Хюнкяр. Демир присъства, но неговият етап в истинския смисъл на думата „брак“ ще започне, ако - ние не знаем дали това ще се случи, ако в този брак възникне любов и Зюлейха каже „да“ и на Демир. Иначе ще спре до нивото Хюнкяр. Аз лично наблягах и преди, и сега повече на нейното крайно решение, отколкото на нейното страдание, защото то определя хода нататък. Но винаги съм знаела цената на съгласието пред чиновника. Трябва да нямаш никакви чувства, за да не виждаш, че тя страда. С излизането на Йълмаз от затвора и с течение на времето, както и присъствието на малкия Йълмаз до нея, Зюлейха се променя, тя сега гледа с други очи. Беше интересно да чуем това, което я попита Демир:какво би направила с днешния си акъл, но не чухме. Сигурно ще чуем още много неща нататък от това, което тя сега вижда и преживява, но не коментира.

Катя, Хюнкяр не е най-хитрата, дори и тя не знаеше всичко. Разбра късно, че Демир е знаел, че двамата са мъж и жена. А най-вероятно дори не подозира възможността Демир да знае чие е детето. За мен той гледа цялата история отгоре и има най-добра видимост.

Дана, разбирам как мислиш. Но какво постига Йълмаз? И четиримата знаят за разговора в затвора. Йълмаз разказа това и пред събралите се пред конака на Шермин; достатъчно е Шермин да знае. И в двата случая не е очи в очи, а пред други хора. Не знаем нататък Йълмаз какво ще направи. Сега послужи за обявяване на война, но неофициално; това знаят само Фекели и Йълмаз; Демир си я води и без това, докато Фекели и Хюнкяр си говорят за бъдещето. Но ще видим, може Йълмаз да се вслуша в думите на Демир и да има сили „да си вземе, каквото иска“. За мен това е правилното, вместо да се занимава с Демир.
На масата на т.нар. преговори има нещо друго интересно. Демир трябва да избира между две еднакво ценни неща: конака на чичо му и родовата земя, към която е привързан от любовта, получена от бащата, от една страна, и любовта, която го прави жив и за която той се доказва, от друга. Хитростта е в това, че ако Демир приеме условието, той ще изгуби не само Зюлейха, но и честта си. Тогава и притежанието на конака се обезсмисля, защото какъв Демир, господар на Чукурова ще е, ако е без чест. Получава се така, че Демир вече не може да се откаже от Зюлейха. Не само защото той не може да живее без нея, но и не може да се върне към предишния Демир, когото уважават.

Нейджъл,очаквам с нетърпение просветление в Азизе. Трябва да разкажат още много неща за миналото.            
 
Olanların sorumlusu iken, hesap soran olmak…


# 652
  • Мнения: 3 246
Привет Hug,
Ваня Hug
Цитат
Но какво постига Йълмаз? И четиримата знаят за разговора в затвора. Йълмаз разказа това и пред събралите се пред конака на Шермин; достатъчно е Шермин да знае. И в двата случая не е очи в очи, а пред други хора.
Мисля, че всички други бяха на голямо разстояние от тях, Гафур им даде нареждане с ръка да се дръпнат назад, само Гюлтен приближаваше лека по лека. Шермин беше в конака си, зад стъкло и надали чуваше какво говори Йълмаз - той не говореше високо. Отделно: на всички в конака им е ясно, че Йълмаз и Зюлейха са били мъж и жена, защото спяха в една барака. Може другите хора в Адана и от хай-лайфа да не го знаят, но работниците от чифлика са наясно, наясно е и Шермин, че те са имали физическа връзка, а не са били само годеници - Вели ясно й го каза. Така че, Шермин отдавна е наясно със ситуацията, но си мисли, че след ареста Зюлейха се е обърнала към Демир поради неговото внимание и заради живота, който й предлага той. Шермин е наясно, че Зюлейха още обича Йълмаз. Та, Йълмаз няма да изненада никого от чифлика с думите си (хората в чифлика си затварят устите и от страх и от лоялност към Яман) това той го знае добре.
Ясно е защо Йълмаз не може да говори очи в очи с Демир без други хора - Демир веднага вади оръжие и Йълмаз даже няма да може да се изкаже Mr. Green Wink. Демир проявява някакво търпение само пред хора Rolling Eyes Mr. Green. Какво цели Йълмаз? Вече го казах няколко пъти - да излезе от ситуацията, като на преговорите за конака да даде неприемливо предложение/условие и така оставяйки "топката" в полето на Демир, всъщност да си задържи малкия конак. Това, според мен цели Йълмаз, а не мърсене на честта на младите Яман.
Цитат
Но ще видим, може Йълмаз да се вслуша в думите на Демир и да има сили „да си вземе, каквото иска“. За мен това е правилното, вместо да се занимава с Демир.
Ами като гледам този, който се занимава е не Йълмаз, а Демир. Демир се занимава много повече с Йълмаз, отколкото обратното: постави му капан с бележката; искаше да го взриви, кандидатира се за председател на търговската палата, създадена с идея на Йълмаз; на неговата маса Дженго подскачаше и злословеше по Йълмаз - "Кой е той?", "Как могат тук да го смятат за човек"? (ресторанта); саботира сделката с памука; прати и да режат портокаловите дръвчета; сега нае хора да развалят спирачките. Именно Демир трябва да насочи поглед към Зюлейха и към бизнеса си вместо само да мисли как да навреди на Йълмаз и физически и икономически.
Много му е лесно на Демир да се надува с това: "ако имаш сили, ела и ти си вземи", защото е законния съпруг на Зюлейха и той има единствено право над нея....ожени се за Зюлейха, докато Йълмаз беше на сигурно място в затвора и нямаше смелостта и доблестта да му иде на свиждане и да му го каже в очите....сега вече е лесно да се петелчи, бидейки законния съпруг и да "раздава" съвети. Йълмаз нищо не може да каже, нито да направи. Дори и да избягат със Зюлейха някъде, Демир законно ще ги преследва с полиция, ще бъдат издирвани, още повече, ако с тях е и детето. Затова Демир сега е много ербап срещу Йълмаз, а тайно му "спретва" убийство. Rolling Eyes
 bouquet

Последна редакция: ср, 20 мар 2019, 18:20 от dana78

# 653
  • Мнения: 28 099
Привет! Hug

Да отбележа, че Зюлейха може и сега да е в социална изолация, но по-горе ставаше дума за друго. За съзнателното изолиране - в конкретни ситуации и случаи - в името на конкретна и голяма цел:
"• Изолация прекъсване на телефона, определяне къде може да се ходи и къде не може, забрана за среща с приятели и роднини, скриване на информация, забрана за напускане на дома без присъствие на насилника;"
Всичко това го видяхме основно от Хюнкар, но и от Демир.

Не, Таня, не съм го написала в този смисъл. А и не видях, че има статия. Написах го не във връзка със забраните на Хюнкар. Демир подари кола на Зюлейха и с това ѝ даде възможност за свободно придвижване. Нито някой я следи, нито разговорите по телефона са ѝ забранени, но и преди писах, че тя е самотна. Няма среда, и преди Нихал, и сега. При приятелките на Хюнкар ли да отиде. Веднъж тръгнаха с Демир на гости, затрупа ги свлачището; дойдоха гости в дома им, нахлу Фекели, стана скандал, гостите не повториха. Демир други близки приятели няма, за роднини някакви не се е чуло, изключвам Шермин. Оставиха я само с детето, да говори на човече, което нищо не разбира. И така много от нейните мисли остават за дълго скрити от зрителите. Чуваме някои от тях доста по - късно, а за други все още чакаме.

Това ще е от онези кадри от сета, които мислихме за сватба.

"Bazıları için önemli olan tek şey itibardır - За някои единственото нещо, което има значение, е репутацията." /ГТ/



Изглеждат като семейна двойка, притеснена за децата си. Wink

# 654
  • Мнения: 21 201
 wavey

Скрит текст:
Прогулка по особняку Яманов
Перевод, от  Галины:
...Как видите , я в особняке Яманов , где идут съемки , буду снимать сейчас , хочу , чтобы вы следовали за мной...Это главный вход , а дальше зал , где они все время находятся , а этот коридор мало показывают , как только входишь , с левой стороны вход в знаменитый зал Яманов , где , в основном они и находятся. Я счастлива , как ребенок , что будучи репортером , наяву все увижу , думаю , и зрители тоже, Обеденный стол тут маленький , но когда они собираются , то он раскладывается.Разве невозможно получить удовольствие в зале Яманов ?...Мои глаза застряли на телефоне..Больше всех по нему говорит Хюнкар-ханым..Раньше , в моем детстве ,на кабельных телефонах была деталь , на которой я зацикливалась , шнур все время закручивался и я его раскручивала. Ну , раз взяла в руки , тоже раскручу ., и положу , может кто -то отдыхает в доме , точно , кто -то наверху отдыхает , может Демир ..., может Зулейха , но я кабель раскрутила....Теперь вхожу на кухню....Смотреть на камере одно , а видеть своими глазами другое..Правда , очень милая кухня,.Здесь все собиралось для съемок у антикваров в течение двух лет , мебель старая , из ореха.., все нашли у антикваров.. Слева дверь выходит в сад , но я вернусь обратно и пойду наверх в спальни..Я не готовилась , и не знаю , где расположены ,и где спальня Хюнкар и молодых...Помните , что Зулейха скатилась с этой лестницы и родила преждевременно ? Здесь 8 месяцев уже настоящий особняк...Спальня Хюнкар , заходим...Я тоже впервые вижу...Я столько узнала ..Ух ..вся мебель из настоящего ореха.., и кровать удобная...Не смейся Эрджан ( оператор )., я себя побалую..Ухожу из ее спальни , но мне любопытно увидеть спальню Демира и Зулейхи.., здесь все красивое , антикварное.. Кабинет Демира..Здесь две спальни...Нашла их спальню..., только детской кроватки ( люльки ) нет ..По-моему еще лучше , чем спальня Хюнкар ..Вот , своими глазами , теперь , не забудьте следовать за мной , ухожу только из особняка , что еще предстоит !! Какие репортажи !!! Следуйте за мной , чтобы я не скатилась , как Зулейха.. Увидимся !!!
https://vk.com/club171698810?z=video-171698810_456239285%2Ff279e … l_wall_-171698810


SET



NEW


# 655
  • Мнения: 5 464
Бюлент /Гафур/ пак с най-много храна пред него.

# 656
  • Мнения: 2 630
Много ми харесва Вахиде и като жена и като актриса! newsm10
  bouquet Hug Heart Eyes

# 657
  • Мнения: 3 634
Здравейте! Hug

Пролетно настроение на всички!

В очакване на днешния епизод фотографията в колата беше най-неочакваното нещо,
което можеше да се види. Grinning

Тези преговори са завършили с мир.
От Уур:


Последна редакция: чт, 21 мар 2019, 13:16 от vanja@

# 658
  • Мнения: 28 099
Здравейте! Hug

Пролетно настроение на всички!

В очакване на днешния епизод фотографията в колата беше най-неочакваното нещо,
което можеше да се види. Grinning

Тези преговори са завършили с мир.
От Уур:




 Grinning

# 659
  • Мнения: 3 246
Привет момичета,
Тази вечер съм на събиране bowuu и няма да мога да гледам серията. Моля, пишете, какво се случва...ще хвърлям по един поглед на темата. Благодаря много! Hug
Лучия Hug надявам се да си на линия! bouquet Всички не гледащи се надяваме на твоите коментари - подробни и свежи с хумор. Благодаря! bouquet
Мили дами, приятно гледане довечера! Hug

Общи условия

Активация на акаунт