Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

• 25 фев. 2019, 11:22 ч.

Любители на рози

• 2 882
  • 54
  •   1
Отговори
# 45
Благодаря, значи ще поръчам от Флоров

Поръчай на гол корен обаче.
По-горе споделих, че за есенно садене съм поръчвала на гол корен от Флоров и дойдоха много добри и големи растения. Развиха се чудесно. Миналата пролет се изкуших да поръчам няколко катерливи от Флоров и ги взех нарочно в контейнер. Растенията се оказаха много нищожни и почти не мръднаха цяло лято. Останах разочарована от техните в контейнер.
В контейнер съм поръчвала от Бритрозако и Оакплантс и са ми идвали чудесни, големи растения, без проблеми.

pnet, на гол корен пролетно садене ще изпробвам тази пролет. Аз пък съм чела, че есенно засадените имат по-добър старт пролетта.
Ще видим. Ще споделя впечатления по-нататък.

Благодаря. Всъщност не знам какви са, то не е описано в сайта им в какво са. На гол корен в кутия купихме миналата година от недан плант, там под всяка една си пише в какво е засадена. Засадихме ги в първите дни на април , всички са прихванаха и цъфтяха чак до сняг както вече бях казал. От недан плант купихме следните номера: 1,7,8,9,11,15, 20 . Бяхме поръчали и номер 4 но не пристигна. Всички цъфтяха с изключение на номер 1, която се надяваме тази година да цъфне. Номер 9 по невнимание беше отрязана половината с косачка , и аз го прерязах на три засадих ги, и сега гледам че двете са започнали да правят пъпчици. Всъщност сега се сещам да ви попитам, как разбирате дали са се прихванали резниците, в нета пише че това че имат листа не означава че имат и корени и са се прихванали.

# 46
  • тук, на мястото си
Купувала съм от Бритрозако на гол корен.  Доволна съм,  добри рози,  здрави корени,  отговарят си на имената. Макар, че беше пролет, тръгнаха бързо и цъфнаха още същата година. Като казвам пролет имам в предвид февруари.
Садила съм и април месец, но бяха в саксии, цъфнали и им опадаха половината листа.
Повечето са ми от Холандия и са садени на есен.

pnet, не е ли вече време да ги  откриваш? Моите ги орязах,  тръгнаха вече.

ismailyk,  на резниците им махам шишетата в началото на април. Някои са имали много и хубави зелени листа и като махна бутилките и до там. Не знам как се познават.

# 47

Розата от саксия е вече засадена в градината. Едната полувина буквално беше изсъхнала, а цветовете увехнали още преди да се разтворят, не знам как не ги е срам да продават такива рози. Дано отвън в градината да се оправи, предполагам че е бордюрна , нямаше никакъв етикет с име и прочие , стъблата й са тънки като клечка сено

# 48
  • густо майна Филибето
Привет, любителки на рози! Моите рози са купувани основно преди 10-11 години, от местни производители, чайни хибриди, затова и на повечето не зная имената. След още 3 -4 години имах още една голяма покупка, тогава започнаха да продават и т.н. Английски рози, тях ги поразпознах.
Като напълних градинината, в цветарския форум се появи и една запалена розарка, която ни разби всички представи за розите и ни научи, че те си имат имена, история, форма на храста и сортови особености. И народа полудя по рози, почнаха се едни поръчки...
А моите не само че ми бяха повече от достатъчно, но и като започнаха да нарастват храсти и дървета, се позасенчиха и започнаха да не цъфтят толкова. И аз само гледам като Гаврош снимките на момичетата Grinning

Утро, ама как ще се притесняваш да питаш в Хобито? Те всички там с питане са се ограмотили толкова! Simple Smile А и така се трупа опит. На една розата й расте, на друга - същата роза не, започват да се търсят причините, и покрай това научаваш много неща.

Добре, че в началото съм си купувала чайни хибриди, та като ги наблъсках през 40см, не си пречат чак толкова. Този тип рози се режат всяка година сравнително ниско.

Мини розите могат да се оставят да си растат като храст, разликата с другите е, еч цветчетата им, а понякога и листата им, са по-дребни от на другите, а клончетата по-къси. Но това не й пречи да стане метър храст.

Рязането не е страшно, не ми се е случвало роза от рязане да умре. Наблюдавайте ги внимателно как растат и цъфтят, и никакви познания да нямате, за 3 години ще ви е ясно коя как точно да режете.

Има значение в коя част на страната сте, климата и почвите се различават, от там и растежа на розата. Затова съветите на едни може да не са точните за други.

Като питате да някоя роза, снимайте не само цвета, но и храста. Ако ви интересува точния сорт, тук може и да не случите на познавач, отивайте в Хобито или в Градини и рози , а може и на двете места, докат оси харесате едното.
 Форумите са два, защото в Хоби админката беше зарязала форума, изпокараха се, една групичка се отдели и направи нов форум. Хоби се сдоби с нов админ, който направи форума по-удобен за ползване, но за съжаление пишещите хора са по-малко. Те и на другото място са по-малко, и аз много много съжалявам за разцепването Sad

Прочетох всичко тук, но докато пиша, забравих какви въпроси бяха повдигнати, ще следя темата вече и ще помагам, ако мога.

Последна редакция: сб, 16 мар 2019, 10:08 от Ljuboznatelna

# 49
Ljuboznatelna, благодаря!
Приключих с пролетното рязане аз. Малко, много - каквото е, такова. Догодина - повече!!!

Нямам търпение вече всичко да се раззелени!

Преди седмица насадих споменатите по-горе Waltz Time  и Double Delight на гол корен. Изглеждат добре. Вече започват да се разлистват.

# 50
  • София
Имам питане: кога се започва с пръскане за гъбички и въшки?
Още съм начинаеща в този занаят, а имам голямо желание розите ми да са със зелени листа, да не покафеняват, съхнати падат.

Последна редакция: пт, 22 мар 2019, 15:31 от pnet

# 51
Имам питане: кога се започва с пръскане за гъбички и въшки?
Още съм начинаеща в този занаят, а имам голямо желание розите ми да са зелен, да не покафеняват, съхнат,и падат листата.

Ние вкъщи имаме над 25 рози, и никога с нищо не сме ги пръскали, и няма покъфеняване и падане на листата.

# 52
  • София
[[/quote]
Ние вкъщи имаме над 25 рози, и никога с нищо не сме ги пръскали, и няма покъфеняване и падане на листата.
[/quote]

Моите рози са в гората и там флората и фауната са различни от тези в населените места. Wink

# 53
  • Norge
„Хобито“ беше това място, на което се регистрирах едва ли не с предна дата  Simple Smile след като го открих. С толкова желание не съм се включвала някъде от много години.
Наистина, много знаещи хора, депресиращо знаещи.   Heart Eyes

Утро, много хубава идея за отваряне на нова тема. bouquet

Аз много рози нямам, дори с голямо задоволство уморих 10-15 корена, с които някога купихме къщата.
Струпани в една леха, пречеха, бучеха, абе... Mr. Green

По-късно обаче си купих влачещи - това са розите, които обичам, и сега им се радвам вече 4-5 години.

Исмайлик, никога не съм опитвала да вкореня резник; размножавам чрез отводи, това поне работи безотказно.
Едва тази пролет, след като изрязах толкова много материал, реших да бучна няколко клечки, от едното любопитство. Но няма да остана разочарована ако нищо не се получи.

# 54
Привет! И аз да се запиша при вас. Имам няколко обикновени розички,чаени хибриди ли,как им казват... 😃
Вчера вуйчото на ММ извади едни мнооого стари рози и ми ги даде,защото иначе щеше да ги хвърли. Насадих ги,ще видим дали ще оцелеят. Те са наистина много стари,но цъфтят много. Едната е червена,другата жълта,бабешки да ги наречем. 😃 Нямам желание аз да ги уча по имена и да ги кръщавам. Сложно ми е още.
Ще се радвам да си обменяме опит! 🤗🌺

Общи условия

Активация на акаунт