Любители на рози

  • 46 197
  • 752
  •   1
Отговори
# 525
  • Мнения: 336
Дъждец, за жълто-оранжевата от моята снимка ли питаш... и да не е тя, аз ще ти отговоря - самата роза е така. Беше там като взехме градината, но според мен е доста стара и са я оставили да избуи до дърво. Има два солидни клона, които крепят цялата тази корона.

И днес пръсках със сапунлива вода. Ей, няма отърване от тези въшки. Добре поне, че отпуснаха малко мирабелата. Миналата седмица като видях как да и се сгърчили листенцата ми се сви сърцето...

# 526
  • Мнения: 19 302
Да, точно за нея. Първо помислих, че е щамбова, но после се вгледах в снимката и видях дървото.
А подрязваш ли я, като е толкова висока?

# 527
  • Мнения: 336
Ами някакво козметично рязане правих последните години. Но мисля тази есен да отрежа повече, че е станала супер голяма и оплетена. Дано не и стане нещо... Wink

# 528
  • Мнения: 6 703
Някой знаее ли какво това

# 529
  • Over the hills and far away
  • Мнения: 148
Някой знаее ли какво това

Динчо, същото видях и аз преди няколко дни на една от моите рози. Гугъл казва, че е мутация
https://www.google.com/search?q=Proliferation+rose&source=ln … =1536&bih=750

# 530
  • Мнения: 6 703
Благодаря!
И да се похваля с розата на балкона. Много й се радвам.

# 531
  • Бургас
  • Мнения: 877
Тия дни пътувах по работа, та на връщане успях да мина през градината на вилата за около час..
Леле няма такъв треволяк, за месец и нещо къде не съм ходила джунгла е станало, да видим кога ще остане време да отида да оплевя..
Милите ми рози нацъфтели, нямах време да снимам но набрах доволно букетчета, та ще покажа букетчетата Simple Smile
Един аромат се носи сега из къщи...











Много бръмбари, много чудо иначе листни въшки само на 1 забелязах, обаче с тея бръмбари не знам как ще се справя, ще търся нещо да пръскам, няма да се размина без силни препарати..
Февруари голямо кастрене им направих, че 2 години не бях ги кастрила, е прекалила съм с някои...

Последна редакция: пн, 18 май 2020, 12:37 от DolliGi

# 532
  • Горна Оряховица
  • Мнения: 1 778
Здравейте,включвам се с питане Simple Smile
Търсих информация из интернет, гледах клипове в youtube, но така и не ми става ясно на 100%.
Искам да си засъдя пълзяща роза на оградата и се чудя - с някакъв корен от шипка и да си взеема роза и да я присъдя към корена? Харесала съм си една огромна, богата роза от една комшийка и мога да й искам клонка, но ще стане ли това което искам да направя?

Друго искам и щамбова роза -дръвче.
Купих 2 от Практикер, но се оказаха изсъхнали...вече месец и нещо няма листа, а само на пръчки седят.
Мога ли да изрежа сухите присадки и да ползвам основата, която изглежда здрава(има зелена нова издънчица от стеблото) и на нея да засъдя пак така роза, която съм харесала от комшийка, като взема клонче?

# 533
  • София
  • Мнения: 12 231
Влизам да споделя, че засега изглежда ефективно и успешно премахването на въшките по розите напръскани два пъти с масло от нийм.

# 534
  • Мнения: 2 800
Разтворих Моспилан 1.5г в 5л вода, за да трепя въшките и гъсениците по розите. Сега обаче ме гложди дали няма да ги изгоря, ако е твърде концентриран, че вече имат два фалстарта от пролетта досега - изгорени с Бочко репелент за бебета /пръсках въшките/ и зелен камък, който има помля листата. Може ли да дадете съвет?

# 535
  • тук, на мястото си
  • Мнения: 21 806
Не, няма да ги изгориш.
Защо зеления камък е помлял листата, да не ги пръскала?

# 536
  • Мнения: 8 952
Нямам търпение вече да цъфнат розите. Започнаха лека-полека.
Тази вечер ще ходя на вилата да ги видя.

anitsa, аз доколкото си спомням този грамаж Моспилан е за 3 литра вода. Така че разтворът ти даже е слаб.
Но това е доколкото си спомням... Не знам защо е пълна мистерия как се разтварят тия препарати. В агроаптеката набързо обясняват и надписват с някакви неразбираеми съкращения.... и после иди се оправяй.

Аз тази година бях на вилата в извънредното положение и успях уж да обърна малко повече внимание на розите. Напръсках превантивно за черни петна, че бяха започнали да се появяват единични - доста рано тази година и то при липсата на всякакъв дъжд. За листните въшки пръсках с Вазтак нов. Забелязах, че не бяха умрели още на другия ден, а примерно чак след 3-4 дена. В една от групите ми обясниха, че тези препарати имат такова действие - в рамките на няколко дни.

anelliya и аз бях така ентусиазирана преди няколко години с първите ми опити с рози.
Нали знаеш, че първата година почти няма да приличат на себе си. Чак на третата година ще достигнат пълния си потенциал. Търпението е най-важното нещо в розарството, а така да ми липсва.....

Jeini, на щамбите пробвай там каквото ще пробваш, щом нямат признаци на живот. Те май точно така се правят, на този принцип. Но като за първи опит, дано да имаш късмет.
А за катерещата роза защо ще си играеш да правиш подобни присадки??? Отивай купувай една катереща, вече с начален старт.

Някой спомена Александра от Кент - ей, трета година я додуркам тази роза от едно съвсем малко едва вкоренено клонче, което ми продадоха. Все още не знам дали ще я бъде. Омръзна ми да я чакам. Все още не е цъфтяла като хората...

На всички горещо препоръчвам Розариум Утерсен като много цъфтежна и впечатляваща роза - истинска лавина е. Както и Уестърленд със своите "светещи" цветове, но той по-бързо преминава.

Последна редакция: ср, 20 май 2020, 13:40 от utro77

# 537
  • Мнения: 14 790
1,5 гр. Моспилан е за 10 литра вода. Поне аз такъв съм взимала,разредих го в шише от 7 литра,не е горило нищо.

# 538
  • Мнения: 6 703
Може ли мнение с какво да третирам това. Пръскатх с Топсин, но няма ефект.
Благодаря предварително. 

# 539
  • Мнения: 2 800
Не, няма да ги изгориш.
Защо зеления камък е помлял листата, да не ги пръскала?
Едната роза е в средата на трева, беше излязъл мъх и от пръскането по тревата и розата "закачи". Та така стана мазалото.

Общи условия

Активация на акаунт