Шести клас 2018/2019 - тема 4

  • 29 386
  • 755
  •   1
Отговори
# 690
  • Мнения: 3 894
Някой да знае какво ще е класното по БЕЛ този срок. При нас казала сбит преразказ и толкова - не е ясно познат или непознат текст... А каква ни е мъка този преразказ. Примирих се вече - въпреки знанията по БЕ  и теорията по л-ра за 6, ще му остави 5 заради сбитите преразкази.. Целият клас имат 4-ки на тях по нейните изисквания,  чак ми става смешно, защото имат 4-5 деца класирани на втори кръг на олимпиадата по БЕЛ със сбит преразказ и те също са с 4-ри при г-жата

# 691
  • Мнения: 6 623
Дъщеря ми каза, че този срок класната работа ще бъде тест.

# 692
  • у дома
  • Мнения: 7 166
След една форумна дискусия си разгледах и аз дипломата за средно образование. 91-а година съм завършила и в дипломата ми часовете като хорариум изобщо не са отбелязани. Оценката по всеки предмет е средно-аритметично от 9-и, 10-и и 11-и клас. Ако искам да смятам часове, трябва да гледам програмата в бележниците. А в тях мастилото как се е разтекло с годините... Някои неща са вече трудно четими.

Аз съм завършила 1989г и при мен е същото положение-няма хорариум и средноаритметични са оценките от трите години...Явно промените са ставали след това.Аз съм учила МГ и по спомени руски език беше 2 или 3 часа седмично,но др чужд език ми е бил със сигурност 2 часа само-така че такъв голям хорариум часове абсурд да се съберат...

Mama TAZ моето е с 4ка на последния сбит преразказ,а иначе е точно от децата класирали се и на 2 кръг на олимпиадата по БЕЛ.Обаче моето е на моменти-ако му допада произведението няма проблем,но ако е нещо описателно приключва и това е...

# 693
  • Варна
  • Мнения: 965
Някой да знае какво ще е класното по БЕЛ този срок. ….
На сина ми са дали сбит преразказ на непознат текст - от Малкият принц. Нямало е тест по български език, за разлика от класното първи срок.

# 694
  • София
  • Мнения: 3 468
Не мога да разбера какъв е тоя напън за сбития преразказ.Нали важния за усвояване е подробен...? Или аз съм пропуснала нещо ...но си живея с убеждението че такъв беше по регламент на НВО.Поправете ме ако греша.При нас класното ще е другата седмица.Да минават поред ангажиментите по всички предмети и да се приключва с тази учебна година

# 695
  • София
  • Мнения: 9 131
Трансформиращ преразказ е на НВО.

# 696
  • Мнения: 6 952
Не мога да разбера какъв е тоя напън за сбития преразказ.Нали важния за усвояване е подробен...? Или аз съм пропуснала нещо ...но си живея с убеждението че такъв беше по регламент на НВО.Поправете ме ако греша.При нас класното ще е другата седмица.Да минават поред ангажиментите по всички предмети и да се приключва с тази учебна година
Сбит преразказ е в програмата за шести клас. Трябва ли да се упражнява и учи само това, което ще се падне на НВО след седми клас? Лошо ли е да могат да преразказват и сбито?

# 697
  • Мнения: 24 467
Никак даже не е лошо. Много полезно умение е. И изисква повече мисъл от подробния, който залага повече на паметта. При сбития трябва да се осмисли добре кое е същественото и от кое може да се лишим.

# 698
  • София
  • Мнения: 3 468
Разбира се че не е лошо. Просто акцентират уж на материала по НВО, часовете за упражнение на преразкази са  малко...И накрая юруш че не смогнали с тъй важния материал.Каквото и да си говорим,масово учителите по БЕЛ са се напрегнали от сега за  матурата

# 699
  • Мнения: 6 952
При нас няма иуч/фуч бел. Не се препуска по материала, правят се доста преразкази (и сбити, и трансформиращи), не виждам учителката да се е напрегнала или да е напрегнала децата. На рс говорих с нея, че бихме искали да имат поне 1 час фуч бел догодина, тя ми каза, че не се притеснява, ще й стигне времето да предаде всичко и да направят достатъчно упражнения. Вярвам й (ще оставя дъщеря си само с училищна подготовка за нво), бел и мат са часовете с най-добра дисциплина, без да има излишна строгост.

# 700
  • Мнения: 24 467
Не е задължително в 6-ти клас да акцентират на НВО. Да си акцентират на взетото за годината е по-добре. Светът не е само НВО.

# 701
  • София
  • Мнения: 2 439
Доколкото си спомням (ако бъркам моля Дидева да ме поправи) за нашите деца за НВО освен трансформиращ се включва и сбит преразказ. Същото е и с тезата - има вероятност да им се падне характеристика на лит. герой. Не знам защо, но си мисля, че понеже нашите са първият набор с материала за 6 и 7 клас ще им дадат именно сбит преразказ и характеристика на НВО.

# 702
  • София
  • Мнения: 3 468
Мария,мога само да завиждам за ситуацията при вас в училище...По съдържанието на НВО-обърках се вече.Нека Дидева да каже

# 703
  • София
  • Мнения: 12 270
Моите дъщери са в един клас с дъщерята на Рашева (maria77bg). Да имат често преразкази, но тъй като не се проверяват не мога да съм убедена доколко се справят дъщерите ми. И двете нямат някакъв афинитет към БЕЛ и допълнителни занимания веднъж седмично смятам, че ще са им от полза.
Иначе наистина няма някакво пресиране и работят с нормално темпо в час. Въпреки това бих била доволна от час ФУЧ догодина, но някак си не ми се вярва да се получи.
Тъй като не мога да помагам по БЕЛ, а и признавам си не искам, аз лично ги бях записала още от тази година на Междучасие по БЕЛ и догодина ще продължат там. Това е което лично аз ще направя за подготовката им, надявам се сумарно подготовката от училище и изчистване на някакви пропуски и допълнителни упражнения в школата да са достатъчни, за да покажат най-доброто от себе си, което могат по БЕЛ. Причината да ги запиша още от тази година е, че при едната девойка нещата стават по-бавно и с натрупване и не ми се рискуваше, ако има повече пропуски да се налага догодина да взима новият материал и да наваксва пропуснатите неща, тъй като тя просто няма да се справи. Ако догодина имат ФУЧ БЕЛ може би не бих ги записала, но това е малко вероятно.

Последна редакция: пт, 03 май 2019, 13:15 от Aila

# 704
  • Мнения: 3 894
мама Мони, пепел ти на езика ... само трансформиращ ще е - Ще включат в тестовите въпроси проиведенията от 6 и 7 клас, но ще се запази формата с трансформиращия преразказ.
Така ни обясниха на нас, доколкото подразбрахме има проблем с определянето на изискванията за сбит преразказ в 6 клас.

Общи условия

Активация на акаунт