Колко пари изкарвате и колко от тях пестите месечно?

  • 18 400
  • 280
  •   1
Отговори
  • Мнения: 237
Хайде сега една неудобна тема- аз С НИКОГО не мога да говоря на тази тема- в семейството ми съм възпитавана, че темата пари е табу и на никого не му влиза в работата. Обаче аз съм любопитна по една причина- моите доходи са нормални, но веднъж като спаменах на приятелка тя щеше да падне и каза че това са огромни пари. Обаче тази приятелка си е позволявала по-големи и скъпи глезотии и покупки от мен- например има с около 1000лв по-скъп телефон, постоянно си купува чанти и обувки. От наблюдения виждам, че приятелите ми и хората около мен изкарват много по-малко явно, но си позваляват същите неща като мен! Ходим на едни и същи почивки, ресторанти, купуваме подаръци за други приятели... Е добре де- как става? Започвам да мисля, че те просто харчат всичко изкарано? Или живеят на кредити за които незнам...
Вие колко изкарвате и каква част от тези пари пестите? Аз например  печеля по около 3000лв на месец (занимавам се с валути и никога не е една и саща сумата накрая на месеца) Обаче от тези пари не си позволявам да харча за мен и мои глупости включително дрехи, козметика, салони за красота, книги, храна за кучето, част от храната за вкъщи и т.н.  повече от 1000-1500лв. Около 50% от храната и сметките ги плаща мъжът ми- но това не е голяма сума. Останалите ми пари си ги пестя за неопределена цел- просто да знач че имам.  Или като решим да пътуваме или аз плащам от тези мои спестените или той от своите . И дори да знам че имам в сметката пари, много рядко ще си позволя разни джунджурии и тонове дрехи или бижута, защото иначе ще похарча всичко!
Харчите ли всичко? А за какво пестите ако пестите?

# 1
  • Пловдив
  • Мнения: 306
Съмнявам се някой да отговори Simple Smile. А, тези, които отговорят ще са пълни с препоръки как и от малкото може да се заделя. Никой не обича да разказва за финансовата част на семейството. Могат да се разказват подробни пикантерии за сексуалния живот или за отношенията в семейството, но за пари...трудно. Аз искам, но не мога да спестявам. Така стоят нещата. Все пак успех с темата

# 2
  • Мнения: X
Харча толкова, колкото ми е кеф - пестя на месец между 20 и 50%, зависи от месеца. Задължително отделям 20%. Пестя, защото не се знае кога и за какво ще ми потрябват - без определена цел.

# 3
  • Мнения: X
И аз се съмнявам някой да си каже точния доход, но все пак...
Иначе ние в момента не пестим почти нищо. Имаме големи разходи, кредити, които искаме да погасим предсрочно и всичко, което остане отива там.
Не ми е странно, че някой изхарчва всичко, което изкара. Ако и то едвам му стига, разбира се че няма как да заделя.

# 4
  • Мнения: 2 881
Добри доходи имаш , аз съм на втора година майчинство 380лв. Имам спестявания , но гледам да харча колкото е майчинството .

# 5
  • Мнения: 237
ОК, няма нужда да споделят хората колко точно изкарват, но в процентно съдържание пак е полезно- колко от парите ти заделяш като %.
  Иначе да- човек се простира според чергата си казват, но ми е странно как като взимаш 1000лв ще си купиш телефон за 1500лв, ще излизаш всяка вечер, ще си плащаш сметките и ще си купуваш нови дрехи постоянно. Но пък може да ядеш вкъщи само макарони и да се движиш с метрото (нямам против метрото- и аз се движа с него за удобство) но защото нямаш 200лв да си поправиш колата например.

# 6
  • Мнения: 46 492
С плаващи доходи сме, така че не мога да говоря в цифри или %. Малка част са твърди, те отиват за консумативи, храна, козметика, лекарства, т.е. текущи нужди.
Останалото - според случая.
Имаме малко за спешни случаи, както и кредитни карти с приличен лимит, не ги пипаме просто така, само за наистина черни дни, да чукам на глава.
Другото внасяме в ипотека, изплащаме 2 апартамента, сумата не е страшна, приблизително колкото ако живеехме под наем.
Ако дойдат накуп пари, влизат за предсрочно погасяване, така пестим доста от лихви, защото срокът намалява.
Когато сме планирали ремонт на нещо или покупка, събираме за него.
Каквото остане - за глезотии, почивки.

Не обичам да спестявам с неопределена цел, струва ми се прахосване на усилия, време и възможности.

П.П. За приятелите ти не мога да кажа нищо. Не гледам в чуждата паница, камо ли пък да му смятам какво харчи.

# 7
  • Мнения: X
ОК, няма нужда да споделят хората колко точно изкарват, но в процентно съдържание пак е полезно- колко от парите ти заделяш като %.
Скрит текст:
  Иначе да- човек се простира според чергата си казват, но ми е странно как като взимаш 1000лв ще си купиш телефон за 1500лв, ще излизаш всяка вечер, ще си плащаш сметките и ще си купуваш нови дрехи постоянно. Но пък може да ядеш вкъщи само макарони и да се движиш с метрото (нямам против метрото- и аз се движа с него за удобство) но защото нямаш 200лв да си поправиш колата например.

Трябва да се допълня - нямам кредити, кредитни карти, без брак и деца, с котарак и гадженца от време на време. На мен ми е по-лесно да спестявам, отколкото на други (семейни, с деца...).

# 8
  • София
  • Мнения: 11 464
Нищо не успявам да спестя. Изкарвам ок. 2500, разбира се от тях немалка сума са за осигуровки и данъци (би трябвало и авторката да се осигурява на някаква сума). След това.... мазало, все има нещо да се плаща, но да, аз имам и две деца, при авторката там е предимството досежно спестяването...

# 9
  • Мнения: 574
Успяваме да спестим около 40% от общия ни доход.
В момента не събираме за нищо конкретно. Вероятно ще отидат за жилище на по-късен етап, но за момента ни е идеално под наем.

# 10
  • Мнения: 2 998
Нищо не успявам да спестя. Изкарвам ок. 2500, разбира се от тях немалка сума са за осигуровки и данъци (би трябвало и авторката да се осигурява на някаква сума). След това.... мазало, все има нещо да се плаща, но да, аз имам и две деца, при авторката там е предимството досежно спестяването...
T.e. изкарваш 2500лв бруто? Отдавна не бях чувала някой да си казва брутната заплата.

Спестяваме около 50%.

# 11
  • София
  • Мнения: 11 464
Нищо не успявам да спестя. Изкарвам ок. 2500, разбира се от тях немалка сума са за осигуровки и данъци (би трябвало и авторката да се осигурява на някаква сума). След това.... мазало, все има нещо да се плаща, но да, аз имам и две деца, при авторката там е предимството досежно спестяването...
T.e. изкарваш 2500лв бруто? Отдавна не бях чувала някой да си казва брутната заплата.

Спестяваме около 50%.
Това получавам месечно, 100% самоосигуряващо се лице съм, т.е. - всички удръжки си ги правя аз, работодателят не удържа нищо. Мисля, че и авторката говори за бруто, но може и да се лъжа, щом е толкова нечувано да се споменава брутото:)

# 12
  • Мнения: 2 998
100% самоосигуряващо се лице съм, т.е. - всички удръжки си ги правя аз, работодателят не удържа нищо.
Това обяснява нещата. Много хора на трудов договор не знаят колко точно им е брутната заплата, защото задължението за внасяне на удръжки е на работодателя.

# 13
  • Мнения: 3 782
Гледам да заделям около 20%, по препоръки на финансови експерти. За съжаление в месеци, в които имам "бонус" разходи като Каско, ГО, зъболекар, лекарства и пр. не ми се получава.

# 14
  • София
  • Мнения: 11 464
Гледам да заделям около 20%, по препоръки на финансови експерти. За съжаление в месеци, в които имам "бонус" разходи като Каско, ГО, зъболекар, лекарства и пр. не ми се получава.
И при мен така - обичайно 10-12 месеца в годината Grinning Grinning Grinning
Въпрос към успяващите да спестят 20-50% от приходите си: пшрез тези месеци вие позволявате ли се уикенд почивки/разходки с нощувка извън СФ, ресторант позволявате ли си?  ходите ли зимата на ски ваканция, лятото на море, по колко пъти? Евентуално в чужбина екскурзия? Без да задълбаваме в детайлите, но все пак...

Общи условия

Активация на акаунт