(Био) зеленчукова градина - нашето райско кътче (тема 38)

  • 35 811
  • 765
  •   1
Отговори
# 540
  • в полите на Балкана
  • Мнения: 3 462
Това е къдравост по прасковата.Упорито гъбично заболяване. Пръска се с Фунгицид и бордолезов през есента и зимата т.е започва се с лечението когато дървото е в покой.
Ето малко информация за препарати и пръскания. https://fermer.bg/%D0%BA%D1%8A%D0%B4%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%BE%D1% … D0%B8-tip399.html
Ето и дискусия за проблема с природни средства. https://bezmotika.com/topic/129-%D0%BA%D1%8A%D0%B4%D1%80%D0%B0%D … 0%BE%D0%B2%D0%B8/

# 541
  • Мнения: 363
Т.е. отварите няма да помогнат Sad

# 542
  • Русе
  • Мнения: 2 611
За брашняна мана по краставиците ....какъв препарат вие сте ползвали? Засега се спирам на Байфадан, но приемам и други препоръки .

# 543
  • Мнения: 353
Ето го и моя грах.Ще стане ли нещо от него ? 😄

# 544
  • Мнения: 1 430
Да си покажа и аз граха, моята гордост Grinning

# 545
  • USA
  • Мнения: 675
Здравейте!

Отдавна не съм включвала, не съм ви и чела. Тук времето беше студено и супер дъждовно, направо наводняваше и едва миналата седмица започнахме да правим нещо по мястото. Първо го обърнахме, след няколко дни разбихме големите буци, сложихме тор и омесихме. От семена посяхме няколко подправки, репички, патладжан, корнишони, краствици, моркови, маруля, грах, боб. Купихме корени няколко вида домати, чушки, ягоди и невен, който пазел от нещо, не запомних. След 2 дни и малко лук и чесън. Миналата година в началото много валяло, но после голяма суша, дано сега не е така. Сложихме ималко начупени черупки от яйца по съвет на познати. Тази година като за първи път ще учим и ще видим кое как става.

Ще се върна да ви чета.

# 546
  • Мнения: 1 706
Т.е. отварите няма да помогнат Sad

Всяка година почиствам къдравите листа и ги изхвърлям, след като минат дъждовете и стане постоянно топло, болестта приключва. Досега не съм забелязала друг проблем, освен, че е грозно.

# 547
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 182
дръвчето се изтощава да прави двойна листна маса.
друго май наистина няма - израстват си новите листа и всичко изглежда наред.
до следващата година.

# 548
  • Мнения: 1 219
Т.е. отварите няма да помогнат Sad

Всяка година почиствам къдравите листа и ги изхвърлям, след като минат дъждовете и стане постоянно топло, болестта приключва. Досега не съм забелязала друг проблем, освен, че е грозно.

Причинителят на къдравостта заразява листата, летораслите, цветовете и плодовете, но най-силни са повредите по листата. Тези повреди предизвикват отслабване на дърветата, нередовно и по-слабо плододаване, некачествени плодове и изсъхване на дърветата. Болестта се проявява ежегодно, независимо дали е имало нападение през предшестващата година. Ежегодното пръскане е спасение, но само, ако близо до вас няма насаждения, които не се третират. Както и по горе писах, трбва да се лекува с фунгицид, примерно с  дитан М-45, скор 250 ЕК,шампион и др.
Примерно есента след листопада пръскайте с тирам м-80 пролетта началото на март преди резитба бордолезов раствор 2% веднага след  резитбата отново тирам м-80. Ако се развие болестта пръскайте със СКОР 0,02% р-р.

Знам, че не е био, еко, но понякога трябва и тежка артилерия, пък и всеки си решава.

Скрит текст:

Това е нормално при прасковите. Пръскай с нуреле или би 58
НЕЕЕЕЕЕЕЕ. Това са препарати за борба с акари и неприятели.

Последна редакция: пн, 20 май 2019, 22:34 от AnMary

# 549
  • Мнения: 705
Скрит текст:

Това е нормално при прасковите. Пръскай с нуреле или би 58
НЕЕЕЕЕЕЕЕ. Това са препарати за борба с акари и неприятели.
Sorry, но ДАААААААААА. аз нашата праскова я пръскам с нуреле, и проблем няма, и сутринта пръснах малко. Ябълки, круши също с нуреле, казвам го от личен опит, защото съм го пробвал вече

# 550
  • в полите на Балкана
  • Мнения: 3 462
Исмайлик, ти за къдравост по прасковата ли пръскаш или за листни въшки? Дискусията е за къдравост. Препаратите с който пръскаш са за листни въшки и акари.
Не съм адвокат на никого, но нека пишем коректно.  
БИ58

нуреле

Последна редакция: пн, 20 май 2019, 14:50 от 2forever

# 551
  • Мнения: 705
Нека да говорим ако сме го изпробвали. Аз го казвам защото съм го изпробвал и действа за всичко, няма проблем с нищо. Винаги пръскам с нуреле за всичко. Но нека да говорим от личен опит. Ако не сме го изпробвали, по добре да замълчим

# 552
  • Мнения: 245
Здравейте! Миналата година се включих за кратко, начинаеща градинарка съм. Моите праскови бяха жална картина, особено ново засадените овошки, нямаха здраво листенце. В рамките на 3 седмици ги пръсках с Флинт макс и Скор. Второто пръскане, освен Скор сложих Моспилан и листна тор и започнаха да се съживяват. Възможно е Нурелето по някакъв начин да въздейства и на патогенните гъбички по праскова та. Все пак споделяме от опит.

# 553
  • в полите на Балкана
  • Мнения: 3 462
Минали години пръскахме с шампион ,скор и нещо си с д. Прасковите бяха ок. Тази не сме пръскали и са доста зле. Една нектарина е на път да изсъхне.

Последна редакция: пн, 20 май 2019, 20:59 от 2forever

# 554
  • Мнения: 1 219
Аз писах от опита на професионалист, но явно съм объркала мястото.
Ако ми позволите бих споделила фунгицид, които се използва при органичното земеделие.

Общи условия

Активация на акаунт