Автоимунен тиреоидит на Хашимото - тема 56

  • 31 477
  • 776
  •   1
Отговори
# 405
# 406
  • Мнения: 5 989
Вярно ли е това, че дори FT3 да е с оптимална стойност, ако съотношението на RT3 (реверсивен / обратен T3) към FT3 е повече от 10:1, FT3 няма да може да изпълнява функциите си?
Четох го в една статия и ми стана любопитно.

# 407
  • Мнения: 6 347
Гърне, цари голяма заблуда по отношение на реверсивния Т3. Не е вярно, че "задръства" рецепторите за Т3, просто двата хормона имат различни рецептори. И в никакъв случай не е вярно, че рТ3 се задържа по 3 месеца в организма, напротив - всеки хормон се изчиства много бързо, в рамките буквално на часове, от тялото. Да, стресът, болестите, операциите и др. неща могат да повишат рТ3, но това е нормално явление и няма нужда от други мерки, освен, примерно, овладяване на стреса или на съответното заболяване. Така че това би била единствената полза от изследване на рТ3 - да разбереш, че организмът ти е подложен на някакъв вид стрес, примерно от възпалителен процес, ако не го знаеш вече така или иначе.

# 408
  • Мнения: 377
Скрит текст:
Здравейте, момичета.
Записвам се и аз в темата след като я изчетох и стигнах до изводите, че нещата при мен не са добре.
Преди около 9 години имах проблем с щитовидната жлеза, открит скоро след раждането на третото ми дете. TSH ми беше 12, ТАТ 114 при горна 115, другите резултати не ги помня, но бяха в референтните граниици.
Отидох при д-р Начев и той ме прегледа и на ехограф (помня нещо за зърниста и хипоехогенна структура на жлезата) и ми назначи 50 микрограма Л-тироксин. Перидично си изследвах само TSH по негова препоръка и след една година на хормонално лечение той реши да опитаме да спрем хормона. Плавно понижавах дозата и следях нивото на TSH, докато изцяло спрях Л-тироксина, след това пусках изследвания всеки месец. След това доктора реши, че съм излязла в ремисия и ми каза да изследвам TSH два пъти годишно - при трайно застудяване и при трайно затопляне. Веднъж на 2 години на ехограф и да си живея живота.
От тогава до сега TSH винаги ми е било под 2, като последно съм го изследвала октомври месец и беше 1,93 (0,4 - 4,0). Аз си живеех живота спокойно, въпреки някои от симптомите на хипофункция, които отдавах на други неща.
Миналата седмица след прочетени статии по темата реших да си пусна целия пакет хормони и антитела и истината лъсна. Ясно е, че трябва преглед, но се колебая пак ли при Начев да отида или при д-р Яначкова.
Много благодарна ще бъда на всяко мнение по моя случай, защото вероятно е лекарите да не ми изпишат терапия с тези ниски резултати, но в референтни граници.


Никой ли няма мнение по моите питания?

# 409
  • Мнения: 5 989
Това е добре, Cioccolata. Simple Smile
Радвам се, че RT3 не може да възпрепятства работата на FT3.
Бях изследвала RT3 преди време и се оказа с много висока стойност при мен (нямам точен спомен колко точно), но тогава бях в период на отслабване, имах висок Инсулин и определено не ми липсваше стрес, та го свързвам и с това.

# 410
  • Мнения: 11 781
Скрит текст:
Здравейте, момичета.
Записвам се и аз в темата след като я изчетох и стигнах до изводите, че нещата при мен не са добре.
Преди около 9 години имах проблем с щитовидната жлеза, открит скоро след раждането на третото ми дете. TSH ми беше 12, ТАТ 114 при горна 115, другите резултати не ги помня, но бяха в референтните граниици.
Отидох при д-р Начев и той ме прегледа и на ехограф (помня нещо за зърниста и хипоехогенна структура на жлезата) и ми назначи 50 микрограма Л-тироксин. Перидично си изследвах само TSH по негова препоръка и след една година на хормонално лечение той реши да опитаме да спрем хормона. Плавно понижавах дозата и следях нивото на TSH, докато изцяло спрях Л-тироксина, след това пусках изследвания всеки месец. След това доктора реши, че съм излязла в ремисия и ми каза да изследвам TSH два пъти годишно - при трайно застудяване и при трайно затопляне. Веднъж на 2 години на ехограф и да си живея живота.
От тогава до сега TSH винаги ми е било под 2, като последно съм го изследвала октомври месец и беше 1,93 (0,4 - 4,0). Аз си живеех живота спокойно, въпреки някои от симптомите на хипофункция, които отдавах на други неща.
Миналата седмица след прочетени статии по темата реших да си пусна целия пакет хормони и антитела и истината лъсна. Ясно е, че трябва преглед, но се колебая пак ли при Начев да отида или при д-р Яначкова.
Много благодарна ще бъда на всяко мнение по моя случай, защото вероятно е лекарите да не ми изпишат терапия с тези ниски резултати, но в референтни граници.


Никой ли няма мнение по моите питания?
Наистина си за хормон и наистина има вероятност да не ти изпишат такъв, а ако започнеш терапия, може да се почувстваш значително по-добре.
Аз бих пробвала с д-р Яначкова. Срещнах името и в темата за операция на щитовидната и я препоръчваха като ендокринолог.

# 411
  • Мнения: 5 989
Момичета, излязоха ми резултатите от контролните изследвания. Може ли бързо мнение?

TSH   -    2.45 µIU/ml   (0.27 - 4.2)
FT4   -    13.96 ng/l   (9.3 - 17)
FT3   -    2.89 ng/l   (2 - 4.4)
TAT   -    181.9 IU/ml   (0 - 115)
MAT   -   324.3 IU/ml   (0 - 34)

Честно казано, очаквах да са по-зле, защото напоследък не съм особено стриктна с пиенето на хормона, а и съм подложена на голям стрес + интензивен спорт.

Май трябва малко да вдигна дозата, но с колко? В момента пия 87.5 мкг. (75 "L-Тироксин" + 12.5 "Еутирокс").

Не ми харесва, че антителата са се повишили, макар и с малко. TAT бяха в норма преди... И MAT леко са скочили.

Стойността на FT3 също не ме устройва, но нямам идея какво повече да направя, за да я повиша, предвид че напоследък се храня здравословно и спя добре през нощта - нещо, което не беше така в миналото.

# 412
  • Мнения: 8 236
... напоследък не съм особено стриктна с пиенето на хормона, а и съм подложена на голям стрес + интензивен спорт.
Май трябва малко да вдигна дозата, но с колко? В момента пия 87.5 мкг. (75 "L-Тироксин" + 12.5 "Еутирокс")...
Или да си вземаш наистина редовно дозата, защото при пропуск 1 от 7 дни дозата ти среднодневно пада на 75мкг Thinking

# 413
  • Мнения: 5 989
Не, не, аз си я взимам всеки ден - просто понякога се случва да не е в един и същ час. Например, единият ден я пия в 5 сутринта, другият - в 9-10.
Или пък приемам хормона и 40 мин. по-късно пия силно кафе, макар че това не се случва чак редовно - гледам да внимавам.

# 414
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
а защо взимаш тироксин и еутирокс едновременно?

аз предполагам, че и моята доза трябва да се промени.
следобед съм пребита, често заспивам.
днес заспах пак след закуска  Rolling Eyes

не мога да се свържа с лекарката да пита, писмо също не съм получила, сега пак ще звъня...

# 415
  • Мнения: 5 989
а защо взимаш тироксин и еутирокс едновременно?

Защото иначе няма как да постигна тази нестандартна доза. Simple Smile "L-Тироксин" не се предлага в разфасовка от 25 мкг. на българския пазар, за разлика от "Еутирокс", и ще е много труден за чупене / дозиране.
А пък предпочитам основно "L-Тироксин" да вземам, не искам да минавам изцяло на "Еутирокс".

Последна редакция: чт, 11 апр 2019, 10:57 от Гърне с похлупак

# 416
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
аха, виж това не ми беше хрумнало...

# 417
  • Мнения: 8 236
Има Еутирокс 25, 50, 75, 100, 125 мкг. Не можеш ли само с него да ги комбинираш?
Разликата е в помощните вещества:
В L-тироксин: "Другите съставки са: калциев хидрогенфосфат дихидрат, микрокристална целулоза, натриев нишестен гликолат (тип A) (Ph. Eur.), декстрин, дълговерижни глицериди."
В Еутирокс: "Другите съставки са: царевично нишесте, кроскармелоза натрий, желатин, лактоза монохидрат и магнезиев стеарат."

# 418
  • Мнения: 5 989
Да, разбира се, но както вече написах:
предпочитам основно "L-Тироксин" да вземам, не искам да минавам изцяло на "Еутирокс".

Наясно съм, че двата препарата са почти идентични - иначе, не бих ги комбинирала. Simple Smile

Все още се надявам някой да се включи с мнение по въпросите, които поставих.

# 419
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076


Все още се надявам някой да се включи с мнение по въпросите, които поставих.

аз не мога да помогна с мнение... Rolling Eyes

сега се обадих на лекарката - трябва да вдигна дозата на 50мгр., ТСХ е 2.02 или там някъде, малко над 2. вдигнаха ми дозата от 42,5 на 50мгр., Гърне, ако това те ориентира. другите показатели ги нямам, чакам си писмото. Whistling
аз взимам обаче 62,5мгр, сама си я предписах дозата, нощем не ставам по 100 пъти да пикая насъбраната вода, вечер не съм плондер. нямам симптоми на предозиране. единствено това заспиване пак...
вече съм в 34г.с. и предполагам, че бебето сега още повече дърпа.

обаче: трансферинът ми бил висок, а феритинът под долна граница отново!!!! до средата на януари пих хапчета, доки каза, че ми трябва почивка.
другата седмица отивам с резултатите при Лл да видим какво ще измисли.

на мен ми е зле тези дни, уморена съм, заспивам пак през деня, едвам се влача. като ям и ми става тежко на стомаха. Rolling Eyes

Общи условия

Активация на акаунт