Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

• 11 март 2019, 10:30 ч.

Идеи за стартиране и развитие на бизнес - 25

• 22 072
  • 233
  •   1
Отговори

Sign Exclamation За въпроси относно откриване на детски парти център и магазин за дрехи втора употреба, моля прочетете предишните теми!

Sign Exclamation Библиотека

Старата тема 24 - https://www.bg-mamma.com/?topic=953249

# 1
Позволих си да пусна нова тема,дано няма проблем.
Следя ви отдавна,защото и аз съм в търсене на идеи.
Успех на всички! 🌺

# 2
Благодаря за темата.
Идеята за кученцата е интересна, но последното мнение по темата не бива да се пренебрегва.

# 3
  • Варна
А не трябва ли наистина да има ветеринар? Някои кучета ги приспиват, за да ги подстрижат. Това без доктор нямам как да стане.

# 4
Ветеринар - не, но в комбинация с зоомагазин, ще се получи чудесно. Кучета не съм виждала да приспиват за подстрижка, само котки. При всички случаи, ще й трябва още един сътрудник-помощник с курс, да знае как да държи животното. Един човек няма как да държи и да подстригва едновременно, освен ако собственика не се предостави доброволно да държи, но и там се иска технически познания. Ноу-хау... Simple Smile

# 5
  • Варна
Ветеринар - не, но в комбинация с зоомагазин, ще се получи чудесно. Кучета не съм виждала да приспиват за подстрижка, само котки. При всички случаи, ще й трябва още един сътрудник-помощник с курс, да знае как да държи животното. Един човек няма как да държи и да подстригва едновременно, освен ако собственика не се предостави доброволно да държи, но и там се иска технически познания. Ноу-хау... Simple Smile

Нашето го преспиваха, бретон шпаньол.

# 6
А, защо го приспиваха? Интересно ... Не е някаква дребна порода, да кажеш шавливо...

# 7
  • Варна
А, защо го приспиваха? Интересно ... Не е някаква дребна порода, да кажеш шавливо...

Много е шавливо. Имаше енергия за 10 кучета, на едно място абсурд да го задържиш повече от минута.

# 8
Е, стига де. Ноу хау за държане на куче?

# 9
Моите Йорките не са ги приспивали, само са ме питали дали са агресивни, защото агресивни кучета не обслужвали. Да не би затова да се иска ветеринар? Заради агресивните кучета.

Аз още не съм звъняла да питам за курса, днес ММ е рожденник и не ми остана време.

Относно държането на кучета, според мен си е до усет и отношение, едва ли се учи човек как да предразположиш кучето, как да му говориш спокойно. Мисля си, че всичко е до отношение спрямо животното.

# 10
Малцина биха се съгласили да им се приспи животното за една подстрижка, освен ако животното не е в окаян вид.
Все пак упойката здраво вреди на органите и трябва да се прави само при голяма нужда.
Отделно няма как приспано куче да бъде подстригано според стандарта за породата. Да бъде избръснато или да се махнат разни заплетени фитили - да, но тези неща повечето стопани могат да ги направят и стопаните вкъщи, където животното ще е спокойно.
Кучетата, които се нуждаят от отличен вид за състезание са достатъчно добре дресирани за да изтърпят голяма част от стоенето мирно докато ги оформят.
Човек с ветеринарно образование е нужен ако се продава и използва специализирана козметика. Да речем от въпросния човек, за който споменах в предната тема, разбрах че повечето козметики с катран са забранени за свободна продажба в Турция, били са и в България преди няколко години, та се чудеше дали и сега е така.

# 11
  • Варна
Ами не, не е било в окаян вид, напротив. Просто така процедираха при нас, ние и за това го подстригвахме веднъж на няколко години.
В случая за обучени животни не говорим. Те и тези, ходещи по състезания едва ли се постригват при всеки фризьор.

# 12
Е, стига де. Ноу хау за държане на куче?

Ами ако нямаше ноу-хау за тая работа, нямаше да се предлагат такива услуги, нямаше да има и курсове, ами всеки щеше да се сдобие с една зоо-машинка за подстригване и да си освежи животинчето. Има си как. Wink

# 13
  • София
Момичета, чета в една група за работа, че доста студенти, но и ученици търсят почасово такава, когато не са на училище.
Как седи въпросът с наемането им на работа? Осигуровки?

# 14
Здравейте! Ами може да се работи като промоутър почасово, за кампании като пускат Кока кола и тн, но не мисля дори съм почти сигурна, че осигуровки не вървят. А ако става въпрос за малък град може и сервитьорка без да има 18г. А за студентите всичко почасово. И в лидл познавам студенти, които работят по 4 часа за 280лв. Познавам и студенти, които работят на пълен работен ден , но не са редовни на лекции и тн. Различно е, гледайте в джобса.

# 15

Ами ако нямаше ноу-хау за тая работа, нямаше да се предлагат такива услуги, нямаше да има и курсове, ами всеки щеше да се сдобие с една зоо-машинка за подстригване и да си освежи животинчето. Има си как. Wink

Визирах това
Цитат
още един сътрудник-помощник с курс, да знае как да държи животното
.

Относно наемането на непълнолетни:
http://www.gli.government.bg/page.php?c=112&d=313

# 16
  • София
Благодаря, Поли!

# 17
Ами не, не е било в окаян вид, напротив. Просто така процедираха при нас, ние и за това го подстригвахме веднъж на няколко години.
В случая за обучени животни не говорим. Те и тези, ходещи по състезания едва ли се постригват при всеки фризьор.

Когато се случва веднъж на n-години е едно. Когато говорим за клиенти, които трябва да са редовни за да може жената да изкарва някакви пари - друго.
Хората, които отварят груминг салони разчитат на редовните клиенти, в противен случай въобще няма да отворят Simple Smile

# 18
  • Варна

Когато се случва веднъж на n-години е едно. Когато говорим за клиенти, които трябва да са редовни за да може жената да изкарва някакви пари - друго.
Хората, които отварят груминг салони разчитат на редовните клиенти, в противен случай въобще няма да отворят Simple Smile

Да бе ок, на мен това ми е ясно. Коментираме само приспиването.

# 19
Преди да кажеш нещо за този пост, замисли се!

Ха-ха! Grinning Този тип зарибявки вече не са на мода, ама някой не се е замислил. Grinning

# 20
Ние имаме куче, което трябва да се стриже всяка пролет и края на лятото. Не позволяваме да го приспиват. И винаги питам дали може да присъстваме. Има места, където директно ми казват, че се приспива и не мога да присъствам, съответно не го стрижем там. В клиника Нова имат маса с една поставка, от която виси въженце. Слагат кученцето на масата (може да сяда) и му слагат клюпчето на врата. Така е много удобно за подстригващия и за кучето.

# 21
  • София /Абсурдистан
Някои кучета са много страхливи и леко ги седатират само, за да ги подстрижат. Това го прави вет.
Не бих разчитала само на такава дейност.

# 22
Здравейте, дами,
прегледах изминалите теми и имам въпрос към по- запознатите от вас:

занимавам се с графичен дизайн, но смятам да инвестирам в откриването на аутлет магазин в областен град, в който единствената опция за пазаруване на младите са стоки от турция и реплики от Илиенци.
Към днешна дата как стои законово въпроса с продаването на дрехи на различни марки.
Попаднах на това:
законът урежда принципа на т.нар. изчерпване на правото върху търговската марка (чл. 15 от Закона за марките и географските означения, ЗМГО). Съгласно този принцип изключителното право на собственика на марката да я ползва и да забранява на трети лица да я ползват е ограничено само до първата продажба на стоката, обозначена с марката, т.е., ако и когато собственикът на марката продаде за първи път стоката (пусне стоката в търговския оборот. След това той няма право да забранява нейното по-нататъшно свободно циркулиране (както нейната по-нататъшна препродажба между търговците на едро, така и нейната окончателна продажба от търговец на дребно на потребител).
Ето защо се казва, че собственикът на марката е изчерпал своите права върху стоката, обозначена с тази марка, с факта на първоначалната продажба на тази стока.
Означава ли, че ако нещата са закупени от вносители на марките в България, единственото, което ми трябват са фактури за доказан произход?

# 23
Фактурата не е доказателство за произход. Има сертификати за произход, които се издават на вносителите. Може да искаш някакво такова копие от вносителя, за да докажеш, че си закупил стоката от вносителя и съответно той от производителя.

# 24
От доста време обмислям  отваряне на помещение за химическо чистене. Все ми се струва че има хляб в това поприще. НО идва големия въпрос само с желание става ли или се изискват някакви специални умения; сертификати..?
Моля за насоки.

# 25
Зависи от кой град сте!В Бургас нямате шанс,ако не заложите на ниски цени(ама и тва не е гаранция де).В Несебър и Поморие това е вашия бизнес,защото няма химическо,а и пералня(незнам как им казват,перат завивки,одеала,спално бельо и хавлии )също ще е вървежно.Давам пример с тези градове,защото имам наблюдения!Хубаво го обмислете,защото е голямо вложение и ще ви трябват поне 4 сезона за да го развиете.Успех!

# 26
Здравейте, за направата на онлайн магазин във фейсбук има ли някакви изисквания?

# 27
Здравейте, за направата на онлайн магазин във фейсбук има ли някакви изисквания?
От кого? Grinning

# 28
От всеки, който би могъл да има такива. Фейсбук, НАП?

# 29
Фейсбук няма изисквания, тъй-като не е платформа за онлайн търговия, а НАП имат регистър на електронните магазини
https://webcentervarna.com/bg/news/nap-iziskvania-elektronen-magazin.html

# 30
Здравейте,
Според вас има ли хляб в България за т.нар. Self storage. Имаме подходящо място, което можем да преустроим. Видях в София има вече но в другите големи градове все още не е развито. Чудя си как си направя проучване за склонността за наемане на такива помещения и цената. Примерно вие бихте ли давали месечно около 17 лв на кв.м. без ДДС ( За площ от 1 до 10 кв)? Първоначалната инвестиция никак не е малка и за по- ниска цена просто не си заслужава. Вече всички нови сгради ги строят без мази и рядко хората могат да си позволят допълнително помещение за вещи. Другия вариант е да предлагам само на фирми. Някакви недостатъци да виждате?

Последна редакция: вт, 04 юни 2019, 13:30 от Mravchica

# 31
Виж цените на гаражите и складовете, колко ще излезе на потребителя да изплаща на месец с кредит и така ще си направиш сметката, дали има хляб в идеята. Ние инвестирахме 25к (с потребителски кредит) в гараж 75 кв.м, който отдаваме под наем за 150 лв на месец, ползва се за склад. Областен град.

# 32
Здравейте, имате ли идея как става наемането на общинска земя. Пред блока има „джунгла”- храсталаци и боклуци, които искам да изравня и да сложа някаква постройка отгоре- не жилищен блок, ами примерно будки..

# 33
Много трудно. Има много изисквания за размер на съоръженията и дистанциите, които трябва да се спазват. Главен архитект трябва да одобри предварително. След това се събира съвет и те трябва да одобрят също, имайки предвид становището на архитект. Ако има намесен европроект става още по-трудно.
Аз след 2 седмици ходене от стая в стая в общината, се отказах. Исках да сложа на центъра преносим офис 6 кв.м. Не ми разрешиха. Макс. до 4 кв.м. можело и освен това плочките били от европроект, трябвало да влязат в незнам си какъв инвентар в срок до 5 години от договора на проекта... Едни глупости ми издрънкаха. На един баровец са му разрешили, на мен ми търсят претексти и се отказах да хабя нерви... Ако имаш човек в общината, може да не ти е трудно. Подаваш молба до кмета, описвайки къде какво искаш да поставиш, може да приложиш и чертежи. И чакаш за отговор, който после можеш да обжалваш в 7-дневен срок.

Първо се увери, че мястото е общинска собственост, да не останеш изненадан. В сайта на кадастъра можеш да провериш. Ако искаш да поставиш нещо по-голямо от 4 кв.м., главен архитект трябва да определи петно за целта на това място. Ако това, което искаш да поставиш е по-голямо от 4 кв.м., се прави търг. Няма гаранция, че ти ще спечелиш търга.

# 34
  • Варна
Само с подкуп става и то солиден.

# 35
Здравейте, имате ли идея как става наемането на общинска земя. Пред блока има „джунгла”- храсталаци и боклуци, които искам да изравня и да сложа някаква постройка отгоре- не жилищен блок, ами примерно будки..

Отивате на интернет страницата на конкретната община, там намирате Наредбата за разполагане на преместваеми обекти (или близка на заглавие до това) и четете. Всяка община има различни изисквания

# 36
  • София
Здравейте,
Според вас има ли хляб в България за т.нар. Self storage. Имаме подходящо място, което можем да преустроим. Видях в София има вече но в другите големи градове все още не е развито. Чудя си как си направя проучване за склонността за наемане на такива помещения и цената. Примерно вие бихте ли давали месечно около 17 лв на кв.м. без ДДС ( За площ от 1 до 10 кв)? Първоначалната инвестиция никак не е малка и за по- ниска цена просто не си заслужава. Вече всички нови сгради ги строят без мази и рядко хората могат да си позволят допълнително помещение за вещи. Другия вариант е да предлагам само на фирми. Някакви недостатъци да виждате?

17 лв. за склад? В София складовете вървят по 8-10 лв.

# 37
Концепцията  е различна и цена на не е сравнима.
Здравейте,

17 лв. за склад? В София складовете вървят по 8-10 лв.

# 38
Не знам как ще накараш българина да не мисли за склад. Simple Smile Което, впрочем е най-модерната концепция. По-старата концепция е мазе, гараж. Grinning

# 39
Складовете от 8-10 лв са 100+ кв.м.
Не ми е идеята да мислят за мазе. Идеята ми е за съхранение на неизползваеми или сезонни вещи.

# 40
Така... В България хората си съхраняват неизползваемите и сезонни вещи в мазето, тавански стаи, килери, гаражи и най-модерното е складове (търговски помещения). Ти какво точно визираш под селф-сторидж и т.нар. "различна" концепция? Grinning

# 41
Е как какво? Нали е ясно че има разлика в това да наемеш 100 кв. склад за 800- 900 лв но месец и 2 кв. Клетка от базово пространство, разделено на такива, за 35 лв? 😀

# 42
Здравейте! С мъжа ми имаме идея да направим цех за металообработка, но ще ни трябва много голям бюджет.. Дали има европейски проекти за стартиране на бизнес? И изобщо има ли някакъв начин да стане чрез инвеститори или трябва да прибегнем към кредит?

# 43
Изобщо не се хващайте с такъв скъп бизнес, ако нямате осигурени продажби, пък и финансиране както гледам.

# 44
Е как какво? Нали е ясно че има разлика в това да наемеш 100 кв. склад за 800- 900 лв но месец и 2 кв. Клетка от базово пространство, разделено на такива, за 35 лв? 😀

2 кв. м. за 35 лв/месец? Simple Smile Кой потребителски таргет гониш? Много ми е интересно...
Аз давам 75 кв.м. сторидж за 150 лв/месец. Какви 800-900 за 100 кв.м складова площ??

Здравейте! С мъжа ми имаме идея да направим цех за металообработка, но ще ни трябва много голям бюджет.. Дали има европейски проекти за стартиране на бизнес? И изобщо има ли някакъв начин да стане чрез инвеститори или трябва да прибегнем към кредит?
Има европроекти. Намери си добър консултант по еврофондове. Ако нямате капитал, само с еврофинансиране няма да стане (няма 100% еврофинансиране), най-вероятно ще се наложи да теглите кредит. Но пък добрата новина е че има и кредити за стартиращи предприятия с доста добри условия. Поразрови се в Гугъл за консултант и за финансиране за стартиращи предприятия. Аз мога да ти препоръчам консултант за еврофондовете, ако не намериш, тъй-като се занимавах с проучване.

Последна редакция: ср, 12 юни 2019, 22:18 от amy_nka

# 45
75 кв.м за 150 лв трябва да е в доста лошо състояние или в някоя село .
Ето реализирано подобно нещо:
keepy.es
Таргета са ми ФЛ и фирми които имат нужда от пространство за съхранение. Всички които спазват DGPR наредбата и подобни.

2 кв. м. за 35 лв/месец? Simple Smile Кой потребителски таргет гониш? Много ми е интересно...
Аз давам 75 кв.м. сторидж за 150 лв/месец. Какви 800-900 за 100 кв.м складова площ??

Има европроекти. Намери си добър консултант по еврофондове. Ако нямате капитал, само с еврофинансиране няма да стане (няма 100% еврофинансиране), най-вероятно ще се наложи да теглите кредит. Но пък добрата новина е че има и кредити за стартиращи предприятия с доста добри условия. Поразрови се в Гугъл за консултант и за финансиране за стартиращи предприятия. Аз мога да ти препоръчам консултант за еврофондовете, ако не намериш, тъй-като се занимавах с проучване.

# 46
75 кв. гараж с дистанционно, вода и канал, на замазка, в новопостроена кооперация, на централна перпендикулярна на булевард улица в оживен квартал на областен град. Момчето (млад наемател) складира бои за коли там, и каквито джаджи още си прецени и място за бус за товарене има.
Нито е на село, нито е старо, просто не е София. Grinning

Значи, фирма да наеме 2 кв. клетка, ти е сбъркан таргет, според мен. За какво ще ги наеме тия 2 кв.? За да съхранява архив ли? Стари мебели ли? Какво? Съхраняващите архив, обикновено са соц. предприятия, а такива или имат нужда от доста по-голямо пространство или разполагат в сградите си с цели етажи и стаи за архив.
Ф.л., които могат да си позволят 35 лв за 2 кв. си имат помощни помещения в домовете, според мен.
Според мен таргетът ти не е добре дефиниран.

Испанците, живеещи в блокове, нямат междуетажни стаички в панелки, мазета за общо ползване, и мазетата са им по 2 кв.м. Живеещите в чалета си имат място за съхранение. Старите си мебели изхвърлят точно заради това, щото няма къде да ги съхраняват. А, българина нищо не изхвърля, щото има къде да го складира.

Последна редакция: пт, 14 юни 2019, 12:56 от amy_nka

# 47
  • София
Това, че на теб не ти допада идеята, не значи, че непременно е лоша. Аз пък бих наела малко място за малко пари, т.е точно това, което съфорумката предлага Wink

# 48
Съгласна с горното мнение, а и съхраняването на архив е регламентирано в някои закони, не е по желание на "соц. предприятия".

# 49
Нито съм казала, че не ми допада идеята, нито, че е лоша. Казвам, че таргетът не е дефиниран и че България не е нито София, нито Испания. Simple Smile

Dark_chocolate, ми дай да направим едно проучване с теб...? Grinning Три елементарни въпроса:
1. ФЛ или ЮЛ представляваш?
2. Какво мислиш да съхраняваш в 2 кв. пространство?
3. Какъв ти е месечния доход? ( Тука можеш да отговориш с приблизително от-до диапазон).

# 50
Не съм Dark_chocolate но ето как ги виждам аз:
1.И двете?
2. А) Ски, колело, Инсрументи, детски неща (за следващото), мотор, части, техника, мебел, всичко за хобито ми....
Б) Архиви (само ведомостите за заплати  се съхраняват 50г.и за 10 човека персонал е мин 2 големи папки годишно, вещи които продавам on line, имам хубав централен  офис за 500 лв без възможност да се разшири.
3. Около 1000 лв на човек. Човек с ново жилище (без мазета), но имам хоби, свободно време и нужда от малко повече пространство.
И все пак говоря за 250 000 град и 50 помещения от 2 до 10 кв.м

# 51
Значи си представям нещо като Русе или Плевен, ама не мога да си представя 1000 лв на човек, щото това е средна софийска заплата. А, как стои въпроса с новото строителство в региона?
Аз съм от Кърджали - популация 150к. Бум на ново строителство има от десетилетие - половината застроен град стои празен. Но строителите нямат загуба - всичко се продава още на зелено. Повечето хора, които са местни, продължават да живеят в панелки, обаче. Няма спад в цените на панелките. Имаме квартал от 107 панелни блока. Наемите на помещения са супер евтини. Наемите на жилища не са толкова евтини, заради конкуренцията "ново/старо". В нашия град, твоята идея въобще не би провървяла. Просто няма такъв потребител да взима 1000 лв/месец и да не живее в панелка. Само с доходи над 1000 лв /човек може да си позволи да закупи жилище ново строителство, следователно да няма допълнително място за съхранение, освен килер (въпреки, че е голяма рядкост да няма мазе към жилището, но пък е често срещано мазето да е наводнено, заради некачествено строителство).

Офис с персонал 10 човека и две папки на година няма нужда от отделно място, според мен. Ще си ги съхранят по шкафовете, рафтовете... Нужда от по-голям архив имат износителите. И пак не ми се връзва малката площ с тях.

Според мен таргетът ти трябва да е друг вид потребители - тези, които са на зор - местят се, сменят квартира и временно им трябва къде да си оставят вещите, като студентите, например. Или жертвите на некачествено строителство. И според мен, трябва да предложиш наемна по-ниска цена, на ден, освен месечната, която те устройва повече.

А, за локацията и достъпа помисли ли? Потребителят трябва да има 24 часов свободен и лесен достъп, освен, че ще носиш отговорност за сигурността на вещите му...

# 52

Кредит на стаетираща фирма никоя банка няма да ти даде. Всички искат най-малко 6 месецз да си имал дейност и то успешна. Но за да ти дам кураж
ще ви споделя как аз успях да започна моята фирма, предполагам ще бъде от полза и за други хора които нямат куража да започнат.
Работех редовна работа в сферата на търговията и много години се учех, изследвах детайлите и всички процеси в бизнеса в който бях.
Трябва да ви кажа че  това което работите трябва много , ама много да ви харесва. Знаех че един ден ще имам собствен бизнес и ще правя нещата както аз мисля че е най-добре.
Когато взех решение че повече няма да работя за друг, изтеглих потребителски кредит и основах моята фирма. Банката ми отпусна 8000лв.
И с тях започнах. Когато разбраха че имам моя фирма няколко от старите ми клиенти дойдоха и ме подкрепиха. С почти всички тях сме вече и семейни приятели и продължаваме да работим. Благодарение на тях и поръчките които имахме и оборота който реализирахме, от банката горе долу към шестия месец сами ми предложиха да ни отпуснат овърдраф за следващите 6 месеца. И така ... успяхме да се развием и вече 5 години сме успешни. Това беше нашият шанс, уцелихме времето в което банките имаха много пари и искаха да ги дадат, но тогава нямаше много фирми с напълно легални бизнеси, такива на които всичко да се вижда в ОПР и счетоводния баланс.
И накрая ще кажа много е трудно хора, но не е невъзможно. Щом някой е успял, значи и вие можете.
Дерзайте!

# 53
Банки - не. Но микрофондове - да. Simple Smile Информацията ми е актуална от началото на годината, когато аз търсех финансиране за стартиращ бизнес. Гугъл дава необходимата информация.

# 54
Здравейте, живея в малък град с население от около 5000 човека.
Градчето е курортно и лятото го посещават туристи.
Мисля да си направя една сергия за сувенирчета пред вкъщи.Живея на една от най широките улици в града и преминавах доста хора на ден.
Въпросът ми е понеже градчето е малко и не е развито до такава степен, че да се произвеждат специално разни сувенири с лика и името му.Мислех си ако заредя разни други сувенирчета ще има ли смисъл, дали би било добра идея и т.н.
Ще се радвам да чуя вашето мнение по въпроса.Благодаря ви!

# 55
Според мен всякакви сувенирчета с надпис "България" биха били вървежни, дори от типа морски (предполагам, не е морско градчето). Други сергии за сувенири няма ли по улицата?

# 56
Честно казано в града има още 2-3 магазинчета които продават разни сувенири.Града е курортен главно заради язовира с който разполага.Мисля да потърся някоя фирма, която може да ми прави разни сувенири по поръчка, така ще бъда единствен в града, който ще продава тези неща.

# 57
Фирмата ще вземе не малко пари, ще добавиш надценка и ще са 'златни' на финала.
Аз съм любител на сувенирите, но не бих взела нвщо, което да не се връзва с мястото, от което е.
Предпочитам ръчната изработка или ако е нещо масово, то цената е определяща (най-вече щом мястото не е съвсем интересно).

# 58
Аз също съм за ръчната изработка но просто не мога да отделя толкова време за да ги изработвам.
Предполагам, че ако разполагам с разнообразни сувенири дори и да не са насочени изцяло към града ще припечелвам някой лев.
Искам да кажа, че не разчитам главно на това за доходите си, а да си докарам малко странични приходи.

# 59
А, туристите какви са? Българи или чужденци повече?

# 60
Предимно българи, главно от градовете Пловдив и София.

# 61
Тогава "България" наистина няма да върви. Трябва да е спомен от мястото или неща тип морски, да напомня за водата.

# 62
  • София
Честно казано в града има още 2-3 магазинчета които продават разни сувенири.Града е курортен главно заради язовира с който разполага.Мисля да потърся някоя фирма, която може да ми прави разни сувенири по поръчка, така ще бъда единствен в града, който ще продава тези неща.

Познати бяха поръчали и им изработили евтини сувенирчета. Можело и по 20 - 50 - 100 бр.
https://www.facebook.com/3%D0%94-%D0%BC%D0%BE%D0%B4%D0%B5%D0%BB% … 1580074862052247/

# 63
enerdjy , забранила си изпращането на лични съобщения Simple Smile

Никъде не срещнах да е обсъждано досега бизнеса с нашумелите напоследък Солни стаи. Вие какво мислите за тях?

Последна редакция: пт, 05 юли 2019, 16:10 от AnMary

# 64
enerdjy , забранила си изпращането на лични съобщения Simple Smile

Извинявам се.Вече мога да получавам съобщения.

# 65
Никъде не срещнах да е обсъждано досега бизнеса с нашумелите напоследък Солни стаи. Вие какво мислите за тях?

Първата ми мисъл е "медицинско образование". Simple Smile

Преди време попаднах на обява за администратор във солна стая и изискването беше да си минимум 2-ри курс Медицина.

# 66

Първата ми мисъл е "медицинско образование". Simple Smile

Преди време попаднах на обява за администратор във солна стая и изискването беше да си минимум 2-ри курс Медицина.
Все още няма установени нормативи за този вид терапия, тъй че не е нужно да се има медицинско образование Simple Smile Всеки, който реши може да има или работи в Солна стая.

# 67
Здравейте, занимавам се с приготвяне на домашни десерти, сладки, соленки и т.н. Към момента ги приготвям за семейството си и от време на време за приятели.  Ще ми се да развия този бизнес. Как мога да направя това, има ли други минали по този път? Ще се радвам да да споделите опит и мнение.Отворена съм за идеи, как да превърна хобито си в професия.

# 68
На първо време, започнете работа в сладкарски цех.

# 69
Май не сте ме разбрала. Искам да създам собствен бизнес, не да работя за някого. Или имате някаква идея с това предложение? Моля да споделите!

# 70
Може би искаше да каже "с", вместо "в". Simple Smile Да си партнираш със сладкарски цех. Да им предлагаш готова продукция. Аз бих добавила, асортимент.

# 71
  • here and now
Май не сте ме разбрала. Искам да създам собствен бизнес, не да работя за някого. Или имате някаква идея с това предложение? Моля да споделите!
Много добре ви е разбрала и предложението е напълно адекватно.
Работа в такъв цех ще ви даде много повече реална информация отколкото можете да получите от някъде другаде.
За да имате успешен бизнес са нужни много други качества, знания и умения от това да сте добра в правенето на нещо. Дори и най-вкусните торти на планетата да правите, то ако не успявате да планирате приходи, разходи, време и т.н. сте обречени.
С най-добри чувства ви го казвам.
Ако все пак имате едни излишни пари, които да рискувате започвате с консултация в БАБХ относно изискването за помещение и оборудване, намирането на такова, създавате фирма, закупувате оборудване, подавате документи и след като си получите разрешителните започвате работа.
Пожелавам ви успех.

# 72

Работата в сладкарски цех ще ви даде пълна представа за бизнеса от всички аспекти, не само в правенето на торти, за клиентите, за поръчките, за сметките, за някои тънкости при работата с храна, за изискванияна на институциите и др.

# 73
Точно последните две мнения имах предвид Wink Може да звучи малко грубовато, но ... точно до нас фалира цех за дребни сладки и торти. Прекрасни, чудесни и като визия, и като вкус. Сладкарници "Неделя" им отстъпват по всичко. Но ... то не е само до качество, а и до реализация. А за да питате такива общи въпроси за мен означава, че нямате много опит в тази сфера. Трябва да се посъбере първо опит, за да се избегне фалитът на малката фирма.

# 74
Така е. То не е само да го произведеш. Трябва и да го прасираш.

# 75
Така е, за съжаление големите сладкарски вериги държат монопол на пазара. Знам, че не стига само да можеш да правиш сладки и торти, изграждането на такъв бизнес не е лесна работа. Благодаря ви за препоръките Simple Smile може би малко трудов стаж в  някой цех ще ми бъде от полза.

# 76
Mravchica

За Storigе идеята ти е добра защото в България такова нещо няма, но ще трябва да я нагодиш към българския пазар. Цените които си споменала ми приличат много на един епизод от любимия ми сериал "Теория за големия взрив". Когато създадоха един ап за решаване на диференциални уравнения, искаха да изкарат от продаването му 2мл$ и понеже 20 човека се бяха записали за проба на ап те сметнаха че цената му трябва да е 100 000$ на сваляне. Така и ти с тези 17лв на квадрат на месец. Толкова ми струва квартирата в голям град в Германия.

Такъв сторидж има смисъл за неща които се ползват относително рядко, най много веднъж в годината. Неща дето се ползват всеки месец никой няма да ги пази в сторидж ако ще под леглото ще ги завре ама няма да ги занесе някъде където се плаща.

Отделно такива помещение според мен трябва да се отдава минимум година за година, и да се плаща веднъж в годината.

# 77
Освен това обикновено българина би ползвал такъв сторидж за съхранение на по-обемни неща, като мебели например. А за това му трябват минимум 10 квадрата. За тази цена ще намери някой самостоятелен гараж, който ще е по-голям като квадратура.
Също така твоите клетки трябва да са така съобразени, че да има достъп до кола, за да си товарят и разтоварват хората нещата. Трябва да се помисли и за хигиената, за да не се окаже че някой си си е донесъл вехториите с барабар гризачите от мазето.

# 78
Неее, това за което пишете е съвсем различно от моята идея. Напротив, идеята е за краткосрочни малки площи.
Нима казвате че няма 50 човека или фирми в голям областен град които да дават 17 лв на кв.м за да си съхраняват въдиците, колелата, ските, документите.... и не не говоря за вехтошарник. Говоря за удобство, за услуга за хора/фирми с добри доходи/приходи. 
И все пак тази инвестиция трябва да се възвърне поне докато съм жива, нали?
17 лв на кв за квартира в Германия, честно?
В София има вече такава услуга ( kiler), но нямам идея как се развива? В Австрия е тенденция да се развива тази услуга.
Така или иначе го стартирах пък да видим.

# 79
Сори, но ми прозвуча като "Килър" и ... просто останах безмълвна за малко

Последна редакция: пн, 22 юли 2019, 18:31 от rumka833

# 80

Сори, но ми прозвуча като "Килър" и ... прост останах безмълвна за малко
Според мен също това име е ужасно. 😁

# 81
... да си съхраняват въдиците, колелата, ските, документите....

Такива малки неща човек обикновено си ги държи в къщи. В България човек би ползвал такъв сторидж за по-обемни неща, които не може да побере в къщи. Ако трябва да си държа колелото, ще ми трябват два квадрата, коено прави 34лв, освен това ако ми е на другия край на града се обезсмисля съвсем.
Освен това вие не си представяте вехтошарник, но не можете да знаете какво ще си съхраняват хората.
Всъщнос като става въпрос за такива пространства, чсе сещам за едно предаване по дискавъри, къдено продаваха вещите от такива клетки на търг, не помня как се казваше.

# 82
  • БГ
Неее, това за което пишете е съвсем различно от моята идея. Напротив, идеята е за краткосрочни малки площи.
Нима казвате че няма 50 човека или фирми в голям областен град които да дават 17 лв на кв.м за да си съхраняват въдиците, колелата, ските, документите.... и не не говоря за вехтошарник. Говоря за удобство, за услуга за хора/фирми с добри доходи/приходи. 
И все пак тази инвестиция трябва да се възвърне поне докато съм жива, нали?
17 лв на кв за квартира в Германия, честно?
В София има вече такава услуга ( kiler), но нямам идея как се развива? В Австрия е тенденция да се развива тази услуга.
Така или иначе го стартирах пък да видим.

17 лв за квадрат е втърде висока цена за Self storage.  Старото строителство навсякъде има мазета. Най-малките са поне 2-4 кв.метра. Новото което се строи, ако няма мазе има поне килер със сродна квадратура. В София може  да има донякъде пазар за подобни площи, но пак много субективно - размер на складовата площ (защото тя ще е предварително определена, няма как да се сменя ежемесечно) , място за товарене и разтоварване, охрана, достъп 24/7 или само в работно време. Ако разчитате на физически лица, кой би плащал по 60-70 лева за съхранение на стари вещи. Колкото и да са ценни на годишна база си е разход. Тези под наем, обвързани с налична мебелировка едва ли ще плащат и още един наем за да си съхраняват вещите. За фирми пък това е само пасив и евентуално за временно съхранение, но предвид че готови складове се намат за доста по малки суми цената идва висока.
Колкото до изплащането на инвестиция - има си икономически начин за смятане на рентабилност. Сгради се амортизират за 20 години. Т.е наем над размера на амортизацията  и преките допълнителни разходи ще изплати инвестицията след 20 години и  всичко над тази сума ще е плюс ежемесечно.

# 83
Здравейте,някой може ли да опише процеса за продажба на стока поръчана от алиекспрес в  магазин ,няма да са количества ,а по някоя бройка  ,къде да получа инфо

Последна редакция: пн, 26 авг 2019, 16:10 от Meikana

# 84
Не разбирам въпроса. Какво искаш да правиш? Да внасяш от Китай и да продаваш в стационарен магазин ли?

# 85
Не разбирам въпроса. Какво искаш да правиш? Да внасяш от Китай и да продаваш в стационарен магазин ли?
Да ,но както казах еденични неща ,не
количества от една стока по 20 бр примерно,ще е добавка към нещата в магазина

# 86
И какъв е проблема?

# 87
Как  се взема фактура за стоката поръчана от там ,за да се докаже произход,през митница ли минава ,какво се случва ,мога да ги поръчам както сега за себе си ,но документи за да се продава

# 88
За доказване на произход можеш да им искаш Certificate of Origin. Обаче, не мисля, че ти трябва какъвто и да било документ, за да продаваш нещо, което си внесла. На митница обикновено плащаш мито и това би било достатъчно, според мен. Кой ще ти иска фактура за стока, която продаваш?

# 89
НАП например Blush

# 90
Това което съм поръчвала до сега за себе си е идвало по пощата ,без доставка и някой от нещата са били на стойност повече от 30 лв,не минават през митница,само едно мина и така и от там не ми дадоха конкретен отговор,защо точно това,казаха само над 30 лв минавала през тях ,е да ,ама не, /стойност 50 лв/когато имах още два  други поръчани различни продукта от по 60 лв,те дойдоха,но това през митница,а не беше и марка .,не можаха да дадат смислен отговор,определено НАП  ще ми отреже главата ако нямам документ

# 91
Meikana,
Трябва ти фактура от изпращача, митническа деклрация, платено ДДС и мито на митница, включително и на транспорта.  Не пропускай сертификати за безопасност. Ако клиента ти пострада носиш цялата отговорност като вносител. Не бих внасяла играчки и козметика.
Трябва да минеш митница обезателно. Китайците издават едни фактури, правени на Ексел - в повечето случаи те не са фирми. Да ти кажа няма служител на НАП дето да ги приеме.
Също и счетоводителката ти ще каже как плащаш с лична карта, пък се води служебно плащане.

# 92
Здравейте, бъдещи и настоящи бизнесдами.
Имам следната идея и моля за мнения и съдействие. Имам интерес и желание, както и някакви способности в приготвянето на кетъринг за различни събития. Мисля да запиша и няколко курса за да навляза в новостите. Този кетъринг обаче ще го предлагам в малък град, където няма такава услуга точно, има предлагане предимно на сладки неща - торти, мъфини, сладки, бисквити персонализирани и тн, а аз по-скоро смятам да предлагам солени хапки, шишчета от зеленчуци и плодове, петифури, тарталети и такива подобни, каквито за момента в града не се предлагат. Хората са с възможности и смятам, че биха си поръчвали, особено по празници, сватби и други подобни лични поводи. Въпроса е там, че тъй като това ще го правя като допълнителна работа, не смятам да напускам настоящата си работа и ще го правя от в къщи, защото за да направя например 100 хапки за тази събота не ми е необходим цех, още персонал и тн. Какви разрешителни ще ми трябват, за да не го работя на черно? И изобщо какво трябва да направя за да си го практикувам съвсем законно. Има в града, много жени, които така в къщи си правят гореизброените от мен неща, които предлагат и имат много доволни клиенти, аз също съм им клиент.
Благодаря ви предварително. Ще се радвам на всякакви идеи и съвети.
Приятна вечер!

# 93
Ако питаш за България, вариант да продаваш законно храна приготвена вкъщи, няма. Може да потърсиш някой ресторант или сладкарски цех и евентуално да се договориш да работиш с тях.

# 94
В това върдение много се съмнявам, то по тази логика и гости като си поканиш, храна със сертификат трябва да им сервираш. И фирмаено счетоводство да водиш. Айде стига.

Сигурно с договор за изпълнение ще стане. В договора си пише че клиента ти възлага да купиш продукти и да му приготвиш там каквото и му се яде в твоята кухня и да му го занесеш на тази дата един къде си, и готово.

Ако питаш за България, вариант да продаваш законно храна приготвена вкъщи, няма. Може да потърсиш някой ресторант или сладкарски цех и евентуално да се договориш да работиш с тях.

# 95
  • Балчик
В това върдение много се съмнявам, то по тази логика и гости като си поканиш, храна със сертификат трябва да им сервираш. И фирмаено счетоводство да водиш. Айде стига.

Сигурно с договор за изпълнение ще стане. В договора си пише че клиента ти възлага да купиш продукти и да му приготвиш там каквото и му се яде в твоята кухня и да му го занесеш на тази дата един къде си, и готово.

Може би не живеете в България от години и не познавате законите, които регулират приготвянето, съхраняването и предлагането на храна за хора. Сериозни са нещата, дори и да оставим подценяването на законите, къде остава отговорността, когато се предлага храна на хора извън сеймейство и гости с цел продажба! Ще ви разочаровам, но с договор за изпълнение няма да стане само. Но пък за малко екзотика и излизане от рутината,  може да направите експеримент, успех!

# 96
Вярно е че не живея в България, но тези приказки как всичко е противозаконно в България ми идват вече в повече.

Значи аз ще дам на жената 5 лева, ще и кажа отиди до магазина купи две кофички кисело мляко, и една бутилка минерална вода, след това у вас ми направи айран с тези продукти и довечера в 17:30 ми донесе айрана  вкъщи. И това сега е противозаконно. Айде стига.

# 97
  • Балчик

Може би не живеете в България от години и не познавате законите, които регулират приготвянето, съхраняването и предлагането на храна за хора. Сериозни са нещата, дори и да оставим подценяването на законите, къде остава отговорността, когато се предлага храна на хора извън сеймейство и гости с цел продажба! Ще ви разочаровам, но с договор за изпълнение няма да стане само. Но пък за малко екзотика и излизане от рутината,  може да направите експеримент, успех!
Не ми се спами, но що не опитате с това мислене да експериментирате в държавата, където живеете....противозаконно...нещо май не разбирате за какво става въпрос. Най-малкото е да се спази закона, най-малкото е! Спирам от уважение към всички, които четат и пишат в тази тема, която е иначе и много полезна.

# 98
Вярно е че не живея в България, но тези приказки как всичко е противозаконно в България ми идват вече в повече.

Значи аз ще дам на жената 5 лева, ще и кажа отиди до магазина купи две кофички кисело мляко, и една бутилка минерална вода, след това у вас ми направи айран с тези продукти и довечера в 17:30 ми донесе айрана  вкъщи. И това сега е противозаконно. Айде стига.

Извинявам се, че се намесвам, ама жената била болна от салмонела и като ходила до някъде си, не си измила ръцете добре, пък после пипнала въпросното кисело мляко, докато хо разбърквала и хоп, вкарала ви зараза. Честито!

# 99
То по ресторантите, всичко блести от хигиена. Всички си мият ръцете през две минути. Идилия.

Жената дето пита, ще прави бизнес, каква изгода тя има, клиентите и да са недоволни, и да свършат в болницата или в гробищетото?

Живеете в такова общество, където всеки по всяко време, очаква от всякъде някой да го, прецака, прее.бе, прекара, убие, излъже измами, и.т.н. Все нещо лошо да стане. И то става.

Всяка събота и неделя сина ми има футболен мач. От клуба домакин винаги има една сгъваема маса дето се продават банички, наденици, кафе и чай. Всичко е купено преди това от Лидл, пече се на момента, и се продава за 1-2€ на публиката и децата. И това е в Цяла Германия за всички спортове. Правят се събирания в училища и детски градини, пак е същото купува се пече се и се продава.
Хората ядат и им плащат ушите.

Ако съм искал, и аз съм щял да пека наденички и да изкарам някое евро.

За това сме на това дередже. Като излезе някой, нещо да направи, 100 човека ще му кажат как няма да стане.

Защо казваш, че договора за изпълнени ще е екзотика? Това е основно право на хората да се договарят по между си за неща които едната страна може да прави, а на другата и трябва, каква е тази екзотика. Екзотично ли е да носиш яке като е студено? Не е разбира се от самосебе си.

Скрит текст:

Не ми се спами, но що не опитате с това мислене да експериментирате в държавата, където живеете....противозаконно...нещо май не разбирате за какво става въпрос. Най-малкото е да се спази закона, най-малкото е! Спирам от уважение към всички, които четат и пишат в тази тема, която е иначе и много полезна.

Последна редакция: пт, 30 авг 2019, 15:50 от Анонимен

# 100

Ами право ти казва жената. Имаме си в България Агенцията по храните и на база на хиляда и сто наредби и закони ще я накарат да направи какво ли не, като изисквания. На мен последно ми казаха че аз вече нямам право да си третирам в склада сама срещу хлебарки и ми издадоха предписание да сключа догор с фирма за ДДД. Та да ти кажа, че нещата на теб можи би ти изглеждат прости и логични ама за тях не е така.
Та ще обобщя за да не досаждам, в България е незаконно да си произвеждаш храна в домашната си кухня. Живяла съм и в чужбина 13 години и там също беше така.

# 101
Много са малко хората, крайно безотговорни към здравето - и своето, и това на колеги/персонал/гости, които биха взели храна, правена в нечий дом.
Изключение правят камара млади майки, искащи скъпи торти за децата си за без пари.
Как въобще може да ти хрумне, Тропси, че е едно и също дали някой ще се разболее/получи хранително отравяне от храна в заведение и от такава, правена от човек в сивия сектор?
Ами нали най-малкото от втория много по-трудно ще се търси отговорност, защото трудно се доказва, че точно той е правил тази храна ...

# 102
За теб явно догов за изпълнение е "сивия сектор"
От там натътака, няма какво да обяснявам че нямам сестра.

Много са малко хората, крайно безотговорни към здравето - и своето, и това на колеги/персонал/гости, които биха взели храна, правена в нечий дом.
Изключение правят камара млади майки, искащи скъпи торти за децата си за без пари.
Как въобще може да ти хрумне, Тропси, че е едно и също дали някой ще се разболее/получи хранително отравяне от храна в заведение и от такава, правена от човек в сивия сектор?
Ами нали най-малкото от втория много по-трудно ще се търси отговорност, защото трудно се доказва, че точно той е правил тази храна ...

# 103
Tropssy, с цялото ми уважение към вас, но аз лично не разбирам ентусиазма ви да спорите по този казус като на фактите противопоставяте логически разсъждения на база обща култура без да познавате материята. Освен ако не целите просто трупане на мнения във форума или хейт. Лошото е, че звучите убеден в думите си и така наистина може да подведете някого, който е решил да се информира от тази тема и това подвеждане да има за него доста сериозни финансови, а и правни последици, ако не дай Боже някой примерно тръгне да го съди за едно хранително отравяне от хапките приготвени в кухнята на семейната панелка.

# 104
Тя не живее в бг, значи кухнята й не е в панелка Simple Smile)
Мисля, че никъде в Европа не е толкова просто, както тя си мисли. Ако не е съвсем легално, е друг въпрос Simple Smile

# 105
 Staliа,

Какво точно искаш да кажеш? Че ако се натрови ш от кюфтета в "официален" ресторант нямаш право да съдиш собственика му ли?

В живота правни последици винаги има.

Това което аз твърдя и съм убеден е че дори и в българия има правна рамка за подобен род, икономически взаймоотношения, каквито жената описва.

Жената иска да се занимава с кетъринг като пече кебапчета и шишчета, и реже една салата веднъж-два пъти в  месеца, и вие "убедено" я съветвате (Всъщност я отказвате) че задължително трябвала петзвезден ресторант да си отвори с всичките му разрешителни. Че те по вашата логика, бабите по пазарите всичките са за затвора.

Докато си намира клиенти, това е възможно и има правна рамка, и тя се  нарича договор за изпълнение. Прави една бланка с анекси за различните ястия, подписват се тя и клиента спазва си задълженията по договора и няма от какво да се страхува.

Tropssy, с цялото ми уважение към вас, но аз лично не разбирам ентусиазма ви да спорите по този казус като на фактите противопоставяте логически разсъждения на база обща култура без да познавате материята. Освен ако не целите просто трупане на мнения във форума или хейт. Лошото е, че звучите убеден в думите си и така наистина може да подведете някого, който е решил да се информира от тази тема и това подвеждане да има за него доста сериозни финансови, а и правни последици, ако не дай Боже някой примерно тръгне да го съди за едно хранително отравяне от хапките приготвени в кухнята на семейната панелка.

# 106
  • here and now
Tropssy, категорично не сте прав/а.
Според Закон за храните :
Чл. 12. (Изм. - ДВ, бр. 102 от 2003 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 31 от 2006 г., в сила от 14.04.2006 г.) Производство и търговия с храни в страната се извършва само в обекти, регистрирани по реда на закона, които:
1. отговарят на хигиенните и/или на ветеринарно-санитарните изисквания, определени с нормативен акт;
....
Може да прочетете и останалите алинеи.

# 107
Ей обърнахте ме на юрист, а аз съм прост инженер.

[Чл. 1. (Изм. - ДВ, бр. 102 от 2003 г., изм. - ДВ, бр. 31 от 2006 г., в сила от 14.04.2006 г.) (1) Този закон урежда:
............

(3) Този закон не се прилага за първичното производство на храни за лични нужди и за приготвянето в домашни условия, обработката или съхранението на храни за лична консумация.
...........

Изкарваш закона, който е за хранителната промишленост, и твърдиш, не всичко живо попада под ударите му.

Във договора за изпълнение, ще пише че възложителя възлага на приготвянето на храна от изпълнотеля, която възложителя ще ползва за лично нужди. Така че жената просто му е се явява лична готвачка.

# 108
  • here and now
Ако му я сготви в неговия дом е ОК, но в нейната къща няма как да стане, освен ако не я подарява. А тя иска да я продаде нали така?
ПП За юрист не ставаш, което не пречи да си много добър инженер, което обаче не е предмет на темата и дискусията.

# 109
Алис, дай член от закона, това е просто твоето тълкуване. В това което съм постнал, за локацията на кухнята, и на чия собственост е фурната нищо не пише. Пише само лична нужда.

# 110
  • here and now
Когато плащаш за нещо, то очевидно не е лична нужда, а продажба.
За къв им е тогава договор за управление според твоята логика?

# 111
Алис,

Когато плащаш за нещо, това не е "продажба", казва му се  "покупка". Когато плащаш за нещо в лично качество, то по презумцита е че е за лична употреба. Може и да го препродадеш, тогава ти си права, но възложителя не продава, той яде храната която жената (изпълнителя) му готви. Дори и той да я препродаде, това не е проблем за жената, това е нарушение на възложителя.

Договора за управление е съвсем друга материя. Няма изобщо какво да я намесваме.

Това за което аз говоря е договор за изпълнение.  (Всъщност това може и да е от автоматични коректор на текст)

# 112
  • here and now
Спирам по темата, че стана досадно.
 В закона пише "търговия", което означава покупка от един и продажба от друг.
Питащият не е възложител, а изпълнител, та си е точно продажба.
Никой не иска да отказва жената. Вероятно може да шие рокли у дома с договори за изпълнение, но храна няма как да продава, сготвена вкъщи.

Имаше предложение да ползва ресторант или кухня с документи, като си направи договор с тях и си извади ЛЗК.

Извинявам се за грешките, но дори и с тях мисля е ясно за какво става въпрос.
Предлагам ти да отправиш запитване в БАБХ и да постнеш отговора тук. Тогава обещавам да ти се извиня, ако си прав.

# 113
Просто е нелепо колко си убедена, че женатс храна няма как да "продава". Аз казвам че това не е "продажба".
Ако този който според теб "купува" и този който според "продава" подписвайки договора декларират съгласието,  че това не покупко-продажба, а договор за изпълнение (възлагане), по кой закон и коя институция може да сезира съда, че това според нея е покупко-продажба, и да иска от него да определи тази сделка като покупко-продажба, не като възлагане?

И мен спря да ми се пише. Омръзна ми от хора дето от 10 кладенеца вода ще извадят, само и само да обяснят нещо как не можело да стане.  Всичко става, невъзможни неща няма.

# 114
Всъщност е нелепа интерпретацията ти на закона. Дори дете би го разбрало по-лесно.

# 115
Всъщност проблемът идва от неправилното тълкувание на личната нужда. Няма как да възложа на някого да извърши нещо за да задоволи моята лична нужда, защото липната нужда е моя, а не на този, дето ще ми я изпълнява. И за още по голяма яснота, ако на мен ми се ходи до тоалетната, за да задоволя моя лична нужда и възложа на Х да отиде до тоалетната вместо мен, и той пък вземе че не навие и даже подпише договор за изработка, и все пак отиде в изпълнение на тоя договпр, до въпросната тоалетна, то той там ще задоволи своя си лична нужда, и това аз ще осъзная когато разбера, че като отиде той до тоалетната няма как да задоволи в нея моя лична нужда, щото не съю отишла аз.
Лична е нуждата на този, дето ще изработва храната, а ако той/тя изработва храна за някой друг, макар и в изпълнение на поръчка в договор за изработка, то тази друга нужда вече не е лична за този, дето ще изработва. И пък ако случайно реши да го прави, използвайки договор за изработка, то това ще е заобикаляне на закона. Ако ли пък съвсем знае какво казва Закона за храните, направо ще си го нарушава.
А покупка и продажба е едно и също нещо, гледано от две различни гледни точки, тази на продаващия и тази на купуващия. И когато престираш пари срещу стока, това е покупка. А когато престираш стока срещу пари - продажба.

# 116
Ей обърнахте ме на юрист, а аз съм прост инженер.

[Чл. 1. (Изм. - ДВ, бр. 102 от 2003 г., изм. - ДВ, бр. 31 от 2006 г., в сила от 14.04.2006 г.) (1) Този закон урежда:
............

(3) Този закон не се прилага за първичното производство на храни за лични нужди и за приготвянето в домашни условия, обработката или съхранението на храни за лична консумация.
...........

Изкарваш закона, който е за хранителната промишленост, и твърдиш, не всичко живо попада под ударите му.

Във договора за изпълнение, ще пише че възложителя възлага на приготвянето на храна от изпълнотеля, която възложителя ще ползва за лично нужди. Така че жената просто му е се явява лична готвачка.

Лични нужди. Лична консумация. За твоя (личен) корем говорят, не за на клиента ти по договор. Simple Smile

Алис,

Когато плащаш за нещо, това не е "продажба", казва му се  "покупка". Когато плащаш за нещо в лично качество, то по презумцита е че е за лична употреба. Може и да го препродадеш, тогава ти си права, но възложителя не продава, той яде храната която жената (изпълнителя) му готви. Дори и той да я препродаде, това не е проблем за жената, това е нарушение на възложителя.

Договора за управление е съвсем друга материя. Няма изобщо какво да я намесваме.

Това за което аз говоря е договор за изпълнение.  (Всъщност това може и да е от автоматични коректор на текст)

Това, за което ти говориш, се нарича "граждански договор". Simple Smile

Последна редакция: сб, 31 авг 2019, 00:11 от amy_nka

# 117
  • here and now
Просто е нелепо колко си убедена, че женатс храна няма как да "продава". Аз казвам че това не е "продажба".
Ако този който според теб "купува" и този който според "продава" подписвайки договора декларират съгласието,  че това не покупко-продажба, а договор за изпълнение (възлагане), по кой закон и коя институция може да сезира съда, че това според нея е покупко-продажба, и да иска от него да определи тази сделка като покупко-продажба, не като възлагане?

И мен спря да ми се пише. Омръзна ми от хора дето от 10 кладенеца вода ще извадят, само и само да обяснят нещо как не можело да стане.  Всичко става, невъзможни неща няма.

Лепо нелепо, това е положението.
Може да се сезира именно БАБХ, за нерегламентирано производство и продажба на храни и стой та гледай.

Покажи ми официален отговор от БАБХ и ще ти се извиня, обещавам.
А може да си спретнем един договор да ми направиш едни кюфтета, но да са с лук, че иначе не ги одобрявам, а аз ще те топна, че са готвени у вас. И да видим кой крив и кой прав?

# 118
  • София
Аз винаги мога да подпиша "договор" със съседката или с някоя препоръчана от бг-мама сладкарка да ми направи торта и сладки и хапки за партито, но това не е обект на темата, не е бизнес и много се отклонихме. И стана досадно.
Minie, щом казваш, че в града ви има много жени които се занимават с това и имат много клиенти, то опитай, нищо не губиш, явно има нужда от такива услуги там. Ако си супер добра, умна, амбициозна, интелигентна и т.н. то може би ще пребориш конкуренцията.

# 119
Аз винаги мога да подпиша "договор" със съседката или с някоя препоръчана от бг-мама сладкарка да ми направи торта и сладки и хапки за партито, но това не е обект на темата, не е бизнес и много се отклонихме. И стана досадно.
Minie, щом казваш, че в града ви има много жени които се занимават с това и имат много клиенти, то опитай, нищо не губиш, явно има нужда от такива услуги там. Ако си супер добра, умна, амбициозна, интелигентна и т.н. то може би ще пребориш конкуренцията.
Аз реално за това, което мисля да предлагам конкуренция нямам, защото както споменах аз ще предлагам нещо различно от тях. Те предлагат предимно торти, найстина много хубави, правени у дома, но предимно торти. Просто ми се иска да си го практикувам законно и затова проучвам какви са ми вариантите.
Благодаря ви за интереса и отговорите на всички.

# 120
Съжалявам, но наистина ли преценихте, че този форум е най-доброто място за съвет относно законността на определени услуги (да, да си дискутираме хипотетични ситуации е ок). Посъветвайте се със счетоводител/адвокат/фирма предлагаща консултански услуги и така ще разберете как/от къде и кога можете да започнете.

# 121
Скоро си говорихме с една жена за услуга, която липсва в БГ, а сме ползвали с голяма охота в чужбина. Или пък ние не сме намерили къде се предлага.

Става дума за ДЕТСКА ГРАДИНА ЗА КУЧЕТА. Кучето се води сутрин с любима играчка, храна и каквото преценим. Вземат ги с бус и ги отвеждат в "градината", където са разделени на малки групи по големина и темперамент. Всяка група има голям двор, сянка, вода и цял ден бягат и играят. Едни млади хора ги наблюдават и за моя изненада лигльовците у дома много ги слушат. На обяд им казват да се приберат - ядат и всяко си спи на неговото одеалце или легълце /ние сме носили и от там дават/, после пак игра и разходки на групи.

Има камери и ако искаш си гледаш кучето как е през деня.

Връщат ги в 17.30 - 18 ч. и кучето е уморено и не се юрваш да го разхождаш а се приирате и си се радвате.
Лично на мен ми е много удобно и много бих се радвала ако някой си хареса идеята и я реализира.

Живеем във времена, в които глезим кучетата като деца.  Heart Eyes

# 122
  • София
Има такава в кв. Враждебна - http://www.poslushen.com/hotel.php

# 123
Здравейте, имам собствено помещение /12-13кв/ на главен булевард, в билзост е СОУ И Гимназия, поликлиника, поща, Община и мисля да отворя магазин тип табак шоп.Дали някой се занимава с такъв бизнес и какво трябва да зная като тънкости, прочетох доста неща в интернет, както и какви документи са нужни.
Благодаря!

# 124
Здравейте, имам собствено помещение /12-13кв/ на главен булевард, в билзост е СОУ И Гимназия, поликлиника, поща, Община и мисля да отворя магазин тип табак шоп.Дали някой се занимава с такъв бизнес и какво трябва да зная като тънкости, прочетох доста неща в интернет, както и какви документи са нужни.
Благодаря!

Табак шоп, магазин специализиран за тютюневи изделия ли е ?
Имах магазин за алкохол и цигари, добре работещ, ако там нещо мога да съм полезна съм на линия

# 125
Благодаря!

А освен цигари може да направиш езипей с билетчета за триене и един ксерокс + малко канцелария според потребностите на района.

# 126
Сега се сетих и друго, което да провериш.
Имаше закон за продажба на алкохол и цигари в близост до училище, но не съм сигурна за колко метра беше, защото мен навремето не ме бъркаше, тъй като нямах наблизо. Виждала съм лафки итем подобни вериги, че има близко, ама с тях няма да се сравняваме..

# 127
Благодаря за насоките. Училището е на разстояние, което позволява продажба на алкохол и цигари.
Все още обмислям дали да се захвана или отново да го давам под наем.

# 128
Цитат на: Θεοδώρα link==1100539.msg39399991#msg39399991 date=1569862387
Благодаря за насоките. Училището е на разстояние, което позволява продажба на алкохол и цигари.
Все още обмислям дали да се захвана или отново да го давам под наем.
Разбирам те.
Особенно ако не случиш на персонал е тегаво, ако има рода която да помогбе с разработването е най-добре.

# 129
А до сега като какво е било разработвано помещението?

# 130
Здравейте момичета, имам идея за магазин(но не съм решила още дало само онлайн или физически)  с детски храна и пюрета, но с доставка до дома. В града няма такова нещо. Та въпроса ми е, според вас каква първоначална инвестиция ще ми трябва. За зимно време ще е супер, но за лятото не знам. Какво е вашето мнение?

# 131
Здравейте момичета, имам идея за магазин(но не съм решила още дало само онлайн или физически)  с детски храна и пюрета, но с доставка до дома. В града няма такова нещо. Та въпроса ми е, според вас каква първоначална инвестиция ще ми трябва. За зимно време ще е супер, но за лятото не знам. Какво е вашето мнение?

Нямам представа от инвестицията и т.н., но си мисля, че именно лятото ще е по- вървежно именно защото мамите са все навън и остава по- малко време за приготвяне на храна или пък предпочитат да прекарат повече време навън отколкото в кухнята. Пък зимата така или иначе прекарват повече време в къщи. Това ако правилно съм разбрала, че ще има готвена храна, тип детска кухня.

Ако са готови пюрета с доставка до вкъщи, то 1 бурканче пюре за обяд не е рентабилно да се доставя до дома, мисля.

# 132
При нас има такава частна детска кухня, но като сложиш доставката, става доста скъпо. Прецени дали ще имаш платежоспособни клиенти при цена 5-6 лв/ден за храна, спрямо 1 лв държавна кухня. Щото дори някой път да трябва да вземам такси при лошо време, пак не са по 5 лв всеки ден.

# 133
Здравейте. Обмислям да отворя малко магазинчета за цветя, като идеята ми е да има повече саксийна цветя, разсади, който сама си правя, малко букети, семена и консумативи. В района има други два цветарски магазина, но са главно за букети. Някой с опит би ли споделил нещо, което би ми било в помощ. Благодаря

# 134
Букетите се купуват по-често, другите неща може би на пролет, като се садят. Трябват ти приходи всеки месец и ден!

# 135
Букетите се купуват по-често, другите неща може би на пролет, като се садят. Трябват ти приходи всеки месец и ден!
Да, ясно ми е, че трябва да имам приходи всеки ден. Идеята ми е да са повечето саксийни цветя, стайни и градински опаковани в кошнички или друга аранжировка, с идеята, че те изкарват по дълго време, но може би трябва да преосмисля за букетите. Благодаря за мнението.

# 136
Има много хора, които вместо букет предпочитат да подарят малка саксийка с някакво цвете. Според мен ако имаш такива през цялата година ще вървят.

# 137
Има много хора, които вместо букет предпочитат да подарят малка саксийка с някакво цвете. Според мен ако имаш такива през цялата година ще вървят.
Точно такава ми беше идеята, от гледна точка на това, че издържат повече време в магазин, да не са много големи, съответно не скъпи. Със красива аранжировка, а и ще е нещо по различно от предлаганите в другите два магазина.

# 138
  • София
В магазина можеш да добавиш да има картички, малки сувенирчета, подаръчета, балони, свещички за торти, фойерверки за торти, др.
Задължително картички и подаръчни торбички Simple Smile

# 139
rumka833 много полезно мнение е дала.
В магазина можеш да добавиш да има картички, малки сувенирчета, подаръчета, балони, свещички за торти, фойерверки за торти, др.
Дори мисля, че е задължително да има картички и сувенирчета,също и малки саксийки, в района няма място, в което се продават такива

# 140
Също може тематични украси според сезона и празниците-скоро беше Хелоуин,сега Коледа,14-ти февруари,1-ви март,8-ми март,Великден... Според мен ще е добре.

# 141
Да, ясно ми е, че трябва да имам приходи всеки ден. Идеята ми е да са повечето саксийни цветя, стайни и градински опаковани в кошнички или друга аранжировка, с идеята, че те изкарват по дълго време, но може би трябва да преосмисля за букетите. Благодаря за мнението.

Идеята ти е тип "цветята в Кауфланд". Няма лошо, като идея, но нали виждаш в Кауфланд колко издържат и кога и колко се купуват... Какви условия ти трябват, за да поддържаш живи, че и ЗДРАВИ цветя? Наблюдавай в Кауфланд как върви цветарския бизнес. (И говорим за постоянен поток от хора там). Мъртвите цветя са по-вървежни. Аз бих се занимавала с хартиени или бонбонени цветя. Няма фира. Изработваш, трупаш и продаваш за всеки повод. Simple Smile

Последна редакция: ср, 06 ное 2019, 15:04 от amy_nka

# 142

Идеята ти е тип "цветята в Кауфланд". Няма лошо, като идея, но нали виждаш в Кауфланд колко издържат... Какви условия ти трябват, за да поддържаш живи, че и ЗДРАВИ цветя? Мъртвите цветя са по-вървежни. Аз бих се занимавала с хартиени или бонбонени цветя. Няма фира. Изработваш, трупаш и продаваш за всеки повод. Simple Smile
Изобщо не искам да имам мъртви цветя. А относно хартиените, и в момента го правя, без фирма от вкъщи,но предлагането онлаин е голямо. Продавам и цветя онлайн, но работя и нещо друго, идеята с магазина е да мога да се занимавам само с това

# 143
  • here and now
Трябва ти огромен асортимент. Хората обичат да имат избор.

# 144
Трябва ти огромен асортимент. Хората обичат да имат избор.
Това е едно от нещата, което най много ме притеснява, защото помещението няма да е много голямо,искам да има повече избор и в същото време да не  е сгъчкано всичко..

# 145
  • here and now
Поразгледай из нета, ще ти хрумнат идеи.
Писаха за Кауфланд, там имат 5 вида китки на кръст, няма база за сравнение. Ако имаш наблизо надежден доставчик, може да направиш нещо като каталог за поръчка. Важно е да имаш от много видове по1-2 бр, а на от 1-2 вида по много бройки.

# 146
  • Mediterraneo
Кауфланд изобщо пък не бива да е база за сравнение! Баба Гица ходи там да си купи сирене, не цветя.
Идеята е страхотна. Щом казваш, че наоколо няма друго място, където да се продават цветя, мисля, че ще се получи добре, така, както го описваш!

# 147
Поразгледай из нета, ще ти хрумнат идеи.
Писаха за Кауфланд, там имат 5 вида китки на кръст, няма база за сравнение. Ако имаш наблизо надежден доставчик, може да направиш нещо като каталог за поръчка. Важно е да имаш от много видове по1-2 бр, а на от 1-2 вида по много бройки.
точно така мисля и аз, да са много видове по максимум 2 броя. Също така да има и луковици, в района няма място от където да се купят, а продажбите ми онлайн показват, че определено има търсене

# 148
Ти как разбра колко се продават онлайн? Защото ако гледаш броя на търсенията, по-вероятно е да са търсили информация, а не за да купят луковици онлайн

# 149
Моите наблюдения над продажбите в моят магазин са следните : 10% от оборота е от картички, опаковки и т.н., 30% от саксии и семена и 60% букети и рязан цвят. Разнообразие е хубаво да има, но не е чак такъв проблем ако някога ти се случи да имаш по-малък асортимент, по-важно е всичко, което имаш да е свежо и в добър вид. Луковиците определено се търсят. Успех!

# 150