Нашите орхидеи – тема 25

  • 34 743
  • 739
  •   1
Отговори
# 240
  • Мнения: 14 079
Цял месец чакам този мъник да се отвори. Докато ѝ правех "фотосесия" я изпуснах от високо, но за щастие е невредима. Моите орхидеи като цяло са "летящи". Ако котаракът ги блъсне, ако аз...




# 241
  • Мнения: 6 388
Сладурче малко!
При мен падането действа като заклинание за цветонос. И работи безотказно Joy

# 242
  • Мнения: 13 805
Сдобих се с  сimbidium. Случайно. Уви, бяха й изкапали всички цветове. Ама цената беше изгодна, именно поради тази причина.
Трябва да погледна кок се гледа. Не е в кори, а в пръст. Как се полива?
Продавачката ми каза,че е розова на цвят. Сега ще чакам да видим кога ще цъфне.

Цимбидиум е орхидея която се зацъфятва трудно. Принципно най-добре се развива на източен остъклен балкон. Зимата трябва да е на хладно с минимално поливане, лятото на осветено с малко слънце сутрин и добър дренаж с обилно поливане. Казват че навремето в Китай обучавали с години цветарите как да отглеждат цимбидиум. Тези които лесно ги цъфтят казват че било фасулска работа, но ги цъфтят не така масово както фаленопсисите. Аз лично имах два и имах нула успех. Затова ги подарих.

# 243
  • Пловдив
  • Мнения: 1 030
Здравейте, любители на тези красоти. И аз от години гледам орхидеи, но през това време съм удавила доста от тях. Опитах над вода няколко да спасявам, но не се получи. Имам и такива, които от много време не цъфтят, само с листа са. Та в тази връзка да питам чували ли сте за поливане с чеснова вода и как точно става. Ето това ми е най-старата орхидея, като цъфне ще я покажа.

# 244
  • София
  • Мнения: 771
Аз лятно време редовно си поливам с чеснова вода. Рецептата е на око. 3-4 скилидки, мачкам с ножа, режа на ситно и мятам в двулитрово пластмасово шише. Оставям го да преседи ден два и поливам.

# 245
  • Мнения: 14 786
За какво помага тази чеснова вода? Каква е идеята да се полива с нея?
Аз продължавам да чакам моята орха да цъфне и се радвам на вашите. ☺

# 246
  • Пловдив
  • Мнения: 1 030
Четох, че чесновата вода помага да цъфне орхидеята. Иначе аз се сдобих с мини за пръв път, трудно ли се гледат? Ето, да го видите и една жълтеникава, която цъфти редовно [/img][/img]

# 247
  • Мнения: 293
Тази чеснова вода не оставя ли миризма в стаята където са орхидеите..... И аз четох за нея но не смея да не си "ароматизирам" стаята....

# 248
  • Мнения: 13 805
Извинявам се за коментара  но за цъфтеж помага ПРАВИЛНОТО ГЛЕДАНЕ. Шаманските методи не са необходими на един фаленопсис за да цъфне, те са най-непретенциозните орхидеи ,  но все пак не са троскот. Фактът че растат и се развиват на листа означава че растенията се развиват нормално, просто има няколко неща които трябва да се доизкусурят за цъфтеж.

В тази връзка винаги ми е било чудно защо хората не се запитат къде е точно причината орхидеите им да не цъфтят и защо винаги най-лесен изглежда отговорът -  липсва им торене,чеснова вода или слагане в тъмен килер.

# 249
# 250
  • Мнения: 8 076
Аз да споделя за моите орхита от "забавачката" Sunglasses
Всички (без едната с проблемните корени), имат бързо растящо ново листенце, 10 от 10 са с новоизбиващи коренчета и свежи връхчета на старите...
Скрит текст:
а едно пуска цветонос Laughing Акселерацияааааа!
Скрит текст:
(току що полети са, не им се впечатлявайте на очевидната влага Wink)

# 251
  • Мнения: 6 388
Пу-пу! Joy Много им се радвам. Имаш и една Стюартианеста - онова с петнистите листа.

# 252
  • Мнения: 8 076
Пу-пу! Joy Много им се радвам. Имаш и една Стюартианеста - онова с петнистите листа.
Точно тази, дето я взех в най-"неугледно" състояние... ама заради петнистите листа, грабнах я! Има си и тя пъпчици за корени Simple Smile

# 253
  • Мнения: 6 388
Заслужава си. Ако е това, което си мисля, цветът е много интересен, с необичайна форма и устна.
Аз нямах късмет с моята Стюартиана - загина.

# 254
  • Мнения: 13 805
Четох, че чесновата вода помага да цъфне орхидеята. Иначе аз се сдобих с мини за пръв път, трудно ли се гледат? Ето, да го видите и една жълтеникава, която цъфти редовно [/img][/img]
Минито се гледа адски лесно ако не прекалявате с поливането. То се гледа в сфагнум и този сфагнумсе накисва зимата един път на месец а лятото един път на две три седмици.  Те обичат засушаване и песто започват да гният ако прекалявате с поливането.

Пенева - страхотни са! Поздравления за добрата адаптация !Обаче аз като един вече парен от гореща каша се притесних от вида на коренчето вляво( наше ) на  снимката с цветоноса. Има ли лилаво оцветяване в основата или ми се струва?

Общи условия

Активация на акаунт