Нашите орхидеи – тема 25

  • 34 675
  • 739
  •   1
Отговори
# 675
  • София
  • Мнения: 771
jujasol, второто ти растение е тежко болно! re_ge ще ти каже от какво Simple Smile
а първото защо е с мокра розетка? не трябва да е мокро.
аз имам изглеждащо по подобен начин растение и го гледам така:

# 676
  • Пловдив
  • Мнения: 1 024
Благодаря a.n.d.r.e, не е мокра, намокрих я преди да я снимам. От няколко дни е в една празна ваза (не стига до дъното, стои отгоре) и от време на време опръсквам само корените с вода, да не изсъхне съвсем. Моля, да споделиш как точно гледаш твоята, че не мога да разбера от снимката (може и на лични) А за другата дано re_ge да ми даде съвет.

# 677
  • Оптимист по принуда
  • Мнения: 12 702
Аз като малките деца и' се радвам на тази. Просто тези едри цветове ме разтапят. Банална станах, извинете Blush
Скрит текст:

# 678
  • Мнения: 8 029
Оооо, аз нямам нужда да ме подсещате за нова... ама магазина беше затворен като отидох... а се чудя мебду 4които си харесах Sunglasses Корените са в коша (веднага след като ги снимах и ги огледах, че за нищо не стават), а корите се чудя да ги пека ли преди ново ползване или и те в коша...
Утре отивам да избирам, стискайте палци да се удържа до 1брой Blush

# 679
  • Пловдив
  • Мнения: 1 024
Добро утро! Ето тази орхидея е цъфнала сутринта. Много странен цветонос е направила "изкълчен" 😁

# 680
  • София
  • Мнения: 771
jujasol, изкълченият цветонос, както го наричаш, сега може да изглежда много интересно, но като цъфне ще се убедиш, че по-добре да не се изкълчва. От едната страна цветовете се сбутват и прихлупват, а от другата седят рехаво.


А относно растението без корени, на снимката се вижда чаша с керамзит (кафяви топчета), парче стиропор (бяло нещо) и дънцето на растението, опиращо в стиропора. Наливам вода, кверамзита я изпива и започва бавно да просъхва.
Ако има по-дълги коренчета, схемата ми е различна:

но при теб няма дълги корени. Просто трябва да избереш подходящ за твоята ситуация метод.
Желая ти успех!

# 681
  • Мнения: 1
Здравейте! 😊
Отглеждам първата си орхидея, която скоро цъфна изцяло, но сега цветовете започнаха да увяхват. Нормално ли е за този период? Подариха ми я с едно пожълтяло листо, но не знам дали да го махна и как по-точно (просто да го скъсам или изрежа). Отделно има и изсъхнал корен на повърхността, който пък е трудно да махне. Страх ме е да не сбъркам с нещо и реших да попитам преди да съм изчистила всичко. Търсих на много места, но никъде не намерих точно обяснение.
 Ще съм ви много благодарна ако ми помогнете.

# 682
  • Мнения: 3 354
Здравейте! 😊
Отглеждам първата си орхидея, която скоро цъфна изцяло, но сега цветовете започнаха да увяхват. Нормално ли е за този период? Подариха ми я с едно пожълтяло листо, но не знам дали да го махна и как по-точно (просто да го скъсам или изрежа). Отделно има и изсъхнал корен на повърхността, който пък е трудно да махне. Страх ме е да не сбъркам с нещо и реших да попитам преди да съм изчистила всичко. Търсих на много места, но никъде не намерих точно обяснение.
 Ще съм ви много благодарна ако ми помогнете.
Аз оставям жълтите листа сами да си паднат.  Не бързам за никъде и не искам да я повредя,  въпреки че казват , че е хубаво да се реже. Като падне , го хвърлям листото и толкова.
Пък за изсъхналия корен и въобще каквото има изсъхнало , аз лично режа , като оставам поне 2 см мъртво  , не е хубаво да се реже живо .

# 683
  • Мнения: 8 029
Ето придобивката... Наглеждах този вид от доста време, но... днес имаше само едно растение с две паднали листа и препоръка за обработване с топсин... Ще се пробвам да я спася. Сдобих се с нея и с едно мини за под 20лв, да вудим дали ще се справя Blush
Скрит текст:


Последна редакция: сб, 25 май 2019, 19:01 от peneva_a

# 684
  • Мнения: 13 786
Пенева честито. Много капризен хибрид - лесно гние, лесно мре. Обработи с нещо широкоспектърно, следи изкъсо.

Здравейте! 😊
Отглеждам първата си орхидея, която скоро цъфна изцяло, но сега цветовете започнаха да увяхват. Нормално ли е за този период? Подариха ми я с едно пожълтяло листо, но не знам дали да го махна и как по-точно (просто да го скъсам или изрежа). Отделно има и изсъхнал корен на повърхността, който пък е трудно да махне. Страх ме е да не сбъркам с нещо и реших да попитам преди да съм изчистила всичко. Търсих на много места, но никъде не намерих точно обяснение.
 Ще съм ви много благодарна ако ми помогнете.

Трябва да видим горницата и долницата. Това се случва при гниене, проблеми с корените. А фаленопсис ли е ?
И моята орхидея май изсъхва или гние...не мога да преценя. Пресадих я преди месец може би, имаше ужасно развита коренова система, но цъфтеше целогодишно с два цветоноса с по няколко разклонения. Две долни листа започнаха да съхнат, освен това корените и вече така се бяха увили под самата кашпа, че реших да се престраша и да я преместя в по-голяма. Вече писах по-назад, че след 40 минути мъка в изрязване на дъното на кашпата и разплитане на корени, трябваше да жертвам няколко, за да я измъкна. Натопих в топсин и пробвах да настаня май не особено успешно в новата кашпа. Сега обаче цветоносите започнаха да изсъхват, струва ми се, че долните листа, които са на 3 или повече години започват да пожълтяват, а едно горно листо като го пипнах и започна да се цепи по средата. По долната част на цветоносите се появяват на места миниатюрни капчици. Между другото като цъфти под цветовете също ми се появяват такива капки. Не знам на какво се дължи.
Страх ме е отново да я вадя, защото доколкото прочетох това не се нрави и стресира растението. През саксията се виждат част от долните корени и ми се струват наред. Какво ще ме посъветвате?






Има- мина, жълтото в средата  е много притеснително. Предполагам гниене по стъблото.


Жужасол
Нито с първото нито с второто нещата са добре.
Второто е с фузариум според мен, интересува ме самото растение. И въобще когато се пита за растение не снимайте цветове, цветоноси. Те са неинфирмативни. Снимайте растението, стъблото, корените. При първата орхидея има много листна маса, затова реанимация е възможна.
В какво обаче е проблема като цяло - и 1и 2 са резултат от тотален излишък на вода. Орхидеите нови ли са?

# 685
  • Мнения: 2 025
Благодаря, ре-ге и аз имах такова опасение, но сега какво да правя? Имам ли шанс да я спася и как? Да я вадя ли отново от кашпата и всъщност възможно ли е стеблото да гние без да проличи върху корените? 

# 686
  • Пловдив
  • Мнения: 1 024
Благодаря re_ge! И двете орхидеи са стари. За първата мисля да взема керамзит и да пробвам начина на a.n.d.r.e. А фузариума лечим ли е?

# 687
  • Мнения: 6 386
Много капризен хибрид - лесно гние, лесно мре.
В това отношение Каодата е като Мини Марка: със здраво растение няма никакъв проблем, но иначе е мъка - само да го погледнеш накриво и се гътва.

# 688
  • Мнения: 8 029
Impala, ще гледам каодата само направо Sunglasses ник'ви погледи накриво Wink
_re_ge ме предупреди и за лиодорото(Благидаря!),  след внимателна обработка и акуратно (рядко) поливане, не съм го бастисала още, прецъфтя, но изглежда добре и расте нов цветонос...
Не една в почивка съм й вдигнала мерника да я ровя утре Thinking едно жълто листо падна днес... а май са й много дребни корите, нещо не стои рехаво в саксията Thinking

Последна редакция: нд, 26 май 2019, 00:08 от peneva_a

# 689
  • Варна
  • Мнения: 1 951

Пенева, честито, Каодата е много красива, откога се усуквам и аз около нея, Ама реших да се спра с фалчетата за известно време 😀

Аз пък съм с треска сега заради стюартианата... нещо не ми харесва, Ама дали е заради факта че я събарят вече за Н-ти път и се налага да я бутам обратно в корите... не знам Sad
Вчера пак се случи и използвах случая да я наоръскам профилактично с топ син, оставих я да се поветрее гола и днес ще я бутна обратно в саксията. Ама дали има какво да ме притеснява, как мислите?


Последна редакция: нд, 26 май 2019, 09:08 от BЕЩИЦА

Общи условия

Активация на акаунт