Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

  • 15 март 2019, 18:41 ч.

Майчинството счетоводно-80

  • 23 087
  • 655
  •   1
Отговори
# 30
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 5 527
Здравейте! Да попитам : фирмата в която работя, ще бъде „замразена” ,мен ще ме прехвърлят в нова фирма малко преди да изляза в болничен (за общо заболяване, преди 45 дневния), това ще повлияе ли по някакъв начин върху размера на болничните и майчинските?

Не би трябвало да повлияе, освен ако не те назначават на по-ниска заплата и ще имаш отработени месеци на нея преди да излезеш в болничен.


Здравейте имам голям проблем и моля за помощ. Работя  от година  и 9 месеца във фирма, която ме осигурява на ниския праг без майчинство и болничен. Бременна съм в 6 седмица и въпроса ми е:  ако започнат да ме осигурявам сега на високия праг, когато родя, ще имам 9 месеца стаж, разбрах, че може да продължи да си плащам осигуровките още 3 месеца след като родя и така ще ми стане една година.
Разбрах, че така ще мога да вземем майчинство от 560 лв за 9 месеца и 380 за една година, това вярно ли е? В противен случай ако не се направи това няма да получавам дори и социално майчинство от100  лв...

Какво значи те осигуряват на ниския праг?Самоосигуряваща ли си или на граждански договор?В противен случай значи си на трудово договор и те осигуряват с право на болничен и майчинство.

# 31
  • Варна/Благоевград
  • Мнения: 303
Самоосигуряваща съм

# 32
  • София-Младост
  • Мнения: 15 614
Ти самоосигуряващо лице ли си? На трудов договор няма нисък и висок процент.

# 33
  • Варна/Благоевград
  • Мнения: 303
Да

# 34
  • Мнения: 305
Здравейте.Детето ми навърши 1 год и е подадена декл.по чл 53 в НОИ на 6 март.Сега влизам в стр на НОИ с ПИК и пише по случая е започнало плащане и сумата отсреща 361 лв.На 12 ми изплатиха 16 лв за 1 ден, тъй като по чл.50 бях до 2 март.Мога ли да очаквам превод утре.
Ако броя от 6 март срока е 10 дни, утре е 10 ден.

# 35
  • София-Младост
  • Мнения: 15 614
Раничко е за дните от март и по принцип се броят работни дни.

# 36
  • Мнения: 305
Това е декл.53 за втора година майчинство.До колкото съм запозната се изплащат до 10 работни дни след подаване на декл, в случая утре е десетия ден.
После вече ще има превод първия вторник или четвъртък на май месец/ за април/

# 37
  • София
  • Мнения: 612
Здравейте,

Работя в семейна фирма на 4 часа и взимам заплата, която е наполовина на минималната. Бременна съм в 14 г.с. и се водя "рискова", наложи се да лежа и в болница. Има ли финансов смисъл, според вас, да ми повишат заплатата и след това да изляза в болничен? Договорът ми е от края на миналата година, към момента на раждането, живот и здраве, мисля, че все още няма да имам една година. Преди това бях в 2-годишно майчинство с първото ми дете и след това 3-4 месеца се водих безработна, но не бях подала документи в Бюрото по труда. Според счетоводителката ни евентуално повишаване и болничен няма да се отразят на последващо майчинство, но реших да попитам и тук, за всеки случай, тъй като мисля, че до момента не е имала опит с подобен казус. От това възниква и още един въпрос: каква сума ще имам възможност да взимам през първата година, имайки се предвид заплатата, която получавам към този момент?

# 38
  • Пловдив
  • Мнения: 18 367
Има ли финансов смисъл, според вас, да ми повишат заплатата и след това да изляза в болничен?

не,няма
повишавате заплатата и излизаш в болничен,така няма да ти влязат в базата месеци на новата заплата
първата година минимума месечно е МРЗ,която в момента е 560 лв

# 39
  • София
  • Мнения: 612
Има ли финансов смисъл, според вас, да ми повишат заплатата и след това да изляза в болничен?

не,няма
повишавате заплатата и излизаш в болничен,така няма да ти влязат в базата месеци на новата заплата
първата година минимума месечно е МРЗ,която в момента е 560 лв

Благодаря Ви! Счетоводителката ми обясни същото, но реших да се допитам и тук, за всеки случай, тъй като имате опит с разнородни случаи, свързани с настоящи и бъдещи майки. Simple Smile

# 40
  • Мнения: 177
Здравейте!
Бременна съм в 7 г. с. и съм в болничен от ЛЛ до 20. 03 включително. АГ ще ми даде болничен, но от 25.03, като каза на 21.03 и 22.03 да бъда на работа задължително.
Проблемът е, че шефката е назначила на договор заместник вече и няма как нито да ида на работа, нито да ми пусне отпуск... И сега тези 2 дни ми остават висящи. И болничен няма от кого да си взема.... Проблем ли ще е, ако си останат така висящи тези 2 дни?

# 41
  • София-Младост
  • Мнения: 15 614
Здравейте!
Бременна съм в 7 г. с. и съм в болничен от ЛЛ до 20. 03 включително. АГ ще ми даде болничен, но от 25.03, като каза на 21.03 и 22.03 да бъда на работа задължително.
Проблемът е, че шефката е назначила на договор заместник вече и няма как нито да ида на работа, нито да ми пусне отпуск... И сега тези 2 дни ми остават висящи. И болничен няма от кого да си взема.... Проблем ли ще е, ако си останат така висящи тези 2 дни?
Отпуск има за тази цел. Няма как висящо да сте нито на работа, нито в болничен.
Макар, че явно се търси прекъсване м/у двата болнични.
Освен да говориш с шефката нещо...

# 42
  • Мнения: 614
А някой може ли да каже как стоят нещата счетоводно при породените деца. Примерно, ако майката се осигурява на максимум две години преди първото дете и има право на максималното обезщетение, но разбира, че е бременна отново докато първото дете още няма годинка, как би било най-изгодно да се подходи? Да се върне на работа за няколко месеца след първата годинка на първородното или да слее майчинствата? И изобщо, ако между двете майчинства майката не се е връщала на работа, какво обезщетение ще получава за второто дете? Пак ли ще се базира на осигуряването от преди първото раждане (когато ще е последната трудова дейност) или не? А ако майката се върне на работа за няколко месеца между майчинствата? Благодаря

# 43
  • Мнения: 177
Здравейте!
Бременна съм в 7 г. с. и съм в болничен от ЛЛ до 20. 03 включително. АГ ще ми даде болничен, но от 25.03, като каза на 21.03 и 22.03 да бъда на работа задължително.
Проблемът е, че шефката е назначила на договор заместник вече и няма как нито да ида на работа, нито да ми пусне отпуск... И сега тези 2 дни ми остават висящи. И болничен няма от кого да си взема.... Проблем ли ще е, ако си останат така висящи тези 2 дни?
Отпуск има за тази цел. Няма как висящо да сте нито на работа, нито в болничен.
Макар, че явно се търси прекъсване м/у двата болнични.
Освен да говориш с шефката нещо...

При назначен заместник малко трудно.... Неплатен отпуск дали е възможен в такъв случай?

# 44
  • Мнения: 754
Ама какво значение има, че има заместник? Жената нали не е освободена от работа, ако ще кафета да пие в офиса. Не би трябвало да й откажат да ползва отпуск.

Общи условия

Активация на акаунт