Майчинството счетоводно-80

  • 31 232
  • 750
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 256
Десислава, ще ви посъветвам да прочетете първия пост в темата, както и да потърсите в Гугъл относно въпросните болнични, отпуск за бременност и раждане и последвалия за гледане на дете до навършване на 2 год. Аз дори снощи за половин час ровене си извадих на лист кой от къде идва, кой го дава , за колко време е и какво и кога да подавам към работодателя, така лесно ще ги следя и ще знам в кой момент какво да правя. Също така пик от НОИ си вади на място веднага и едно разхождане и половин загубен час ще ви спестят много притеснения. С този код ще виждате кога са ви подадени нещата, кога има ведомост за плащане и т.н. Потърсете, има хубава систематизирана информация , която излиза лесно с ключови думи в Гугъл.

# 61
  • Мнения: 2 837
От ЛЛ на детето, допълвам последния пост. Също така, ако има преносване, след като се вземе болничен от болницата, където родите, трябва да отидете с него при АГ, който ви следи бременността, за да издаде изравнителен болничен за дните между 45-дневния и раждането.

# 62
  • Мнения: 104
Благодаря Ви!!!

# 63
  • Мнения: 892
Здравейте момичета. Осигуряват ме на максимален доход 8 години. От 1-ви март имам 4 дена (1-ви до 7-ми ) болничен Общо заболяване (Заплашващ аборт) и после е пуснат втори лист от 8-ми до 6-ти април. Преди малко получих превод от 102 лева, което ми се вижда малко, защото ако плащат само 1 от 4-те работни дни, а другите ще бъдат изплатени от работодателя, не би ли следвало сумата да е върху 90% от максималния доход (грубо 2600, тъй като само 2 месеца съм плащала осигуровки на 3000)? То дори и 80% ги смятам като 104 лева, но това е друг въпрос..

# 64
  • София-Младост
  • Мнения: 23 327
Здравейте момичета. Осигуряват ме на максимален доход 8 години. От 1-ви март имам 4 дена (1-ви до 7-ми ) болничен Общо заболяване (Заплашващ аборт) и после е пуснат втори лист от 8-ми до 6-ти април. Преди малко получих превод от 102 лева, което ми се вижда малко, защото ако плащат само 1 от 4-те работни дни, а другите ще бъдат изплатени от работодателя, не би ли следвало сумата да е върху 90% от максималния доход (грубо 2600, тъй като само 2 месеца съм плащала осигуровки на 3000)? То дори и 80% ги смятам като 104 лева, но това е друг въпрос..
Обезщетенията винаги се ограничават до нетното възнаграждение за периода на изчисление.

# 65
  • Мнения: 2 837
90% се смятат от 45-дневния болничен преди раждане нататък. Болничните за общо заболяване се изчисляват на 80%. Среднодневното обезщетение се смята на база брой работни дни в съответния месец, освен ако болничният не е продължение, така че може и от това да има разлика. Извадете си ПИК и си следете в сайта на НОИ, личните сметки невинаги са изчислени коректно.

# 66
  • Мнения: 892
Благодаря за отговорите! Имам ПИК и си следя болничните и обезщетенията, но бях останала с впечатлението, че работодателя няма да ми изплаща 3те дена на 70% :
Осигурителят не изплаща възнаграждение за първите три работни дни от временната неработоспособност в случаите, в които:

-след първите 3 работни дни временната неработоспособност продължава без прекъсване (независимо дали е констатирана с първични болнични листове, или с продължения на предходни болнични листове и независимо от това дали болничните листове са за едни и същи или за различни заболявания и причини за неработоспособност);
-в случаите при бременност и раждане.

# 67
  • София-Младост
  • Мнения: 23 327
Това означава
-че от следващия болничен лист, който ти е продължение, ще получиш обезщетение изцяло от НОИ
-да така е, но при теб не е такъв случая. Да бременна си и болничния  е във връзка с бремеността,  но не е болничен за бременост и раждане-той започва 45 дни преди термина.

# 68
  • Мнения: 2
Искам да попитам, при застъпване на две майчинства, ако второ детенце се роди до навършване на 2 години на първото, запазва ли си осигурителния праг от първото майчинство, което ще се получава за второто дете? Нужно ли е след първата година да се върнеш на работа, макар и за кратко и да излезеш в болничен за второ детенце, за да можеш да взимаш обезщетение на база на осигуровки, а не полагаемото майчинство за отглеждане на дете за втора година?

# 69
  • София-Младост
  • Мнения: 23 327
При застъпване на болничен за бременост и раждане за второ дете и отпуск за отглеждане на дете до 2г., майката има право на обезщетение в размера като за първото.
Втория абзац не го разбрах.

# 70
  • Мнения: 2
В момента се осигурявам на максимален праг и за първата година ще получавам съответното майчинство. За втората година е 380 лева. Нужно ли е след като изтече първата година да се върна на кратък период отново за работа - например за месец, за да мога отново да изляза в болничен и получавам болничен на база на осигуровките от работодателя или мога без да се връщам на работа пак да пусна болничен и да получавам висок болничен, вместо 380 лева. Извинявам се, ако е малко объркващо

# 71
  • Стара Загора
  • Мнения: 122
Здравейте! Април месец ще подам документи за детски, имам две деца-голямото е на 6г.,малкия на 5мес. За баткото е ясно, ще взема бележка за ваксинациите, но с бебока сме малко назад, няма 3 ваксини все още, изоставаме заради грипната епидемия, а и сега е малко болен и пак не мога да сложа. Дали ще е проблем това изоставане при кандидатстването. Ако всичко е наред до април ще му остане само един прием на Пневмококовата ваксина, но пак няма да е с пълния набор.

# 72
  • София-Младост
  • Мнения: 23 327
Не би трябвало да е проблем, но пак ти трябва лист за сложените ваксини. Ако има проблем винаги може да се докаже, че е предписание на ЛЛ да се изчака и т.н.

# 73
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Дали ще е проблем това изоставане при кандидатстването.

Зависи какво ще напише ЛЛ в бележката за социалните.Ако напише,че ви липсват,няма да те одобрят.Ако напише,че има всички ваксини за възрастта си,ще те одобрят.Ти с лекаря говорила ли си?

# 74
  • Мнения: 297
Здравейте момичета. Осигуряват ме на максимален доход 8 години. От 1-ви март имам 4 дена (1-ви до 7-ми ) болничен Общо заболяване (Заплашващ аборт) и после е пуснат втори лист от 8-ми до 6-ти април. Преди малко получих превод от 102 лева, което ми се вижда малко, защото ако плащат само 1 от 4-те работни дни, а другите ще бъдат изплатени от работодателя, не би ли следвало сумата да е върху 90% от максималния доход (грубо 2600, тъй като само 2 месеца съм плащала осигуровки на 3000)? То дори и 80% ги смятам като 104 лева, но това е друг въпрос..
  Аз също се осигурямам на максималният доход и парите, които изплащат НОИ, са горе-долу 100 лева на работен ден, при общо заболяване и 112 лв. за бременност и раждане(т.е.45дневният и първата година майчинство).

Общи условия

Активация на акаунт