Майчинството счетоводно-80

  • 31 171
  • 750
  •   1
Отговори
# 555
  • Варна
  • Мнения: 40
Здравейте, как стои въпроса с половината майчинство през втората година на детето?Планувам са се върна на работа ,но незнам дали ще ходи на ясла малката или ще я гледа някой ?
Преди 10 години се полагаше половината , а сега ?

# 556
  • Мнения: 137
Здравейте,знаете ли на каква база ми изчислява фирмата първите 3 дни от болничния,когато съм по майчинство и то застъпено? Излиза че от НОИ ми дават повече пари за 1 ден ,отколкото фирмата. А преди да излязат по майчинство-от болничен вземах повече пари. Сега от НОИ ми е 28.88,а от фирмата 21.3лв за ден?!?

# 557
  • Мнения: 3 715
Здравейте,знаете ли на каква база ми изчислява фирмата първите 3 дни от болничния,когато съм по майчинство и то застъпено? Излиза че от НОИ ми дават повече пари за 1 ден ,отколкото фирмата. А преди да излязат по майчинство-от болничен вземах повече пари. Сега от НОИ ми е 28.88,а от фирмата 21.3лв за ден?!?
При болничен за общо заболяване работодателя плаща 70% от дневното брутно възнаграждение-това не важи при болничния,който е 45 преди раждане-той се поема от НОИ,а не от работодателя.Болничен за общо заболяване (тоест 180 дни) се изчисляват на 80% от това на което се осигурявате (18 месеца назад),а 45-те дни болничен преди термин на 90%.

# 558
  • Мнения: 577
Нали по време на болничен не се внасят други осигуровки освен здравни. Излиза ,че ако цялата бременност една жена е в болнични,независимо на какви пари я осигуряват ,през времето на болничните ще се взима мин.раб.заплата  като база за тези месеци за майчинството. Правилно ли съм разбрала?

# 559
  • София-Младост
  • Мнения: 23 271

[/quote]
Нали по време на болничен не се внасят други осигуровки освен здравни. Излиза ,че ако цялата бременност една жена е в болнични,независимо на какви пари я осигуряват ,през времето на болничните ще се взима мин.раб.заплата  като база за тези месеци за майчинството. Правилно ли съм разбрала?
Не си разбрала правилно. За тези месеци се взима за база "сумата от която е изчислено самото обезщетение".

# 560
  • Мнения: 577
Значи сумата от преди да започне да излиза в болнични,нали така?

# 561
  • София-Младост
  • Мнения: 23 271
Значи сумата от преди да започне да излиза в болнични,нали така?
Не точно...
КСО чл. 41, ал.3
За дните, включени в периода по ал. 1, през които лицето е получавало парично обезщетение от общественото осигуряване за временна неработоспособност, за бременност и раждане или при осиновяване на дете до 5-годишна възраст, се взема предвид доходът, от който е определено паричното обезщетение.

# 562
  • Мнения: 137
А когато сме в майчинство,на каква сума ни осигуряват- на миналата или на заплатата която сме вземали преди да излезем майчинсвто. Защото преди да излизам майчинсвто,когато съм била в болничен по друга причина съм вземала 29 лв на ден,а сега когато съм в майчинство вече 14 месеца- вземам 21 лв,което ме кара да си мисля че ме осигуряват на минималната!?

# 563
  • Мнения: 13 079
Как се изплащаше втората годнина майчинство? Днес получих някаква сума, защо идва в средата на месеца? Сина ми навърши една в края на април.

# 564
  • Мнения: 120
Здравейте. Бременна съм в 4месец. Малко след установяване на бременността ме приеха в болница и от тогава съм болнични. За м.Март болничния ми беше от 6.03 до 07.04, като до 06.03 бях на работа. През средата на м. Април получих сума и от работодателя ми, предполагам за работените от мен дни за първите три дни на билничния и 400лв от НОИ.
Следващия ми болничен беше от 08.04 до 07.05, но днес получавам 350лв. Не мога да разбера защо сумата е по-малка, а реално дните, през които стм в болничен са повече. Бихте ли ми помогнали. Благодаря ви предварително!

# 565
  • Мнения: 256
За първия болничен са били повече работни дни, а за втория имаше повече почивни дни и работните са по-малко. От там идва разликата. Извадете си пик от НОИ , става веднага на място и можете да следите точно.
Здравейте. Бременна съм в 4месец. Малко след установяване на бременността ме приеха в болница и от тогава съм болнични. За м.Март болничния ми беше от 6.03 до 07.04, като до 06.03 бях на работа. През средата на м. Април получих сума и от работодателя ми, предполагам за работените от мен дни за първите три дни на билничния и 400лв от НОИ.
Следващия ми болничен беше от 08.04 до 07.05, но днес получавам 350лв. Не мога да разбера защо сумата е по-малка, а реално дните, през които стм в болничен са повече. Бихте ли ми помогнали. Благодаря ви предварително!

# 566
  • Мнения: 3 715
Здравейте. Бременна съм в 4месец. Малко след установяване на бременността ме приеха в болница и от тогава съм болнични. За м.Март болничния ми беше от 6.03 до 07.04, като до 06.03 бях на работа. През средата на м. Април получих сума и от работодателя ми, предполагам за работените от мен дни за първите три дни на билничния и 400лв от НОИ.
Следващия ми болничен беше от 08.04 до 07.05, но днес получавам 350лв. Не мога да разбера защо сумата е по-малка, а реално дните, през които стм в болничен са повече. Бихте ли ми помогнали. Благодаря ви предварително!
Болничния се изплаща само за работните дни .През април и май има празнични почивни дни,тоест работните дни са по-малко.

# 567
  • Мнения: 120
През м.Март дните ми в болничен са: 18, за които съм получила от НОИ 390лв. За целия м. Април ги броя 20 работни дни, за които получавам 350лв. Гледам на календара, че почивните дни са само два.

# 568
  • Мнения: 7 775
Aria, и аз зададох същия въпрос. Изплатиха ми една сума края на април, която предполагам е изчислението от работните до 19.04 (когато е родена щерката) + половината обезщетение 190 лева, защото май месец получих само 190 лева. Така си го обяснявам аз де. Трябва да си взема пик да проверя 😫

# 569
  • Мнения: 892
Отивате в НОИ и за 2 минути си вадите ПИК. След това в сайта може да намерите всичко - кога е направено плащането, за кой период, колко дена, колко лева за ден, за кой болничен лист Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт