Майчинството счетоводно-80

  • 31 272
  • 750
  •   1
Отговори
# 540
  • Мнения: 42
Здравейте, момичета. В момента съм в отпуск за отглеждане на дете до 2 години, което е до Септември месец и съм бременна в 7ми месец. Искам да попитам необходими ли са ми някакви документи за прекратяване на този отпуск или той автоматично ще бъде прекратен с издаване и предаване в НОИ на 45 дневния болничен преди раждане? По това, което прочетох майчинството ми за второто дете няма да бъде преизчислявано, нали така? Благодаря! Simple Smile

# 541
  • Мнения: 10 602
Самоосигуряващо лице или лице, което си плаща здравните осигуровки само? Разликата е огромна.
Здравните ми осигуровки да спрени за момента, но ще си ги възстановя.
Май е второто...? Grinning

В тази връзка и аз да попитам... Като СОЛ свободна професия, ако се осигурявам на минималната сума, то колко общо ще плащам за осигуровки с включени ОЗМ? Какъв процент? Пробвах три различни онлайн калкулатори и три различни резултати. Мога ли да не плащам ДЗПО? А, ДДФЛ за какво е??

# 542
  • Мнения: 2
Здравейте!
Имам въпрос относно болничния по майчинство. Мога ли да изляза в болничен по майчинство преди раждането, при положение, че нямам 12 месеца трудов стаж в България?

# 543
  • Пловдив
  • Мнения: 680
За болничен трябва да имате 6 месеца стаж,а за майчинство 12.

# 544
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Здравейте!
Имам въпрос относно болничния по майчинство. Мога ли да изляза в болничен по майчинство преди раждането, при положение, че нямам 12 месеца трудов стаж в България?

Болничен по майчинство няма.Кажи точно каква ти е ситуацията и какво искаш?
В момента на трудов договор ли си?Колко стаж имаш до момента?Какъв болничен искащ?Такъв по време на бременността?

За да ползваш болничен по време на бременността трябва единствено да работиш.Дали ще ти го плащат зависи от това колко стаж имаш.Ако имаш 6 м осигурителен стаж през целия си живот,ще ти го плащат.Ако нямаш,служи само за извинение на отсъствието от работа.

# 545
  • Мнения: 2
Става въпрос за тези 45 дена преди раждането и след раждането. Имам точно 6 месеца работни и ми казват, че не мога да изляза болничен. Те тези 45 дена вече минаха аз след няколко дни ще раждам, но поне да се възползвам от останалите преди да изляза в майчинство, ако е възможно. Имам стаж от чужбина и съм подала документи за да го докажа в България, но вече 2-имесец ги чакам, за да мога да вземам после майчинство.

# 546
  • София-Младост
  • Мнения: 23 355
Става въпрос за тези 45 дена преди раждането и след раждането. Имам точно 6 месеца работни и ми казват, че не мога да изляза болничен. Те тези 45 дена вече минаха аз след няколко дни ще раждам, но поне да се възползвам от останалите преди да изляза в майчинство, ако е възможно. Имам стаж от чужбина и съм подала документи за да го докажа в България, но вече 2-имесец ги чакам, за да мога да вземам после майчинство.

Да  започна с въпрос - ти преди 45 дневния болничен беше ли на трудов договор някъде в България?
Защото този отпуск е по Кодекса на труда и няма как да го ползваш, ако не си на трудово правоотношение (или СОЛ, но няма да навлизам в подробности).
Ако си работеща не ти трябват тези 6 или 12 месеца, за да ползваш отпуска...тези месеци се изискват по отношение на обезщетението.

# 547
  • Мнения: 204
Има ли някакви правила при превода на детските, или когато са в настроение? Питам, защото мислех, че е до 15то число на месеца, а майчинството до 5то (вторник и четвъртък), но явно не бива да разчитам на тези пари. Благодаря!

# 548
  • София-Младост
  • Мнения: 23 355
За детските няма фиксирана дата. Със сигурност не ги превеждат когато са на кеф, нито ги бавят за да им е кофти на получаващите...Горе долу 15-20 число на месеца има пари.

# 549
  • Мнения: 4 087
Те май в различните градове ги превеждат в различни дни.....няма една фиксиранадата

# 550
  • Мнения: 811
Здравейте, интересува ме ако ме осигуряват на минимална заплата и излезна в болничен през цялата бременност какви пари ще получавам? Съща така каква ще ми бъде сумата на първата година майчинство и дали болничният ще повлияе зле на нея?
Благодаря !

# 551
  • Мнения: 3 735
Здравейте, интересува ме ако ме осигуряват на минимална заплата и излезна в болничен през цялата бременност какви пари ще получавам? Съща така каква ще ми бъде сумата на първата година майчинство и дали болничният ще повлияе зле на нея?
Благодаря !
Ще получавате минималното майчинство,което е 560 лв.

# 552
  • Мнения: 811
Т.е чисто 560лв ще взимам. Ами болничните как се плащат?

# 553
  • Мнения: 3 735
Т.е чисто 560лв ще взимам. Ами болничните как се плащат?
Майчинството не може да е по-малко от минималната работна заплата за страната (освен социалното).Болничните се плащат:
1.) 180те дни болнични се издават по болест /демек не заради бременността/ - 80% от заплатата на която си осигурявана
2)45 дни преди термин са 90% от заплатата - вече болничен по бременност
Ето тук точно е написано:

Последна редакция: ср, 15 май 2019, 14:46 от Desi1989

# 554
  • София-Младост
  • Мнения: 23 355
Никога процентите не са от заплатата. Гледа се осигурителен доход за определен период бруто, ограничава се и до нетното...не е лесно по една цифра да се отгатне обезщетението.

Общи условия

Активация на акаунт