Спестяване на пари

  • 128 081
  • 2 245
  •   1
Отговори
# 705
  • София
  • Мнения: 5 953
Те тези големите суми са баш за лечение в чужбина.
А ако имате прекалено големи суми. Може. Grinning Но това не става със спестяване от закуски и броене на всяка стотинка. Изобщо усилието е в грешната посока, ако ще се осигуряваш за старини и болести. Доста по- мащабно мислене и действия са нужни.

# 706
  • Варна
  • Мнения: 10 493
Те тези големите суми са баш за лечение в чужбина.
А ако имате прекалено големи суми. Може. Grinning Но това не става със спестяване от закуски и броене на всяка стотинка. Изобщо усилието е в грешната посока, ако ще се осигуряваш за старини и болести. Доста по- мащабно мислене и действия са нужни.

А там пак ще се повторя да не дава Господ, според мен е абсурд човек на заплата да ги събере. Просто го закачихме покрай причина за спестяването, няма общо иначе.

# 707
  • София
  • Мнения: 17 775
Много ясно, тия са от непосилните суми. Аз съм много "за" спестяването за болести, но пък и цял живот за това да къташот големите суми не си е работа.

# 708
  • Мнения: 5 262
за подобни големи суми има застраховки и затова има здравни застраховки

# 709
  • София
  • Мнения: 17 775
Мерси, че ни каза. Joy
Да не стига човек до застраховките, че е мътна и кървава.

# 710
  • Мнения: 5 262
По добре до застраховките , отколкото до сумите без застраховки, а най-добре да не стига до подони главоблъсканици.

# 711
  • София
  • Мнения: 17 775
Така е Simple Smile

# 712
  • Мнения: X
Тя Бела си е написала че е чао. От постовете и се вижда, че не се и всички чаши в шранка вече.

Истинските здравни застраховки са скъпи, особенно за хората със средни български доходи. Те взимат 1000-2000лв, от къде да вземат 500ев. за застраховка.

# 713
  • Мнения: 2 998
Викам да сменим темата с по-приятна. Simple Smile

Искат да ви питам какво ви е мнението за модерното FIRE movement (Financial Independence, Retire Early). Но не мога да намеря статии на български. Най-общо идеята е да се пестят около 60%-70% от доходите и се предполага, че за 10-15 години ще имаш достатъчно за пенсиониране. Бихте ли се подложили на това?
https://youtu.be/4SlwbJGKSd4

Последна редакция: пт, 17 яну 2020, 11:45 от YouDontOwnMe

# 714
  • Мнения: 5 262
Tropssy2 ами боледувай си тогава в някой имот ... с който се набалбуква кой ли не за застраховка ...

# 715
  • София
  • Мнения: 261
Викам да сменим темата с по-приятна. Simple Smile

Искат да ви питам какво ви е мнение то за модерното FIRE movement (Financial Independence, Retire Early). Но не мога да намеря статии на български. Най-общо идеята е да се пестят около 60%-70% от доходите и се предполага, че за 10-15 години ще имаш достатъчно за пенсиониране. Бихте ли се подложили на това?
https://youtu.be/4SlwbJGKSd4

На мен не ми харесва движението като цяло. Това предполага доста аскетичен начин на живот до 40 години и след това - wow. Започва живота. Е тук е заровено кучето. Животът не е репетиция и не можем да върнем нищо назад. Ами ако не доживеем до 40 години. Какъв живот сме живели? Обрекли сме се на живот, който не би бил дори норма на поведение. Дори вероятно сме възпитали поколение, което не е виждало друг начин на живот. После как ще се трансформира в "Новия" начин на живот?!

 Смисълът на животът е, човек да го изживее пълноценно и да бъде щастлив - през целия си съзнателен живот.

Някъде в друга тема написах мисълта на Стив Джобс за живота - "Животът не е състезание, в което наградата е да си отидем с твърде много пари. Защото обикновено се връчва посмъртно".

Това накратко е моето виждане за движението F.I.R.E.

Ето и един линк към статия списание Мениджър: https://www.manager.bg/komentari/fire-veche-e-v-blgariya

# 716
  • Мнения: X
До youdonotownme

Мани ги тия глупости. Това няма как да стане, по ред причини. Първата е да се откажеш от деца. Втората е да живееш за без пари дето се вика едно известно време. 10-15 години. Трето инвестицията може да те прецака също. Ако има лош период на пазарите, кво прайм? Едни 50 000 бона ти трябват всяка година. Кризите протичат за 1-3 години. Ама може и 5 да откара. Ще трябва да си продадеш акциите на ниски цени, което е много тъпо.

Човек не трябва много да ламти, като направи едни 100 бона да се поспре малко, да си инвестира и после да си кюта без стрес, колкото му е писано.

До Бела дет е чао.

Застраховки за лечение в чужбина в България има, но те няма да ти свършат работа. Не може в Германия, и не само, да плащаш 500евро на месец здравни, а в България някой за 40лв да те застрахова и да получиш същото каквото немеца. Те немците не са толкова прости, всички щяха да се прехвърлят в България да плащат здравни застраховки. Това имам впредвит. Не можеш да баламосваш, наляво и надясно без отпор.

Последна редакция: чт, 16 яну 2020, 17:39 от Анонимен

# 717
  • Мнения: 1 782
FIRE movement (Financial Independence, Retire Early).  Най-общо идеята е да се пестят около 60%-70% от доходите и се предполага, че за 10-15 години ще имаш достатъчно за пенсиониране. Бихте ли се подложили на това?
https://youtu.be/4SlwbJGKSd4
Не изгледах цялото видео, но те говореха за инвестиции, не просто заделяне.
Странно ми се вижда, но аз съм човек работещ на заплата и неможещ да задели 70% от доходите си. Не мисля, че ще ми е ОК да живея 15 години в лишения и тепърва на 40 да започна да "живея".
Интересна тема отвори и ще ми интересно и другите какво ще споделят. Simple Smile

# 718
  • Мнения: 2 998
Да идеята е тези пари да се инвестират и всъщност после да живееш от "лихвите", ако мога така да го нарека.
Аз си направих груба сметка и прецених, че не бих могла живея така. Но ми се иска да чуя и други мнения.

# 719
  • Мнения: X
То не е лихви, ами девиденти. Боновете, както се вижда едвали ще покриват инфлацията следващите 20 години, така че само акции остават що годе сигурна инвестиция. Ти ако тръгнеш да продаваш, после няма от какво да живееш.
Аз вече написах какво мисля.

Общи условия

Активация на акаунт