Страсти – градините в София, кампания 2019/2020 - тема 1

  • 26 091
  • 738
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 344
Имам въпрос относно приема в първа ПГ.
В сайта на училището, в което кандидатствам, пише че се изискват следните документи за записване:
Необходими документи за записване:
1. Заявление за прием - генерира се от системата за прием https://kg.sofia.bg 2. Копие на удостоверението за раждане. Оригинала се представя за сверяване на данни.
3. Копие от лична карта на родител – страната с адресна регистрация или оригинал на удостоверение за настоящ адрес на един от родителите, издаден от районната администрация преди датата на класирането;
4. Удостоверение за преместване от ДГ.
5. Други необходими документи, удостоверяващи даден критерии – копия /оригинали.
6. При записване родителя/настойника се запознават срещу подпис с Правилника за дейността на училището, както и със списък на медицински изследвания и документи, които трябва да представи при постъпване на детето.
7. Декларация от родител, че детето не е посещавало детска градина.

Не ми става ясно противоречието между точки 4 и 7, ако има такова - да разбирам ли, че е необходимо едно от двете, според случая? Т.е., няма да има проблем, ако детето в момента посещава ДГ? Трябва ли да се отпишем предварително от ДГ?

# 46
  • Somewhere in Spacetime
  • Мнения: 1 424
Ясно е защо се напъват да си пазят местата - къде са 60 лв. на месец, къде са 600 лева на месец. Обаче при толкова много желаещи, не е редно това.
На никого не му се дават толкова пари като е почти едно и също в повечето частни и общински детски заведения. Изключвам градините по метода на Монтесори, които си заслужават парите.

Последна редакция: ср, 20 мар 2019, 16:29 от Black Hole

# 47
  • Мнения: 4 246
Не знаете какво е в някои държавни ясли,затова говорите........

# 48
  • Мнения: 683
Около мен също има много майки, които участват заради самото участие или за всеки случай. След като видях местата за нашия набор в района, проверих и няколко частни градини, но и там няма места от септември.

# 49
  • София
  • Мнения: 874
Добре де, сега има да кажем 10 места по соц критерий и 20 по общ, обаче тези 20, ако 15 деца са с повече от 12 т, ги заемат автоматично, и в общия случай тези точки са им от брат/сестра, т.е. такива, които миналата година бяха по соц критерий. Значи, какво излиза- ще влязат 25 деца по соц критерий и 5 “обикновени”. Дано ме разбрахте, но ми се струва, че не е правилно това. Не, че имам против, но ние останалите (има поне по 50-60 деца с по 12 точки), оставаме да се борим за 5-6-10 места. А пък тези с по-малко точки съвсем никакъв шанс нямат! Ами не е честно!

# 50
  • Sofia
  • Мнения: 5 904
Не е честно, защото не строят градини. Но иначе, ДГ се води социална услуга, редно е по-нуждаещите се да са с предимство.

# 51
  • Мнения: 2 842
Но иначе, ДГ се води социална услуга, редно е по-нуждаещите се да са с предимство.
А иначе децата били равни, нали...
P.S. Не е лично към теб.

# 52
  • Sofia
  • Мнения: 5 904
Не го приемам лично Simple Smile .

Но при такъв недостиг на места, единственият начин децата да са абсолютно равни е приемът да се извършва изцяло чрез лотария. Всеки критерий е дискриминационен, включително и "постоянен/настоящ адрес".

# 53
  • Мнения: 1 781
Държавата ни е калпава, не са виновни децата, равни или неравни...
Не би трябвало да стои въпросът “ще ми приемат ли детето” изобщо. Трябва да има места за всички, проблемът е от години и се прави пренебрежително малко. Но тука е така...

# 54
  • Мнения: 4 246
те като го приемат, да вземат и да го гледат Simple Smile Simple Smile

# 55
  • Мнения: 2 842
И в този ред на мисли: "Кметът на София иска премахване на спалните в детските ясли и градини"
https://uchiteli.bg/news/kmetyt-na-sofiq-iska-premahvane-na-spal … H_GHTJydCXIpIvZzk

# 56
  • София
  • Мнения: 11 747
И в този ред на мисли: "Кметът на София иска премахване на спалните в детските ясли и градини"
https://uchiteli.bg/news/kmetyt-na-sofiq-iska-premahvane-na-spal … H_GHTJydCXIpIvZzk

За което съм раздвоена. В чужбина, в доста държави няма спални помещения, от познати съм чувала, матраци по земята, където свари детето заспива, даже една колежка живееха във Франция и беше потресена че детето и вдигнало температура и заспало на пода и не го преместили докато отиде да го вземе. В Скандинавията спят навън в количките. От друга страна, моето дете има все още нужда от следобеден сън, но деца на даже по малка възраст отказват да спят и ги водят проблемни деца и притискат родителите да ги взимат по обед. Та истината е по средата

# 57
  • Мнения: 2 842
Маце, чисто информативно го споделям, мисля, че е по темата. Медалът винаги има две страни, нали.

# 58
  • Мнения: 18 396
Няма лошо да премахнат част от помещенията за спане и там да занимават децата, които нямат нужда от следобеден сън. А не да натискат енергични деца да мижат и да се чудят кой точно нокът да си изгризат до кръв. Ама да премахнат всички спални помещения и да сгъват, разгъват, разпостилат и прибират походни легла, не го виждам.

# 59
  • София
  • Мнения: 861
И да се допълня- в една от яслите в нашия район има 16 места и 17 деца с по 13 т. Това означава, че можеха направо да си обявят 0 места. То шанс няма абсолютно никой, освен “бившите” по социален критерий! Че и те не всички! Пълен абсурд е това!! 😡
В детските градини също има немалко деца с по 13 точки, ама бонус точката е от това, че преди това са били на ясла, доколкото разбирам? А децата, които ги пускат направо на градина, как се класират.... не ми се мисли...

Общи условия

Активация на акаунт