Отсъствие от работа около инвитро/ИКСИ процедури

  • 12 025
  • 61
  •   1
Отговори
# 30
  • София
  • Мнения: 10 642
В КТ си е написано точно и ясно - за прегледи, в напреднал етап на ин витро. Преди пункцията по закон, нямаш право на него. По същия чл. отпуск за прегледи се дават на бременни, отново за прегледи, които са в работно време. И това не е отпуск от 20 дни, а е  до 20дни, точно защото се ползва за дните в което си на преглед

# 31
  • Мнения: 310
Благодаря, Nandin! Напълно те разбрах. Просто помечтахме за спокойствие от работа по време на стимулация...

# 32
  • Мнения: 4
Ок! Така излиза, че при инвитро можеш да ползваш само два дни от този отпуск -  един за пункция и един за трансфер. След което се връщаш  на работа. След това, ако дай боже имаш положителен тест, ще си ползваш тези останали 18 дни, за да ходиш на прегледи като бременна, а не като работничка/служителка в напреднал етап на лечение инвитро
Скрит текст:
Съгласна съм с теб, zvezda11 !
Напълно те разбирам и подкрепям мнението ти. Аз също съм от провинцията.
Говорих с работодателя и той ме подкрепи, така, че вероятно ще си ползвам платения отпуск при процедурата. Но би било чудесно, ако има възможност да се използва този отпуск и за целия период, както си написала.
Работя с малки деца, които много често са болни и не смятам, че е добре по време на процедурата да съм сред тях.
За съжаление не пристъпихме към стимулация, поради фоликулярна киста. Надявам се да се изчисти в следващия месец и да стартираме.
Аз работя с клиенти - в този сезон кой киха, кой кашля, направо не знам как ще се опазя до пункцията. Дано при теб нещата се оправят и скоро да започнете.
В крайна сметка на мен пак не ми е ясно защо изобщо е този отпуск от 20 дни при инвитро, след като можеш да ползваш едва 2-3 дни реално за процедурата, а после, ако си бременна - минаваш на режим бременна служителка, която излиза в отпуск за прегледи. Само не знам, ако работиш  при тежки условия на труд, и ако целиш да се опазиш здрава и евентуално да забременееш след трансфер, как ще ти се получи след като трябва да си на работа?

Последна редакция: чт, 23 яну 2020, 00:03 от AnMary

# 33
  • Мнения: 310
И още нещо - кой ще те търпи да отсъстваш "когато се наложи"?!
Е, аз имах късмет, че срещнах разбиране от работодателя, но... не са всички такива.
Когато попитах доктора колко често, ще се налага да ходя, за да си планирам отсъствие от работа, той ми даде примерен график, но каза, че това е много относително и наистина е така...
Всичко зависи от състоянието.
 А как ще звъннеш и ще кажеш "сега не мога да дойда на работа"?! Кой ще ме замества? Кога да реагират да търсят заместник?!

# 34
  • София
  • Мнения: 10 642
Реално тези дни вършат работа само при ЗЕТ, защото тогава има няколко прегледа преди трансфера.
Звезда11, аз работя с болни и винаги в стимулация съм се опазваля. След трансфер си взимам болничен.

# 35
  • Мнения: 4
Реално тези дни вършат работа само при ЗЕТ, защото тогава има няколко прегледа преди трансфера.
Звезда11, аз работя с болни и винаги в стимулация съм се опазваля. След трансфер си взимам болничен.


Колко дни минават от пункцията до ЗЕТ?

# 36
  • София
  • Мнения: 10 642
Реално тези дни вършат работа само при ЗЕТ, защото тогава има няколко прегледа преди трансфера.
Звезда11, аз работя с болни и винаги в стимулация съм се опазваля. След трансфер си взимам болничен.


Колко дни минават от пункцията до ЗЕТ?
Ми може и години да минат

# 37
  • Мнения: 212
Здравейте, какъв болничен издава личния лекар след трансфер - за процедура след инвитро или за друга диагноза ? От деня на трансфера ли започва болничния и за колко дни е?

# 38
  • София
  • Мнения: 13 010
Личният лекар няма право да издава болнични, свързани с ин витрото.
След трансфер не се полага отделен болничен. Такъв се полага след пункция.
Лекуващият репродуктивен специалист издава болничен, в който е отбелязано, че е направена съответната процедура и в болничния пише, че се полага 1 ден болнично лечение и 20 дни след него (в някои клиники дават 14 дни) за домашно лечение. Обикновено пише "пункция на фоликули" и диагноза "безплодие". Текстът може да варира в различните клиники.
При проявено разбиране от страна на личния лекар, той може да издаде единствено болничен до 14 дни с диагноза "други женски заболявания", но е въпрос на лично желание дали е готов на подобен жест.
Ако вземеш болничен за ОВИ, репродуктивният специалист е в правото си да ти откаже пункция/трансфер, защото при проверка глобата, че е подложил на манипулация жена с вирусно заболяване, започва от 350 лв.

Последна редакция: ср, 05 фев 2020, 11:03 от Fever Ray

# 39
  • Мнения: 212
Fever ray ,
Много благодаря за изчерпателния отговор .

# 40
  • София
  • Мнения: 10 642
След трансфер си дават болничен от клиниката с диагноза “изкуствено оплождане”

# 41
  • София
  • Мнения: 13 010
След трансфер си дават болничен от клиниката с диагноза “изкуствено оплождане”

Когато става дума за ЗЕТ, да.
Писах за случаите с пресен трансфер. Това го пропуснах.
Мисля, че беше 5 дни, но в някои клиники отказват издаването му.

# 42
  • София
  • Мнения: 10 642
Ами не, няма никакво значение дали трансфера е пресен или ЗЕТ.  И диагнозата и манипулацията са все едни  и същи. Така или иначе никъде не пише пресен или ЗЕТ е трансфера.

# 43
  • София
  • Мнения: 13 010
Нандин, имах предвид, че няма как по време на 21-дневния болничен да издадат втори болничен само за трансфер. Болнични не се дублират. От там идва разликата дали е пресен или ЗЕТ.
И в единия случай пише "пункция на фоликули", а в другия "изкуствено оплождане".

# 44
  • София
  • Мнения: 10 642
Да, но не всичкиползват болничен след пункция. Или ползват сам 2-3 дни. Аз след пункция съм взимала винаги по толкова.
На така както си го написала по-горе, че не ти се полага болничен след трансфер - не е вярно и ще има объркали се момичета.
За да бъдем точни, по закон болничен никога не ти се полага, болничния се дава по преценка на лекаря според здравословното състояние и работоспособността на пациента.
(След пункция диагнозата винаги ми е била “женски стерилитет, неизяснен”)

Общи условия

Активация на акаунт