Нормално ли е на девет месеца да не се обръща или сяда?

  • 7 343
  • 55
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 505
За мен това не е нормално. Ако бебето е здраво ,то трябва да се стимулира от страна на родителите и да се тренира всеки ден. Трябва упоритост!

# 16
  • Мнения: 858
raycheva да не се преобръща бебето и да не седи в 9 месец не е нормално .Аз мисля,че трябва без да те плаша беднага да посетите лекар,а и защо до сега педиатъра ви не ви е насочил някъде  Thinking
Детенцето трябва да се прегледа и да се насочи за един интензивен курс рехабилитация.Не е нужно да е нещо страшно ,но определено трябва да му се обърне внимание и да се наблегне на упражненията и гимнастиката и да го стимулирате по всякакъв начин да се преобръща,седи,пълзи.
Не пренебрегвай ситуацията.Желая ви много успех и целувки за малкият Райчо

# 17
  • Мнения: 4 629
Според мен обръщането не е проблем. Не всички деца овладяват това умение. Но това, че детето не седи на мен ми се струва притеснително. Така както го описваш изглежда, че бебето няма мускулната сила да се задържи седнало. Консултирай се с педиатър и недей чакаш дълго

# 18
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 476
Това е сигнал детето да се прегледа при невролог.
Гледам, че сте от Варна и не знам при кого да те пратя, защото има значение и невролога.
Кажи, детето умее ли да мести играчка от една ръка в друга, ако го сложиш ти по корем, надига ли се на ръце, или само на лакти? Казва ли срички - ба-ба-ба, ма-ма-ма?
Вашият педиатър има ли мнение по въпроса?

П.П. Гледах снимките, но не мога да преценя от тях.

Не искам да се изказвам по Интернет, защото не съм видяла бебето.
Така че не искам нито да те успокоявам, нито да ти давам зор за преглед.
Това може да е индивидуална особеност, а може и да е притеснително, не мога да съм сигурна.
Моя син на 4 мес. и половина обаче го изпратиха на рехабилитация, защото не се обръщаше.
С гимнастика и масажи проходи на година и 5 месеца. Сега е на 3 год. и е доста здравичък и мускулест.
В клиниката обаче имаше случаи, при които педиатъра праща бебето чак на година и половина, защото не е проходило, а тогава вече е загубено доста време.
По-добре едно излишно ходене на лекар, отколкото после да се ядосвате, че сте закъснели.

Последна редакция: сб, 01 юли 2006, 19:45 от firebird

# 19
  • Мнения: 287
firebird Той мести играчки от едната ръка в другата и обратно. В повечето случяи даже си помага и с крака. Като го сложа по корем обикновенно малко след това започва да реве, като се подпира само на лакти. Даже в последно време опъва ръце до тялото или ги разперва и пак започва да реве. А що се отнася до сричките понякога казва ма-ма-ма.
А педиатъра нее изказвал мнение, но смятам в понеделник да си поговорм сериозно и тогава ще правя каквото ще правя.
Но при всички положения явно ще отидем при специалист.

# 20
  • Мнения: 1 101
Моят син започна да се обръща края на 10 - началото на 11 месец. Малко преди да проходи. Не е с наднормено тегло, здрав е, всичко си му е наред и сега и винаги е било така. Да сяда стабилно започна на около 6 месеца. На 11 месеца проходи и чак на 1г и 1 месец започна да пълзи.

Аз мисля, че няма защо да се тревожиш. Според мен, си е напълно нормално детенцето. Но знам какво е майчината тревога, така че ако много се притесняваш отидете при педито за съвет.

# 21
  • София
  • Мнения: 630
Здравей raycheva, сигурно си потърсила материали за двигателното развитие на детето, но реших, че може би това ще ти е от полза. Има различни причини едно дете да не прави нещата, които се дават за календарната възраст и не всички от тях означават непременно проблем. Това обаче е по-добре да го установи специалист,може би невролог или физиотерапевт. Както описваш какво прави детенце, явно не става въпрос за трудности в развитието, но може би все пак е добре да го стимулираш за обръщането. Например, както разбрах, той се обръща настрани- можеш да му сложиш някакъв предмет, който той наистина харесва и по този начин да се стреми да го достигне. Ако не става помагай му. Може би му е трудно не самото движение, а това как да го направи. Успех  bouquet



V-ти месец
   

По гръб – разглежда обстановката около себе си. Хваща с цяла ръка предложения му предмет и го поставя в устата. Разпознава строгия и любезен тон на говора. Издава различни звуци (пищи силно).

По корем – повдига не само главата, но и тялото, подпирайки се на опънати ръце.

Правят се опити за поставяне на детето за момент в седящо положение. През първото полугодие не бива да се оставя детето да седи, за да не се застраши правилното развитие на гръбначния стълб. Поставено в това положение, но само за няколко секунди, за привиква, детето за малко се задържа, но с помощта на ръката, наведено напред.

VІ-ти месец
   

По гръб – опопва коленете си. Опитва се да повдига главата. Предава си играчката от ръка в ръка. Опитва се да противопоставя палеца на показалеца.

По корем – започва само да се обръща от легнало положение по корем в легнало положение по гръб.

Поставено в седящо положение, вече се задържа поизправено, но не бива да се оставя да седи без опора. Намира източника на звука с очи. Издава гласни и съгласни звуци.

Държано в стоящо положение, поема тежестта на тялото в разкрачен стоеж.

При снемане към опора се опира на дланите си.

VІІ-ми месец
   

По гръб – играе с краката си. Разглежда играчките в ръцете си.

Енергично се обръща от легнало положение по гръб в легнало положение по корем и обратно. Върти се около оста си.

Поставено в седеж без опора се опира на цяла длан, а с другата ръка запазва равновесие. В седящо положение в скута удря играчките в масата.


Цялата статия
Още

# 22
  • Мнения: 4 915
Присъединявам се към мненията да посетите специалист.
Има ориентировъчни таблици с нормите за психо-моторното развитие на бебето, които индикират за евентуален проблем, ако се получават разминавания.

Ето една такава, на руски е, но това имам сега под ръка: http://0.viv.ru/cont/14b/1.html

Без да се плашите - виждате, че има примери, когато всичко е било наред, макар и позакъсняло, посетете детски невролог.
Наистина по-добре едно излишно посещение, отколкото закъсняло такова.
Вярвам, че всичко е наред. Отидете за ваше успокоение.

П.П. Виждам, че вече е пусната статия на български, но ще оставя и моят линк.

# 23
  • Мнения: 287
Много ви благодаря на всички за съветите.
Ще видим утре какво ще ми каже личната лекарка и как ще действаме нататък.

# 24
  • Мнения: 888
Не искам да те плаша, но за да си по- сигурна че всичко е наред го заведи на невролог, по възможност детски;ако сте от София отидете в клиниката на Чавдаров или при Литвиненко!Моята Теа се роди недоносена и ми казваха че ще изостава и аз да не се притеснявам- имаше стегната мускулатура и също не сядаше, обръщаше...установиха лека форма на ДЦП- дори да е нещо дребно по-добре обърнете внимание сега и ако трябва водете бебчето на рехабилитация- ...Успех и дано всичко излезе напразни тревоги...Но реагирайте Сега да не стане късно... Praynig 

# 25
  • Мнения: 2 047
   Снимката с кучето-пазач пред количката направо ме разби  Laughing

# 26
  • Мнения: 666
 това за което пишеш няма нищо притеснително , всяко дете е индивидуално като отидеш следващия път на консултация сподели го с педиатъра за да те насочи за преглед - ако види нещо обезспокоително естествено

# 27
  • София
  • Мнения: 4 966
това за което пишеш няма нищо притеснително , всяко дете е индивидуално като отидеш следващия път на консултация сподели го с педиатъра за да те насочи за преглед - ако види нещо обезспокоително естествено
и аз мисля така

# 28
  • Мнения: 1 084
Ще започна с това, което пише в повечето книги и сайтове- всяко дете се развива индивидуално. Вероятно бебчо няма проблем, особено ако покрива останалите критерии за възрастта си.
Все пак ако имаш притеснения, най-добре потърси съвета на специалист, най-вече за собствено успокоение.



# 29
  • Мнения: 35 964
според мен трябва да посетите специалист  Peace
и двете ми дъщери седнаха преди 7 месеца, 9 м. ми се струва крайно време да седне  newsm78

Общи условия

Активация на акаунт