МЪЖКИ ФАКТОР - спермограма, витамини, съвети - Тема 14

  • 46 395
  • 789
  •   1
Отговори
# 180
  • Мнения: 442
Ние бяхме при д-р Кацаров на преглед и потвърди варикоцелето, което предполагахме, че е причина за лошата СГ. Имаме час за септември за операция. Това, което ми стана странно беше , че д-р Кацаров ни каза, че до 6м след операцията имаме голям шанс за забременяване, ако не стане , се пият 3м добавки и тогава шанса е 60% за забременяване до 12м след операцията. Операцията била "10-тина минути".Каза, че не се очаква да се влошат резултатите от СГ след операцията. Аз навсякъде чета друго. Дори в сайта си е посочил, че бременност може да се очаква от 6 до 12м след операцията и че интервенцията е с продължителност 20-30мин. Някой след скорошна операция може ли да сподели впечатления ?

# 181
  • Мнения: 37
Според мен е напълно възможно.
   Драстичната промяна на режима на хранене най-малкото е стрес за организма. Предполагам че си ограничил изцяло всичко сладко, включително и плодовете, а фруктозата е  важна част от семенната течност. Надявам се да си наблегнал поне достатъчно на салатите и да не си си докарал и някой дефицит на витамини.
   След като си свалил вече доста кг. мисля че е време да преминеш към едно добре балансирано хранене.
   Ако влошаването е от диетата, с нормализиране на храненето трябва да се оправи.

Да плодовете ги бях напълно изключил, а салатки си хапвах доста. Вече започнах с балансирано хранене и ще видим какъв ще e ефекта след 3 месеца. Много ме изненада тази спермограма, защото точно преди да започна диетата си бях правил спермограма и бройката беше 5 мил., и само за 3 месеца спадна на 300 хил. Много драстично е това и се чудя дали е само от диетата и да не би тя да е отключила нещо по-сериозно Sad

# 182
  • Мнения: 6 301
Като цяло и преди бройката ти е ниска. Пускал ли си допълнителни изследвания? С лекар консултира ли се и какво му е мнението по въпроса?

# 183
  • Мнения: 37
Като цяло и преди бройката ти е ниска. Пускал ли си допълнителни изследвания? С лекар консултира ли се и какво му е мнението по въпроса?
Да нисък е. Затова правихме един път ИКСИ и ми казаха, че тази бройка 5 мил. е ОК за ИКСИ, но сега с новата супер занижена се притеснявам дали въобще ще има възможност и за ИКСИ

# 184
  • Мнения: 6 301
За икси мисля че няма да е проблем. Въпросът е обаче качеството на самите сп. как ще е. Има неща които колкото и да ги гледат и подбират, няма как да се видят.
   За ниската бройка някаква реална причина открита ли е?            Казваш че си имал излишни килограми... Проверявал ли си как е щитовидна жлеза, кръвна захар, инсулин, триглецириди, холестерол?
   Микроделеции на У хромозомата изследвал ли си също? Не че при нея има лечение, но поне ще обясни защо бройката е толкова ниска, ако е от там проблема.

# 185
  • София
  • Мнения: 3 412
На 100% няма кръвна захар излишно е да я проверява, ако има сперматозоидите стават бързо подвижни с 50% над нормалното. При ММ с нормална захар са 21 мил., а с висока 42мил. Проблема го търси в друго нещо, например занижени показатели на основни неща като б12, витамин д, фолиева к-на, цигари, алкохол, килограмите, анемия и др.

Последна редакция: пт, 26 юли 2019, 02:01 от pepita5

# 186
  • Мнения: 505
Geizer, а каква е връэката на повишените триглицеридите и спермата.Сега погледнах че на ММ са леко над нормата.

# 187
  • Мнения: 6 301
Имат връзка с метаболизма. Оттам може да се отразят косвено на качеството, но това е по-скоро когато има диагностициран проблем.
    Виж това - https://www.mylan.bg/bg-bg/therapeutic-areas/cardiology/dyslipidemia

А това е горе долу начина по който може да окаже влияние проблемът с обмяната на захарта - Нарушение на хормоналния баланс

Храните, богати на захари, повишават рязко нивата на кръвната захар, което пък води до повишено отделяне на инсулин. Ето как това е свързано с хормоните:

Този пик в нивата на кръвната захар трае около 15-30 мин., след което следва рязко понижение, което причинява усещане за умора и отпадналост. 
Тази ситуация създава реакция в организма, позната като синдрома „бий се или бягай“, тъй като стимулира секрецията на надбъбречните жлези. Спадът в кръвната захар кара жлезите да отделят кортизол и адреналин, за да компенсират ниската захар в кръвта. Този процес, ако се случва редовно и постоянно, изтощава набъбречните жлези, те намаляват секрецията и забавят процесите си. Ето това вече може да доведе до хормонален дисбаланс, тъй като вече не се произвеждат или секретират достатъчно хормони. Останалите жлези с вътрешна секреция не получават сигнал да отделят техните хормони и така цялата тази ситуация оказва ефект върху нивата на естрогена и прогестерона, както и на андрогените DHEA и тестостерон. Това се отнася както за жените, така и за мъжете.

Има и проучвания според които при повечето мъже с  висок инсулин , ДНК фрагментациите при сп. са по-високи.

Тъй като влиянието на метаболитните нарушения е косвено, може при едни мъже много да влошат сг , а при други да не  се отразят изобщо, или това да се случи на доста по-късен етап. Но е хубаво ако има такива да се вземат мерки, защото те така или иначе се отразяват на цялостната функция на организма и са пряко свързани с нашето здраве.
   

Последна редакция: пт, 26 юли 2019, 10:14 от geizer

# 188
  • Мнения: 1 980
Здравейте, мъжът ми повтори изследванията за ИР. Ето такива бяха в началото на годината:
Инсулин (IRI) сутр. на гладно    Serum        21.05       mIU/l     3 - 24.90   
Инсулин-2   Serum        111.9       mIU/l         
Инсулин-3   Serum        96.1       mIU/l   
Глюкоза (1 )   Serum        7.06       mmol/l         
Глюкоза (2 )   Serum        11.14       mmol/l       
Глюкоза (3 )   Serum        8.42       mmol/l   
Назначиха му терапия, но след 2-3 месеца той сам реши да си спре лекарствата. Днес направи нови изследвания и това са резултатите (спря да пие лекарства през март някъде):
Инсулин (IRI) сутр. на гладно    Serum-  31.54      mIU/l     
Инсулин-2   Serum        78.89       mIU/l         
Инсулин-3   Serum        54.60       mIU/l   
Глюкоза (1 )   Serum           5.38       mmol/l         
Глюкоза (2 )   Serum        10.58        mmol/l       
Глюкоза (3 )   Serum        8.88      mmol/l 
Пусна си и някои витамини:
Витамин В12- 168.8 pmol/l  145 - 569   
Фолиева к-на- 20.2 nmol/l  10,40 - 42,40     
25-OH-VitD3- 32.06 ng/ml
Моля за коментар. Как е с ИР? Възможно ли е тя, или резултатите от витамините да са причина за лоша морфология (99.5% дефектни).
Благодаря предварително.     

# 189
  • Мнения: 298
Здравейте, мъжът ми повтори изследванията за ИР. Ето такива бяха в началото на годината:
Инсулин (IRI) сутр. на гладно    Serum        21.05       mIU/l     3 - 24.90   
Инсулин-2   Serum        111.9       mIU/l         
Инсулин-3   Serum        96.1       mIU/l   
Глюкоза (1 )   Serum        7.06       mmol/l         
Глюкоза (2 )   Serum        11.14       mmol/l       
Глюкоза (3 )   Serum        8.42       mmol/l   
Назначиха му терапия, но след 2-3 месеца той сам реши да си спре лекарствата. Днес направи нови изследвания и това са резултатите (спря да пие лекарства през март някъде):
Инсулин (IRI) сутр. на гладно    Serum-  31.54      mIU/l     
Инсулин-2   Serum        78.89       mIU/l         
Инсулин-3   Serum        54.60       mIU/l   
Глюкоза (1 )   Serum           5.38       mmol/l         
Глюкоза (2 )   Serum        10.58        mmol/l       
Глюкоза (3 )   Serum        8.88      mmol/l 
Пусна си и някои витамини:
Витамин В12- 168.8 pmol/l  145 - 569   
Фолиева к-на- 20.2 nmol/l  10,40 - 42,40     
25-OH-VitD3- 32.06 ng/ml
Моля за коментар. Как е с ИР? Възможно ли е тя, или резултатите от витамините да са причина за лоша морфология (99.5% дефектни).
Благодаря предварително.     
Здравей, според мен не витамините са виновни а ИР, тази глюкоза 2 и 3 е много висока виж инсулина се повишава при 2 (и в двете иследвания) значи има голяма  секреция, а захарта си стои висока , нормално трябва глюкозата  да е 6,1, това означава че клетките не реагират на инсулина и кръвната захар се покачва и организма не може да я преработи и да я понижи.Не искам да те плаша, но когато на моя мъж му откриха диабета той беше с кръвна захар на гладно 11 mmol/l което е 100% диабет, но тогава ни обесниха че когато глюкозата при второто и третото изследване е над референтната граница се води преддиабетно състояние, което може да бъде предотвратимо с диета, смъкване на килограми и спорт.Не знам защо твоя мъж е спрял на своя глава хапчетата, но мисля че трябва да отидете пак на ендокринолог да ви пусне още веднъж изследвания и да си каже мнението и да се предотвратят бъдещи проблеми.

# 190
  • Мнения: 1 980
Благодаря за отговора. Той сега не иска да ходи на ендокринолог, щял направо да си почне хапчетата по старата схема, обаче според мен, понеже все пак има разлика между ситуацията в началото на годината и сега, може да се наложи корекция на дозата.
Аз утре ще отида при личния с изследванията и ще видим той какво ще каже, но ще се мъча да убедя мъжа ми да се консултира отново с ендокринолог.  Дано това да е причината за това влошаване на спермограмата и сега да се оправи.
Аз и друго забравих да напиша. От лабораторията му казаха, че е най- добре да стои там в покой, докато трае изследването. Беше хладно, просторно, имаше къде да се седне, ама не, в колата искал да чака. Добре, но след второто вземане на кръв и на пазара реши да ходи, който е срещу лабораторията. Парадоксът е, че го предупредиха да не тръгне сега да обикаля пазарите (явно не е първият) и с това все едно му казаха: "Иди го направи". Дали това е компрометирало изследването? Няма никакъв шанс да го накарам в близко бъдеще да го повтори, пък и май не е добре много често да го обременяват, не знам.
До лабораторията отидохме с колата. След първото вземане на кръв, движението му се състоеше в слизане по стълби (един етаж), пресичане на улица и си седнахме в колата, след второто отиде до пазара, но после около 40 минути стоя мирен в колата.
Как мислите? Дали е повлиял зле с това движение?

# 191
  • Мнения: 6 301
  Според мен дори да е оказало движението някакво влияние, не мисля че е възможно да му докара такива резултати и явно си има проблем за който трябва да се вземат мерки.
   Като те чета, все едно говориш за ММ  Laughing. Дано да успееш да го убедиш да отиде на ендо., че до колкото знам отказват категорично дори промяна на дозата без присъствието на пациента.

# 192
  • Мнения: 298
Благодаря за отговора. Той сега не иска да ходи на ендокринолог, щял направо да си почне хапчетата по старата схема, обаче според мен, понеже все пак има разлика между ситуацията в началото на годината и сега, може да се наложи корекция на дозата.
Аз утре ще отида при личния с изследванията и ще видим той какво ще каже, но ще се мъча да убедя мъжа ми да се консултира отново с ендокринолог.  Дано това да е причината за това влошаване на спермограмата и сега да се оправи.
Аз и друго забравих да напиша. От лабораторията му казаха, че е най- добре да стои там в покой, докато трае изследването. Беше хладно, просторно, имаше къде да се седне, ама не, в колата искал да чака. Добре, но след второто вземане на кръв и на пазара реши да ходи, който е срещу лабораторията. Парадоксът е, че го предупредиха да не тръгне сега да обикаля пазарите (явно не е първият) и с това все едно му казаха: "Иди го направи". Дали това е компрометирало изследването? Няма никакъв шанс да го накарам в близко бъдеще да го повтори, пък и май не е добре много често да го обременяват, не знам.
До лабораторията отидохме с колата. След първото вземане на кръв, движението му се състоеше в слизане по стълби (един етаж), пресичане на улица и си седнахме в колата, след второто отиде до пазара, но после около 40 минути стоя мирен в колата.
Как мислите? Дали е повлиял зле с това движение?
Когато човек се движи изразходва енергия и гори точно тази глюкоза натрупана в кръвта, и кръвната захар намалява стойността си , може би за това са му казали да стои и да не прави нищо за да се види как се справя организма с обременяването в покой.Ако в покой организма не може да се справи с високата кръвна захар значи има проблем. Това което видях в вашите изследвания е че и при двата пъти има голяма секреция на инсулин и висока кръвна захар, мобе да си пуснете едно изследване нарича се гликиран хемоглобин за да видите за последните 90 дни колко е била средната стойност на кръвната захар на мъжа ви,границата е 6 mmol/l не трябва да е повече, за всичко над границата трябва да се търси проблем.Ако искаш ми пиши на лични ако имаш някакви въпроси ще се радвам да помогна.

# 193
  • Мнения: 1 980
geizer, не ще на ендокринолог и тва е, какво да го правя. Вече се чувствам като някой деспот, който само мъкне мъжа си по изследвания. То и себе си мъкна, все си измислям нещо да си изследвам, ама, като сме се хванали на хорото, поне да го играем както трябва. А специално мен ИР много ме плаши, защото ме е страх да не се стигне някой ден до диабет.  От утре си почвал лекарствата по старата схема. Вече нямам сили да се разправяме, можеше досега всичко да се е понаредило.
Ifka_, благодаря ти за съдействието. Сега няма никакъв шанс да го накарам да иде пак да го бодат, обаче ще взема аз на мен да си го пусна това изследване. Аз също съм с ИР- по-  лека и хваната много навреме, понеже периодично съм се изследвала. Моята захар си е ниска, но съм на терапия от почти година. Трябва ли да спра лекарството за известно време преди това изследване за гликиран хемоглобин? Всъщност аз има ли смисъл да го пускам, при положение, че съм с ниска захар? Мъжът ми и той от няколко месеца постоянно си мери неговата с глюкомер и е в норма.

# 194
  • Мнения: 6 301
Хубаво е от време на време да се пуска, понеже е възможно нивата на захарта да играят. В смисъл като я мериш да е добре, а по никое време да скача. 
   Според мен се обади поне на ендото да те посъветва как да процедирате.
   Оххх, помня ММ как го заведох на ендо. Като чу за преглед на щитовидна жлеза за малко да скочи от колата в движение  Laughing После пък през цялото време в кабинета стоя прав до вратата, готов за бягство, а аз отговарях на въпросите вместо него. Като го пусна док. най-после да си ходи без каквито и да е ужасни манипулации направо изхвърча навън ухилен до ушите. Laughing При него основният проблем е че изпитва ужас от лекари и болници. Другият проблем е че всички те са ``шарлатани`` Rolling Eyes.  За щастие според док. няма ИР, но за всеки случай ни препоръча до го пуска този  гликиран хемоглобин от време на време.
   Какво да ти кажа миличка... Положението е такова, че нямаме право да се отказваме. Почини си малко психически, а после започвай с нови сили да го ръчкаш.

Общи условия

Активация на акаунт