Кога излязохте в отпуска по майчинство?

  • 1 985
  • 12
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1
Здравейте!
Моят въпрос е следният:
бременна съм в 12 г.с. и бременността ми протича малко бурно- повръщане и умора.
През последните 10 дена повръщането зачести и освен тази екстра се сдобих и с още една - вирусно заболяване, благодарение на което вдигнах температура 38 градуса. Естествено пуснах си 5 дни болничен тъй като не бях в състояние да работя. Шефката ми не остана доволна, но здравето ми е по-важно.
Работя в детско учебно заведение, където вероятността да се заразя е дори още по-голяма. Децата са постоянно хремави. За съжаление не срещнах разбиране от страна на работодателя си и след серия заплашителни съобщения, получих обаждане и бях заплашена с уволнение.
Не знам как да опиша огорчението, което изпитах. Постоянните опити да ми се вмени това чувство за вина са толкова долни и подли. Не искам и отказвам да се чувствам виновна, че съм бременна и че се разболях от грип.
След съвсем кратък изблик на гняв, по време на който не и останах длъжна по телефона, се съвзех и започнах да мисля трезво. Лекарят, който следи бременността ми каза че ще изляза в отпуска по майчинство едва на 30.04 тъй като те нямали право да дават болничен преди 15 г.с., освен ако не е наложително. Аз взех решение да се свържа с нея и да обясня ситуацията, за да взема болничен по-рано.
Вие как бихте постъпили на мое място?
Благодаря за търпението и за това, че тук има на кого да споделя!

# 1
  • Мнения: 26
Здравейте!
Моят въпрос е следният:
бременна съм в 12 г.с. и бременността ми протича малко бурно- повръщане и умора.
През последните 10 дена повръщането зачести и освен тази екстра се сдобих и с още една - вирусно заболяване, благодарение на което вдигнах температура 38 градуса. Естествено пуснах си 5 дни болничен тъй като не бях в състояние да работя. Шефката ми не остана доволна, но здравето ми е по-важно.
Работя в детско учебно заведение, където вероятността да се заразя е дори още по-голяма. Децата са постоянно хремави. За съжаление не срещнах разбиране от страна на работодателя си и след серия заплашителни съобщения, получих обаждане и бях заплашена с уволнение.
Не знам как да опиша огорчението, което изпитах. Постоянните опити да ми се вмени това чувство за вина са толкова долни и подли. Не искам и отказвам да се чувствам виновна, че съм бременна и че се разболях от грип.
След съвсем кратък изблик на гняв, по време на който не и останах длъжна по телефона, се съвзех и започнах да мисля трезво. Лекарят, който следи бременността ми каза че ще изляза в отпуска по майчинство едва на 30.04 тъй като те нямали право да дават болничен преди 15 г.с., освен ако не е наложително. Аз взех решение да се свържа с нея и да обясня ситуацията, за да взема болничен по-рано.
Вие как бихте постъпили на мое място?
Благодаря за търпението и за това, че тук има на кого да споделя!



Ами аз съм в 8 г. С и ще взема болничен веднага, тъй като и при мен ситуацията не е никак розова, но лекарят ми каза че няма проблем с болничните.
Чувала съм и преди, че някой лекари не искат да дават болнични, но ти имяш право до колкото аз знам, на 180 дни болничен преди да излезеш в майчинство което е 45 дни преди термина, така че най-добре е да намериш начин да взимаш болнични, защото не може да се работи в това състояние.
А колкото до работодателите, те повярвай ми никога няма да бъдат доволни, но ако предприемат нещо срещу теб докато си болничен и то поради бременност (ако въобще може да се случи нещо) мисля че можеш да си търсиш правата по съдебен път.

# 2
  • Велико Търново
  • Мнения: 1 402
Ох, много неприятно. Аз имах огромно желание да си работа си 45-дневния болничен. Няма нито гадене, нито нищо. Имах кървене в 6 гс, ама пак продължих да си работа, тъй като не беше натоварваща работата ми. Само че след я третия месец получих контракции и лежах в болница. След това пак се върнах, ама да - на 5ти месец пак лежах за задържане и повече не се върнах на работа. Работодателите ми нямаха проблем с това, но честно казано и да имаха в крайна сметка моето здраве у това на детето ми са най-важни.  Искам да кажа, че ние не можем да влияем на обстоятелствата в такива моменти. Колкото и желание да имах, моята бременност бе патологична. Има жени, които си работят до последно, но нямат проблеми. Има пък такива,които нямат проблеми, но не искат да работят. Така че ти сама решаваш. Колкото до работодателя - потърси правен съвет ,но мисля че нямат право да те освободят при положение, че ти си коректна към тях

# 3
  • Мнения: 1 174
Ако сте на изпитателен срок, може да ви освободи и докато сте в болничен, нямате законова защита, ако обаче сте на безсрочен трудов договор, няма как току така да ви освободи, след като сте в 12г.с. може да и занесете бележка за бременност, с която официално я уведомявате. Болничен може да излезете веднага и да не се връщате. Вече сте в седмица в коята ще ви стигнат болничните, за да излезете спокойно в майчинство. Аз лично бих си потърсила и друга работа, след изтичане на майчинството.

# 4
  • Мнения: 900
Работодателката ви има ли деца? Не е ли минала по тежкия път на бременността?
Какви безчувствени хора!
Всяка бременност преминава различно и никой няма право да ви съди.
Освен това работата ви е свързана с малки деца, които изискват много енергия, пълна концентрация и внимание.Дори тя трябва да ви изпрати да си почивате!
Добрата новина е, че скоро ще се почувствате по-добре.Гадене, повръщане, умора-спират с навлизането на втори триместър.
За грип-попитайте за ваксина.

Имах колежка, която работи 2 седмици до термина.Чувствала се отлично.
Но имах и такава, която взе болнични до края още като видя положителен тест.
Веднъж сте бременна (или два) в живота.Не бива да рискувате доброто състояние на бебето си заради каквато и да било работа.Така или иначе ще работите след това до края на живота си.

# 5
  • Мнения: 811
От кога най-рано може да се излезне болничен ? Може ли веднага след като лекар потвърди бременност?

# 6
  • Монтана
  • Мнения: 273
Аз отидох на преглед в 5г.с., АГ ми каза да отида след месец. Работя в среда вредна за бременни и още щом ме регистрира като бременна (около 12г.с.), ми препоръча да ми даде болничен. При мен също имаше гадене, отпадналост и заради повръщане лежах и в болница на системи. След това ми пусна болничен и до раждането си стоях вкъщи.

Мисля, че до 12г.с. не се регистрира картон на бременната, а след това вече може да се излезе в болничен.

# 7
  • Мнения: 811
5 г.с значи месец и една седмица нали така се броят?

Т.е 12г.с са първите 3 месеца от бремеността?

# 8
  • Мнения: 2 486
При работа в детско заведение  освен обичайните вируси има риск и от шарка. Един контакт с шарка е може да бъде много опасен и за майката, и за бебето. Излизайте в болнични и не се чудете. Ако докторът не дава, сменете доктора. Има начини да сте през цялата бременност в болнични.
Относно работодателя, кажете точно по кой член сте назначена, за да се даде адекватен съвет какви са вариантите.

# 9
  • Мнения: 18 547
Края на 3 ти месец излязох. Здравето е най-важно. И моята бременност беше лека. Не знам какво е гадене. Обаче много се изморявах. Работата ти е магнит за вируси,пази се и не мисли за друго. При бременност и малка настинка не е хубаво. Щади себе си. Сега ти е паднало да си почиваш. Лошото е,че не срещаш разбиране. Но не си го слагай на сърце. След 12 гс вече се регистрираш. И общо взето се водиш бременна. Не,че преди това не си. Но след 3 ти,4 месец е вече съвсем ок да си вземеш болничен. Виж си договора,за да знаеш правата си. Ако е минал изпитателния срок закона те защитава.
Почивай и гледай себе си. Работа ще намериш.

# 10
  • Мнения: 4 660
Излязох след положителния тест в 5 г.с.
Не ми стигна 1 месец до края на бременноста явих се на ТЕЛК.
Работодателя ме заплашваше с уволнение и ми пращаше писма когато чаках за ТЕЛК, аз и ги връщах докато не представих болничния.

# 11
  • Мнения: 2 170
Ами колкото иска да си те заплашва , но не може да те уволни. Чак след като детето стане на 2 или 3 мисля. Може обаче да те преназначи на позиция , която не те устройва, заплатата също ще се намали.
Аз излезнах в болничен чак в 23 г.с , но заради проблем с бременноста и нямаше как . Трябваше да постъпя в болница после. 
За повръщането- Аз имаш отвратително гадене и в жабката на колата си бях сложила една кутия със пликчета за поръщане и салфетки, но не всеки би се навил .

# 12
  • Мнения: 68
Обясни ситуацията на лекаря си и помоли за болничен. Пробвай и с личния лекар ако не стане с гинеколога.

Също най-добре кажи на шефа си, че си бременна, и то официално - с бележка от лекар, за да се възползваш от защитата, която ти се полага. Такива хора заслужават да си вземеш болничен без никакво предупреждение за цялата бременност, че после като се чудят как да си търсят и обучават нов човек, да им е гадно и на тях! На твое място бих го направила с невероятно удоволствие.

Аз никакъв случай не бих приела подобно отношение - случвало ми се е преди да си имам разправии заради 1 ден болничен и това е абсолютно нелепо. На мен ми се наложи да кажа малко по-рано отколкото ми се иска на работа, защото си взех отпуска след като лекарята ми препоръча да лежа няколко дни - срещнах разбиране и искрена радост от страна на прекия си ръководител. Това е нормално човешко отношение и не трябва да позволяваш нещо по-малко от това да нарушава душевния ти мир.

Общи условия

Активация на акаунт