Липса на витамин К при новородено - моля за малко информация

  • 26 092
  • 36
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 4 392
И аз порових малко по темата и видях,че в Германия го бият профилактично на всяко бебе!
Странно ,защо при нас не е така?! Rolling Eyes
Бързо да се оправя малката! baby_neutral

# 16
  • България-Швейцария
  • Мнения: 2 535
Amarena, и аз този въпрос си задавам откакто пуснах темата и се информирах за някои неща Thinking

Не бях и чувала за такъв проблем, въпреки че всички деца в семейството са по-малки от мене, така се случи, че сами сме се гледали и не е като да не разбирам от бебета и малки деца, нищо че нямам свое все още.

Какво излиза в такъв случай - заради такъв пропуск може зорлем да се докара проблем на иначе здраво бебе Tired. Почва леко да ме втриса, честно...

# 17
  • Мнения: 373
Amarena, и аз този въпрос си задавам откакто пуснах темата и се информирах за някои неща Thinking

Не бях и чувала за такъв проблем, въпреки че всички деца в семейството са по-малки от мене, така се случи, че сами сме се гледали и не е като да не разбирам от бебета и малки деца, нищо че нямам свое все още.

Какво излиза в такъв случай - заради такъв пропуск може зорлем да се докара проблем на иначе здраво бебе Tired. Почва леко да ме втриса, честно...

Доротея е писала по-горе обяснението защо не се дава току-така на всяко бебе витамин К...

# 18
  • България-Швейцария
  • Мнения: 2 535
Доротея е писала по-горе обяснението защо не се дава току-така на всяко бебе витамин К...
Да, прочетох го, но... няма ли някакъв начин да се установи липсата на витамина преди бебето да направи кръвоизлив? Изследвания някакви, които да покажат това. После е лесно - на тези, на които е необходимо, се дава; на другите - не.

# 19
  • Мнения: 4 392
За мен единственото логично обяснение,да не слагат тук е,че по-застрашени са по принцип кърмените бебета,а нали тук не се отдава особено голямо значение на това ooooh!.
Но пък този недостиг го е имало,още като се е родило бебето,предполагам,така че какво значение има дали е кърмено или не?!
Предполагам през бременността до бебето не е достигало достатъчно калций,но пък мисля,че в Матерната има . newsm78
Пак различия между школите...В Германия не се пият задължително витамини през бременността,но пък ето как решават проблема.
Просто разсъждавам на глас....

# 20
  • Мнения: 826
Това дето капят в очите не е антибиотичен разтвор, а argentum nutrikum - или казано по-просто - сребърен нитрат Wink
Обаче за слагането на вит.К какво ми обясниха след второто раждане при мен. Значи, понеже имам гочрив опит с първата ми щерка и като родих втората изрично помолих да й бъде сложен вит.К ( естествено щях да си заплатя), обаче лекарката ми каза, че не слагат ей така просто, защото вит.К не е безобиден.

Това което слагат тук е antibiotic ointment!
Витамин  К също слагат на всяко бебе родено в щатите,ако не е безобиден-едва ли щяха да го правят! Thinking
В крайна сметка,по-добре една инжекция в на4алото,отколкото с-ми и АБ после! Crossing Arms

# 21
  • Мнения: 1 860
 И Габи го боцнаха няколко минути след раждането, дори ме питаха инжекция или хапчета.  newsm78
 Стискам палци за малката принцеса и мама! Hug

# 22
  • Мнения: 7 821
Стискам палци на Буболините  Praynig Hug

# 23
  • Мнения: 1 793
И на Алекс му биха инжекция с витамин К минути след раждането.
Стискам палци малкото момиченце да е вече добре и да няма повече никакви проблеми.

# 24
  • София
  • Мнения: 4 423
Благодаря на CTramell  за темата  bouquet, ставаше въпрос за моята бебка, благодаря и на всички включили се  bouquet
Все още нямам обяснение защо се случи това и какви последици може да има, ако въобще има такива.
Ще се радвам да прочета и други мнения - все още съм притеснена.

# 25
  • Мнения: 2 006
Бубе, надявам се, 4е всичко е наред вече Simple Smile
Спомням си, че давах на Алекс след раждането около седмица (може и да не съм точна) вит.К на капки. Знам, че тук задължително се изписва заедно с вит.Д

  п.с.И понеже отдавна не съм се включвала ще изпползвам темата да ти честитя дъщеричката и да ви пожелая много здраве и прекрасни моменти заедно  bouquet

# 26
  • Plovdiv->Toronto
  • Мнения: 1 361
Инжекционно вит К е бил свързван в миналото с повишен риск от рак в детска възраст. Сега това се отрича, но все пак доста родители се плашат и го отказват. Тук го слагат без да питат, ако родителите държат да не се слага трябва предварително да говорят, да запишат в родилния план. Освен първите 1-5 дни, хеморагия може да настъпи и около 6-8 седмица при кърмени бебета. За да се предотврати липсата на вит К първо - плацентата се реже поне 5 мин след вадененто на бебето , за да поеме останалата кръв и коагуланти които остават там ( помните ли Людмил и домашното му бебе с плацентата в тавата  smile3521). Второ - майката трябва да яде много зелени листни зеленчуци, дроб, неща богати на вит. К, който без проблеми минава с кърмата.

# 27
  • София
  • Мнения: 80
  Моето дете е недоносено и още докато беше в отделението за недоносени му сложиха инжекция вит. К по препоръка на доц.Ковачева - гастроентеролог от педиатричната болница.
  Доколкото знам преди години в България се е слагал вит.К на всички бебета. Сега обаче вече не е така, защото не се произвежда. Аз преди 2 години имах големи проблеми с намирането на инжекционна форма на вит. Д за детето. Тогава се оказа, че вит. Д и вит. К вече не се произвеждат, защото не е икономически изгодно. Намерихме вит. Д във Франция, дано вит.К поне да се внася, след като не се произвежда, за да могат да сложат на бебето.

# 28
  • Мнения: 8 585
До всички четящи темата!

Профилактиката на хеморагичната болест на новороденото с интрамускулно приложение на Вит.К е задължителна във всички страни, които имат сериозна педиатрия. Прилага се непосредствено след раждане в доза 1мг интрамускулно.
Малко подробности:
*редица фактори на кръвосъсирването са зависими от Вит.К. Тези фактори на кръвосъсирването (II,VII,IX,X Protein C) в неонаталният период са с недостатъчна наличност. Тази липса може да се засили и от:
  ->парентерално хранене или употреба на антибиотици при новороденото.
  ->доносените деца могат да развият липса на Вит.К 2-3 ден след раждането ако е пропуснато да се направи Вит.К непосредствено след раждането. Новороденото е с недостатъчни запаси и прием на Вит.К, което го излага на особено висок риск.

*лекарства давани на родилката (Фенобарбитал, Аспирин) влияят негативно върху ВитК зависимата синтеза на факторите на съсирване у новороденото.

Хеморагичната болест на новороденото бива:

*непосредствено след раждането-в първите 48 часа->>Дължи се на ПРЕСТЪПНАТА ПРАКТИКА НА НЕ-ПРАВЕНЕ НА ВИТ.К непосредствено след раждането. Може да се дължи също и на лекарства приемани от майката.
*отложена форма-4-12 седмици след раждане-дължи се на малабсорбционни синдроми или дълги АБ курсове.

За никаква връзка с рак и реч не може да става!!!!!!!!!
Изисквайте и настоявайте да правят вит. К мускулно в доза 1мг на ВСИЧКИ НОВОРОДЕНИ ДЕЦА!

В някой страни допълнително се прави и профилактика на гонорейна и хламидийна очна инфекция с очни капки или крем.

Последна редакция: пн, 24 юли 2006, 16:03 от Birdie

# 29
  • Мнения: 8 585
Все още нямам обяснение защо се случи това и какви последици може да има, ако въобще има такива.
Ще се радвам да прочета и други мнения - все още съм притеснена.
Случи се защото не правят Вит.К задължително И непосредствено след раждането. Има разбира се и други причини детето да повръща кръв след раждането, но това е най-актуалната ( хеморагична болест на новороденото). Може също да има и кървене от пъпната връв или други прояви.
Да се четат подобни неща днес е просто да излезеш извън кожата си...

Общи условия

Активация на акаунт