Фотография - 86 тема

  • 36 164
  • 751
  •   1
Отговори
# 660
  • Mostly in my mind
  • Мнения: 8 725
Да, за баловете казаха, че вероятно ще са юли. Но нямах предвид само тях.
Аз разбрах,че поста беше от този на Чоки продиктуван, ама така си го написал, че много не се разбира какво точно имаш предвид. Blush

# 661
  • Мнения: X
И аз мисля,че нещата няма да се оправят до май.

# 662
  • София
  • Мнения: 2 917
Да, за баловете казаха, че вероятно ще са юли. Но нямах предвид само тях.
Аз разбрах,че поста беше от този на Чоки продиктуван, ама така си го написал, че много не се разбира какво точно имаш предвид. Blush

Добре, следващия път в картинки, като упътване за ползване на хирургическа маска Simple SmileSimple SmileSimple Smile.

# 663
  • Мнения: 1 466
Аз се опитвам да снимам храна, но засега не ми се получава. Поне ентусиазъм имам и си направих домашен софтбокс за ръчна светкавица от кашон, алуминиево фолио и пекарска хартия. Grinning






# 664
  • Мнения: X
Есен Снежнобяла, не съм много наясно със снимането на храна,но ми харесват кадрите ти. Би ли споделила за този домашен софтбокс?

# 665
  • Мнения: 1 466
Ето от тук гледах:
https://www.diyphotography.net/how-to-make-a-diy-softbox-for-almost-0/
Само че дупката я направих за моята светкавица и отпред вместо бяла тъкан сложих бяла пекарска хартия.
Предполагам, че по-нататък ще си взема бокс-чадър, с кашона все пак не е много удобно. Grinning

# 666
  • Мнения: 1 668
Есен, и на мен ми допадат кадрите ти.
Балове мисля, че ще има, но не и през май. Най-вероятно ще ги отложат.
От мен едно жълтооко коте, което видяхме в Истанбул.
DSC00961 

# 667
  • София
  • Мнения: 2 917
Аз бих обърнал конструкцията на софтбокса по подобие на бокс-чадъра - светкавицата да бие в дъното и да отразява светлината. Така ще е много по разсеяна. За кадрите на храната бих докарал хистограмата плътно в дясно. Много по безпроблемно се затъмнява кадър, отколкото се изсветлява. Ако светкавицата не е много мощна, ползвай ИСО 400. Освен това бих ползвал и рефлектори, за да няма дълбоки сенки.

П.П. Нещо нагледно -

Последна редакция: нд, 29 мар 2020, 21:27 от Mунчо

# 668
  • Мнения: 1 466
Аз бих обърнал конструкцията на софтбокса по подобие на бокс-чадъра - светкавицата да бие в дъното и да отразява светлината. Така ще е много по разсеяна. За кадрите на храната бих докарал хистограмата плътно в дясно. Много по безпроблемно се затъмнява кадър, отколкото се изсветлява. Ако светкавицата не е много мощна, ползвай ИСО 400. Освен това бих ползвал и рефлектори, за да няма дълбоки сенки.
Благодаря, мислех си да обърна конструкцията, но по-вероятно ще си взема бокс-чадър, понеже е неудобно да държа кашона с насочена накъдето ми трябва светлина. Рефлектори ползвам, но тепърва експериментирам с осветление, досега винаги съм разчитала на естествена светлина. Кухнята ми обаче е северна и почти никаква светлина не влиза, а и готвя надвечер по принцип, та съвсем няма. Светкавицата е достатъчно мощна, но не е TTL и там също имам много да уча... Използвам ИСО от 200 до 800, нагоре шумът много ме дразни. Иначе за хистограмата, аз предпочитам обратното, защото не мога да оправя кадъра ако прегори, докато винаги мога да го светна и да извадя детайл ако е недоекспониран.
Точно сенките се опитвам да контролирам с цялата тази "какафония" от електрическа крушка, измислен софтбокс и отражател и все още не успявам. Но поне се уча и ми е интересно. Simple Smile
Така и не успях да намеря информация чии са фотографиите в книгата на Манчев и Шишков. Много ми харесват

# 669
  • София
  • Мнения: 2 917
Ако си говорим за истинско осветление, то ТТЛ е мръсна думичка Simple Smile  в студийната фотография. Студийните светкавици се управляват само ръчно. Разликата между студийна и накамерна светкавица, като изключим пилотното осветление, е и в това, че самата импулсна лампа е гола. Така тя може да се постави на дъното на бокса и да даде добре разсеяна и омекотена светлина.

# 670
  • Мнения: 6 860
Аз се опитвам да снимам храна, но засега не ми се получава. Поне ентусиазъм имам и си направих домашен софтбокс за ръчна светкавица от кашон, алуминиево фолио и пекарска хартия. Grinning

Доядоха ми се тези неща. Какви са?

# 671
  • Мнения: 1 466
The_Third, тиганички. Не знам дали навсякъде се казват така, подобни са на бухтичките. Ако искаш рецепта, ще я дам на лични да не разводняваме темата.

# 672
  • София
  • Мнения: 2 917
Когато реших да си щракам в къщи, първо си купих две такива ИЗЦЯЛО РЪЧНИ светки:



но с друго име, в комплект, ПОНЕЖЕ ТЕ СИ НЯМАХА ВГРАДЕНИ тези нещица - комплект от универсален предавател и два универсални приемника:



а като допълнение, защото ми писна да мотая тиксо по разни тояжки, взех и две най-елементарни стойки за осветление:



които се наложи да допълня с два държача за светкавица и чадър:



Сега мога да си позволя такава самоделка Simple SmileSimple SmileSimple Smile, понеже ме мързи да си изработя две приставки към софтбоксовете, които имам, за поставянето на ръчните светки в тях:



Само, че аз ползвам истинско дифузно платно от боксовете за затварянето на кашона, като съм му прикачил и кукички, за да го откачам лесно за промяна на настройките. Пак от мързел, даже не се старах да облепвам кашона със станиол а му залепих два листа хартия за принтер на дъното за отразяване на светлината, но на мен ми е простено, защото обикновено снимам малки предмети от близо.

Последна редакция: нд, 29 мар 2020, 23:33 от Mунчо

# 673
  • Мнения: 6 860
Те Godox си имат вграден приемник.

# 674
  • София
  • Мнения: 2 917
Те Godox си имат вграден приемник.

Ами писал съм - с друго име, от времето, когато нямаше Годокс и нямаше вградени приемници Wink

И примерен резултат:

Последна редакция: нд, 29 мар 2020, 23:40 от Mунчо

Общи условия

Активация на акаунт