Фотография - 86 тема

  • 36 270
  • 751
  •   1
Отговори
# 585
  • Мнения: 107
Бог Тор е маааалко сърдит... Една стара снимка отпреди 2 години, ако не се лъжа. Canon 10 D, 20 сек. скорост на затвора, самоснимачка (че тогава нямах дистанционен спусък), бленда f/14, ISO 800 и късмет. Мълнията падна зад отсрещния блок, а как останаха здрави прозорци от трясъка не знам.

# 586
  • Мнения: 566
Благодаря за книжките. Щеше да е хубаво, ако има и на български

# 587
  • Варна
  • Мнения: 11 340
Честит празник!

Поздравявам ви със снимка (и без това отдавна не съм се записвала в темата) и едно прекрасно стихотворение:



България 🇧🇬️

Какво си ти? Прашинка и безкрайност.
Земя. Огнище. Обич. И небе.
Светът е необятен по случайност.
Но в този свят, аз имам само теб...
Със всичките ти изгреви и залези,
с възходи и безропотни падения,
предавана, обичана, прощавана –
ти ставаш дом. И после пишеш времето...
И влагаш във мечтите ни надежда,
най-светлото през мрака преоткрила.
А името ти – синоним на нежност –
повтаря, че Човек е дух и сила...
И всичките истории повтаря,
поне докато първо не запомним,
че бъдеще се пише само с вяра,
и с топло чувство, че не сме бездомни...
Такава си: избра да ме обичаш.
Такава съм: избрах да бъда с теб.
Една мечта. Разцъфнало кокиче.
Земя. Огнище. Обич. И небе.

Мира Дойчинова - irini

# 588
  • Мнения: 107
"Созопол беше малък град,
а аз певец, напълно непознат..."



Данни не помпня. Отдавна не пазя снимката в картата памет.  Но си спомням, че много играчка имаше по цялата колекция от снимки от почивката.

# 589
  • Мнения: X
атова искам да си купя обектив с който и обектите отпред и пейзажа отзад да фитват.
А какво означава "да фитват"?

# 590
  • Мнения: 507
Съжаляяявам ако не съм се изразила правилно. Имам предвид не само да снимам една висока сграда цялата но и хората които са пред нея да се виждат достатъчно ясно а не като точки. Например през есента исках да снимам дъщеря ми пред едно доста голямо дърво с широка корона -  е наложи се да избирам или да покажа дървото в цял размер, но детето едва забележимо, или детето но с част от дървото..

# 591
  • София
  • Мнения: 2 919
Съжаляяявам ако не съм се изразила правилно. Имам предвид не само да снимам една висока сграда цялата но и хората които са пред нея да се виждат достатъчно ясно а не като точки. Например през есента исках да снимам дъщеря ми пред едно доста голямо дърво с широка корона -  е наложи се да избирам или да покажа дървото в цял размер, но детето едва забележимо, или детето но с част от дървото..

Няма такъв магически обектив. Винаги ще се налага правенето на този избор Simple Smile.

# 592
  • Мнения: 389
Съжаляяявам ако не съм се изразила правилно. Имам предвид не само да снимам една висока сграда цялата но и хората които са пред нея да се виждат достатъчно ясно а не като точки. Например през есента исках да снимам дъщеря ми пред едно доста голямо дърво с широка корона -  е наложи се да избирам или да покажа дървото в цял размер, но детето едва забележимо, или детето но с част от дървото..

Детето да е по-напред от дървото. Колко по-напред ще установиш на място. Така то ще заема повече място в кадъра. Ако искаш и двете да изглеждат на фокус, то тогава затваряш блендата малко повече и така разкостта на дървото ще е задоволителна.

# 593
  • Мнения: 107
Съжаляяявам ако не съм се изразила правилно. Имам предвид не само да снимам една висока сграда цялата но и хората които са пред нея да се виждат достатъчно ясно а не като точки. Например през есента исках да снимам дъщеря ми пред едно доста голямо дърво с широка корона -  е наложи се да избирам или да покажа дървото в цял размер, но детето едва забележимо, или детето но с част от дървото..
Единствено с наслагване. Снимате първо сградата на фокус, после без да местите позицията човека пред нея. На фотошоп наслагвате двата слоя.

# 594
  • Бостън
  • Мнения: 13 493
Или с тилт-шифт обектив, те имат доста голяма дълбочина на рязкост и се елиминира проблема с дисторсията, който често присъства в сцени с архитектура +/- хора, но въпреки това както Мунчо и И.Радев правилно отбелязоха няма как да се избегнат напълно законите на оптиката.



Ето и съпоставка на 2 популярни Канонски...

Последна редакция: ср, 04 мар 2020, 17:05 от Agent Provocateur

# 595
  • Мнения: 389
Малко ми е трудно да разбера от обяснението, но мисля, че проблемът не е в това. Аз разбрах, че БИМБА иска да снима два обекта с много голяма разлика във физическия размер, поставени един до друг. Ако трябва и двата да са в кадъра с целия си ръст, то по-малкия заема нищожно място от цялата снимка. Иска да снима отблизо, за да може това да се промени, но за да хване и големия обект, да ползва по-широк обектив. Ако няма ограничение в пространството, то това изобщо не е най-доброто решение. Според мен, това което написах по-горе ще е напълно достатъчно в този случай, при условие, че съм схванал правилно ситуацията. Ето пример. Висока сграда, но тя е на заден план. Хората са по-далече от нея и заемат достатъчно място в снимката. Ако бяха снимал да ф11 да кажем, сградата щеше да е напълно приемлива. Добре е да се снима от по-ниско, но пак зависи от случая.

Скрит текст:

# 596
  • Мнения: 507
Много благодаря за споделеното мнение и съветите които ми дадохте. Извода който си правя е че вместо да търся обектив по скоро да упражнявам пробвайки различни перспективи.

Plm_79 използвам точно този трик който и ти описваш по-долу. Но практика, практика си трябва..😊

Последна редакция: ср, 04 мар 2020, 20:00 от БИМБА

# 597
  • София
  • Мнения: 2 919
Такъв прийом може да се ползва само, когато става дума за общоизвестни сгради и локации, за които всичко е известно на преобладаващата маса от евентуалните зрители. В противен случай се изкривява представата за истинските размери на постройки или дървета. Личното ми мнение е, че това е неприемливо ако снимката има и някаква "образователна" цел.

# 598
  • Мнения: 389
В днешно време не виждам смисъл от подобно ограничение, особено пък за снимки за спомен. Прави се серия от снимки в различен вариант, ако има как. В някои акцента ще върху сградата, показвайки мащаба, в други и на двете, като сградата има второстепенно значение, а в трети единствено и само върху хората.

# 599
  • София
  • Мнения: 790
Амабожичко, темата здраво се е раздвижила! Ти да видиш! Даже критика има! Много приятно ме изненадахте! #egati

Аз не мога да си вляза във Фликър! С друг лаптоп съм и се оказа, че не си помня нито паролата, нито мейла. #egati

И аз да питам, защо си триете и скривате снимките, #? Мунчо, гледам те лошо.

Добре дошли на всички нови попълнения!

Хрис, супер, че проблемът се е разрешил. При кого го прати в крайна сметка?

Хайде да си качим всички най-последната снимка? Или може да си направим игра за удоволствие - всеки публикува снимка и следващия използва нещо от снимката на предния и го интегрира в своя снимка?

Общи условия

Активация на акаунт