Сусамов тахан

  • 17 959
  • 25
  •   1
Отговори
# 15
  • сред маслини и портокалов цвят
  • Мнения: 1 265
Аз пека патладжани, чушки, домати:после ги намачквам и добавям тахан, малко кис.мляко, зехтин и счукан чесън на вкус.Става вкусно.

# 16
  • Мнения: 412
Аз пека патладжани, чушки, домати:после ги намачквам и добавям тахан, малко кис.мляко, зехтин и счукан чесън на вкус.Става вкусно.
jasmin това нещо има ли си име?  Simple Smile Ако имаш време и вдъхновение, моля те пусни още рецепти от арабската кухня   bouquet

# 17
  • сред маслини и портокалов цвят
  • Мнения: 1 265
Аз пека патладжани, чушки, домати:после ги намачквам и добавям тахан, малко кис.мляко, зехтин и счукан чесън на вкус.Става вкусно.
jasmin това нещо има ли си име?  Simple Smile Ако имаш време и вдъхновение, моля те пусни още рецепти от арабската кухня   bouquet

Ами нещото си няма име, щото подозирам, че е измишльотина на мъж ми.Но пък е вкусно.
А иначе ако те интересуват рецепти от арабската кухня, влез в "Родители в чужбина"- там има една тема "Мами в арабски страни"-има страхотни рецепти, мисля че беше в 5 част на темата.Мацките, дето са ги писали наистина си разбират от готвене.На мен ми дай да импровизирам, пък и в Сирия попаднах на рода, в която повечето са работещи жени и са като мен импровизаторки Simple Smile.

# 18
  • Мнения: 412
Благодаря   bouquet

# 19
  • Пловдив
  • Мнения: 686
Хайде и аз да ви дам нещо, което съм пробвала и става за деца и диети. Рецептата е на Лидия Ковачева.

 Бананова боза

1 банан
1-2 с.л. мед
1 с.л. тахан
студена вода

Банана се нарязва и всичко се смила с пасатор или шейкър. Добавя се постепенно водата. В зависимост от това дали искате по-сладко или по-несладко варирате с меда.

# 20
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Днес в диетичния магазин продавачът ми каза следната рецепта за салата:
печен патладжан (нарязан) се залива със сос от тахан, зехтин, лимонов сок и счукан чесън. Наръсва се с магданоз.
Смятам да я опитам тази рецепта,както и всички, които сте написали!  Hug

# 21
  • Мнения: 187
 LaughingНаправете си баклава с тахан.
       Разбърквате 1-2 буркан от големите със 4 супени лъжици захар и една кафена чашка вода да стане на каша. Взимате един пакет кори - "Белла" или "Фамилия", редувате кори и плънка. Печете до зачервяване и като изстине сиропирате. Ако обичате сладко, ще ви хареса.
       Друг вариант, който също много харесват децата ми: сандвичи с мек нарязан и пакетиран хляб. Разбъркват се в купичка тахан, захар и водичка докато  се получи каша. Маже се на филиите.
       Синът ми си слага по дна-две лъжици тахан в овесена каша, сварена домашна юфка със сирене. Hug

# 22
  • Шумен
  • Мнения: 1 348
Една гръцка рецепта от гост на Иван Звездев:
400 г пудра захар, 390 г брашно, 300 г сусамов тахан, 350 мл портокалов сок, 50 г орехи, 50 г стафиди, 30 г сусам, 1 ч.л. бакпулвер, лимонова кора
Всичко без сусама се обърква и изсипва в намаслена поръсена със сусам тавичка (25 см.). Отгоре също се наръсва със сусам. Пече се в загрята на 180 С фурна около половин час и още половин час на 160 С.
Изглеждаше вкусно.

# 23
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Сусамова сиропирана пита

¾ ч.ч. сусамов тахан
½ ч.ч. сусамово олио (може и слънчогледово)
¾ ч.ч. сусамово семе
за тестото
1 ч.ч. прясно мляко
2 яйца
1 кубче хлебна мая
брашно около 500-600 гр. – колкото поеме
за сиропа
300 гр. кафява захар
300 мл. вода

сол, захар, мед

Маята се разтваря с малко топло мляко, щипка сол, захар и малко брашно.
Останалото брашно се отсява и заедно с останалото мляко, яйцата, щипка сол и захар, и 2 с.л. сусамово олио се замесва леко. Прибавя се разтворената мая, размесва се отново и се оставя малко да втаса. През това време таханът се разбърква с останалото сусамово олио.
Готовото тесто се разделя на 5-6 топки, от които се разточват кори (стават по-дебелички), поръсват се с разтворения тахан и сусамово семе, завиват се и се нареждат в тавичка. Питата се оставя да втаса, намазва се с малко мед, разтворен във вода, поръсва се със сусам, нарязва се и се пече в умерена фурна около 30-40 минути. Готовата пита се залива след като изстине с топъл захарен сироп, към който може да се прибави ванилия за аромат.
Аз не съм я правила, но съм я похапвала и гарантирам, че е мнооого вкусна. Да Ви е сладко!  Grinning/quote]
Направих я вчера и давам отчет - наистина е много вкусна, вече изядох самосиндикално половината Embarassed Не съм ръсила сусам вътре, а само отгоре за вид Grinning И едно уточнение от мен - понеже не е дадено количеството сироп, импровизирах - 1ч.ч. захар (от големите, които са по 250-300мл) и 1,5 ч.ч. вода - стана точно колкото да се напои и да е сочна баницата. Не става като баклава, с излишен сироп да тече, а по-скоро като реване. Не знам дали така трябва да изглежда в оригинал newsm78 Но ми харесва така Grinning

# 24
  • Мнения: 3 376
Я няма ли някоя рецепта за месце с таханец Embarassed

# 25
  • Мнения: 90
Я няма ли някоя рецепта за месце с таханец Embarassed
Ами с месо има шауарма, но няма начин на приготвяне, за компенсация ти давам
Сирийска риба в тахина

2 едри риби /около 900г-1кг/ се почистват и обелват от кожата /може да се използва и филе/. Натъркват се със сол, черен пипер, лимонов сок и зехтин. Слагат се в тавичка и допълнително се заливат с лимон и зехтин на вкус. Пекат се в умерена фурна ок.20 мин /аз съм върл противник на дългото печене на риба/. Подреждат се в плато и се заливат с

Сос: 3/4 ч.ч. тахан, сок от 1/2 лимон, 5 с.л.кис.мляко, кимион, ч.пипер, сол, счукан чесън - всичко се разбива с малко вода и се оставя в хладилника, докато рибата се пече.

Отново се охлажда, наръсва се магданоз, а страхотно е, ако намериш нар - наръсваш зърната отгоре + резенчета лимон отстрани.

Общи условия

Активация на акаунт