Козунаци 2019

  • 35 441
  • 741
  •   1
Отговори
# 630
  • Sofia
  • Мнения: 21 635
...Тази година обаче 😀 ще се постарая и ще пробвам
Пробвай с малка доза от сега, та да си уверена за празника. Simple Smile

# 631
  • Мнения: 1 006
И аз месих миналата година за първи път, получиха ми се добре, малко при сплитането се поизложих, но тази година мисля да се поправя. Чакам с нетърпение тема "Козунаци 2020" Smiley Тъкмо вчера си мислех, че отсега трябва да си взема брашно на софия мел за баници, че като наближи Великден и тутакси изчезва Wink От миналата година чета рецептата на Морена, но вече ще я пробвам задължително.

# 632
  • София
  • Мнения: 6 035
И аз миналата година правих по рецептата на Морена и тази година ще повторя. Simple Smile

# 633
  • София
  • Мнения: 3 011
И аз вчера взех 3 пакета брашно за баница от К., ще взема и още. Имаше доста. Но по Великден май го махат, а на негово място зареждат с брашно за козунаци на повечето места.

# 634
  • София
  • Мнения: 6 035
Аз ги правя козунаците с лидлско брашно и си стават супер, не съм купувала някакви специални. Ако видя такова за баница, ще взема да пробвам.

# 635
  • Sofia
  • Мнения: 21 635
Аз ги правя козунаците с лидълско брашно и си стават супер, не съм купувала някакви специални. Ако видя такова за баница, ще взема да пробвам.
За ставане стават, Дидка. И аз преди да открия "за баница" на София мел (с  12.8г белтъчини) години си бях доволна от по-малко белтъчните брашна. Ама после "прогледнах". Не знам онова "за козунак" защо изобщо го правят. От опита си разбрах, че са важни белтъчините, колкото повече - по -добре. И без това ги скапват брашната с техните "подобрители".  Иначе това "за баница" си  е супер и за баница.  Глутен си трябва и за двете - козунак и баница.
Лидълското Кастело - тип 500 е с по-малко белтъчини от тип 650. А по принцип и колкото е по-бяло/по-малко число "тип" (което пък е пепелното съдържание)  брашното, е по добре за козунак.

А иначе вече съм ограничла максимално правенето на Козунк - най много още един-два пъти освен  по Великден, пробвах  с подсладител и захар  и го ползвам, определено допринася много за лекотата на тестото. Ако някой се заинтересува, ще дам пропорции.

# 636
  • Mostly in my mind
  • Мнения: 8 739
Морена,  по коя рецепта е козунакът? Видях няколко в блога ти. Simple Smile
Аз две, три години подред правя  и все нещо не ми си получават. Но като ви чета се амбицирах пак да пробвам.

# 637
  • Sofia
  • Мнения: 21 635
Морена,  по коя рецепта е козунакът? Видях няколко в блога ти. Simple Smile ...
Последният, от 2019г. -  https://morrennaa.blogspot.com/2019/04/blog-post.html Simple Smile

.. Чакам с нетърпение тема "Козунаци 2020" Smiley 
Това пък защо, какво значение има заглавието... пък в тази тема има информация събрана...

# 638
  • Mostly in my mind
  • Мнения: 8 739
Благодаря ти. Simple Smile

# 639
  • Sofia
  • Мнения: 21 635
За нищо, пак заповядай! Simple Smile

# 640
  • Пловдив
  • Мнения: 3 736
Morena, колко време горе-долу втасва(първо втасване)козунак по твоята рецепта на стайна температура? За пръв път замесвам по нея и да се настроя...

# 641
  • Sofia
  • Мнения: 21 635
Morena, колко време горе-долу втасва(първо втасване)козунак по твоята рецепта на стайна температура? За пръв път замесвам по нея и да се настроя...
Благодаря за питането, ще допълня с тази информация (в някоя от другите, мисля че я има...) рецептата.
Втасването не е по часовник, защото зависи от Т в помещението (или там където втасва); състав на тестото; количеството мая : към брашно. Колкото толкова, трябва да порасне поне двойно, та дори тройно.
Разбирам, че месиш... предполагам знаеш как изглежда тесто с 500 г брашно, толкова беше последния ми козунак, отпреди 10тина дни, а виж колко е нараснало в купата, която е 6л и отгоре.

Скрит текст:

Та се подготви за около 2 часа.  И само да допълня - бавното  втасване, с по-малко мая дава по-добри резултатати, та не форсирай втасването... по възможност.

# 642
  • Пловдив
  • Мнения: 3 736
Благодаря много! Точно това ме интересуваше ориентировъчно. Меся, въпреки че съм много далеч от вас 🤗🌹по кулинарните ви подвизи. Попитах, защото тази рецепта е нова за мен, а и за пръв път реших да не форсирам втасването във фурна, точно по препоръка от тази тема. Искам да усетя разликата и да си напасна своя времева система-график, за да не “досаждам” на тестото, а и заради замесването късно вечер.

# 643
  • Sofia
  • Мнения: 21 635
За тези, които са се спрели на моята последа рецепта - внесох  някои допълнения. Simple Smile

# 644
  • Мнения: 14 079
Че тя си беше перфектна и преди. От миналата година ми е фаворит.

Общи условия

Активация на акаунт