за кръщенето (въпрос за родителите)

  • 4 451
  • 56
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 281
Това с кръщенетата започна напоследък от доста семейства да се прави само защото е мода!  Naughty Но никого не можеш да упрекнеш, ако иска да приеме християнската вяра. Praynig За самия ритуал се изисква само кръщелното свидетелство на кръстника,а друг въпрос е дали попа ще го поиска и дали кръстника няма да го донесе или пък ще излъже че има, а всъщност няма... Confused Все пак съм на мнение, и не ангажирам никого с него, че е важно в едно семейство да има традиции, ритуали - коледна вечеря, великденски семеен обяд, и детето да не се раздвоява между вярата на единия и вярата на другия родител. Независимо дали има подписан брак или не, хората които живеят заедно и имат дете трябва се чувстват семейство и да имат общи устои, традиции и неща в които да вярват (независимо дали ще е Исус, Мохамед или...). Peace
  bouquet

# 16
  • София
  • Мнения: 4 867
Но никого не можеш да упрекнеш, ако иска да приеме християнската вяра. Praynig ....... че е важно в едно семейство да има традиции, ритуали - коледна вечеря, великденски семеен обяд, и детето да не се раздвоява между вярата на единия и вярата на другия родител. Независимо дали има подписан брак или не, хората които живеят заедно и имат дете трябва се чувстват семейство и да имат общи устои, традиции и неща в които да вярват (независимо дали ще е Исус, Мохамед или...). Peace
  bouquet



съгласна съм с мнението ти за неразбирането на християнството и за нуждата от здрави семейни принципи и традиции.

въпросът е, че приемането на християнската вяра не става с кръщаването.... и християнството по-скоро не зависи от ритуалите...

а за случая, когато аз бях кръстница, останах изумена, че никой не ме "провери". кръщелно свидетелство имам, но май по-добре, че не ми го поискаха....

# 17
  • Мнения: 281
а за случая, когато аз бях кръстница, останах изумена, че никой не ме "провери". кръщелно свидетелство имам, но май по-добре, че не ми го поискаха....
[/quote]
Предполагам, че в църквата разчитат на съвестта на хората като не им искат кръщелните свидетелства. Дори и да излъже човек попа, Господ не може, нали?!  Laughing А и ако си наистина вярващ не би го направил Hug
  bouquet

# 18
  • София
  • Мнения: 4 867
аз не знаех, че трябва, иначе щях да си го взема. не съм питала обаче дали православните свещеници приемат кръщелни свидетелства от неправославни християнски изповедания  newsm78
учудих се, че никой не ме попита в какво вярвам. предполагам, че са разчитали на преценката на родителите. друг е въпросът вече те в какво вярват... и кой на какво ще учи детенцето....

Цитат
Просто явно някъде правят проблеми за най-малки неща, а другаде - не.

кои неща обаче са малки и за кои си струва да се "направи проблем"  newsm78

# 19
  • Мнения: 373
Абсолютно всеки човек, независимо от вързрастта му, може да бъде кръстен, независимо какви са родителите му, независимо дали за женени, дали са християни и изобщо! Разбира се, този, който ще е кръстник, трябва да е кръстен православен християнин. Дидка, която е писала по-горе, е жена на православен свещеник. Ако в някоя църква са изисквали от родителите да са кръстени, това е извън изискванията на официалната православна църква. Не може да се НАКАРА човек, който е мюсюлманин, да се кръщава, само за да се кръсти детето му! Моят мъж не е кръстен и нямаме църковен брак. И двете ми деца са кръстени.
Това е! Желая ви много щастие!

Последна редакция: вт, 04 юли 2006, 16:25 от jabushka

# 20
  • Мнения: 816
Светото Кръщение дава на детето Ангел-Хранител и Пазител Божий!!! Той се моли за душата на кръстения и го пази, насочва и помага. Не е необходимо родителите да са кръстени, важно е кръстника да е кръстен, а дали той е вярващ или не...би било хубаво да е вярващ, за да се моли за кръщелника си, да го води на служби, да го причастява.
Това с модата не го разбирам, но дори и да е заради мода, то все пак е нещо хубавои може да спомогне на цялото семейство и на кръстника също да се приближат поне малко до православната вяра и Бога.
  bouquet

# 21
  • София
  • Мнения: 4 867
добре де, а можеш ли да си кръстен без да вярваш?
в библията няма май нито един пример за човек, който първо се е кръстил, а след това евентуално е повярвал.
и навсякъде в билията се казва да повярваш и да се кръстиш, никъде го няма само второто...

# 22
  • Мнения: 281
добре де, а можеш ли да си кръстен без да вярваш?
в библията няма май нито един пример за човек, който първо се е кръстил, а след това евентуално е повярвал.
и навсякъде в билията се казва да повярваш и да се кръстиш, никъде го няма само второто...
Не мога да ти отговоря на този въпрос, ама можеш ли да попиташ едно дете на 1 годинка в какво вярва, та да знаеш в каква вяра да го покръстиш!? #Crazy

# 23
  • Мнения: 816
Осъзнатата вяра не идва с Кръщението, както писах и преди малко. Вярата обаче я има вътре в душите на всички ни, защото всички сме Божий създания така или иначе.   bouquet

Ние сме тези които вземаме решения за децата си, нали така? Така че ние решаваме дали детето ни да има Ангел-пазител или не.

# 24
  • София
  • Мнения: 15 222
Проверете на място.
Аз съм кръстена, мъжът ми-не.
Кумата ни, която стана кръстница на детето, е кръстена, но изобщо не я попитаха дали е или не е кръщавана.
Кръщелно свидетелство не поискаха на никого.
И при всичко гореизброено-нямаше абсолютно никакъв проблем с кръщаването на Иво.

# 25
  • София
  • Мнения: 4 867
виж, това за ангелят-пазител е добър довод. откъде го знаеш?

# 26
  • Мнения: 373
добре де, а можеш ли да си кръстен без да вярваш?
в библията няма май нито един пример за човек, който първо се е кръстил, а след това евентуално е повярвал.
и навсякъде в билията се казва да повярваш и да се кръстиш, никъде го няма само второто...
Не мога да ти отговоря на този въпрос, ама можеш ли да попиташ едно дете на 1 годинка в какво вярва, та да знаеш в каква вяра да го покръстиш!? #Crazy

Кръщението на един възрастен, осъзнат човек, не може, или поне не би трябвало да стане по чужда воля, освен неговата собствена. Затова не смятам, а и църквата не смята за правилно някой да бъде покръстван, без да е пожелал това! При бебетата и децата е различно - ние вземаме решенията вместо тях, както решаваме какво да ядат, къде да спят, какви дрехи да носят, колко време да стоят на слънце или у дома, в кое училище да ходят, с какви приятели да се виждат. Кръщението не е като да решиш детето ти да стане музикант, а то после да поиска да стане художник, но да е твърде късно! Всеки кръстен човек може да направи какъвто иска избор по-късно в живота си. Тези, които избират детето им да е кръстено, без то само да избере, просто избират закрила за детето си (а някои - то да расте в християнска традиция). А за Ангела-Хранител - пише го в книгите за Кръщението и се казва по време на молитвите, които се четат при самия обред.

# 27
  • Мнения: 992
благодаря ви момичета  Hug на всички за мненията
иначе няма да е кръстим защото е модерно, а точно за да си има ангелче - хранителче да си е пази  Praynig. Сам тати го предложи въпреки че е от друга религия

# 28
  • Мнения: 281
благодаря ви момичета  Hug на всички за мненията
иначе няма да е кръстим защото е модерно, а точно за да си има ангелче - хранителче да си е пази  Praynig. Сам тати го предложи въпреки че е от друга религия
Браво на вашия тати ! bowuu

# 29
  • преди Варна/сега Горна Оряховица
  • Мнения: 4 258
В неделя бях кръстница на едно момиченце. Точно както го описва Янита, даже моето кръщелно не поискаха, т.е. можеше и да не съм кръстена.
Това че не са го поискали неозначава, че е можело и да не си кръстена-просто е грехота и срамота човек да излъже за такова важно нещо и са ти имали доверие!Не само на теб в конкретният случай-прощавай ,че цитирам точно теб-отнася се за всички с подобна ситуация!Още веднъж и съвсем отговорно заявявам,че няма изискване родителите да са кръстени,желателно е,но  Naughty не и задължително  Naughty
mamamaya   smile3501 аплодисменти за вашият татко

Общи условия

Активация на акаунт