Вашата история със злоядото дете

  • 19 213
  • 264
  •   1
Отговори
# 225
  • Мнения: X
Моето дете ядеше почти всичко и към 2 спря. То не бяха зъби, колики, стомашен вирус..
Преди това ядеше детска кухня, супи и т.н. пак с претенции, но..
После вече нищо не ядеше, месеци наред бисквити, хляб, палачинки без нищо, мекици без нищо, рядко КМ или пърж.картофи. Какво ли не пробвах, всякакви скъпи витамини и прочие, игри, подаръци, молби, даже гладен съм го оставяла цял ден. До рев ме е докарвал..
На градината цял ден филия хляб. На психолог ходихме, на логопед хранителен терапевт, на ендокринолог и гастро. Нищо не помогна.
Започна да яде към 3г и половина и то постепенно, по малко пилешко, малко ябълка..
Сега вече е на 5, още е с капризи, но пу пу хапва си доста неща.
Та период е, ще мине. Имайте нерви и не ги карайте на сила.
И без зрънчовци, сокове и вафли.

# 226
  • Мнения: 1 792
Писала съм и назад- дъщеря ми е почти на 7, на около годинка спря да се храни и така до сега. Последните година две имаме някакъв напредък, но още е много капризна. Не и пречи и да не яде ако няма нещо, което и харесва

# 227
  • Мнения: 5 112
Дъщеря ми е на 9 години. Плод и зеленчук не иска да близне дори. Месо не яде, само един салам. Преди обожаваше винен кебап, кюфтета със сос или по Чирпански, кебапчета почти всеки ден. Сега ги ...разобичала. Сиренето й е любимо, всичко яде със сирене. Боб и леща не отказва, макарони,пицата я чопли...В чудо съм се видяла. Здраво дете е и много енергична. Спортува редовно. Но като я гледам с клинчето, като скакалец е. Така се моля поне салата да хапва и някой плод. Има ли шанс това да се случи?

# 228
  • София
  • Мнения: 721
Постигнахме примирие- като аз се "сгънах" да поднасям всяка вечер различно (вечер всички сме заедно)....

# 229
  • София
  • Мнения: 38 475
Моята дъщеря е на 16 почти и проявява особено злоядство. Не яде нищо, което готвя. Преди ядеше салати, сега й оставям и това не кусва.
Вкъщи кара само на кисело мляко и бисквити. Навън - пици и дюнери. Не мърморя много, знам че е период, знам че има причини да й е тежко.

# 230
  • Мнения: 1 076
Дъщеря ми ще прави зимата 4. Не бих казала, че съм открила панацея срещу злоядство, но съм доволна засега как се подобриха нещата.
Трудно я захраних, беше кърмено на поискване дете и храната за нея беше тотално безинтересно нещо. И така и си остана, почти нищо не й харесваше и не ядеше. На две почна да ходи и на детска. Там учителката редовно ми съобщаваше, че е отказала да обядва. Аз съм благодарна, че поне никой не ги насилва - който ял, ял, кой не - другия път. Единствено ги молят да опитат една хапка. Да знаят какъв е вкуса.
Вкъщи действам по същия начин. Не приготвям нищо специално за детето, всеки ден има различно домашно сготвено. Който иска яде, който не е свободен да ляга гладен или да си вземе банан.
Сервирам всичко на ред - може да е спагети или пица, но може да е индийско, тайландско или мусака. Единствено не подлютявам яденето. И пак така - винаги я моля да опита една хапка. После тя си знае - яде или не, си е нейна работа.
Към днешна дата съвсем не яде всичко, но яде много повече неща от преди година например. И опитва всякакви нови храни без проблем. Плодове и зеленчуци яде. Вярвам, че за възрастта й е съвсем ОК. Не я моля, гоня, не пускам телевизори и таблети, не заплашвам и не насилвам, не обещавам награди или сладки неща.

# 231
  • Мнения: 8 944
Кърмих дъщеря си до три години. Според мен това също повлия, защото тя предпочиташе кърмата пред другата храна. Никога не е била ящна.
Първите години си беше мъка - ядеше всичко, но се наяждаше с 3-4 лъжици. Направо като чуех фразата "Не искам повече" и лошо ми ставаше.
По съвет на педиатър взех добавка с желязо, защото като имали ниско желязо, нямали апетит. Помогна малко, в известна степен.
Прояде едва в първите класове в училище. Но и до сега /шести клас е/ чинията й остава почти пълна след хранене. Изключително рядко си изяжда порцията. Кучето чака с нетърпение да изяде каквото е останало!!!

По мои впечатления яде по-малко от съучениците си.

За протокола - слаба е, няма грам излишно тегло. На 12 години почти.

# 232
  • София
  • Мнения: 3 029
Кърмих дъщеря ми 1 г. и през този период не искаше да яде нищо друго освен кърма. Много трудно я захраних, като след това почти 1 година ядеше само бисквити и прясно мляко или кисело, хляб. Пуснахме изследвания на желязо, Б12, фолиева киселина и вит.Д, оказаха се много ниски след толкова неядене. След терапията, а и по време на пандемията нещата се пооправиха. Сега е на 3,5 г, 14 кг и от март качи 4 кг, преди това беше все 9-10 кг. Сега хапва готвено избирателно, зеленчуци и плодове, бисквити умерено, закуски. Пак си е придирчива, но е доста по-добре. Не я насилвам, не й пускам таблети, не я храня, колкото, толкова.

За сравнение племенникът ми беше малко злояд ката бебе и зълва ми все го тъпчеше. За да яде, колкото тя иска, му пускаше филми и таблета, докато го храни. Резултат: детето сега е на 7 г, не се храни само, само тя го храни и е винаги с таблет, не само, докато се храни, но постоянно. И пак не яде, но си дояжда с джънк.

# 233
  • Мнения: 1 792
Аз не смятам че кърменето влияе толкова, по скоро си е до дете. Дъщеря ми, за която писах по горе, е кърмена само 3м. Сина ми от друга страна е кърмен до 3г и от както спя да суче такъв апетит му се отвори, че през час-два се дъвче нещо 😒 И това не си е работа да знаете. Той не яде само зеле, гъби и зелен боб, като последното защото му приличало на червеи, не го е опитвал 😂😂😂
И при дъщерята в градината много помогнаха, при нас обяда е по желание и се записват децата. Госпожата и е обяснила че има толкова много гладни деца, и тя не трябва да хвърля храна. Беше на 5 та го беше поразбрала, но имаше ефект и там си ядеше всичко

# 234
  • Мнения: 8 944
При нас кърменето влияеше дотолокова, че тя просто не искаше друга храна освен кърма. Хапваше по 2-3 лъжички пюре и искаше да суче...
За съжаление апетитът й не се промени и след като се отби след 3г. Доста нерви съм похабила да я карам да яде.

Голямата ми дъщеря не успях да кърмя поради стечение на обстоятелствата. Тя имаше добър апетит.

# 235
  • Мнения: 3 480
Готвя добре, готвено не се яде. Изключение за постни чушки (задължително постни!), мусака и боб яхния. Толкоз.
Салати яде, пресни плодове - също. Всеки ден, като държа много на това.
Обича българско кисело мляко и от малък е научен да пие айрян, вместо сок или газирано.
Яде вредни храни, но разумно, поне това.

Кърменето няма общо с по-нататъшното капризие по отношение на храненето. Храна и въздух са изключително отровени, това вероятно повлиява, както и цялостното обезвижване.

# 236
  • Мнения: 2 353
  Аз бих си спестила всички нечовешки драми с храненето ако знаех, че от пубертета натам ще си навакса. Но и бабите много намилаха (не само нашите, непознати също) че е много слаба. Сега като гледам снимки - съвсем нормална си е била. Защо съм им се връзвала и съм вкарвала и двете ни в излишен филм, не ме питайте, нямам идея.

# 237
  • София
  • Мнения: 9 532
Бабите с добрите си намерения понякога правят кофти услуга. И нашата баба само мели, че  детето се храни еднообразно. А живеем с нея и няма спасение от това намилане. Последно се борим със здравословен проблем и бабата не спря да повтаря, че това е защото детето яде едно и също. Но минахме през няколко специалиста и на всички като им кажа за храненето реагират, че храненето й не е чак толкова  еднообразно и е абсолютно погрешно да я караме да яде насила нещо, което не иска. Но това не пречи баба й пак да си говори. Просто аз се уча да си го пускам покрай ушите. Да ни е жива и здрава бабата, много помага и много си я обичаме. Purple Heart Не искам да я критикувам, само се подсетих за бабите от предния пост. Simple Smile
За протокола. Еднообразното хранене на детето ( 7-годишно) е: пресни плодове и зеленчуци ежедневно ( но не всички, има претенции), млечни продукти, чат-пат някое кебапче/кюфте, чат-пат малко филе, супа топчета когато е на кеф, белтък от варено яйце, баници, пици, хляб. Готвено не обича, но понякога ( макар и рядко) се излъгва да хапне малко мусака, крем супа, постни картофи на фурна ( пържените картофи не ги коментирам, защото се опитвам да са рядкост, макар да им е фен).

# 238
  • Мнения: 214
Здравейте!
Майка съм на 15-годишна госпожица, която от ден първи има занижен интерес към храната.

Когато беше кърмаче, не наддаваше добре. Опитвах да я дохранвам с АМ, пробвала съм всички млека на пазара, включително за специфични проблеми..., без особен ефект. Изпиваше символични количества, дори когато спрях (по стечение на обстоятелствата) да я кърмя.

 Захранването беше кошмар. Стискаше си устата с всички сили и някак, с всевъзможни атракции, успявах да и дам по няколко лъжички пюре/каша...пробвала съм какво ли не.

Съответно - намразих детските консултации, меренето и тегленето, взирането на педиатъра в таблиците, редовното изчисляване на броя стандартни отклонения от нормата...чувствах се толкова виновна, неспособна...

Купувах дрешки с няколко размера по-малки от съответната възраст на детето. Ненавиждах продавачките, които винаги настояваха да купя по-големи дрехи, сякаш знаеха по-добре от мен как изглежда детето ми.
Бяха ми втръснали невярващите погледи на хората, когато казвах на колко години е...

Винаги е имало храни, които не яде. Характерно за нея е да отказва да опита нещо ново. Всъщност не е от децата, които консумират едно-две неща. Дори се храни разнообразно. Но...количествата, които приема винаги са били символични.

В един момент просто претръпнах и спрях да се тревожа за храненето и. Виждах, че расте все пак, макар да изглежда с поне две-три години по-малка. Притеснявах се, че не яде никакви салати и мнооого рядко - плодове. Но поне бях спокойна, че няма афинитет към джънк и всякакви сладки неща.

В последните години това се промени обаче. Отдавам го на пубертета и характерните за него прояви. Та, засили се апетитът и към гореспоменатите боклуци. Все гледа нещо такова да похапне. Но като цяло може по цял ден да не яде. И не само може, а и го практикува съвсем успешно. Минава с по едно хранене в денонощието.

Освен вродената липса на апетит (наследена от баща и), притежава и изключително труден характер, и огромен инат. Към днешна дата жестоко страда от ниския си ръст. В годините винаги се притесняваше от това и, разбира се, то се превърна в комплекс. Но, въпреки хилядите разговори, цялото ми старание и загриженост, кулинарните ми умения и готовността ми да и осигуря всякаква храна, каквато пожелае,... дори въпреки осъзнаването от нейна страна, че е важно да се яде, никога нищо не се промени в това отношение.

Не е болезнено слаба. Дори сега в тийнейджърска възраст се позакръгли (в сравнение с преди), стана по-женствена. Но си остана миньонче. И често плаче заради това. Набелязала си е ръст, който мечтае да достигне, но е наясно, че няма как да се случи. Сама забеляза, че почти е спряла да расте. Страда. Потисната е. Притеснява се от връстниците си. Мери се всеки ден. Но продължава да не се храни. По цял ден.

Пуснах и изследване на хормона на растежа. Установихме, че е съвсем нисък. Т.е. сигурно е, че няма да порасне повече.
Само за протокола - 157 см. и 46 кг. е.
Мечтае да стигне моите 168 см.

# 239
  • Мнения: 10 793
Аз съм 158 см от горе-долу 15 годишна. Много жалко, че се тормози за това. Нямам спомен да съм страдала, че съм ниска. Даже всички ми се кефеха и сега пак е така. Стискам палци скоро да се приеме каквато е Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт