Протестите срещу проект на Стратегия за детето /2019-2030 г./

  • 132 853
  • 6 862
  •   2
Отговори
# 2 280
  • Чужбина
  • Мнения: 11 946
Нищо не пише за родителите и семейството в Норвежката конституция.

Това, което прави впечатление, е, че също така отсъства текст, аналог на "Достойнството на човека е неприкосновено".

Липсват и някои типични текстове за свободата на личността и за това, че всеки е равен пред закона. Липсва текст за дискриминацията.


Възможно е тези да не се третират в Основния Закон/Конституцията, но в Конституцията пише за "най-добрите интереси" на децата.

Първите членове са за Краля, после за Юридическата власт, после пише, че претърсване на частни домове се прави само в случаи на престъпления (не е като в Българската конституция, че жилището е неприкосновено); след това пише, че всеки е длъжен да предаде собственото си движимо и недвижимо имущество, ако благосъстоянието на държавата го изисква (за което ще му бъде платено от държ. хазна) ... и после пише за най-добрите интереси на децата.

За семейство и родители няма нищо. Явно не са субект.


А кои са най-добрите интереси на децата ..., само един Бог знае.


# 2 281
  • Мнения: 4 383
Вейпър, да, знам, че пишеш с най-добри чувства и си личи от изказа ти. Малцинството в парламента, което беше против промените, се аргументира, че те били излишни, защото вече ги има под една или друга форма в някой закон. Съответно много от предложените промени отпаднаха, останаха тези, за които се събра мнозинство. Не смятам за голям пропуск, че нещо, което го има в действащ закон, не е повторено в конституцията. По-скоро би било пропуск нещо, което го няма в действащ закон, да го няма и в конституцията. За днес ми стигат юридически дискусии, трябва да се настроя на съвсем друга вълна за утре на работа. Simple Smile

Елеонора, губиш ми времето отново. Прочети параграфите 93, 94, 98, 102 и 104, където изброените от теб неща присъстват. Като е неприкосновено жилището в българската конституция, при никакви ли обстоятелства не може да влезе полиция там? Я прочети целия параграф 33 отново. Не знам защо очакваш, че всички формулировки ще са идентични. Опитай се да видиш зад буквата и да откриеш смисъла. Нямам желание да си губя времето повече с несериозните ти постове. Най-добрите интереси на децата не ги знае само Бог, ами и например Конвенцията на ООН за правата на децата, също и Комитета на децата на ООН, които са водещи за Норвегия в нейното разбиране за най-доброто на децата.

Последна редакция: вт, 11 юни 2019, 23:41 от Fenris

# 2 282
  • Чужбина
  • Мнения: 11 946
Недей да ми четеш постовете, Фенрис.

Хората знаят английски и ще прочетат въпросната Конституция. Хората говорят и немски и могат да прочетат Немския Основен Закон и Австрийската Конституция.

Нито една конституция не споменава най-добрите интереси на децата, без текст за правата и задълженията на родителите.

Няма такава! Така че не се измъквай, а обясни на аудиторията, защо в Норвегия родителите не са субект, а се говори само за правата и интересите на децата.

# 2 283
  • Мнения: 5 425
Най-добрите интереси на децата ги знаят тези, които са ги родили и които ги отглеждат. Т.е. родителите им. Останалите навлеци (вкл. ООН, която допуска войни, в които гинат милиони деца) да вървят по дяволите.

# 2 284
  • Чужбина
  • Мнения: 11 946
Най-добрите интереси на децата ги знаят тези, които са ги родили и които ги отглеждат. Т.е. родителите им. Останалите навлеци (вкл. ООН, която допуска войни, в които гинат милиони деца) да вървят по дяволите.

Да, но в Норвегия не е така. Най-добрите интереси на децата ги знае държавата. Някъде са дефинирани, но не знаем точно къде.

Смятай само за какво законодателство става въпрос!

# 2 285
  • Мнения: 4 383

Нито една конституция не споменава най-добрите интереси на децата, без текст за правата и задълженията на родителите.

Няма такава!


Впечатлена съм, че си прочела всички конституции на света, Елеонора, че и сравнителен анализ си им направила. Това са наистина много държави. Не знам как успя в рамките на една вечер, но поздравления. Намери време да прочетеш всички конституции, ама не намери време да прочетеш законите на Норвегия, отнасящи се за децата или международните документи, свързани с техните права. Нищо, не ти стигна времето.

Ежко, ама разбира се. Всички родители се справят отлично с отглеждането на децата си, вече многократно сте писали в темата. Даже защо изобщо да има социални служби, нали? Няма нужда, родителите винаги знаят най-добре.

Ех, забавен завършек на деня. Laughing

# 2 286
  • Чужбина
  • Мнения: 11 946
Посочи ми една конституция, която прилича на Норвежката. Поне една-единствена.

Има ли друга конституция, която не третира фундаменталните права на гражданите, защитата на собствеността, свободата, физическия интегритет, дискриминацията, но третира най-добрите интереси на децата?

# 2 287
  • Мнения: 4 383
Посочи ми една конституция, която прилича на Норвежката. Поне една-единствена.

Както написах на Вейпър: Не знам дали имам време да превеждам всякакви конституции в търсене на нещо, а и за мен няма значение коя държава каква конституция има. Тя трябва да се разглежда заедно с останалата част от законите, а аз определено нямам времето пък и желанието да разучавам надълбоко законите в незнаен брой държави, че и да ги тълкувам сравнително. Това е работа за юрист, който е особено заинтересован и има съответните добри познания по езиците. Моята професия е друга.

Ти обаче ги прочете всичките тая вечер и знаеш, че няма друга такава. И то без да си юрист! Защо ме питаш тогава?

Наистина забавен завършек на деня. Хайде, оставям ви Simple Smile

# 2 288
  • Чужбина
  • Мнения: 11 946
Като не знаеш, защо изобщо посочваш Норвежката конституция за пример, а?

След като си некомпетентна, тогава не го обсъждай.

А това, че не си прочела Конституцията на държавата, в която живееш или си живяла, е достатъчно показателно за това, че изобщо не знаеш, за какво става въпрос.

И спориш на всичкото отгоре - без да имаш никакви аргументи. Твоят единствен аргумент е, че хората лъжат, без да имаш нищо черно на бяло.

Ето ти я Норге конституцията - там не пише, че родителите имат права и задължения. Там пише, че държавата се грижи за децата и всичко е винаги в името на най-добрите интереси на детето.


Това за неприкосновеността е от Немския Основен Закон.

В други конституции има подобни членове. Обикновено Конституциите съдържат текстве за фундаменталните права на гражданите, за неприкосновеността на частната собственост, за свободата на словото, за свободата на вероизповеданието, за закрилата на семейството, както и за това, че всички са равни пред закона. Това са фундаментални неща.

А не най-добрите интереси на децата.


Испанска Конституция:

Section 18
1. The right to honour, to personal and family privacy and to the own image is guaranteed.
2. The home is inviolable. No entry or search may be made without the consent of the householder or a legal warrant, except in cases of flagrante delicto.
3. Secrecy of communications is guaranteed, particularly regarding postal, telegraphic and telephonic communications, except in the event of a court order.
4. The law shall restrict the use of data processing in order to guarantee the honour and personal and family privacy of citizens and the full exercise of their rights.

Section 27
3. The public authorities guarantee the right of parents to ensure that their children receive religious and moral instruction in accordance with their own convictions.


Италианска Конституция:

30. It is the duty and right of parents to support, instruct and educate their children, even those born outside of matrimony.
In case of the incapacity of the parents, the law provides for the fulfilment of their duties.
The law ensures to children born outside of marriage full legal and social protection, compatible with the rights of members of the legitimate family.
The law lays down the rules and limitations for ascertaining paternity.


31. Through economic measures and other provisions, the Republic assists the formation of the family and the fulfilment of its duties, with particular consideration for large families.
It protects maternity, infancy and youth, promoting the institutions necessary for this purpose.

Последна редакция: ср, 12 юни 2019, 00:34 от Eleonora_27

# 2 289
  • Мнения: 4 383
Елеонора, явно не следиш темата и се включваш неподготвена в диалог, от който не си част. Какъв пример, каква некомпетентност, много несвързано пишеш. Прочете ли параграфите, които ти посочих, за които питаше, или не? Ето ги пак - 93, 94, 98, 102 и 104. Ти не си чела конституцията, щом твърдиш, че неща, които са там, не са там. Simple Smile Всеки път като започнеш да пишеш за Норвегия и лъсваш с липса на познания по страната, езика, законите им, каквото и да е. Очакваш еднаква и идентична формулировка във всяка конституция. Не се ли усещаш наистина или нарочно ми губиш времето с глупости? И типично в твой стил не пропускаш да поръсиш обилно с груб език и обиди към мен, все едно това ще направи аргументите ти по-сериозни. Точно обратното е.


Виж какво написа:

Нищо не пише за родителите и семейството в Норвежката конституция. Пише за собственото семейство, което се състои от родителите и други членове на семейството. 104

Това, което прави впечатление, е, че също така отсъства текст, аналог на "Достойнството на човека е неприкосновено". Пише за интегритета в 102, което е същото по смисъл .

Липсват и някои типични текстове за свободата на личността има текст за свободата и срещу робството 93 i 94, даже и отделен параграф за свободата на изразяване и за това, че всеки е равен пред закона. Липсва текст за дискриминацията. Има ги и двете в параграфа за равенството пред закона и срещу дискриминацията (норвежката дума за дискриминация е forskjellsbehandling, която е преведена буквално на английски като различно отношение) 98.

За жилището и в българската конституция е предвидено кога да се влиза, прочети параграф 33 внимателно.

Ето, обясих ти, посочих ти къде да намериш това, което те интересува във втората най-стара действаща конституция в света. В скрит текст ти слагам и параграфите на английски, защото не можеш да ги четеш в оригинал:

Скрит текст:

Article 93  Every  human  being  has  the  right  to  life.  No  one  may  be  sentenced  todeath.No  one  may  be  subjected  to  torture  or  other  inhuman  or  degradingtreatment or punishment.No one shall be held in slavery or required to perform forced labour.The  authorities  of  the  State  shall  protect  the  right  to  life  and  opposetorture,  slavery,  forced  labour  and  other  forms  of  inhuman  or  degradingtreatment.

Article 94   No  one  may  be  taken  into  custody  or  otherwise  be  deprived  of  theirliberty  except  in  the  cases  determined  by  law  and  in  the  manner  pre-scribed by law. Deprivation of liberty must be necessary and must not con-stitute a disproportionate infringement.Persons  arrested  shall  as  soon  as  possible  be  brought  before  a  court.Others  who  have  been  deprived  of  their  liberty  have  the  right  to  bringtheir deprivation of liberty before a court without unjustified delay.Those responsible for the unwarranted arrest or illegal detention of aperson shall be answerable to the person concerned.

Article 98   All people are equal under the law.No human being must be subject to unfair or disproportionate differ-ential treatment.

Article 102  Everyone  has  the  right  to  the  respect  of  their  privacy  and  family  life,their home and their communication. Search of private homes shall not bemade except in criminal cases.The  authorities  of  the  state  shall  ensure  the  protection  of  personalintegrity

104 вече я обсъждахме нашироко с Вейпър, можеш да видиш дискусията там.



Предпочитам да обсъждам темата с някой, с който мога да водя смислена дискусия (като Вейпър), вместо с теб. Ще прощаваш.

# 2 290
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 282
България и Германия са в Европейския съюз.Норвегия не е .
Няма за какво да ги сравняваме.
Държавите от Евросъюза също критикуват системата в Норвегия.
В повечето имаше и протести срещу Барне.Включително и у нас.Списъкът е пуснат назад в темата.
Така че Барневерн не може да бъде добър пример за нас.

Както вече казахме стратегията не можеше да бъде приета в първоначалния и вид,защото противоречи на Конституцията.
Ако въобще измислят нова ,тя трябва да е съобразена със законите .

# 2 291
  • Мнения: 330
В социалната политика на Норвегия липсват сигурност, съпричастност, логика, свобода на словото и съобразяване с човешките права, липсват и изследвания, които да доказват подобрения на живота на ,,погълнатите" деца. - Това е култура в най-лошия си вид. Там суровостта тръгва на круиз, като се почне от сексуално насилвани деца в институциите и се стигне до самоубийствата им. Срещнах накъде  в нета съществуването на над 10 000 бягства годишно на деца от Барнето.
Влизайки във всеки дом с ежедневни проблеми и естествени различия в поведението, унищожават родители и деца и голяма част от това, което е останало от семейните структури.
И никой не е отговорен!  
С тези ,,ужасни" родители, които предимно са в главите на служителите, призраци, които са по-важни от
правата на човека, нестабилните социални институции подкопават правната сигурност без да могат да докажат, че са успели. Напротив!
Психологията и социологията са така наречените "меки" науки и нагласите им се променят бързо, когато зад тях няма обективни факти.

„Службата за социални грижи за децата има ясни недостатъци, както по отношение на поведението, така и по отношение на закона“, и  „работниците, които се грижат за децата, имат проблеми с тълкуването на регламентите и закрепването на препоръките в препратки към правен текст, съдебна практика и други източници на правото“
http://www.barnasrett.no/handbok.htm

има доказано повече насилие в небиологични конструкции
възпитанието в приемните семейства влошава положението спрямо тези, които са израснали в предполагаемо бедни семейства
http://www.barnasrett.no/Forskning/bohman.htm

# 2 292
  • Чужбина
  • Мнения: 11 946
Ивет, благодаря за поста.

Вени е права, че Стратегията противоречи на Конституцията - това е очевидно.

Интересна статия на английски:

https://www.sundayguardianlive.com/culture/norways-orwellian-sys … d-protection-care

Под статията има коментари на норвежци, които благодарят на автора на статията, че най-сетне казва истината.

Можем да я преведем.

Дори се чудя, дали да не направим отделна тема за Барне пак. Старата тема бе заключена.

# 2 293
  • Мнения: 4 383
Наръчник от 1996 и ревизиран 2003 определено може да се ползва през 2019. Нищо не се е променило за 23, съответно 16 години, нито закони, нито правилници, нито вътрешни разпоредби, нито хората, които работят в системата. Laughing И през 2039 още ще се размахва и представя за актуален. Стигнах до думата съдържание и спрях да чета.

Чудесна идея ми давате и аз да взема да напиша един наръчник. Щом един биолог може да напише такъв наръчник, със сигурност и аз мога. Simple Smile Моят ще е наръчник как да се избегне нуждата социалните служби да се намесват в семейството, стъпка по стъпка със съвети и цитати от законите. Ще събера много, ама много примери от семейства, които никога не са имали взимане-даване със социалните служби.

Ивет, ако авторът не беше компроментиран като заклет хейтър на социалните служби, може би щеше да се приеме по-сериозно написаното от него.

Разбира се най-гръмогласните противници на Барневерн са тези, на които са им отнети децата по някаква причина срещу волята на родителите. Малка група, но много активна.

Другата страна на медала са деца и родители, които са получили помощ от Барневерн. Като това 11-годишно дете, което казва в полицията, че ''денят, когато Барневерн ме взе, беше най-щастливия ден в моя живот''. https://www.nrk.no/hordaland/_-den-dagen-barnevernet-hentet-meg_ … tt-liv-1.14447105 Разказало как живеело с грубо насилие и малтретиране. Как майката го карала да си пие урината като наказание, че се е начишкало и за да спре да се напикава в леглото. Майката го обвинила, че откраднало пари и му дала един ден срок да ги намери и върне. След като то не ги намерило, му вързала ръцете и краката, брат му му запушил устата с шал и пуснали високо музика, за да не се чува как той вика. И го заплашили, че ще го хвърлят в коша за буклук така че да попадне в колата за смет и повече да не го видят. Оставили са го гол пред къщата, съученик го е видял и го е питал в училище защо е бил гол, та момчето е трябвало да лъже, че не бил. Бащата е обвинен и за сексуално посегателство над дъщеря си, майката за грубо насилие. Бащата го грозят 21 години затвор, което е максималната присъда в затвор в страната, а майката - 15.
Майката, разбира се, омаловажава казаното от детето и казва, че то лъже. Но полицията има доказателства, че то не лъже.
Не се и съмнявам, че тези родители много активно ще се изказват срещу Барневерн, които са им ''откраднали'' децата. Не се и съмнявам, че други хора ще им повярват и ще ги съжалят. Никога не знаете историите, но бързате да заемате страна. Simple Smile

# 2 294
  • Чужбина
  • Мнения: 11 946
Как майката го карала да си пие урината като наказание, че се е начишкало и за да спре да се напикава в леглото. Майката го обвинила, че откраднало пари и му дала един ден срок да ги намери и върне. След като то не ги намерило, му вързала ръцете и краката, брат му му запушил устата с шал и пуснали високо музика, за да не се чува как той вика. И го заплашили, че ще го хвърлят в коша за буклук така че да попадне в колата за смет и повече да не го видят. Оставили са го гол пред къщата, съученик го е видял и го е питал в училище защо е бил гол, та момчето е трябвало да лъже, че не бил. Бащата е обвинен и за сексуално посегателство над дъщеря си, майката за грубо насилие. Бащата го грозят 21 години затвор, което е максималната присъда в затвор в страната, а майката - 15.
Мале, в Норге какви извратеняци и изроди живеят.

Толкова ли са масови тези извращения, че Барне се разраства с такива темпове?


Преди я наричаха държава на педофилите, но трябва да я прекръстим на държава на маргиналите.


В Дневник има статии за Стратегията - поне 95% от коментарите са против нея.

Искрено се смях на следния коментар:

Цитат
аз си мисля, че теоретично всички трябва да се пишем някакви активисти за правата на детето, за да оставят намира нашите деца. Идва някой социален и ти го черпиш с кафенце, смигваш му и " оо брат, така е, родителите са злото, аз съм член на НПО "трансджендър, трансвидово отглеждане", борим се срещу нарушаване на правото на детето да бъде отглеждано като мъжки хипопотам в зоопарка, вместо с двама старомодни родители у дома", много добре знам за какво говориш!" правите сикрет хендшейк някакъв и сте в безопасност.

Последна редакция: ср, 12 юни 2019, 17:34 от Eleonora_27

Общи условия

Активация на акаунт