Защо избираме неподходящи партньори?

  • 5 619
  • 103
  •   1
Отговори
  • Мнения: 360
Попадна ми едно четиво, което описва връзката между бащата и дъщерята, и как тя косвено се отразява върху избора ни на половинка. Ако, в детството си сме страдали от липса на внимание, усещали сме липса на обич и сме искали да се докажем пред бащите си, за да спечелим тяхната любов, внимание и топлина, порасваме като една целеустремена, успешна, но объркана жена. Защото избора ни за партньор на подсъзнателно ниво, ще бъде близък до спомена за нашия баща. Например мога да кажа, че моят баща беше леко емоционално недостъпен, с нестандартно, но невероятно чувство за хумор, изглеждаше сякаш не го интересува дали ще бъда отличничка и ще печеля състезания, или ще съм пълен провал. Нищо не беше толкова важно, за да ми покаже, че се интересува от живота ми. А, всъщност се интересуваше и ме обичаше силно, можех да го усетя, и се виждаше по малките жестове. Забелязвам, че тенденция в избора ми на партньор е точно такъв тип мъж, затворен в себе си, но в същото време много емоционален и с дълбоки чувства. Грижовен, но понякога студен. Такъв, с когото не мога да бъда щастлива.. Защо? Тези, които мога да нарека ,,добра партия”, просто не ме привличат, или не ми задържат интереса, не събуждат любовта ми, а не мога да бъда във връзка по изгода, а не по любов.

До каква степен, нашите неосъзнати /дори понякога и осъзнати травми/, оказват влияние върху изборите ни в живота, и по - конкретно избора на партньор? Забелязвам, че във форума се подхожда осъдително към момичетата, които се примиряват с не толкова красиви черти от характера на партньора си, но дали причината за това не се корени някъде по -дълбоко? Мисълта ми е, че дори момичето Х да зареже момчето У, докато не разнищи първопричината за привличането й към определен тип мъже, следващия ще е подобен и историята ще се повтори. Не всички са еднакви, ние си ги избираме такива. Искам да разнищя този въпрос из основи, вие как мислите?

Последна редакция: сб, 27 апр 2019, 13:26 от ParanoiaMD

# 1
  • София
  • Мнения: 28 634
Хайде и аз да говоря за себе си в множествено число.

До каква възраст е нормално да обвиняваме другите за собствените си грешки?

# 2
  • Мнения: 77
До каква степен, нашите неосъзнати /дори понякога и осъзнати травми/, оказват влияние върху изборите ни в живота, и по - конкретно избора на партньор? Забелязвам, че във форума се подхожда осъдително към момичетата, които се примиряват с не толкова красиви черти от характера на партньора си, но дали причината за това не се корени някъде по -дълбоко? Мисълта ми е, че дори момичето Х да зареже момчето У, докато не разнищи първопричината за привличането й към определен тип мъже, следващия ще е подобен и историята ще се повтори. Не всички са еднакви, ние си ги избираме такива. Искам да разнищя този въпрос из основи, вие как мислите?

Спомените от детството и отношенията с родителите ни са много важни за емоционалното ни развитие като възрастни. Напълно възможно е да избираме партньори, които приличат на родителите ни, защото те ни дават същите усещания и затвърждават убежденията, вкоренени в нас. Лично аз все още привличам успешни, егоистични мъже, с липса на емпатия (като бившия ми мъж)... Имам още какво да уча и да променя, но поне съм поела по пътя на себепознанието и се надявам скоро да има разлика в това, което аз излъчвам и което привличам.

Хайде и аз да говоря за себе си в множествено число.

До каква възраст е нормално да обвиняваме другите за собствените си грешки?

Докато осъзнаем, че можем и трябва да поемем отговорност за собствените си чувства и действия. Но трябва да сме пределно честни със себе си. Винаги е по-лесно други хора и обстоятелства да са виновни за това, което сме и което ни се случва.

# 3
  • Мнения: 1 463
Не мисля, че изборът на неподходящ партньор, в случаят мъж е свързан с образа и влиянието на бащата. Моят баща винаги е бил грижовен, отговорен съпруг и баща, а аз за съжаление винаги попадам на пълната му противоположност.

# 4
  • Мнения: 900
Моят баща беше нестабилен психически алкохолик.Цял живот ме отвращават мъже които пият (повече от допустимото за наздравица и добро настроение).
Моят мъж е пълна противоположност на баща ми.

# 5
  • Мнения: 1 376
Фройдистки размишления, които не са особено верни. Не се разбирам с баща ми - инфантилно поведение, малко "женско" (не хомосексуално) все още боготворящ майка си. Всичките ми партньори са били различни и никой не е приличал на него. Умишлено. Това не значи и че си падам по т.н. алфи. Всичките ми приятели съм ги избирала да приличат на мен като разбирания и поведение, инакомислещ човек не мога да допусна близо до себе си. Предполагам и други не вярват на клишета от типа "противоположностите се привличат".

# 6
  • Мнения: 46 534
И аз не смятам, че избираме мъже като бащите ни.
Някои избират неподходящи партньори, защото хората с/у тях не показват рогата си в началото.

# 7
  • INFJ
  • Мнения: 9 380
Това е прекалено сложна и чувствителна материя за да може да се определи с няколко думи. Да, бащата има значение, но също има значение и майката, другите близки около детето, всичко, което се е случвало от 0 до 7-8 годишна възраст, който е критичен период (последващи преживявания и травми също може, и влияят, но според мен основните се полагат в тези възрастови граници).
Това не е кратък период от време, и трудно може да се намери One-fits-all обяснение.

# 8
  • Мнения: X
Прочетох първото мнение и съм много несъгласна с фройдистките изводи.
На въпроса от заглавието, причините са лошо и неадекватно възпитание, кофти личен пример, заглушаване на добрите примери. Противно на мисленето, смятам, че майката е родителят, който дава лош пример на дъщерята и я подкрепя в стоенето при неблагонадеждни мъже.
Търси се принцът и всеки мъж се смята за принц.
Лошите момчета по подразбиране подлежат на моделиране от Жената, която, разбира се, е наша милост, но така и не успяваме да превъзпитаваме.
Патриархално възпитание, на мъжа трябва да се прислужва, да не вземе да изчезне някъде и да останем сами, стари, изоставени.
Пак вид патриархално възпитание, че дете на всяка цена трябва да има, съответно се ражда от първия ебач, който ни изтърпи повече от 6 месеца и не ползва кондоми.

Може и още да се продължи.

Бащата показва някакво поведение за мъжкия пол, но ако това поведение не е одобрено и окуражено от майката - дъщерята няма да го приеме за нормално. Пример 1 - бащата е бияч, майката стои при него, но говори на дъщерята против боя. Пример 2 - същото, но майката се оправдава с 'мъжете с такива'. За дъщерята от пример 2 има много по-голям риск да попадне на бияч като бащата и да стои при него.

# 9
  • Мнения: 3 731
Нямам баща. Буквално.  Изчезнал е яко дим веднага, след като майка ми му е съобщила "радостната вест". През годините мама имаше някакви партньори, но никой от тях не е играл ролята на баща за мен, тя не го позволи. Та, според таз  теория, що за мъже се очаква да ме привличат/ да привличам?

# 10
  • Мнения: 46 534
Никога не съм възприемала поведението на баща ми като нещо отделно. Винаги съм разглеждала отношенията като семейни, защото невенъж съм виждала един и същ човек в 2 различни връзки и коренно различно поведение. За мен това е основното, конкретната връзка, а не личните особености на двамата. Може да са големи чешити, но по някаква необяснима причина така да си паснат, че да нямат никакви сътресения. Други, уж са добри хора, уж едно и също искат, ама не върви.
Ако трябва да сравнявам мъжа ми и баща ми, разликата е от небето до земята, почти нямат допирни точки.

Също и не съм си направила твърда представа, разделена по пол, защото дадено поведение в една двойка при жената, примерно, съм го виждала в друга - при мъжа и обратното.

Също много важно във връзка с неподходящия избор са компромисите. Ами, съжалявам, ама това клише много семейства е разтурило. Прави, прави, прави компромиси, така оцелявала двойката. Ама след 10 г. виждаш, че здравето ти няма да оцелее и се спасяваш.
Така че това е още една причина за избор на неподходящ човек - правиш компромис с нещо много сериозно и после се сещаш, че не можеш. Затова - умната. За нещо дребно, което така или иначе не ти е важно, да. Но за сериозни неща, ако има разминавания, не си губете времето взаимно, животт е прекалено кратък, та да се тровите така.

От наблюденията си в/у всички двойки около мен, неволни, не че нарочно съм следила, си бях изградила някаква представа с нещата, които никога не бих приела. Някои са много крайни и го осъзнавам, но това съм аз и не ме интересува, че не било "нормално", по някакво чудо си намерих мъж със същите откачени разбирания и стана точно: "Не е нужно да си красив, важното е да намериш същия "изрод" като теб."

# 11
  • Мнения: 14 966
Темата е защо избираме....
Баща ми и досега е модел за поведение за мен . Раснах в семейство,  в което жената се уважаваше / имах и сестра, по-малка/. Аз избрах насилник с първия си брак. Смятах го сигурен партньор, стожер. Не , не знаех , че е насиилник. Дори не знаех, че такива хора могат да ме срещнат и съборят. Това се случи при мен. Не бях готова, че в света има такива индивиди. Неподходящи. Според темата.
Защо го избрах? Сторил ми се е надежден, предизвикателство. Голяма грешка. Голяма.

# 12
  • Мнения: 77
Никой не е твърдял, че задължително избираме партньор, който прилича на баща ни. Това е само един от възможните отговори на въпроса. Също и младостта; липсата на опит; желанието да бъдеш с "лошо момче" и да го промениш; заглушаването на вътрешния глас, който казва "Бягай"; това, че хората се променят с годините... Не знам дали има някой, който е застрахован от грешки. Но тревожното е, когато всеки следващ партньор е "от трън та на глог".

# 13
  • Мнения: 1 004
И аз не смятам, че избираме мъже като бащите ни.
Някои избират неподходящи партньори, защото хората с/у тях не показват рогата си в началото.
И аз не смятам, че избираме мъже като бащите ни. Но не мисля, че това за непоказването на рогата е вярно. Чак толкова добри актьори рядко се срещат. По-скоро половината жени са с широко затворени очи и не искат да видяъ очевадното, а другата половина се залъгват с надеждата, че точно те ще го променят. И после, "Олеле".

# 14
  • Мнения: 46 534
Просто са наивни. Връзват се на "няма повече".

Общи условия

Активация на акаунт