Всякакви въпроси относно пералнята - тема 5

  • 29 976
  • 735
  •   1
Отговори
# 660
  • София
  • Мнения: 12 006
И моята тегли преди да започне отброявянето на отложен старт. Според мен всички перални, на които за отложен старт се задава след колко часа да е свършила, теглят преди отброяването, за да изчислят кога да започнат, а по-старите /които изобщо са теглили/, на които се задава след колко часа да започнат да перат - теглят непосредствено преди започване на прането, а не веднага след пускане на отл. старт.

# 661
  • Мнения: 6 004
Интересно ми е каква марка пералня е тази, която завърта за да претегля. И има ли дисплей да се изпишат килограмите. Ако е така, то по-прецизно може да се дозира перилния препарат. Та каква марка е, Dicewithoutnumbers?

# 662
  • Добрич
  • Мнения: 5 475
Скрит текст:
И аз ползвам Ариел. Да, има рисунка с чашка /без ръка/ пред люка и стрелка към него. Обаче пак отзад е отбелязано, че е забранено ползването за вълна, коприна и предпране. Следователно не мисля, че е добра идея да се изсипе директно върху прането от вечерта и да чака до сутринта за вода.
Скрит текст:
Навремето, когато Ариел за първи път излезе на нашия пазар в рекламите непрекъснато повтаряха "Без накисване". Единият ми преподавател в университета в момента пишеше дисертация за синтетичните миещи вещества. Той ни каза, че това повтаряне "без накисване", е не защото Ариел изпира много добре, а защото ако накиснем дрехите с него, после може да излязат на парцали... Доста години са минали от тогава и предполагам, че препаратите са подобрени през това време, но винаги "имам едно на ум".
Toва че е забранен за вълна и коприна, не е защото е течен, а заради съставките му. Прахообразните също са забранени. Това е краткото обяснение, а "понаучно му" Гес го е обяснявала много пъти, и май не само тя. А предпране не ок, защото ако се сложи течен в барана /със или без чашка/ то той ще се отмие с изпомпването на водата от предпрането и после няма да има с какво да пере = лошо изпиране. Предпрането кисне дрехите около 15 мин, съответно няма как да ги "изкара на парцали".
Та, теориите ти как не било ок да се ползва течен на отложен старт издишат яко.
Въобще не си разбрала какво съм искала да кажа.

Относно забраната за ползване при предпране: Не слагам препарата в барабана, а в чекмеджето. Там, както знаеш има отделението за предпране и пране. Може би ако и в двете отделения се сложи Ариел, по дрехите остава след предпрането и концентрацията на препарата става по-висока по време на прането. И да, ясно ми е, че измивното и разяждащо действие на препарата /ако има такова/ се дължи на състава му. То си е логично.

За да измери се завърта барабана, съответно ще се изсипе препарата и ако оставя дрехите на отложен старт, препаратът ще засъхне по тях. Това отчита потребителката, не теглото на чашката.....

Точно!

Още не съм пробвала, но предполагам, че първо се тегли, а после се задава времето, за да знае пералнята кога точно да почне, както някой беше писал горе. Може би трябва след като прането се претегли и се зададе времето да се постави чашката с препарата. Може би с бутона за добавяне на пране или с бутона за пауза. Ще трябва да реша как точно ще го реализирам. Може и да пусна просто за проба, за да видя последователността от действията.

Според вас, чашката обла ли трябва да бъде? Защото в момента чашките, с които разполагам са по-скоро с форма на кутия със заоблени ръбове. Имах сферична чашка обаче съм я изхвърлила, като не  я ползвам, а само чашки не съм виждала да продават.

# 663
  • Мнения: 1 207
И моята тегли преди да започне отброявянето на отложен старт. Според мен всички перални, на които за отложен старт се задава след колко часа да е свършила, теглят преди отброяването, за да изчислят кога да започнат, а по-старите /които изобщо са теглили/, на които се задава след колко часа да започнат да перат - теглят непосредствено преди започване на прането, а не веднага след пускане на отл. старт.

И какво общо има отложения старт с финала на прането? Отложения старт задава, кога да започне прането и няма общо с това, кога ще свърши то. Времето за изпиране не зависи само от количеството пране, но и от други фактори.
Целта на отложения старт е, примерно ако я заредите денем, като мине 23 часа и започне да се отчита по нощна тарифа, тогава машината да се включи и да пере на 2 пъти по-ниска цена за киловат.

Разбира се, че е по-добре пералнята да започне да функционира тогава, когато ѝ е зададено.

@W Всяка съвременна пералня си изчислява количеството пране в барабана, дори да е Indesit за 350лв. става много лесно, чрез "Хол" датчикът на електромотора. Барабанът се завърта с ниска скорост (да речем примерно 60 оборота в минута, когато е празна), като е натоварена с 5 килограма сухо пране, оборотите за минута намаляват, защото съпротивлението става по-голямо, съответно машината си изчислява с колко е намаляла скоростта на въртене, и по това се ориентира приблизително, колко килограма сухо пране е заредено в барабана. Също така въз основа на тези изчисления определя, колко вода да налее, прави корекция (приблизителна) кога ще финишира, а при машините с автоматична дозировка, и колко препарат да ползва за прането.

Последна редакция: нд, 04 авг 2019, 16:04 от BM21

# 664
  • Мнения: 6 004
Афродита казва, че има перални, на които задаваш кога да са изпрали, а те си смятат кога да започнат. Не знаех, че има такива. Интересно ми е
каква марка и модел са?
Аз лично програмирам така, че да не стоят в пералнята мокри и центрофугирани, а веднага да ги простра. Та отлагам за 4 или 5 часа през нощта,в зависимост
от програмата. Интересно би било да зададеш часа на приключване, защото времетраенето, отбелязано в паспорта е ориентировъчно.

# 665
  • Мнения: 1 207
Афродита казва, че има перални, на които задаваш кога да са изпрали, а те си смятат кога да започнат. Не знаех, че има такива. Интересно ми е
каква марка и модел са?
Аз лично програмирам така, че да не стоят в пералнята мокри и центрофугирани, а веднага да ги простра. Та отлагам за 4 или 5 часа през нощта,в зависимост
от програмата. Интересно би било да зададеш часа на приключване, защото времетраенето, отбелязано в паспорта е ориентировъчно.

С абсолютна точност съвременна машина няма как да изчисли кога ще приключи. Килограмите пране са само един от многото фактори, след това има температура на входящата вода, зимата тя е много ниска съответно да за да се загрее до (примерно 60 градуса) е необходимо повече време. Също така ако са набутани дрехи от разнородни материи трудни за балансиране преди центрофуга, пералнята може да ги върти и да се мъчи да ги разпределя по барабана дълго време. Същото важи и ако машината е претъпкана.

За да не стоят дрехите дълго сравнително сухи намачкани в барабана има функция "Стоп Помпа". Иначе казано пералнята след финалното плакнене не изпомпва водата, а я оставя за да не се намачкват. Като решите да ги вадите, само си пускате една центрофуга за 10 минути и са готови.

Примерно нагласяте машината с отложен старт да започне парне в 23 часа, а тя приключва към 2, но когато е активирана стоп помпа ги оставя във чиста вода. Към 6 примерно ставайки за работа, пускате само да ги центрофугира, пиете едно кафе и вече са готови за простиране или за сушилнята.

# 666
  • Мнения: 6 004
Благодаря за обясненията, ама всичко това повечето от нас го знаят. Не всички имат стоп помпа-за сведение. Интересно ми беше кои перални задават час на приключване и това опитах.

# 667
  • Мнения: 1 207
Благодаря за обясненията, ама всичко това повечето от нас го знаят. Интересно ми беше кои перални задават час на приключване.

Ами то и това повечето го знаят. Всички с елементарен дисплей. Примерно програмата памук 60 Ви е 2:40 минути, давате отложен старт 1 час, демек пералнята ще приключи приблизително след 3 часа и 40 минути.

# 668
  • Мнения: 150
Здравейте дами! Включвам се с един наглед глупав въпрос, но се оказа, че не мога да му намеря глупавия отговор! От днес съм горда притежателка на пералня LG F0J5WN3W, Slim. Разбира се, прилежно си изчетох ръководството за употреба. И тук - греда! Обясняват ми за бутони разни, функции и т.н., обаче на лед дисплея - само иконки. А не мога да вържа коя иконка за кой бутон/функция се отнася. Айде, за центрофуга и изплакване - мисля, че се ориентирах, ама другите?! Прерових де що има ръководства из нета, обаче и там същата ситуация...Може ли да помогнете със съвет? Или да взема за снимам дисплея и да ми го разгадаете...

# 669
  • Мнения: 6 004
BM21,
Ти изглежда не четеш с разбиране. Грамотна съм и сметки мога да правя. Перални ползвам от много години-различни. Просто ми беше интересно кое е пък това животно, на което задаваш час на приключване. Марка. Любопитство. Обичам да съм осведомена.

Последна редакция: нд, 04 авг 2019, 16:43 от W

# 670
  • Мнения: X
W, това е предположение:
Според мен всички перални, на които за отложен старт се задава след колко часа да е свършила, теглят преди отброяването, за да изчислят кога да започнат,

# 671
  • Добрич
  • Мнения: 5 475
Скрит текст:
И моята тегли преди да започне отброявянето на отложен старт. Според мен всички перални, на които за отложен старт се задава след колко часа да е свършила, теглят преди отброяването, за да изчислят кога да започнат, а по-старите /които изобщо са теглили/, на които се задава след колко часа да започнат да перат - теглят непосредствено преди започване на прането, а не веднага след пускане на отл. старт.

И какво общо има отложения старт с финала на прането? Отложения старт задава, кога да започне прането и няма общо с това, кога ще свърши то. Времето за изпиране не зависи само от количеството пране, но и от други фактори.
Целта на отложения старт е, примерно ако я заредите денем, като мине 23 часа и започне да се отчита по нощна тарифа, тогава машината да се включи и да пере на 2 пъти по-ниска цена за киловат.

Разбира се, че е по-добре пералнята да започне да функционира тогава, когато ѝ е зададено.

Скрит текст:
@W Всяка съвременна пералня си изчислява количеството пране в барабана, дори да е Indesit за 350лв. става много лесно, чрез "Хол" датчикът на електромотора. Барабанът се завърта с ниска скорост (да речем примерно 60 оборота в минута, когато е празна), като е натоварена с 5 килограма сухо пране, оборотите за минута намаляват, защото съпротивлението става по-голямо, съответно машината си изчислява с колко е намаляла скоростта на въртене, и по това се ориентира приблизително, колко килограма сухо пране е заредено в барабана. Също така въз основа на тези изчисления определя, колко вода да налее, прави корекция (приблизителна) кога ще финишира, а при машините с автоматична дозировка, и колко препарат да ползва за прането.

И
BM21,
...... Просто ми беше интересно кое е пък това животно, на което задаваш час на приключване. Марка. Любопитство. Обичам да съм осведомена.



На въпроса при кои перални е това: При LG, поне моят модел се задава кога да свърши прането, което  е много удобно според мен.



***

Скрит текст:
Здравейте дами! Включвам се с един наглед глупав въпрос, но се оказа, че не мога да му намеря глупавия отговор! От днес съм горда притежателка на пералня LG F0J5WN3W, Slim. Разбира се, прилежно си изчетох ръководството за употреба. И тук - греда!
Обясняват ми за бутони разни, функции и т.н., обаче на лед дисплея - само иконки. А не мога да вържа коя иконка за кой бутон/функция се отнася. Айде, за центрофуга и изплакване - мисля, че се ориентирах, ама другите?! Прерових де що има ръководства из нета, обаче и там същата ситуация...Може ли да помогнете със съвет? Или да взема за снимам дисплея и да ми го разгадаете...

maiadate, и аз бях така в началото. Предполагам, че дисплеят е сходен при LG. Гледаш сензорните бутони на най-долния ред. С едно кратко натискане светва горната икона, при задържане светва долната икона. Пробвай на празна и включена пералня , аз също питах в темата и после пробвах. Дано да си разбрала.

Последна редакция: нд, 04 авг 2019, 17:12 от Вела

# 672
  • Мнения: 150

maiadate, и аз бях така в началото. Предполагам, че дисплеят е сходен при LG. Гледаш сензорните бутони на най-долния ред. С едно кратко натискане светва горната икона, при задържане светва доланат икона. Пробвай на празна и включена пералня , аз същи питах в темата и после пробвах. Дано да си разбрала.

Много ти благодаря за бързия отговор, Вела! Май наистина така ще опитам.

И още един въпрос към теб, понеже виждам, че си на същата марка Simple Smile
При описанието на програмите дават максимален товар (за моята пералня е 6,5кг) само при програмите за Памук, т.е. първите две. А например Микс и Easy care ги дават мах 3кг, което ме озадачи, още повече, че смятах, че тях ще ползвам най-често...

И още един въпрос - как да задавам половин товар? Предишната ми пералня (Самсунг) имаше отделен бутон, но тя си беше и доста стара.

Благодаря още веднъж за полезната информация!

# 673
  • Мнения: 41 801
Часът на приключване не може да се сметне само по теглото и затова за мен да се тегли прането на момента при отложен старт няма много смисъл. Моята  поне не го тегли преди да "заспи", явно е стар модел. Но съм забелязала, че ако пера леки поларчета плакненето и центрофугата са много бързи, а ако пера нещо шушкаво е много тегава работа. Сигурно нечии нови перални различават и материите.
Все пак мога да дам един жокер - моята пералня има и функция против намачкване  и след като приключи с всичко не изгасва, а още половин час врътка лекичко дрехите за да се отпуснат и поизгладят. Ми това е чудесен буфер - пускаш я да свърши според максимума, а ако свърши по-рано това "анти намачкване" ще обере разликата - прането няма да се степва мокро, а даже ще се поизглади. И когато и да се събудите функцията може да се прекрати по желание и да се оправяте с прането.

# 674
  • Добрич
  • Мнения: 5 475
Скрит текст:

maiadate, и аз бях така в началото. Предполагам, че дисплеят е сходен при LG. Гледаш сензорните бутони на най-долния ред. С едно кратко натискане светва горната икона, при задържане светва доланат икона. Пробвай на празна и включена пералня , аз същи питах в темата и после пробвах. Дано да си разбрала.

Много ти благодаря за бързия отговор, Вела! Май наистина така ще опитам.

И още един въпрос към теб, понеже виждам, че си на същата марка Simple Smile
При описанието на програмите дават максимален товар (за моята пералня е 6,5кг) само при програмите за Памук, т.е. първите две. А например Микс и Easy care ги дават мах 3кг, което ме озадачи, още повече, че смятах, че тях ще ползвам най-често...

И още един въпрос - как да задавам половин товар? Предишната ми пералня (Самсунг) имаше отделен бутон, но тя си беше и доста стара.

Благодаря още веднъж за полезната информация!

Да, само за памук натоварването  е максимално. Аз си пера микс на програма за памук, но все пак зависи от микса.

Няма нужда от бутон за половин пране, като я включиш тя си тегли прането и смята водата и времето, а ти слагаш необходимото количество препарат.

Общи условия

Активация на акаунт