Обсъждане на имотни обяви-10

  • 32 534
  • 787
  •   1
Отговори
# 630
  • Мнения: 40 943
Влага не винаги има. Има там, където много бързат и затварят с дограми даже преди да са построили всичко до покрив. При нас например затвориха в самия край почти и техническият се изказа, че всичко било сухO като барут. Не повярвах много, но като дойдоха паркетаджиите да мерят влагата в плочата беше много под границата. Което създаде друг проблем - на хората паркетите им се раздуват от влагата и се надигат, а моят наопаки - доизсъхна допълнително и отвори леки фуги тук таме.
Но като цяло го има това с влагата - на повечето места бързат.

А що се касае до плочките - всеки знае, че в нова сграда не се лепят плочи без фуги. Който иска красиво нареден калиброван гранитогрес - да чака 5-10 години Joy

Последна редакция: чт, 20 юни 2019, 11:17 от Черна станция

# 631
  • Мнения: X
Скрит текст:
Защото средната е под 2? Как така защо Laughing
А средна знаем какво значи по принцип. Обикновено не е, че 90% я взимат. Пояснявам, защото като казах, че хората масово нямат пари за големи покупки, се уточни, че всъщност имат. Може би с цел изтъкване или натъртване, че тук е различно. Няма лошо, както казах, но това че някой работи за 3-4 хиляди, не значи, че няма много повече хора, работещи за хиляда. Дори в София. Просто картинката е изкривена от писания по форуми. Не става дума за мен или теб. България си остава бедна, а София не е оазис в никакъв случай. Просто манталитетът за собствено жилище е такъв. Дори хора с по хиляда лева заплата, като са двама, живеят с 1500 и плащат 500 на банката, после правят преустройство, като им се роди дете и т.н.
Всъщност това изобщо не е така. Това за което ти говориш е медианна заплата, която даже не се изчислява в България. Тя би дала много по-ясна представа за това, как реално стоят нещата в България. Но и нарочно не се смята тя, а се смята средна заплата. Средната заплата не е миродавен метод за изчисление колко пари взима масата... При средна заплата може няколко процента от хората да взимат огромни заплати, а 80% от масата да взима мизерни заплатки и пак да се получи висока средна. Wink Съществува и обратен вариант.
Написал си това, което и аз съм казала. Laughing Че една средна заплата не може да даде информация. Не говоря за медиана. Просто знам какви са заплатите в различните сфери и отрасли. И че тази средна стойност се вдига точно от малкото, които взимат много високи. Ножицата е голяма и средната голяма за София нищо не значи. Щото малък % хора взимат над нея. Все още.
Това за да е вярно, трябва този малък процент да взема много пъти над средната аритметична, иначе тя няма как да се получи такава, каквато е. Изобщо за да се говори нещо по въпроса, трябва да се представи графично разпределението и да се анализира (обаче то няма да отразява сивите доходи, тоест, пак няма да е съвсем меродавно) Само средната аритметична не е достатъчна за изводи. Както и само медианата, впрочем.

Последна редакция: чт, 20 юни 2019, 09:53 от Анонимен

# 632
  • Мнения: X
Така е само, че живота на старите сгради няма да свърши в близките 30 години, ако са построени качествено. Да не говорим, че те са позиционирани на много по-апетитни и приятни за живеене места от повечето новопостроени жилища.

То не се знае, цената не винаги е логична, а какво ще стане някога пък съвсем не се знае. Като бях в гимназията никой нямаше да откаже жилище на "Мария Луиза", че да се забие в "Младост". Ама сега жилищата там не вървят.  Нищо чудно утре и Сточна гара да стане желано място, нещо като Пикадили съркъс Joy Да построят няколко лъскави сгради от северната страна и нещата ще се сменят.
И като се определя цената на апартамента не е важно дали ще пада или не, а каква е модата и преобладаващото мнение.

Само, че модата на някои квартали не само, че не е минала, ами се задълбочава. За да не предизвиквам спорове, няма да ги назовавам Simple Smile!

# 633
  • София
  • Мнения: 17 775
Poppea, това е така. Който се интересува, ще порърси разпределенията. Тук няма да си изнасяме лекции по статистика. Но общо взето нещата стоят така. Средната е 1700, има ужасно много хора, получаващи по 600-700лв, една немалка част програмисти, взимащи по 3, както и доста хора в аутсорсинга, получави по 2. Заплата от 5 бона за айти отдавна не е химера, а в това се включват и тия с по 15 хилки на месец. Нищо че са много малко. А медианата дали има 1000... Сигурно има, там някъде.
Това тръгна от репликата ми, че средната не е 3 бона и една потребителка много се учуди "а защо да не е 3 бона". Щото не е? Laughing

# 634
  • Мнения: X
Poppea, това е така. Който се интересува, ще порърси разпределенията. Тук няма да си изнасяме лекции по статистика. Но общо взето нещата стоят така. Средната е 1700, има ужасно много хора, получаващи по 600-700лв, една немалка част програмисти, взимащи по 3, както и доста хора в аутсорсинга, получави по 2. Заплата от 5 бона за айти отдавна не е химера, а в това се включват и тия с по 15 хилки на месец. Нищо че са много малко. А медианата дали има 1000... Сигурно има, там някъде.
Това тръгна от репликата ми, че средната не е 3 бона и една потребителка много се учуди "а защо да не е 3 бона". Щото не е? Laughing
Ами не знам, аз лично без да видя разпределението и стойностите на показателите му, нищо не казвам. Ама тя средната артитметична си Е 1700 лева, потребителката е права, друг е въпросът това как се интерпретира и анализира. Освен другото, това е само от трудови и приравнени, не включва доходи от свободни професии, бизнес, предприемачество и т.н., които също купуват имоти в София и бих казала, че всъщност те вероятно купуват скъпите имоти. Да не говорим за сивата икономика. Изобщо, тази средна аритметична нищо не казва Simple Smile
А лекции по статистика са необходими, като гледам Joy  

Последна редакция: чт, 20 юни 2019, 10:09 от Анонимен

# 635
  • Мнения: X
За 3 бона никой програмист няма да излезе от всъщи, там заплатите са много по-високи, та със сигурност преобръщат много картинката. Освен това все още в много фирми не осигуряват на пълната заплата, което също влияе на изчислението за средната заплата. Според мен е повече от 1700 лева, което като се замислите никак не е малко.

# 636
  • София
  • Мнения: 17 775
Е, не баш никой, все пак има млади и начинаещи. Laughing Мои познати работят като джуниър дев. и започнаха на 2 нето. Не ги знам колко са кадърни. Просто казвам.

Попеа, нямам намерение да преливам от пусто в празно. Нищо не казва средната, това и аз казах още в първия си пост- че не е показател. Ако искаш за спорта да се чопкаш с някого, пробвай другаде.

# 637
  • Мнения: X
Лейди, при тази методология не е ясно колко е (имам предвид липсата на доходите на самонаетите, които не са малко и са фактор на пазара,  и тези в сивия сектор, даже не коментирам предприемачите, те би трябвало наистина да са пренебрежимо малко), а всеки си интерпретира не според общата обективна картина на доходите, а според личната си ситуация - ако е програмист, ще твърди, че средната е 5 бона, ако е продавачка в Лидл, ще твърди, че средната е 1000 лева.  

Кетчър, моята реплика изначално беше към Фък, който малко пообърка нещата в усилието си да покаже колко разбира от средни, не към теб.  Но като цяло не мисля, че така получената средна (дори и медиана да беше, става въпрос за методиката на събиране на данните) е някакъв измерител, приложим за пазара на имоти, и това казвам. Оценките ad hominem не ме засягат.

Последна редакция: чт, 20 юни 2019, 10:34 от Анонимен

# 638
  • Мнения: X
Да, млади и начинаещи програмисти, да, ама те пък не са хукнали да купуват жилища, затова ги изключих.

Вярно е че има и нископлатени професии, нормално, но то затова има и жилища с различни цени и характеристики. Има и банки и кредити, та в крайна сметка всеки успява да се сдобие с това, което може да си позволи.

Истината е че в София заплатите са на съвсем различно ниво от средното за страната. Каквото и да си говорим, ако не си мързелив, имаш добро образование (специалност и университет), може да живееш нормално и да получаваш адекватно възнаграждение. Аз съм на 40 години и нямам приятел или познат, който да няма хубава работа и заплата. Всички имат собствени жилища, които са си купили и изплатили сами. Някои дори в брой, спестявали са от заплати.

# 639
  • София
  • Мнения: 878
За 3 бона никой програмист няма да излезе от всъщи, там заплатите са много по-високи, та със сигурност преобръщат много картинката.
Малко offtopic  ама на голяма част от тези наперени млади програмисти и 1000 са им много. Едно време на машинки с килобайти оперативна памет и на една дискета правехме чудеса, тия сегашните нямат ресурсите за нищо, защото станаха "дивелъпъри" а не програмисти. За дупките в познанията по математика няма какво да говорим- елементарни неща от анализ първа част и линейната алгебра не знаят но са и нагли "за какво са ми тия неща нали съм програмист" .... програмист ама някой друг трябва да му разпише формулите.  Съжалявам за отклонението ама тая с високите заплати няма да продължи до безкрай ако така продължава.
 Та карайте си децата да учат математика и физика- другото с програмирането е лесна работа и се учи бързо. Бъдещето е на тези дето са със солидни познания по математика и физика.
 Съжалявам за offtopic-а ама ми е болна тема.

# 640
  • Мнения: 9 797
Всеки интерпретира на тема каква е средната заплата в София на база личните си познанства. Извън този кръг няма никаква представа какви са заплатите, какви са доходоте и т.н. Но твърди, че заплатите на приятелския му/й кръг са точно преобладаващите.
Това е моето впечатление от обсъжданията и сега, и преди.

# 641
  • Мнения: X
raptor, 1000 пъти +! И аз се изумявам как може софтуеристи да не знаят математика и не само, ами и да не смятат, че им трябва.  Но пък от друга страна, за кодърите може и да е така, за софтуерните инженери не е. Даже съм спорила в друга тема по въпроса с интелигентни хора, които също не смятат, че математиката е необходима за софтуерен инженер. Това дивелопър ми е малко неясно какво включва, може да е само писач на кодове, но може да е и този, които създава структурата на софтуера, и за него математика (линейно програмиране, теория на графите) е много необходима
Всеки интерпретира на тема каква е средната заплата в София на база личните си познанства. Извън този кръг няма никаква представа какви са заплатите, какви са доходоте и т.н. Но твърди, че заплатите на приятелския му/й кръг са точно преобладаващите.
Това е моето впечатление от обсъжданията и сега, и преди.

Точно.

Последна редакция: чт, 20 юни 2019, 10:32 от Анонимен

# 642
  • София
  • Мнения: 17 775
Трябваше да стана програмист. Joy
Иначе, според мен всичко живо купува. И всъщност с 2000-2500 пак можеш да си позволиш кредит, като се замислиш.

Има си нси и евростат. Да, не е кристална картината, но пак е нещо.  Заплатите на хората около мен са над цитираната средна, но продължавам да твърдя, че едно 40% са сравнително ниско заплатени. Не мисля, че възрастни хора биха гледали само от собствената си камбанария, когато обсъждат цялостния пазар на труда или имотите. Ако съм се объркала, съм писала напразно.

# 643
  • Мнения: X
Възрастните хора са много повече склонни да си налягат парцалите и да не си сменят работата с по-добре платена. Освен това, голяма част от тях си живеят в собствено жилище и пазара на имоти не ги вълнува. Младите драпат за нещо свое, защото така сме възпитани и защото все още цените на имотите са такива, че можем да си го позволим. В много европейски столици е немислимо да си купиш жилище, струва майка си и баща си и дори и семейства с хубави професии и заплати, няма как да си го позволят.

The Catcher in the Rye, ако си около 30 и не те мързи, още не е късно да се преориентираш, това съвсем сериозно! Още повече, че жените са добре дошли в софтуерните фирми Simple Smile .

# 644
  • София
  • Мнения: 5 954
За 3 бона никой програмист няма да излезе от всъщи, там заплатите са много по-високи, та със сигурност преобръщат много картинката. Освен това все още в много фирми не осигуряват на пълната заплата, което също влияе на изчислението за средната заплата. Според мен е повече от 1700 лева, което като се замислите никак не е малко.
Да, 1700 са малко, от много години съм в АйТи сектора, мои колеги смениха куп фирми, горе- долу знам как е положението Blush
3500 лева заплата чисто беше преди 8 - 10 години и то на проджект мениджър, вярно с много добър АйТи профил, бил програмист на младини и водил големи АйТи проекти след това. С поне 10тина години стаж , един вид.  Сега е 5 хил + Това в големите американски фирми, които дойдоха в Бг преди години и наеха мн хора.
Проблема там е, че някои "застинаха" на началните  пари, почнаха номерата= напускам и после се връщам за +1-1.5 хил лева отгоре Blush Фирмената политика била такава , няма шанс да увеличение, но на новите дават повече. Глупости.
Та, Сега на мода е "фирменото номадство" на кадрите в нашия сектор. Satisfied
Всяка година сменя позицията, даже по - често, даже за 300 лева повече + още някой бонус дето има една дума
И понеже хората с добър профил и много опит не са много, лесно им се получава това нещо... Има глад определено

Последна редакция: чт, 20 юни 2019, 11:07 от Wooden Cuckoo Clocks

Общи условия

Активация на акаунт