Рим - 22 тема

  • 36 305
  • 737
  •   1
Отговори
# 270
  • IT
  • Мнения: 3 704
 Целият градски транспорт е безплатен, влизате от по-широката вратичка за метротоо с билета на един от двамата ви възрастни. Проверете до площад Република близо до виа Национале или виа Куиринале  за хотел или от другата страна  посока Порта Пиа/Кастро Преторио.
5 и 30 няма градски транспорт.

# 271
  • Мнения: 7 116
Още в 5 ч. видях автобуси около Термини в неделя.

# 272
  • IT
  • Мнения: 3 704
Или сте видели няколкото нощни автобуса, които евентуално са седяли там, което им е начална спирка или други, които са нощували там. Но автобуси, трамваи и метро започват в 5 и 30 и за толкова години, в които живея в Рим, едно от нещата, които знам е да не разчитам  на градския транспорт.

# 273
  • Мнения: 417
И аз от нашето тридневно пребиваване там да споделя, искахме да се качим на определен автобус, видях разписанието в интернет, чакахме минаха два от посочените часа, но той така и не дойде. За това за летището заложихме на сигурността и купих билети за шатъл.

# 274
  • Мнения: 7 116
Автобусите, които видях се движеха от района на пиаца Виторио Емануеле към Термини, аз завивах към Термини и бяха два с вид на градски, един след друг, имаха и номер. Видях, че по разписание трамваят,  май с номер 2 се движи по разписание от 5:30, повечето автобуси също от този час, затова се учудих.

# 275
  • IT
  • Мнения: 3 704
От 5:30 започват до към полунощ. После на теория трябва да е нощен, за който билетите са други с едно бухалче и са 1 евро. Но нощния транспорт е супер рядък. Всички в Италия знаят, че транспортът в Рим е гаден. А сега и  регионалните влакове са редуцирани. Принципно може да се стигне от гара Трастевере до гара Термини и с влак, но лятото са по-малко и без това.

# 276
  • Мнения: 504
Остават броени дни до пътуването ни. Вече съм почти готова с програмата - специални благодарности на всички вас, които споделяте информация и преживявания Simple Smile
Останаха ми няколко въпроса:
- резервирах си билети за галерия Боргезе. В мейла, който ми върнаха пише, че трябва да съм поне час по-рано, за да мога да си ги взема от касите. Чудя се дали ще е проблем, ако се забавя 10-15 мин (че имаме набелязани други места преди това)?
- същият въпрос и за музеите на Ватикана - на билета ми пише 9:30. Трябва ли да отида по-рано? Взема ли се билет от касата? И ако се забавим много из музеите, излезем навън да обядваме и след това влезем в Базиликата - ще се прецакаме ли много, или и от двете страни има еднакви опашки?
- четох някъде, че глобяват за ядене на обществени места. Дали ще имам проблем, ако си взема парче пица и го изям на пейка в парка или на някой площад?!
- какво и откъде купувате за подаръци/почерпка (различно от стандартните магнитчета и други китайски стоки). Напоследък предпочитам да нося нещо практично (дори и храна).

# 277
  • Бургас
  • Мнения: 10 827
Билетите за Ватикана и Боргезе си ги бях разпечатала. За Боргезе подранихме 1 час и ни пуснаха да влезем. Не бих рискувала да закъснявам.
Във Ватикана на касата ти лепват стикер. Иначе билетите пак си ги носих разпечатани. Входът за музеите и за Базиликата са на различни места, така че вие си преценявате как да процедирате.
Не съм чувала да е забранено да се яде на публични места. Звучи ми нелепо. Ако не си опънала софра насред Навона не мисля, че другото би било проблем Simple Smile

# 278
  • Мнения: 727
Забранено е да се яде на Испанските стълби, но тук някой беше писал, че вече е забранено и сядането.

# 279
  • Мнения: 47 981
Организирам пътуването на познати, добре че отворих темата! Що за...с промените по рома пас...та тя става неизползваема!
Мисля да им препоръчам спане в Треставере, терзаят ме същите мисли за транспорта сутринта, но ще им предложа да отделят 30 евро за такси и готово. Ние спахме около гарата, никак не беше лошо, но вечер заспивахме и не сме обикаляли.
Пътуването е октомври, но при тези проблеми с липсата на часове, май е време да запазвам?

# 280
  • Milano
  • Мнения: 3 658
Преди малко казаха по тв, че от днес влиза в сила новият регламент според който е забранено сядането на стълбите на пл. Испания - глоба до 400 евро.

Храненето по монументи (каквото е и то)  навсякъде е забранено.

Същото и за Фонтана ди Треви.
 https://www.ilmessaggero.it/roma/news/piazza_spagna_vietato_sede … tica-4662136.html


https://www.tgcom24.mediaset.it/cronaca/lazio/roma-vietato-seder … 564-201902a.shtml

# 281
  • Мнения: 504
  Забраната е само за сядане, може да се преминава по стълбите, нали?
За яденето - ясно, няма да ядем по историческите обекти, но предполам, че на пейка в парка е разрешено? Че как инъче се яде take-away храната?!
Имам още едно питане - мога да си нося в раничката бутилка вода и малък дезодорант, нали?! Имам предвид, че няма да ми ги изхвърлят на входа на Ватикана или другите обекти, на които се минава през секюрити проверки... С малка раничка (тип салонен багаж на Райън) мога ли да влизам по обектите?

# 282
  • Мнения: 417
На нас не са ни правили проблем за раница, бутилка с вода, дезодорант

# 283
  • Мнения: 504
tcveteto, благодаря!
Чудя се с връщането. Теравижън и Ситбус нямат автобус в 6:00 от Термини, трябва да хвана в 5 и нещо и да съм на Ciampino около 6:00. Romeairport имат автобус в 6:00, сигурно ще е около 6:40 на летището. Четох, че е малко летище, дали ще ни стигнат час и двадест минути? А някой дали е ползвал Romeairport - ако си купя онлайн билет не избирам конкретен час при тях, а само дали е сутринта, на обяд или следобяд на конкретната дата.

# 284
  • Мнения: 743
  Забраната е само за сядане, може да се преминава по стълбите, нали?
За яденето - ясно, няма да ядем по историческите обекти, но предполам, че на пейка в парка е разрешено? Че как инъче се яде take-away храната?!
Имам още едно питане - мога да си нося в раничката бутилка вода и малък дезодорант, нали?! Имам предвид, че няма да ми ги изхвърлят на входа на Ватикана или другите обекти, на които се минава през секюрити проверки... С малка раничка (тип салонен багаж на Райън) мога ли да влизам по обектите?
Много добро решение за Рим,че е заприличала на бунище -виновни са нецивилизованите туристи,чужденци основно които ядат и пият където им падне.
Тейк ауей надявам се да не може да се яде по пейките и в парковете,има места за ядене -заведния от всякакъв тип,не виждам защо трябва да се цапат паркове и улици,дано има глоби и полиция ,крайно време беше.
Другите градове в Европа не допускат подобно отношение.
Рим не е базар,а най-богатия на култура град в света и трябва да се третира като такъв.Същото важи за всички други италиански градове,които нямат равни никъде по света.

тейк ауей не може да се изнася от заведенията например в Белгия,не съм видяла някой да седне в парк или на площада в Брюксел и да яде и пие,освен че  е неприятна гледка за другите, не е уважение към града който те е приел като посетител,толкова е  елемнтарно.

Общи условия

Активация на акаунт