Истанбул [тема 49]

  • 52 534
  • 738
  •   1
Отговори
# 150
  • София
  • Мнения: 13 147
Здравейте.Отдавна не съм писала в тази тема,но влизам с въпрос за Виаленд.Къде мога да намеря повече информация ,освен в сайта им?Другото което ме интересува е аквариума.Не плануваме забележителности ,защото ще ни е поредно пътуване и сме били доста пъти там.
Виаленд е със сменено име. Мисля, че вече се казва ИсФанбул (IsFanbul). Търси по новото име, защото най-вероятно старият сайт не е изтрит, а няма да е с актуална информация.

Аквариумите са 3 - един нов в Азия (мол Емаар), в мол Форум (бившият Turkoazoo, сега Sea Life) и във Флоря. Била съм във вторите два и повече ми хареса Истанбул аквариум във Флоря. Какво по-точно те интересува?

# 151
  • Мнения: 4 529
Кабаташ , Пиер Лоти , Тунела

До Пиер Лоти се движи телеферик ( кабинков лифт) Simple Smile Wink , но си прав, че и там се ползва  Истанбулкарт.

# 152
  • Варна
  • Мнения: 4 221
Кабаташ , Пиер Лоти , Тунела

Пиер Лоти е лифт. 
Другите две са подземни.
В парк Мачка има още един лифт, но засега не сме го посещавали, а мисля, че и тук не е споделяно да е ползван.

И не е все тая. За да сме полезни, е добре да сме точни. Вярното е, че се пътува с Истанбулкарт.


Хубавите подправки и локуми не са никак евтини. Разбира се, тук нямаме кой знае какъв избор на локуми, та сравнението е малко относително. Същото се отнася и за хубавата баклава. А пишмание тук и да има, е внос от там, така че е нормално там ад е по-евтино, евентуално.

Последна редакция: чт, 20 юни 2019, 21:29 от beljata

# 153
  • Варна
  • Мнения: 7 505


Карта на метро транспорта голям размер:
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/30/Istanbul_Rap … d_Transit_Map.png

Имаме на 2 места зъбчати железници - фуникуляр F1 Кабатш-Таксим и F2 Каракьой-Бейоулу
И на 2 места има кабинков лифт - TF1 - пада се на картата вдясно от F1 - при някакъв парк е; и TF2 Ейюп-Пиер Лоти ;
Общото при тези видове транспорт е ,че преодоляват теренни денивелации под голям наклон, при който другите транспортни средтсва са ограничени и са въжен транспорт, мотора е разположен при станциите и задвижва въжето, а не е на самото превозно средство. Та за това колегата ги слага под един знаменател Wink и аз го разбирам от техническа гледна точка.



По-нова карта за метро спирките
https://rayhaber.com/wp-content/uploads/2019/03/Halkali-Gebze-Ma … aray-Haritasi.jpg

Последна редакция: чт, 20 юни 2019, 23:22 от BVAR

# 154
  • Пловдив
  • Мнения: 3 624
Здравейте.Отдавна не съм писала в тази тема,но влизам с въпрос за Виаленд.Къде мога да намеря повече информация ,освен в сайта им?Другото което ме интересува е аквариума.Не плануваме забележителности ,защото ще ни е поредно пътуване и сме били доста пъти там.
Виаленд е със сменено име. Мисля, че вече се казва ИсФанбул (IsFanbul). Търси по новото име, защото най-вероятно старият сайт не е изтрит, а няма да е с актуална информация.

Аквариумите са 3 - един нов в Азия (мол Емаар), в мол Форум (бившият Turkoazoo, сега Sea Life) и във Флоря. Била съм във вторите два и повече ми хареса Истанбул аквариум във Флоря. Какво по-точно те интересува?


Благодаря.Аз намерих новия сайт,даже букнах билети-но нито пари теглят,нито имам потвърждение на мейл.Чакам ги още,иначе парите са блокирани ,та се надявам да имам билети.Няма много инфо във сайта ,но колкото толкова.Дадени са само няколко варианта,ама какво включват-няма визуализация.Например сафари-какво има там,не е ясно от сайта.Иначе аз взех дневен билет.Уж четох ,че включва всичко ,но в сайта не е описано точно какво получавам-влиза ли джунгла ,сафари-идея нямам.
Повече се интересувам от аквариума Флория.Чудя се дали да купя онлайн билети или на място.Тръгнах да купувам през сайта ,но няма как да избера дата.Това означава ли ,че ако ида ще мога да влезна без предварителна резервация.

Последна редакция: чт, 20 юни 2019, 23:23 от renydent

# 155
  • Варна
  • Мнения: 3 940
на никой от аквариумите няма чак толкова опашки
и да - все тая е кабинка ли е, метро , електричка , дизел , зъбчатка , разни въжета  Simple Smile , не е ли по важно откъде до къде , са колко време и пари евентуално.
Колкото до баклавата и локума гледам да сравнявам съпоставими неща.Най , най - обикновената баклава там е 30 лири , тук 28 лв. Най , най - обикновения локум който купих в Карфур - 4 вида по 10,2 лири тук е 10 лв./кг.

# 156
  • Варна
  • Мнения: 4 221
Техническата гледна точка не помага, когато питаш някого, примерно. За тях са фуникуляр, тюнел и телеферик.
Доколкото съм запозната, Тюнелът е зъбчата железница, но Фуникулярът е въжено метро. Лифтът пък е надземен въжен транспорт.
Скрит текст:
Сравнението в техническо отношение, от гледна точка приликата по отношение на приложимостта им при големи денивелации и наличието на кабинки/вагони, е излишно тук. Защото за лаик, какъвто е в 99.9% туристът, лифтът си е лифт, а подземния транспорт е по-скоро метро.
Неправилно е да се използва понятието фуникуляр за споменатите три. Ако искате, питайте на място за фуникуляр, да видите къде ще ви пратят.

А иначе да, важно е откъде докъде и колко пари. Но е важно да знаеш и какъв транспорт търсиш и къде да го търсиш - на, под или над земята... или във водата.

Втория лифт е в парк Мачка. Написах го и в предния пост.

Баклавата от 30 лири е доста компромисен вариант.
Скрит текст:
Твърдо е с орехи, а не с шамфъстък и е твърде възможно да не съдържа захар. При цената на захарта в Турция, всеки би трябвало да си направи сметката. Такава баклава обикновено се намира в пограничните градове, а не в Истанбул.
Хубавия локум в Турция не е този от 10 лири.
Скрит текст:
Ако ще си купуваме от там локум, който "не може да се закачи на малкия пръст" на обикновения на Горна Оряховица, цената е възможна. Но упражнението е необяснимо.
Когато заявим категорично, че тези неща там са по-евтини, заблуждаваме хората. Защото те отиват и виждат прословутите висококачествени локуми с всякакви вкусове и съдържание и се изумяват от цените. Виждат хубавите баклави и също са учудени от стойността им.
Да се купуват подобни неща от супермаркет е малко... а бе... като от супермаркет.

Може да се каже, че има по-евтини от тук, но качествените и заслужаващи си продукти са със съответните високи цени. Това би било по-коректно към четящите.

Скрит текст:
Не желая да влизам в спор. Искам само да сме точни.

# 157
  • Мнения: 7 871
Не е все тая, потвърждавам.
Докато не казах "телеферик" , всички вдигаха рамене. 😊
Ей от такива "все тая" мнения се обърках на едно летище мин. седмица.
Дразнещо е.

# 158
  • Варна
  • Мнения: 3 940
Абсолютно е така , но идеята в чужда държава , с чужд език и акцент да си точен е доста химерна.Колкото до качества и цени навсякъде по света е едно и също , баба знае и 2 и 200.Освен кварталната кръчма с бира от 3 евро има и 3 мишлена и шампанско от 40 000.

# 159
  • Варна
  • Мнения: 4 221
Точно затова се стараем да помагаме с точни упътвания. Не можем да знаем всичко, но каквото знаем от опит, го споделяме. Понякога е проблем да се намери човек, който да ни разбере на език, различен от турски, а дори и тогава названията на някои неща са си турски. Важно е да опитаме да изговаряме и назоваваме нещата правилно, защото в общия случай не разбират, дори само ако не произнесеш ударението на правилното място, камо ли ако изговориш "ı" като "и", да кажем. Halkalı например често се произнася Халкали, даже в разписанието на БДЖ е така. Ама е Халкалъ. Лично имам опит с питане за ЧамлъджА и неразбиращи погледи насреща. Докато схвана, че проблемът е в ударението, което е на първата сричка, бая се озорих.

Баба знае много работи, ама и тя иска като иде в Истанбул да яде хубави неща, а не супермаркетски ширпотреби. Та добре е да е наясно, че за целта ще се изръси повечко.

# 160
  • Варна
  • Мнения: 3 940
супермаркетските ясно - навсякъде по света е така , бедата е че по повечето туристически места повечето е ерзац.Докато баклавата от 30 лири от мъничка сладкарничка в Лозенград беше уникално вкусна , както и ръчно точените кори за баница от 1 м. в диаметър. Simple Smile

# 161
  • Мнения: 48
Здравейте момичета и момчета,
Ще ходим с майка ми в Истанбул в началото на септември и сега чета темите и подготвям програма. До момента като че ли не срещнах да е коментирано за бакшишите. За ресторантите предполагам като на повечето места - минимум 10 % от сметката, но в хотелите и на други места давате ли и колко ориентировъчно?

# 162
  • Димитровград
  • Мнения: 207
Здравейте група!Искам да попитам има ли работещ пазар в понеделник в Истанбул!Благодаря предварително!

# 163
  • Варна
  • Мнения: 4 221
geri_pam, в първи пост линка за пазарите погледна ли?
Тъй като темата не е за пазар, рядко се коментират тук. Някои сме посещавали петъчния пазар в Бакъркьой. Споменаван е този в сряда в район Фатих. Някой беше попадал на такъв в Юскюдар. Като прочетеш инфото в линка, ще си избереш място. С Гугъл мапс ще намериш местата. Много са.


, предполагам, че зависи от заведението и хотела, съответно. Аз лично там не съм виждала написано условие какъв % е бакшиша. (Тук ми се е случвало) Ако има такова, трябва да се спази. Останалото е въпрос на лична преценка или придържане към описаното от теб неписано правило.

# 164
  • Мнения: 244
Здравейте!
Следя ви с интерес и събирам информация за пътуването ни в началото на октомври.
Някой знае ли, дали има моторнаи лодки, които до осъществяват разходки по Босфора? Такива, който евентуално биха могли да минат по-близо до бреговете и да се насладим на на по-добра гледка.
Каква би била цената на подобно пътуване?
Благодаря!

Сетих се и за друго. Искаме да видим представление на дервиши,  но не като ресторантска програма, а като отделно представление. Има ли такова удоволствие в района на Султан Ахмед?

Последна редакция: нд, 23 юни 2019, 15:37 от AnMary

Общи условия

Активация на акаунт