Истанбул [тема 49]

  • 52 627
  • 738
  •   1
Отговори
# 570
  • Мнения: 142
Добро утро от Истанбул 😊 сутринта пристигнахме рано и ни настаниха в хотела...времето е топло влажно и задушно, но има и ветрец. Пътувахме с Глобус турс по границите минахме бързо и към 4:30 бяхме в Истанбул, хотела ни е декор, приятно хотелче чистичко 😊 после ще разказвам и ще кача снимки

# 571
  • Мнения: 368
Ще ходим с детето в Истанбул от 20.09., с ТА. ЩЕ спим в хотел Kaya 3* Istanbul, който доколкото разбрах е в близост до Капалъ чарши.
На първата страница от Темата пише, че харема в Топ капъ е в ремонт? Някой знае ли нещо по въпроса? И кой от двата двореца бихте препоръчали - Долмабахче, където прочетох, че също има харем или Топкапъ.
Искам да попитам и за новия мол в азиатската част - mall Emap някой посещавал ли го е и дали си заслужава. Имало и аквариум?

# 572
  • Мнения: 1 652
И кой от двата двореца бихте препоръчали - Долмабахче, където прочетох, че също има харем или Топкапъ.

Дворците се различават коренно – Топкапъ е османски, а Долмабахче прилича на европейски дворец от 19 век с всички характерни пищности. Та въпрос на вкус, най-хубаво е да се отиде и в двата, в различни ходения, за да не се претоварват възприятията.
Лично мнение: официалната част в Долмабахче (посещава се първо) е в пъти по-бляскава от харема, а много от посетителите в харема вече се бяха поотегчили (дочути разговори на руснаци, българи и т.н.).

# 573
  • Мнения: 686
За харема в Долмабахме се плаща отделно 40 лири. Може да видите само двореца, без харема.
Посетих Долмабахче и Топкапъ в един ден. Харесаха ми всеки за себе си. В Топкапъ имаше повече хора и ни отне 4 часа.

# 574
  • Варна
  • Мнения: 105
На първата страница от Темата пише, че харема в Топ капъ е в ремонт? Някой знае ли нещо по въпроса? И кой от двата двореца бихте препоръчали - Долмабахче, където прочетох, че също има харем или Топкапъ.
Искам да попитам и за новия мол в азиатската част - mall Emap някой посещавал ли го е и дали си заслужава. Имало и аквариум?
Не са за пренебрегване  и двата,  но и аз съм съгласна, че е желателно да е в последователни дни..в предвид, че отнема време да се обходят по-детайлно (без препускания) .
Според мен не бива да се търсят аналогии.
Като при първо посещение - Долмабахче с неговите внушителни размери, архитектура и градини.
За да избегнете тълпите, не по-късно от 09:00ч.да сте там. Simple Smile..(то всъщност се отнася за всяка основна и популярна  забележителност).

За харемите..Този в Топ Капъ лично за мен е за предпочитане ( преди 2 седмици си беше още в ремонт..незнам докога).
*И двата са с отделни такси.

Мол Emaar  е интересен с архитектурата си отвътре.Привечер с нощното осветление отвън (за аквариум - не съм се интересувала дали има).
Препоръчвам ви Istiniye Park, който можете да съчетаете с небостъргача Сапфир и Каньон.
Също и Venezia Mega Outlet  (за там също е желателно човек да се разходи и поснима преди тълпите, които нахлуват след 10:00ч. 😄).

bebinka,приятно и вълнуващо да си изкарате...

Момичета, да ви питам - кои ви бяха първите думички, които научихте?
В моя речник - индирим и гюнайдън.🤩 и са ми любими.😊😄

Последна редакция: пт, 23 авг 2019, 12:50 от FlameVn

# 575
  • Варна
  • Мнения: 4 221
Здравейте, И ние заминаваме за пръв път сами в Истанбул, моля за някои разяснения  bouquet.
На какъв език се разбирате с персонала на тези малки заведения за хранене, тип "семейни" или с търговците по улиците? Ние освен няколко думи на турски, друго не знаем, с английски става ли?
Тъпо, но можете ли да обясните точно от къде да хванем корабче за разходка по Босфора? Хотели ни е до Гара Сиркеджи. Като за първи път не сме претенциозни-просто да го видим тоя пуст Босфор.
И трудно ли се ориентирате из града с кола? Разбрах за задръстванията, но ме е страх, че няма да успеем да стигнем до хотела с кола. Гледах на Гугъл стрийт вю и не знам дали ще се ориентираме по табелите за квартала, в който е хотела. С навигация през телефона става ли и коя е най-подходяща?
Извинявайте за глупавите въпроси, ама...


Здравей!
Точно за туровете по Босфора се обяснява постоянно.
Ето последния ми пост по темата... само преди две страници...
Иренка, от Еминьоню се взима ферибота за Юскюдар. Павилионите вдясно от мост Галата, ако си с гръб към Египетския. Гледате надписите, за да изберете правилния.
Туровете по Босфора, чието разписание съм дала, тръгват пък от лявата страна на същия този мост. Там има лодки за балък екмек и голяма автобусна спирка с няколко козирки. Зад тази спирка, на брега, има будка с постоянно светещ подвижен надпис. Там плащате и непосредствено отстрани ви упътват да се качите. Не се занимавайте с туровете на разните викачи, не се качвайте в микробуси и подобни. Турьол са най-удобни, предвид отправната си точка и удобното разписание, предполагащо гъвкавост на програмата.
Три поста преди цитирания съм дала и разписанието.
Важно за теб е, че Еминьоню е на метри от гара Сиркеджи.

В заведенията се разбираме и на английски, и на турски, колкото и да е беден, и на ръчно-крачен. Както дойде. Гладни в Истанбул няма да останете.

Ориентирането с кола, при първо ходене... Ами не е най-лесното нещо. Не за друго, а защото районът е с много малки и тесни, често еднопосочни улички, а движението е такова, че никой няма да ви чака да оглеждате табелите. Важно е да знаете откъде точно трябва да подходите, за да се "пъхнете" в кварталчето. Още при влизане в града трябва да сте наясно къде каква отбивка трябва да направите, защото ако не се престроите правилно, после връщането е приключение. По широките им булеварди се кара бързо и ако чакаш да видиш табелата, та тогава да хванеш правилната лента, може да стане сложно. Та... макар да сме ходили много пъти... вече поне 5 пъти с кола... а и преди това сме били наясно с основните артерии... и за капак аз имам претенции, че съм добър навигатор... винаги включваме навигацията, просто за подкрепа. Често си позволяваме да не я слушаме, но това е благодарение на опита... Ние отсядаме в Султанахмет и там плетеницата от улички никак не е за подценяване. Има доста офлайн навигации. Ние имаме такива на телефоните си. Вършат ни идеална работа.




И аз съм на мнение, че двата двореца трябва да се посетят в различни ходения. Иначе паралелът е доста особен и обикновено е в ущърб на Топ капъ... А всъщност той заслужава да бъде оценен подобаващо, без луксът и разточителността в Долмабахче да замъгляват впечатлението.

# 576
  • Мнения: 24 467
...
На първата страница от Темата пише, че харема в Топ капъ е в ремонт? Някой знае ли нещо по въпроса? И кой от двата двореца бихте препоръчали - Долмабахче, където прочетох, че също има харем или Топкапъ.
Искам да попитам и за новия мол в азиатската част - mall Emap някой посещавал ли го е и дали си заслужава. Имало и аквариум?


От двата, ако е дилематичен избор и не можете да ги посетите заедно, бих избрала Долмабахче - запазено обзавеждане и лично за мен много красив и интересен.

# 577
  • Варна
  • Мнения: 4 221
И да вметна, макар че Пепелчето вероятно ме е разбрала още първия път, че никъде не препоръчвам да превръщат ресторанта на Нусрет в място за ежедневно хранене. Всеки, който има поне малко понятие, би трябвало да е наясно, че цените там не са "народни". Но попадайки наблизо, човек може да го посети, съобразно бюджета си или поне да го види.
Харесването е въпрос на вкус. Аз не ям месата, които основно се предлагат там, но това не ми пречи да съм любопитна да го посетя.

# 578
  • Мнения: 6 031
И да вметна, макар че Пепелчето вероятно ме е разбрала още първия път, че никъде не препоръчвам да превръщат ресторанта на Нусрет в място за ежедневно хранене. Всеки, който има поне малко понятие, би трябвало да е наясно, че цените там не са "народни". Но попадайки наблизо, човек може да го посети, съобразно бюджета си или поне да го види.
Харесването е въпрос на вкус. Аз не ям месата, които основно се предлагат там, но това не ми пречи да съм любопитна да го посетя.
Чудесно е, че сте се разбрали с малко думи!  Wink
Явно на мен ми трябват повече, защото лично на мен ми се видя скъпо и затова споделих.
Щом ви влече да посещавате ресторантите като туристически обект, то тогава цената няма значение и не би трябвало да обръщате внимание на написаното от мен.  Laughing

# 579
  • Мнения: 487
Ортаклар, най - препоръчваното заведение тук , и Нусрет са на светлинни години като качество и цена, така че наистина е добре да се уточнява, че са в диаметрално противоположен ценови клас...

# 580
  • Варна
  • Мнения: 4 221
Ду, Мими, доколкото познавам Пепелчето, не мисля че е нужно да и казвам какъв е ценовия клас на Нусрет. Смятам, че тя е наясно. Най-малкото би звучало твърде снизходително да го обяснявам, при положение, че достатъчно се говори и пише за този човек и заведенията му. Освен това не е моя работа с какви пари пътува всеки от присъстващите в темата, за да си позволявам да определям кой кое заведение може да си позволи.

Когато пусках картата за местоположението на Нуросмание, по повод пост на Шебечето, се сетих, че тук бе споделено за точно този ресторант и потърсих как е разположен спрямо джамията. Пепелчето спомена за хановете наоколо и аз и предложих и това място. Не ми е минало през ума, че подвеждам когото и да е, нито пък съм си помислила, че е нужно да добавя: "Внимание! Скъпо е! Помисли, преди да тръгнеш!".

Никъде не казах, че бих го посетила като туристически обект, макар че предполагам не е престъпно или повод за подигравки. Казах, че не обичам месата, които се предлагат. Вярвам, че ще намеря какво да ям, въпреки това.
Скрит текст:
Само дето за момента не бих причинила подобно посещение на децата си, нито пък на околните, предвид възрастта на отрочетата.

Стига, де, трябва ли да обяснявам разликите между Ортаклар и Нусрет? На интелигентни хора, огромна част от които са били в първото заведение и са чели/гледали/слушали/посещавали вече второто!

Ако е така, то:

Моля, обърнете внимание, че цените в заведенията на Нусрет са доста високи! Не си въобразявайте, че там ще ядете на корем двама за 100 лири, както в Ортаклар. Запознайте се с леснодостъпната информация за заведенията и не се подвеждайте по препоръката ми към Пепелчето да съчетае посещението на джамията Нуросмание с едно от тях.

# 581
  • Мнения: 269
Здравейте,
Нахлувам рязко в темата с моите въпроси, за което се извинявам предварително! Simple Smile

Планираме поредното пътуване до Истанбул през септември,  и вече започнах да правя програмата си. Предният път като бяхме, не можахме да посетим част от нещата, които искахме и сега ще пробваме отново.
Погледнах отново  линковете на първата страница, чета редовно темите, но отново имам няколко въпроса.

1ви ден:
Скрит текст:
Сутринта мислим да отидем до Миниатюрк. Видях че има няколко автобуса от Еминьоню, а в google maps ми излезе  още един автобус  41Y, който тръгва от Yenikapi. Някой ползвал ли е този вариант с автобус  41Y? И изобщо дали да рискуваме или да търся автобус от Еминьоню? Приемам всякакви съвети и предложения.

Следваща спирка Пиер Лоти и квартала Еюп. За автобус пак се ориентирам с този или 44B. Приемам предложения отново.  След като слезем от кафенето искаме да посетим и квартал Еюп и джамията. Може би ще прозвучи малко глупаво, но лесно ли ще може да се ориентираме как да стигнем до там. Далече ли е? И заслужава ли да се посети?
Ще търся автобуси с които да се придвижим до Еминьоню и от там Египетския пазар.
Бях попадала в темите, че има варианти от Египетския пазар да се стигне до Капалъ чаршъ. Има ли такъв вариант или съм се объркала?

2ри ден:
Скрит текст:
Рано сутринта посещение на водохранилището Йеребатан. Последно беше в ремонт,но дали някой го  е посещавал скоро? Още ли е 20 лири входа?

След това съм включила посещение на Ортакьой и по един пълнен къртоф.  Тук имам и друг въпрос.  От Кабаташ може ли да хванем  ферибот за да идем до Юскюдар?
Разходка до кафенето с възглавничките.  И тук идва най-големият ми въпрос и трудност. Искаме да отидем до Watergarden, но как? С google maps ми излизат много маршрути, но и сменяне на автобус и т.н. Някой беше писал, че има маршрутка до там, но от къде трябва да я хванем и съответно на връщане от мястото където спира, или от друго? Извинявам се отново, за безбройните въпроси, гледам да се ориентирам по мненията в темата и старите теми също. Обаче този Watergarden ме плаши някак, а разчитат аз да направя всичко. хаха

Благодаря предварително на всички! Hug


Последна редакция: сб, 24 авг 2019, 17:27 от vee.vee

# 582
  • Мнения: 1 652

След като слезем от кафенето искаме да посетим и квартал Еюп и джамията. Може би ще прозвучи малко глупаво, но лесно ли ще може да се ориентираме как да стигнем до там. Далече ли е? И заслужава ли да се посети?
- Квартал Еюп няма как да го сбъркате, предполагам, имате предвид райончето около джамията под гробищата - бяхме през ноември, слязохме през гробищата пеша от кафенето, много народ имаше на лифта, ако не ви угнетяват гробища, пробвайте и вие така. Точно до джамиите долу има много пешеходни улички, магазинчета, кафенета и само местно население. Храна си поръчахме по снимки, но аз поне 5-6 неща мога да произнеса на турски. Дали си заслужава, за всеки е различно – аз обичам да посещавам нетуристически райони, втори път надали ще отида.
Ще търся автобуси с които да се придвижим до Еминьоню и от там Египетския пазар.
- На връщане, като излезете на главния път покрай Златния рог, има спирка, на нужните автобуси горе над предното стъкло си пише Еминьоню, в краен случай питате шофьора, преди да влезете. Автобусът на път за Еминьоню се качва на моста Ататюрк, прекосява Златния рог и после по моста Галата пак се връща на същия бряг - такива са им маршрутите, не се безпокойте.
Бях попадала в темите, че има вариатн от Египетския пазар да се стигне до Капалъ чаршъ. Има ли такъв вариант или съм се объркала?
- От Египетския пазар се стига до Капалъ през едни сокаци, които също са пазар, но за предпочитане е да се тръгва от Капалъ към Египетския, защото инак доста ще се катерите.

След това съм включила посещение на Ортакьой и по един пълнен къртоф.  Тук имам и друг въпрос.  От Кабаташ може ли да хванем  ферибот за да идем до Юскюдар?
- За Ортакьой... лично мнение – картофът не е кой знае какво, яли сме късна закуска в това заведение, пълно е с местни, картофи също има. Джамията е достойна за посещение също. Ако пък ви скимне директно от Ортакьой да отидете в Юскюдар, само в празници и почивни дни има директна следобедна линия. За Кабаташ-Юскюдар не знам, но тази съм я ползвала по чиста случайност (заваля порой и се скрихме на кораба, с истанбулкард е).



# 583
  • Мнения: 269
Скрит текст:

След като слезем от кафенето искаме да посетим и квартал Еюп и джамията. Може би ще прозвучи малко глупаво, но лесно ли ще може да се ориентираме как да стигнем до там. Далече ли е? И заслужава ли да се посети?
- Квартал Еюп няма как да го сбъркате, предполагам, имате предвид райончето около джамията под гробищата - бяхме през ноември, слязохме през гробищата пеша от кафенето, много народ имаше на лифта, ако не ви угнетяват гробища, пробвайте и вие така. Точно до джамиите долу има много пешеходни улички, магазинчета, кафенета и само местно население. Храна си поръчахме по снимки, но аз поне 5-6 неща мога да произнеса на турски. Дали си заслужава, за всеки е различно – аз обичам да посещавам нетуристически райони, втори път надали ще отида.
Ще търся автобуси с които да се придвижим до Еминьоню и от там Египетския пазар.
- На връщане, като излезете на главния път покрай Златния рог, има спирка, на нужните автобуси горе над предното стъкло си пише Еминьоню, в краен случай питате шофьора, преди да влезете. Автобусът на път за Еминьоню се качва на моста Ататюрк, прекосява Златния рог и после по моста Галата пак се връща на същия бряг - такива са им маршрутите, не се безпокойте.
Бях попадала в темите, че има вариатн от Египетския пазар да се стигне до Капалъ чаршъ. Има ли такъв вариант или съм се объркала?
- От Египетския пазар се стига до Капалъ през едни сокаци, които също са пазар, но за предпочитане е да се тръгва от Капалъ към Египетския, защото инак доста ще се катерите.

След това съм включила посещение на Ортакьой и по един пълнен къртоф.  Тук имам и друг въпрос.  От Кабаташ може ли да хванем  ферибот за да идем до Юскюдар?
- За Ортакьой... лично мнение – картофът не е кой знае какво, яли сме късна закуска в това заведение, пълно е с местни, картофи също има. Джамията е достойна за посещение също. Ако пък ви скимне директно от Ортакьой да отидете в Юскюдар, само в празници и почивни дни има директна следобедна линия. За Кабаташ-Юскюдар не знам, но тази съм я ползвала по чиста случайност (заваля порой и се скрихме на кораба, с истанбулкард е).
За Еюп специално, точно за района около джамията се интересувах. Всичко което сте написали, ми е много полезно. Благодаря много! Simple Smile


[/quote]

# 584
  • Мнения: 487


След това съм включила посещение на Ортакьой и




Имайте предвид, че джамията е отворена около времето за молитви.

Общи условия

Активация на акаунт