Частни училища - информативна тема 27

  • 51 341
  • 844
  •   1
Отговори
# 810
  • София
  • Мнения: 10 825
Моля някой да пусне нова тема, защото аз нямам възможност в следващите два дни да го направя.

# 811
  • Мнения: 5 425
Как и кога се преселектират кандидатите за АК?
Основно като погледнат таксата.
Предвид големия процент приети и незаписали се, поглеждането на таксата вероятно е оставено за след класирането в ДГ 😉
Не съвсем. Това е поглеждането на финансовата помощ.
ПС Не знам за процентите, но броя на записалите се от раз е нараснал значително. Това при увеличени такси.

Последна редакция: нд, 15 сеп 2019, 10:42 от Ezhko

# 812
  • София
  • Мнения: 11 960
Санака,
Огледай се. Примерите вече образуват тенденция.
Колкото до напливите, приема в АК е двоен на това, което беше преди броени години. Увеличава се приемът и в други ДГ.
Пак правиш общи изводи само на база АК. Броят кандидати в АК от последните две години е съизмерим с броя кандитати от преди 10-тина години /имаше спад по средата/. Та дори и АК не дава основание да се направи извод за установена тенденция за увеличаване на наплива към ЧУ. Но пак казвам, АК е изключение и не е показателно. За другите ЧГ не виждам такава тенденция, оглеждам се и не виждам. Joy Би ли посочил в кои ЧГ има увеличен наплив? Не съм чула някой да се е записал в СМГ, НЕГ, Испанската и т.н., защото не са го приели в Златарски, Дорис Тенеди, Иван Апостолов...

Изборът на дъщерята на Санака ще го оставим да си го коментира дъщерята след 10 години. На 14 е направила избор, повлияна от емоционални мотиви. Дано след 10-12 години научи как се прави рационален избор.
Ааа, и да се научи, свирена работа вече - провали си живота това дете с този ирационален избор. Отписахме го вече. Joy
Удивително е как възрастни хора могат да се зомбират до такава степен. Най-малкото житейският опит би трябвало да пречи. Едва ли вината е само на училището. Joy Защото сред многобройните ми приятели и познати с деца, учещи и звършили АК, няма такива. Че и сред завършилите деца, вече със собствени деца, не съм попадала на такива. Само в тази тема /и в няколко съседни/ се намират. Simple Smile Русалка, на теб какво не ти стана ясно? Естествено, че щом изборът не е АК, то той няма как да бъде рационален. Ей, не се научи, братче! Joy
За протокола, в случая на дъщеря ми повече емоционални мотиви имаше за АК. Иначе, честито на тези, които имат смелостта да правят емоционални избори и умението да им се наслаждават! Wink

# 813
  • София
  • Мнения: 4 997
Тук се среща смесване на личен опит /понякога се коментира дори чужд такъв/ с обобщения за тенденции. Частните случаите най-общо са дете от ДУ  иска да продължи в ДГ, дете от ДУ  иска в ЧГ, дете от ЧУ отива в ЧГ, или дете от ЧУ иска да отиде в ДГ. Между тях са преценяващите - ако не стане това училище /било ЧГ или ДГ/, тогва ще е другото /ЧГ или ДГ/. Конкретни примери имам във всички посоки.
Ако правим обобщения, моите са следните: около 60%  от СМГ остават в училището, но желаещите са повече, около 7 % отиват в АК, но за част от тях това е бил резервен вариант след СМГ, около 35% от СС отиват в АК, като желаещите са малко повече, останалите - предимно в ДГ, около 25 - 30% от ПЧМГ отиват в АК, малко под този процент остават в ПЧМГ, останалите отиват в СМГ, НЕГ, ТУЕС и др. ДГ. Ако търсим прецеденти - в АК след 8 и 9 клас има прием, като идват 4-5 деца годишно във всеки от тези класове, част от тях от страната, ПЧМГ приемат отделни бройки, АК напускат 15-тина деца от випуск в течение на срока им на обучение, така съм чела тук /от класа на сина ми всички продължават и не мога да съм сигурна в данните/.

# 814
  • София
  • Мнения: 4 997
За любителите на обобщения и клюки Simple Smile

https://www.flagman.bg/show-news-196443-amp.html

# 815
  • София
  • Мнения: 11 960
И моите обобщения са същите, Призма. Приблизително същите бяха данните и преди 6-7 години /вероятно и преди това/, същите са и към днешна дата. Затова не виджам фактологическа база за твърдението на Ежко за тенденция към увеличаващ се наплив към ЧГ. Но пък това не е и първото твърдение, за което не виждам фактологическа база. Joy

# 816
  • Мнения: 8 224
Ами да, неприятно, но факт, макар че по никакъв начин не вярвам да става дума за 60%. Изпитът, какъвто и да е, винаги крие своите рискове и за можещите деца от моментно неразположение, от кофти кондиция заради заболяване, от неволно разсейване, от глупави технически грешки в бързането. Момче от СМГ тази година си беше прибрало работата.. И тогава се случва описаното от теб. Но нима то не важи за АК -  пренавити деца и техни родители, че искат да учат там и само там, се панират на изпита, не показват пълния си потенциал и остават извън АК. Неприятно и за тях, но факт. Деца, чието желение беше СМГ, отидоха в НЕГ, да. Деца, чието желание беше само АК, отидоха по принуда другаде.Има си един минимален бал, не си го изкарал и си отвън, това е. И в двата случая се бориш за такова представяне, което да ти отреди място в най-желаното училище, било то ДГ или АК. В противен случай се задоволяваш с това, за което ти стига. Като и то е все пак избрано, но просто по-малко желано от първото.
Ами може да не вярваш но статистиката е точно такава.
Пошестнайствам Simple Smile разликата е огромна. В АК се готвиш само за този изпит и родителите са готови да платят не малка сума. Тоест и двете страни са убедени, че искат това. Няма значение дали ще отпадне при изпита. Тези вътре са с твърдо убеждение че искат това училище. Примера за децата от СМГ е че те просто са попаднали там. Не че е лошо или че зле са се представили....едно е да избираш друго е просто да ти се случи. Изначало нещата са коренно различни за това за мен и сравняването е не на място.

Но ако/когато това стане, и те попадат някъде ... просто случва им се там, в друго училище, различно от първото желание. Въпреки твърдото убеждение.
Абсолютно в така. Но аз коментирам тези които са вътре.

# 817
  • София
  • Мнения: 4 997
Активно пишещите да си търсят авторски права Simple Smile

https://m.capital.bg/specialni_izdaniia/kids/2019/08/31/3950855_ … astno_uchilishte/

# 818
  • София
  • Мнения: 16 175
Призме, на изпита на АК се явяват деца от цяла България единствено с идеята да си докажат, че могат да минат летвата на изпита без никакво намерение да се записват после в него.

Първи братовчед на малкия ми син (по бащина линия) е точно такъв случай - от малко градче  близо до София; детето е математически талант; освен в АК, е приет и в СМГ и дори там не е записан - да не се налага да пътува сутрин...няма да му коментирам родителите, така или иначе има лично пристрастие. След техникума в собственото му градче, завършва УНСС. Кариера ...В АК дори не са се опитали за отстъпка от таксата.

# 819
  • София
  • Мнения: 1 751
Не вярвам някой да си разпознае “авторство” в статията, понеже е изключително неадекватна към днешна дата. Личи си, че цитирания в началото “изключителен” опит е отпреди десетина година. Още като излезе приложението с въпросната статия се дзверех и недоумявах как са пуснали нещо, което дори на диагонален поглед си личи, че няма много общо с реалността.

# 820
  • Мнения: 5 425
Санака,
Пиша по наблюдения не само от АК. Писал съм преди за кои други имам инфо.
Кандидатите за АК растат пропорционално на увеличаването на таксата и на местата в приема. А може и да е обратното Simple Smile
Призма,
Тенденцията е към сериозна промяна на положението, което описваш.

# 821
  • София
  • Мнения: 4 997
Шарки, имах предвид, че след 8 и 9 клас в колежа идват деца и от страната. Моето обяснение е, че след 7 клас те или родителите им не са били достатъчно уверени, че ще се справят сами и са изчакали още година-две преди да кандидастват.

# 822
  • София
  • Мнения: 11 960
Санака,
Пиша по наблюдения не само от АК. Писал съм преди за кои други имам инфо.
Кандидатите за АК растат пропорционално на увеличаването на таксата и на местата в приема. А може и да е обратното Simple Smile
Призма,
Тенденцията е към сериозна промяна на положението, което описваш.

Е, дай някой факт за тази тенденция деее!

# 823
  • софия
  • Мнения: 4 985
Шарки, имах предвид, че след 8 и 9 клас в колежа идват деца и от страната. Моето обяснение е, че след 7 клас те или родителите им не са били достатъчно уверени, че ще се справят сами и са изчакали още година-две преди да кандидастват.
А ги има и тези, които подценяват риска да са разочаровани от ДГ и изобщо не кандидатстват в ЧГ.  То просто е ясно, че нищо  им няма на училищата, нали до сега все в училище е било детето. Някак си идеята за класа на детето до сега ( до 7 клас), задружността, познанството с родители и учители, най-малкото навика от ежедневието, очакваното, са естествена преграда да си предствиш какво би могло да се обърка след 7 клас. И когато се обърка нещо и родителите са неприятно изненадани, усетят посоката надолу, започват да търсят варианти....и се сещат за едни хора, дето им споделили, някой някога нещо разказал за еди какви си училища и така решават да проверят. И си намират ново място.  И  както се казва, да се надяваме, че всичко е наред., само дето се пропуснати хубави моменти от новото място! А конкретно за АК според мен едно от най-ценните му неща е първата година!

Последна редакция: нд, 15 сеп 2019, 14:35 от Амели

# 824
  • нейде там, където ....
  • Мнения: 5 371
Ами да, неприятно, но факт, макар че по никакъв начин не вярвам да става дума за 60%. Изпитът, какъвто и да е, винаги крие своите рискове и за можещите деца от моментно неразположение, от кофти кондиция заради заболяване, от неволно разсейване, от глупави технически грешки в бързането. Момче от СМГ тази година си беше прибрало работата.. И тогава се случва описаното от теб. Но нима то не важи за АК -  пренавити деца и техни родители, че искат да учат там и само там, се панират на изпита, не показват пълния си потенциал и остават извън АК. Неприятно и за тях, но факт. Деца, чието желение беше СМГ, отидоха в НЕГ, да. Деца, чието желание беше само АК, отидоха по принуда другаде.Има си един минимален бал, не си го изкарал и си отвън, това е. И в двата случая се бориш за такова представяне, което да ти отреди място в най-желаното училище, било то ДГ или АК. В противен случай се задоволяваш с това, за което ти стига. Като и то е все пак избрано, но просто по-малко желано от първото.
Ами може да не вярваш но статистиката е точно такава.
Пошестнайствам Simple Smile разликата е огромна. В АК се готвиш само за този изпит и родителите са готови да платят не малка сума. Тоест и двете страни са убедени, че искат това. Няма значение дали ще отпадне при изпита. Тези вътре са с твърдо убеждение че искат това училище. Примера за децата от СМГ е че те просто са попаднали там. Не че е лошо или че зле са се представили....едно е да избираш друго е просто да ти се случи. Изначало нещата са коренно различни за това за мен и сравняването е не на място.

Но ако/когато това стане, и те попадат някъде ... просто случва им се там, в друго училище, различно от първото желание. Въпреки твърдото убеждение.
Абсолютно в така. Но аз коментирам тези които са вътре.
Нещо не разбрах как така няма значение дали ще отпадне на изпита, пък се имат предвид тези, които са вече вътре.  newsm78 Така или иначе, и сред приетите има колебаещи се. Познавам лично и такива. Иначе нямаше да има движение сред колежаните в старшите класове.

Общи условия

Активация на акаунт