Подготовка за малкия човек - тема 7

  • 40 136
  • 771
  •   1
Отговори
# 180
  • Мнения: 143
Да разбирам ли, че за едно новородено, например до 3 месеца или докато почне да се обръща само (не знам, кое става първо), за да се избегне деформация на главата, е напълно достатъчно да спи по гръб, но да му се завърта само главата наляво, надясно или централно?
Ако почне да шава, а главата има нужда от корекция, може да се ползват навити пелени/кърпи/възглавници, за да се задържи легнало настрани (не обсъждам според кого е/не е добре да не е по гръб)?

# 181
  • Мнения: 6 622
Бебето, не трябва да се подпира на една страна. Когато насилствено го поставяте да спи на страни увеличавате риска да се захлупи по очи и да се задуши. Сложено по гръб то само си върти главата и в двете посоки .

# 182
  • Мнения: 595
На бебетата в болницата им подлагаха пелена под главичката, така продължихме и вкъщи в началото.Сега на 11м му сложих бебешка от ИКЕА , ама той така се върти..и само заспива върху нея.

# 183
  • Мнения: 298
Момичета от къде сте си взели или ще си вземате детскте кошарки. Аз за сега се спрях на тези две фирми:
https://avmebeli.com/bebeshko-krevatche-diana-liulka-120-60.html

https://nicollebaby.com/legla?product_id=367

Някои да е поръчвал от там? Аз търся да има люлеещ се механизъм, подвижна решетка,чемедженца , подвижна решетка, регулиране нивотона матрака и най - важното - да възможно най- тясно. Нямам място много и гледам да е към 65см ширина на външните размери.


Нашата е първата само, че е с два реда шкафчета (4 чекмеджета). Взехме я от магазин Слънчице (на същата фирма е). Само да отбележа, че не е със падаща решетка, но мисля че може да се сложи такъв механизъм.

# 184
  • Мнения: 786
За кошарките - аз държах на същите изисквания и взехме на Лорели макси плюс, подвижна решетка, подвижен матрак, свалящите се пръчки на решетката, люлеещ механизъм и е за матрак 60х110, само че при нас взехме варианта 3 в 1 и реално габаритите станаха по-големи .

# 185
  • Мнения: 143
Бебето, не трябва да се подпира на една страна. Когато насилствено го поставяте да спи на страни увеличавате риска да се захлупи по очи и да се задуши. Сложено по гръб то само си върти главата и в двете посоки .

Чувала съм, ще в родилните процедират по този начин

# 186
  • Мнения: 256
За спането не съм съгласна, че по гръб няма как да се задави. Моето бебе го слагам по гръб само когато съм в стаята. Веднъж върна малко мляко и й стана гадно и започна да си върти главата и това мляко няма как да изтече и се задави, веднага я обърнах.

# 187
  • Мнения: 143
Може би, ако са по гръб, трябва да има антирефлуксна възглавница под матрака. Иначе съм чувала, че препоръчват лежането по гръб, за да се избегне изкривяване на гръбначния стълб, което може лесно да стане, ако са настрани

# 188
  • Мнения: 6 622
Бебето, не трябва да се подпира на една страна. Когато насилствено го поставяте да спи на страни увеличавате риска да се захлупи по очи и да се задуши. Сложено по гръб то само си върти главата и в двете посоки .

Чувала съм, ще в родилните процедират по този начин
Може, но според американската педиатрична асоциация так се увеличава риска от внезапна детска смърт. Аз нямам опит със спането на страни. Голямо дете не искаше да спи на страни и не съм я мъчила, а за малката вече бях информирана, че трябва да спи по гръб и така я слагам. В родилното още ги бяха поставили по гръб и ни обясниха, че така е правилно.
 
За спането не съм съгласна, че по гръб няма как да се задави. Моето бебе го слагам по гръб само когато съм в стаята. Веднъж върна малко мляко и й стана гадно и започна да си върти главата и това мляко няма как да изтече и се задави, веднага я обърнах.
По гръб с главата на страни е правилната позиция.
Може би, ако са по гръб, трябва да има антирефлуксна възглавница под матрака. Иначе съм чувала, че препоръчват лежането по гръб, за да се избегне изкривяване на гръбначния стълб, което може лесно да стане, ако са настрани
Това е необходимо ако детето връща често. Иначе не е нужно. Главата му си е в същата позиция , в която би била ако е на страни, просто тялото не е извъртяно.

# 189
  • Мнения: 955
След всичко прочетено, незнам дали бих задрямала дори в първите дни с бебчо вкъщи... съвсем се притесних.
За много неща има противоречиви мнения (къпете в банята, къпете в стаята, гладете дрехите, не ги гладете) , но като става дума за риск за живота, направо тръпки ме побиват.

# 190
  • Мнения: 6 622
Спокойно, не е толкова страшно. Следвай препоръките на СЗО, УНИЦЕФ и АПА , а не на свекърви, лели , учинайки и всичко ще бъде наред. Инвестират се много средства в проучвания свързани с отглеждането и безопасността на бебета.

# 191
  • Мнения: 1 378
Според мен в голяма степен и дететп ти показва. Аз първите дни я оставях настрани за мое спокойствие и я подпирах с навито одеалце като на всяко ставане и въртях посоката. Максимум след седмица вече и одеалото не я задържаше настрани и си се обръщаше по гръб съответно не съм я мъчила. Главичката сама си я върти.
Сега е на два месеца, спи по гръб, не повръща докато спи, но затова пък събира слюнка и от време на време ми се случват среднощни скокове защото се дави от това и буквално си върти главата бързо и във всяка посока.
Та явно може и по гръб да се задави.

А че първите дни няма да мигнеш, няма. Както и да я сложиш едва ли ще си спокойа. После в един момент безсънието надделява и започваш да се отпускаш 😀

# 192
  • София
  • Мнения: 39 765
Първата педиатърка на дъщеря и каза "настрани" и "подпираш". Не се получи. Мъчих, мъчих и я оставих да спи какво иска. В повечето случаи спеше по гръб.
Беше с ужасно деформиран череп. Педиатърката ми беше казала точен термин, но го забравих. Когато започна да се върти и се пооправи черепа. Възглавница сложих към 1г.

# 193
  • Beyond the stars
  • Мнения: 7 853
В родилното слагаха по гръб с глава настрани. Вкъщи пробвах настрани ама сам си се въртеше, та го оставих.
Никога не сме къпали в стаята, щото е хамалогия, пък и дълго къпаахме директно на душа.
Никога не съм гладила, щото имам сушилня.
Иначе по всеки въпрос за детето има поне 3 теории - избираш си твоята.

# 194
  • Мнения: 293
След всичко прочетено, незнам дали бих задрямала дори в първите дни с бебчо вкъщи... съвсем се притесних.
За много неща има противоречиви мнения (къпете в банята, къпете в стаята, гладете дрехите, не ги гладете) , но като става дума за риск за живота, направо тръпки ме побиват.

Ох, и аз съм така. И колкото повече наближава, толкова повече се притеснявам...кое е най-правилното, аз ще реагирам ли най-правилно във всяка ситуация и какво ли още не Anguished

Затова и попитах за тези възглавнички, но накрая май излиза, че нито едните, нито другите реално е ок да се използват - едните държат бебето изкуствено настрани, а другите пък държат главичката нагоре и направо, а тя в този случай трябва да е настрани...

Общи условия

Активация на акаунт