Големите загадки

  • 496 053
  • 9 506
  •   2
Отговори
# 9 285
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 865
За мен най-голяма загадка ще си остане защо хората вярват на само на обясненията които най-много приличат на детски приказки. Шумерите са носели чантички от Гучи, пирамидите са строени от извънземни, а вътре има стенописи на Джейми и вълшебното фенерче, затова пък хората живяли в древността са живяли в дървени колиби и не са имали никакви технически познания защото не е имало интернет откъдето да ги прочетат.

# 9 286
  • Мнения: 3 189
При пирамидите има и един друг проблем. Ще се опитам да го обясня, понеже отдавна го четох. Колкото по висока става пирамидата, толкова по трудно става да се строи, защото предполагаемата рампа която са използвали трябва да става под все по голям наклон. И в един момент става невъзможно да качваш блокове, без да речем кран. За да е възможно дори тогава, самата рампа трябва да се подържа под нисък наклон. А как става това когато пирамидата ти става все по висока и по висока.

Авторът беше дал математическо решение, ама беше много неправдоподобно. Да речем като минеш 100-тият метър, а те са над 100, голямата е 140, та там той го беше изчислил. За да запазиш 5процентен наклон на 140-ият метър рампата трябва да ти е дълга 3 километра. Т.е. според него египтяните за да построят голямата пирамида, до нея е имало 20 пъти по голяма конструкция от голямата пирамида. Защото грубо голямата пирамида е 140 на 200 метра. Височина и дължина. А до нея за да е построят египтяните с тогавашните средства, 3 километрово чудо високо 140 метра, най голямата рампа в историята на човечеството, е трябвало да седи. Пред което самата голяма пирамида ще изглежда миниатюрна и жалка детска къщурка. То според тая теория самата рампа използвана за строежа, се превръща в не по малко чудо от самата пирамида.

Впрегни една група хора да влачат и вдигат дълго време каменни блокове и те ще измислят всевъзможни хитроумни начини как да го правят по-лесно и ефективно. Ще го направят по-добре от този дето прави теоретични изчисления в кабинета си най-малкото защото те ще имат огромен практически опит, а неговият е нулев.

Тука въпроса не е сблъсък между теория и практика. А че има някои незаобиколими пречки. Които се откриват именно при практика. То дори не е нужно да правиш съвременни практически симулации на строежа на Пирамидите за да ги откриеш. Заради което изобщо и в момента Пирамидите са обект на разговор, понеже са обект за който никой не може да създаде теорема от начало до край как са построени. За това и не може да се създаде успешна възстановка. Дори и в умален мащаб.

Египтяните колкото и да практикуват, няма как да отменят божествената сила на привличането. Освен ако верно не са им били Богове фараоните. Която гласи например, че колкото по висока ти е пирамидата, блоковете напрактика стават с все по гигантски тонаж, защото трябва да ги мъкнеш, по все по наклонена рампа. По един начин тежи многотонен каманяк по равно, по втори като го буташ при 5 градуса наклон, по трети като го буташ по 45градуса наклон. Съответно трябва все повече хора да участват, рампата трябва да е или все по дълга или все по здрава, за да се поддържа или максимално нисък наклон, което би я направило километри дълга при висока 140 метрова пирамида.

 Нали осъзнаваш 140 метра колко е високо. Толкова високо, че това е най високата неестествена точка на планетата, до края на 19 век (Кьолнската катедрала). И че колкото е по къс до там пътя в хоризонтала, наклона трябва да е по голям. И много лесно може да се сметне колко трябва да е била дълга рампата, при 5градуса наклон. Да не говорим че пък ако не е била километри дълга, то тогава наклона е бил чудовищен, което прави невъзможно докарването на блоковете до върха с груба сила. Защото ще ти трябва все по голяма груба човешка сила с тонаж многократно по голям от многотонните каманяци, която да разположиш върху рампата. Това са незаобиколими пречки, заради природните закони. Незаобиколими от гледна точка на времевата хронология на техническият прогрес. Защото днес е изобретен крана, тогава обаче не е бил. Или просто казано недостоверна е историческата теория по въпроса за пирамидите. Нещо липсва, и не е открито от археологията все още. Египетските пирамиди в хронологичният разказ напрактика, философски, може да ги наречем историческа лъжа. Несъответствие между минало и настояще. Което означава че трябва да променим миналото за да има съответствие, защото в настоящето пирамидите съществуват и има твърди доказателства кога са строени. Но миналото се променя от бъдещето. Така е било в цялата история на човечеството.

Хората са имали едно минало, един исторически разказ по времето на древните египтяни, втори през новата ера, трети днес, и четвърти ще е през 22 век. Освен ако хората не спрат да се интересуват, демек изчезне археологията. Та за това си мисля че нещо липсва, което е заровено и все още не е открито. Но докато хората продължават да копат, миналото ще се променя.

# 9 287
  • Мнения: 6 968
И по пътя на логиката следва, че не са използвали рампа, а други методи. Или какво, след като не е рампа, значи остават извънземни, антигравитации и т.н.?

# 9 288
  • Paris, France
  • Мнения: 14 425
Има тунели в самата пирамида, които може да са ползвани за провисване на тежести на някакви лостове. Може да е имало вътрешни рампи. Теорията на архитект Жан-Пиер Худен ми харесва:

 



А рампата може да е била спираловидна или на зигзаг и тогава няма нужда да е стръмна.

# 9 289
  • Мнения: 3 189
Виж колко е стръмен наклона само на около километър.
https://www.pexels.com/photo/ancient-great-pyramid-of-giza-in-egypt-18291194/
Това е снимка в която се вижда само горната половина на голямата пирамида. Защото е направена на спускане от платото.

Винаги когато се разсъждава за пирамидите, трябва да се разсъждава чрез възприемане на тяхната височина все едно си там. Ама понеже не си там, и не можеш да си го представиш, можеш да си го представиш посредством околната среда. Софиянци да речем няма как да не са били около НДК.
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9D%D0%B0%D1%86%D0%B8%D0%BE%D0% … D0%B0%D1%82%D0%B0

Височината е 51 метра.

https://www.nationalgeographic.bg/a/velikite-piramidi-v-giza

На Голямата пирамида е 147 метра. Т.е. 3 НДК един върху друг. Софиянци вече може да си представят точно колко трябва да си изкривят главата нагоре за да видят върха на голямата пирамида ако са застанали до нея. Много.

На тая снимка от по близък план пък се вижда колко големи са камънаците, като ги сравним с дребните хора в далечината отвъд майката с детето, които са застанали точно до пирамидата. Всеки от тях е с човешки ръст на височина, и два три човешки боя дължина. За това и не можеш да се катериш по пирамидата. Като стълба е, ама за 20 метрови хора.
https://www.pexels.com/photo/clouds-over-pyramid-15127359/

Зигзагообразни рампи с нищо няма да помогнат, даже напротив. Пак ти трябват 3 километра рампа за 5градуса наклон. Само дето няма да са 3 километра защото не използваш правата линия, най прекият път между 2 точки.

# 9 290
  • Мнения: 6 968
А защо наклона трябва да е 5 градуса?

# 9 291
  • София
  • Мнения: 1 028
Цитат
Другото, което е, това, че сте прочели в бг-мама, че опитите за обелиск и пирамиди са неуспешни, не означава да клъвнете без вие сами да си направите проучването. Хайде сега насочете се към гугъл и разгледайте обелиска в американския град Мемфис издигнат през 1953 г. Wink
https://digitalcommons.memphis.edu/speccoll-mss-mpressscimitar5/3/
Вече тотално ти изгубих логиката на разсъжденията. Обясни ми моля те, какво общо има обелиск издигнат през 20 век, в името на гражданина Том Лий, с древен Египет. Ако се опитваш да ме убедиш че с днешните технологични средства няма никакъв проблем да се построят египетските пирамиди и монументи, няма нужда, съгласен съм.

Не бързай да се съгласяваш с него! От същия този линк, цитиран по-горе:

Цитат
The obelisk was knocked over by wind in 2003 and again in 2017.

Интересно ми е колко пъти вятърът е постигал същия ефект с египетските събратя на тоя юнак. Grin

# 9 292
  • Мнения: 3 189
Цитат
А защо наклона трябва да е 5 градуса?
За да може да се мъкнат камънаците от по малко хора и рампата да издържа. Примерно казвам, може и 10 градуса да е, но имай предвид че и 5 градуса е един много сериозен наклон. В пътната маркировка 10% ти е знака за Внимание, стръмен наклон.

10% ти се равнява на 5,71 градуса наклон. Сега отворих таблицата на процентите и градусите в наклона. 10 метра височина ти е 100 метра дължина при 10% наклон. Но не може да стовариш хиляди хора примерно, за да мъкнат камъняците по 45 градуса наклон, че да не ти е километри рампата защото няма да им издържи теглото.

# 9 293
  • Мнения: 6 968
Големите и тежки камъни са в долната част на пирамидата, нагоре са по 2-3 тона, а такава тежест не е проблем да бъде изтеглена дори по рампа с наклона стените на пирамидата. Не проблем да направят въжета, които да издържат това тегло, могат да прехвърлят въжето от другата страна на пирамидата и да използват кош пълнейки го с пясък за противотежест. Когато пясъка надхвърли теглото на каменния блок коша просто ще го изтегли. Схващаш ли идеята?

# 9 294
  • Мнения: 7 062
За да се разсъждава върху тази идея, първият въпрос е, открити ли са такива зигзаговидни тунели в пирамидата?
И пак ще кажа, пирамидите, колкото и невероятно да са строени, са от много по-малки каменни блокове, в сравнение с мегалититните, използвани в Озирион, Мачу Пикчу, Стоунхендж, Кораловия замък и т.н.  А тези как с строени?

# 9 295
  • Мадрид / София
  • Мнения: 6 097
Въздуха взима участие, но не знам как точно. Усещането ми е, че е строено от горе, но нямам представа как.

# 9 296
  • Мнения: 41 959
Древните не са били примитивни или с по-низш интелект от нас. просто са нямали нашата база от натрупани знания и технологии, но пък за сметка на това след като е нямало какво да ги разсейва са били по-фокусирани. Освен това не са имали нашето нетърпение и са имали време. Тоест имали са всичко необходимо за да се справят със задачата и не са им били нужни извънземни. извънземните изискват много допускания и много затваряне на очите, а аз вярвам в "Бръснача на Окам" Simple Smile

# 9 297
  • Мадрид / София
  • Мнения: 6 097
Точно технологии са имали по-добри от нашите, но сигурно на друг принцип, не като съвременните. А технологията може да се предаде не по физически начин (лице в лице), а умствено. Примерно Тесла как приема направата на неговите съоръжения. Винаги е имало хора по-сензитивни, които са могли да приемат такава информация.
За другото съм съгласна. Време са имали.

# 9 298
  • Мнения: 10 488
Не знам защо в тази тема непрекъснато се спрягат извънземните. Всеки, който се усъмни в нещо, казано от "научните авторитети" в темата, бива обвиняван, че вярва в извънземни и бабини деветини. Аз лично мисля (не съм казала вярвам, а мисля), че древните хора са имали някои знания, които са загубени в наши дни. Тези знания не са били достъпни за всички, затова и не са описани никъде.
Иначе, да, вярвам че има изеънземни, не вярвам, че сме единствените живи същества във вселената. Не се наемам да кажа как кзглеждат, къде ходят и какво правят. Никъде не съм ги споменавала като присъствие сред нас.

# 9 299
  • София
  • Мнения: 2 311
Да, виждаме ги технологиите като ги рисуват после по стенописи - 3 въжета роби мъкнат като гламави из пустинята Grinning 300 години след пирамидите Египет е разгромен от степен народ с бронзови брадвички..

Общи условия

Активация на акаунт