Отговори
# 270
  • Мнения: 53
Здравейте, ще съм благодарен някой да ми помогне с решението на следната задача за 2 клас



Ми на 9-то... Щом от едната страна е на 16-то, значи след нея има 8 книги.
Благодаря, но бихте ли ми обяснили каква е логиката.

Последна редакция: ср, 25 сеп 2019, 04:38 от AnMary

# 271
  • Варна
  • Мнения: 25 242
Книгите са общо 24. Тази книга е 16-та в редицата. След нея има 24-16=8 книги. Ако тръгнеш да ги броиш отзад напред на кое място ще е книгата? 8-те, които са след нея ще се озоват преди нея, следователно тя ще е 9-та.

# 272
  • Мнения: 10 701
Ако не може детето да го направи веднага с изчисление, накарайте го да нарисува 24чертички,всяка от които съответства на книга. Да преброи от двете страни коя книга къде се пада и после да се опита да го пресметне.

# 273
  • Мнения: 4 129
Здравейте, ще съм благодарен някой да ми помогне с решението на следната задача за 2 клас


Мисля че са 9

# 274
  • Мнения: 10 701
Отсечките са 7.Два четириъгълника е една обща страна 4+4-1=7

# 275
  • Варна
  • Мнения: 25 242
А на големия четириъгълник страните не се ли броят за отсечки? Много са ми идиотски такива задачи, винаги се чудя кое се брои и кое не.

# 276
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 062
това е задача като тези с триъгълник в триъгълника или квадрат, разделен на много квадрати - важно е да се броят и описват, за да не стават грешки
Скрит текст:
такива
4 цели отстрани
2 х 2 половинки отстрани
и една вътре

# 277
  • Варна
  • Мнения: 25 242
И моята логика е такава, т.е. 9 отсечки.

# 278
  • Мнения: 10 701
Каква е логиката да се брои една отсечка разделена на 2,  за 3 отсечки?  Задачата не е за броене на фигури!  Идеята тук е да се ползва определението за отсечка.

# 279
  • Варна
  • Мнения: 25 242
Е какво е определението за отсечка? Не е ли разстоянието от точка А до точка Б? В крайна сметка какъвто и да е отговорът фактът, че условието поражда спор означава, че не е коректно зададено.

# 280
  • Мнения: 10 701
Отсечка в геометрията е част от права линия, ограничена от две точки. Или това е най–краткото разстояние свързващо тези две точки, наречени крайни за дадената отсечка -  от Уинипедията.
     Ако следваме вашата логика, то в четириъгълника има повече от 4 отсечки. Не се заяждам, просто се опитвам да изясня нещата и не искам конфликти!

# 281
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 062
не съм чела уинипедията.   Simple Smile
да разгледаме само една от страните (тази в ляво):
има т. А, В и С и следователно има отсечки АВ, АС и ВС.
същото се отнася и за тази в дясно. Simple Smile
конкретната задача е за отсечки, не за фигури. но ако трябва да броим фигурите - те са три, не две Simple Smile
една малка горе, една малка долу и една голяма, която обединява двете малки.

# 282
  • Мнения: 918
Здравейте, ще съм благодарна някой да ми помогне с решението на следната задача за 5 клас:
"При започване на учебната година учениците от един клас се поздравили, като
всеки от тях се ръкувал с 6 момичета и 8 момчета. Ръкуванията между момче и момиче били с
6 по-малко от останалите. Колко са учениците в този клас? "

Нека броят ръкувания между момче и момиче е равен на Х.

Всяко момче се е ръкувало с 6 момичета и следователно, момчетата са Х/6.

Всяко момиче се е ръкувало с 8 момчета и следователно, момичетата са Х/8.

Броят ръкувания между две момчета е равен на (8 . брой момчета)/2 = (8.Х/6)/2 = /3 (делим на две, защото всяко ръкуване между две момчета е преброено два пъти - веднъж от страната на едното момче и веднъж от страната на другото участващи в него).

Аналогично, броят ръкувания между две момичета е равен на (6.Х/8)/2 = /8.

От условието следва, че /3 + /8 = Х + 6, откъдето Х = 144.

Следователно, момчетата са 24, а момичетата – 18, т.е. общо 42.

Още едно подобно решение:

https://www.bg-mamma.com/?topic=1046085.msg37521416#msg37521416

Пост # 280, 15 окт. 2018, 19:23 ч.

Последна редакция: пн, 23 сеп 2019, 23:11 от Ant12

# 283
  • Варна
  • Мнения: 25 242
Отсечка в геометрията е част от права линия, ограничена от две точки. Или това е най–краткото разстояние свързващо тези две точки, наречени крайни за дадената отсечка -  от Уинипедията.
     Ако следваме вашата логика, то в четириъгълника има повече от 4 отсечки. Не се заяждам, просто се опитвам да изясня нещата и не искам конфликти!
Има безброй отсечки, но конкретен брой дефинирани, т.е. с указано от самия чертеж начало и край.

# 284
  • Мнения: 10 701
Няма да влизам в спорове. Какъв  е верният отговор според учебника ?

Общи условия

Активация на акаунт