Отговори
# 120
  • София
  • Мнения: 18 033
Звездица, в движение съм и гледам задачите на тел, без да мога да пиша. На първо четене , тоест наум, в 13-та изкарвам ъгъла 15 градуса, а в другата лицата са  200 и 800 кв. метра. По-късно вечерта ще ги разпиша, ако искаш.

# 121
  • София
  • Мнения: 2 768
Звездица, в движение съм и гледам задачите на тел, без да мога да пиша. На първо четене , тоест наум, в 13-та изкарвам ъгъла 15 градуса, а в другата лицата са  200 и 800 кв. метра. По-късно вечерта ще ги разпиша, ако искаш.
Русалчице, ще ти бъда много задължена, когато имаш възможност 🤗

# 122
  • Мнения: 5 160
13.
От еднаквите триъг. AC = NC
Триъг ANC равнобедрен правоъгълен с по 45 градуса.
Ъгъл BAC = 60 гр.
Ъгъл NAB = 60-45=15

# 123
  • София
  • Мнения: 2 768
13.
От еднаквите триъг. AC = NC
Триъг ANC равнобедрен правоъгълен с по 45 градуса.
Ъгъл BAC = 60 гр.
Ъгъл NAB = 60-45=15
lorenca, благодаря 🌹

# 124
  • Мнения: 5 160
15.
Скоро някой пита. Гледах я, успоредникът ми се видя неопределен и спрях да мисля Grinning

# 125
  • София
  • Мнения: 109
Относно задача 22Б:
BC=AB=2sm, реално 4000 sm=40m,  т.е. лицето на ABC=40*40\2=800 кв.м.
Височината в триъгълник BAD DH=1/4 *40 m=10 m (височина в правоъгълен триъгълник с ъгъл 75 градуса) и лицето на BAD=40*10/2=200 кв.м.

А в задача 15 при изчистване на писаното от детето на пробния изпит са изтрити някои от означенията на чертежа, които за зададени. Нещо не мога да си намеря точно този пробен изпит, за да помогна.

Последна редакция: нд, 16 юни 2019, 11:18 от AnMary

# 126
  • София
  • Мнения: 7 056
Звездица, верният отговор на 13 е Г)12, но мисля, че обяснението, което ще предложа е малко нестандартно.
EH+HA+AD= EH+2+2+EH=4+2EH,
от тук следва, че възможно най-малкия отговор е 6, но...
Ако построиш правите BE и АЕ, се получават два еднакви триъгълника. Успоредникът е с ъгли 45 и 135 градуса. Ако разгледаме тр САЕ, който очевидно не е равнобедрен, защото H и M не съвпадат, то ъгъл АСЕ>ъгъл АЕС, а срещу по-голям ъгъл лежи по-дълга страна.
Тоест ЕА>AC, а оттук и височината ЕН>НС. ЕН е повече от 2 см, значи единствен възм.отговор е 12...

ПС: ако има още означение, може и по-ясно да стане!

# 127
  • София
  • Мнения: 2 768
13.
От еднаквите триъг. AC = NC
Триъг ANC равнобедрен правоъгълен с по 45 градуса.
Ъгъл BAC = 60 гр.
Ъгъл NAB = 60-45=15
lorenca, благодаря 🌹
Според  детето условието е грешно, трябвало триъгълник ABC да е еднакъв на триъгълник NMC (а не на MNC).

# 128
  • Мнения: 5 160
NMC  и MNC е едно и също.

# 129
  • София
  • Мнения: 2 768
Звездица, верният отговор на 13 е Г)12, но мисля, че обяснението, което ще предложа е малко нестандартно.
EH+HA+AD= EH+2+2+EH=4+2EH,
от тук следва, че възможно най-малкия отговор е 6, но...
Ако построиш правите BE и АЕ, се получават два еднакви триъгълника. Успоредникът е с ъгли 45 и 135 градуса. Ако разгледаме тр САЕ, който очевидно не е равнобедрен, защото H и M не съвпадат, то ъгъл АСЕ>ъгъл АЕС, а срещу по-голям ъгъл лежи по-дълга страна.
Тоест ЕА>AC, а оттук и височината ЕН>НС. ЕН е повече от 2 см, значи единствен възм.отговор е 12...

ПС: ако има още означение, може и по-ясно да стане!
Слънчице, мерси за подробното решение. Мисля че нещо съставителите са се объркали защото го дават, че отговора е А.

lorencа
Ако ABC е еднакъв на MNC , тогава ъгъл ABC ще е равен на ъгъл MNC.
А ако ABC е еднакъв на NMC тогава ъгъл ABC ще е равен на ъгъл NMC. Според детето има разлика

# 130
  • София
  • Мнения: 7 056
За да е 8 см, трябва 2ЕН=2НА= AD
Триъгълник ЕНА трябва да е равнобедрен. Въртя трапеца ЕНАD, обаче не ми се връзва... Диагоналът НА трябва да е ъглополовяща на ъгъл HAD и триъгълник HAD също излиза равнобедрен ЕН=ЕА... Егати задачата Joy
Не е за прости майки! Joy

# 131
  • София
  • Мнения: 2 768
За да е 8 см, трябва 2ЕН=2НА= AD
Триъгълник ЕНА трябва да е равнобедрен. Въртя трапеца ЕНАD, обаче не ми се връзва... Диагоналът НА трябва да е ъглополовяща на ъгъл HAD и триъгълник HAD също излиза равнобедрен ЕН=ЕА... Егати задачата Joy
Не е за прости майки! Joy
😂 Ти не си в тази категория
На мен на джигитайски ми изглежда всичко🤪, за срамотиите😆
Абе да ви кажа, най-вероятно съставителите са ги оплескали 😂

Последна редакция: пт, 14 юни 2019, 22:44 от звездица

# 132
  • Мнения: 1 919


22030' може да ги получат като половинка на 450, ама как пък ще получат 20030' Thinking
И мен ме зачовърка тази задача. tg на ъгъла се намира лесно (не от седмокласник), ама не ми прилича на този ъгъл.

galia_mi, сподели кой е сборника.
[/quote]
На Коала е , от тази година за подготовка на седмокласниците. От тестовите теми.

# 133
  • Варна
  • Мнения: 2 442
Моля за идея за решение - 8 кл. Някакси трябва да се докаже, че ъгъл РМQ  e 90 градуса и съответно MP =MQ

# 134
  • София
  • Мнения: 7 056
Манжелка, построй трите средни отсечки в АВС. Спусни медианите в правоъгълните триъгълници. Ще ти снимам чертежа, ще се опитам да го изчистя и пак да ти го пусна. Като построиш трите ср.отсечки се образуват два успоредника АР1Q1M и  MP1Q1C.  
От там докажете еднаквост на тр РР1М  и QQ1M

Последна редакция: ср, 19 юни 2019, 22:26 от Слънчевата

Общи условия

Активация на акаунт