Отговори
# 615
  • Мнения: 212
Привет, Има ли вариант без изброяване да се реши?

Колко са трицифрените числа, по-големи от 666, които се записват само с цифрите 6, 7, 8 или 9?  


п.с даден е пример с числа 777, 889
На всяко място (стотици, десетици, единици) може да е всяко от тези 4 цифри, т.е. всички различни трицифрени числа с тези 4 цифри са 4*4*4=256, но едно от тях е равно на 666, всички други са по-големи. Отговора  е 255

Flushed Сега ми изглежда много лесна за решаване Simple Smile Само, отговора който е даден е  63, но грешката е в изчисляването на 4*4*4, така че като го пресметна излиза всичко. Много благодаря отново Flowers HibiscusFlowers RoseFlowers Cherry Blossom

# 616
  • Мнения: 8 074
Smiling Imp за пореден път не мога да смятам Joy

# 617
  • Мнения: 19 296
Запецнахме на една задача за 6ти клас.
Правоъгълен триъгълник АВС има страни а=6, b=8,c=10. Този триъгълник е завъртян около права g, коята минава през върха С и е успоредна на хипотенузата АВ. Намерете повърхнината и обема на полученото тяло.
Питагорова теорема учи ли се в шести клас?

Последна редакция: вт, 03 дек 2019, 18:06 от Дъждец

# 618
  • София
  • Мнения: 7 056
Дъждец, получава се цилиндър, с диаметър на основата 10 см, тоест r=5 и   h=9.6. От обема на цилиндъра трябва да се извади обема на два прави кръгови конуса, които са с диаметър 4.8 и обща височина 10 см. Не ви трябва Питагор, май. Ще се пробвам да я разпиша четливо по-късно, ако някой не е помогнал своевременно.

# 619
  • Мнения: 19 296
И аз така я решавам, но стигам до (20/3)πr^2 за обема на получената фигура и без Питагор не се сещам как да намеря радиуса на цилиндъра.

# 620
  • Мнения: 5 914
Той е височината на триъгълника към хипотенузата.

# 621
  • София
  • Мнения: 7 056
Лицето на триъгълника е a.b/2, но също е и c.hc/2, така намираш, че hc=4.8 см, което е или радиус, или половин височина.

# 622
  • Мнения: 19 296
Много благодаря!
Колко лесно било, пък аз какви ги мислех  ooooh!

# 623
  • София
  • Мнения: 7 056
Само едно уточнение, да се поправя по-точно, че стигнах да направя чертежа. Диаметъра на цилиндъра е 9.6, както и на двата конуса, а височината му е 10, което е и сбора на височините на конусите.
Точно, както W  е написал, височината на тригълника е радиус на цилиндъра.
Важното е, че идеята е ясна! Wink

# 624
  • Мнения: 5 914
Искам да помоля за помощ за една логическа задача:


Не можах да измисля отговор на задачата, а и никой не се отзова. Колко е и по каква логика се намира?

# 625
  • Варна
  • Мнения: 25 238
И аз не виждам абсолютно никаква логика и ми е интересно някой успя ли да я разгадае.

# 626
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 045
за развеселяване.



не знам за кой клас е задачата, но ако е за 1-2-3 бих заложила на прост сбор на четирите числа.

# 627
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 300
А отговора знаем ли?

Последна редакция: ср, 04 дек 2019, 09:32 от Leika_moja

# 628
  • Мнения: 5 914
И аз така помислих, но е много глупаво, ако е така. Някаква зависимост не намирам. Моля gadamer, ако е разбрала отговора, да сподели.

# 629
  • Варна
  • Мнения: 25 238
супер глупаво е, да, но може и така да е Mr. Green

Общи условия

Активация на акаунт