За правата на децата ни!

  • 60 707
  • 1 043
  •   1
Отговори
# 765
  • Мнения: 2 425
Цитат
на база соц. оценка от "Закрила на детето" - 8.25 лв на месец, която не зависи от възрастта на детето.

 iva_78 при деца с 80% инвалидност, без ч. п. това полага ли се, защото ние не го получаваме. newsm78

# 766
  • Мнения: 3 743
...
 Та това, което съм си извадила като информация по въпроса за транспортните добавките е: 1) ако детето е с ч.п. над 90% - безплатните пътувания за придружителя с БДЖ и т.н. /това, което Ия много точно и подробно е описала и 2) на база соц. оценка от "Закрила на детето" - 8.25 лв на месец, която не зависи от възрастта на детето. Има и друга добавка ли  newsm78, защото на мен нищо такова не ми е казано, поне не от социалните?
Точно така е Peace, няма друга добавка.  Безплатното пътуване с БДЖ е друго, различно е от т.нар. добавки за социална интеграция. Това за БДЖ-то не е от добавките.
И не се притеснявай да задаваш, дори и вече зададени въпроси Wink


# 767
  • Бургас
  • Мнения: 537
Сега си разгледах нашата соц. оценка, явно изцяло се основава на чл. 42 от ЗИХУ:
Чл. 42. (1) Хората с трайни увреждания имат право на месечна добавка за социална интеграция според вида и степента на увреждането и индивидуалните им потребности.
(2) Добавката по ал. 1 е диференцирана и представлява парични средства, които допълват собствените доходи и са предназначени за покриване на допълнителни разходи за:
1. транспортни услуги;
2. информационни и телекомуникационни услуги;
3. обучение;
4. балнеолечение и рехабилитационни услуги;
5. (отм., предишна т. 6 - ДВ, бр. 105 от 2005 г.) достъпна информация;
6. (предишна т. 7 - ДВ, бр. 105 от 2005 г.) задоволяване на други основни жизнени потребности;
7. (нова - ДВ, бр. 18 от 2006 г., в сила от 1.01.2006 г.) диетично хранене и лекарствени средства.
(3) Общият размер на месечната добавка по ал. 1 се формира като сбор от средствата, определени по ал. 2.
(4) Добавката се отпуска по предложение на комисията по чл. 13, ал. 2 въз основа на социалната оценка.
(5) Добавката се отпуска въз основа на молба, подадена от правоимащия или от упълномощено от него лице.
(6) След преценка на всички обстоятелства, отразени в социалната оценка, директорът на дирекция "Социално подпомагане" или упълномощено от него длъжностно лице издава заповед за отпускането й.
(7) Заповедта за отпускане или за отказ се съобщава писмено на лицето, подало молба, в 7-дневен срок от издаването й.
(Sunglasses Отказът за отпускане на месечна добавка за социална интеграция задължително се мотивира.
(9) (Изм. - ДВ, бр. 30 от 2006 г.) Заповедта по ал. 6 се обжалва пред директора на регионалната дирекция "Социално подпомагане" по реда на Административнопроцесуалния кодекс.
(10) Хората с трайни увреждания, настанени на пълна държавна или общинска издръжка в лечебни заведения, както и в специализирани институции за срок, по-дълъг от един месец, нямат право да получават добавката по ал. 1 за периода на престоя си в тях.
(11) Вземанията на лицата за месечни добавки за социална интеграция се погасяват в срок три месеца считано от края на месеца, за който се отнасят.
(12) Определянето на размера, условията и реда за отпускане, прекратяване и възобновяване на добавката по ал. 1 се уреждат в правилника за прилагане

където никъде няма ограничение за %-тите инвалидност newsm78. Въпросът е, че почти по всички точки имаме препоръки за отпускане на помощ, но от соц. ни отпускат само тези 8.25 лв и 11 лв - телекомукационни услуги. Може нещо соц. да "отсяват", но при 80% ми се струва, че не би трябвало да има проблем! Peace

# 768
  • Sofia
  • Мнения: 7 047
Имам въпрос за социалната оценка.
По степен на инв. детето ми има право на по-голямата част от добавките.
Социалният работник какво трябва да установи в дома ми? Социалният ми статус има ли значение по отношение отпускането на добавките, т.е. щом не сме социално слаби полагат ли се на детето добавките?

# 769
  • Бургас
  • Мнения: 537
Социалният ми статус има ли значение по отношение отпускането на добавките, т.е. щом не сме социално слаби полагат ли се на детето добавките?
По скоро за видовете добавки, на които ще имате право. Гледат детето в какви условия живее, има ли пространство за игра, собствена стая, да не стои на студ и неща от този род, а в интерес на истината Whistling, при нас дори не дойде соц. работник, само ме разпита: "къде живеем - в собствено жилище или под наем, работим ли, има ли пространство за игра детето, собствена стая, има ли мед. ограничение за движение, говори ли детето, може ли да се обслужва само и т.н."

# 770
  • Мнения: 4 586
    Проверих как стои въпроса с освобождаване от местни данъци и такси. Отговора на общ. служител беше, ако има недвижим имот /къща, апартамент, вила/. Иначе - трънци.

# 771
  • Мнения: 3 504
Имам въпрос за социалната оценка.
По степен на инв. детето ми има право на по-голямата част от добавките.
Социалният работник какво трябва да установи в дома ми? Социалният ми статус има ли значение по отношение отпускането на добавките, т.е. щом не сме социално слаби полагат ли се на детето добавките?

Социалните не идват в дома ти. Направиха ми едно интервю- за медикаменти, посещава ли детето градина ..... На работното ми място дойде една г-жа от социалните. Аз също си мислих, че трябва да идват у нас. Ами кой ти знае, в началото ме толкова не позната теория за мен всичко това - за първи път се сблъсках преди години почти с тези "благословени закони.." Outta Joint

Wolf, току-така никой в тази държава няма да ти даде нещо. Трябва да живееш в кашон на улицата..

# 772
  • Мнения: 3 743
...
Социалните не идват в дома ти.

В къщи идваха. Мъжа ми е бил, разглеждали са апартамента, описвали са колко стаи е, какво има....

# 773
  • в полите на Балкана
  • Мнения: 3 462


....И у дома не са идвали обадиха ми се по телефона да отида до там и набързо ме разпитаха за лекарства ,училище и ще продължавам ли да го водя на санаториум.Горе долу за 15минути мина всичко.

# 774
  • Мнения: 2 425
Цитат
но при 80% ми се струва, че не би трябвало да има проблем!

Да ама има проблем. Казаха, че щом сме на 6 год. нямаме право на транспортни. Направо ми иде да ги #2gunfire.

# 775
  • Мнения: 2 425
За социалната оценка винаги са идвали в къщи. Сядат и почват да разпитват: детето ходи ли на градина, играе ли с другите деца, с какво се храни, на какво се отопляваме, колко стаи ни е жилището, какви лекарства приема, и още, и още... и аз не си ги спомням вече всичките въпроси  #Crazy.

# 776
  • Мнения: 2 242
Нека и аз споделя своя опит.
- За винетка. След специални консултации м/у шефката на социалните и София, винетка може да бъде отпусната САМО при условие, че лицето с % инвалидност над 50, Е ЗАПИСАНО В ТАЛОНА на колата. Не го ли пише в талона - няма винетка. Това се разбира и от отговора цитиран по-горе.
- Соц. оценка. Идвали са в къщи, водили са си бележки колко стаи е апартамента, къде спи детето и т.н.
Ние сме със 60% без ЧП. Не ни се полагат никоя от добавките по чл. 42 освен "балнеолечение и реахбилитации" само задетето!

# 777
  • Мнения: 3 504
Здравейте и в новата седмица! Laughing

При мен така се случи.. не идваха и по-добре.

# 778
  • Мнения: 4 586
   И при нас не идва социален работник, говорихме си с него на работното му място. Носих му нотариалния акт на апартамента, в който живеем. За каква защита на личните данни става въпрос, като само по повод на болничен лист с болничния вече се движат айбан код и бик код на банковата ти сметка, а същите заминаха и в застрахователната компания, за да ми възстановят по нея симите за лекарства.
   Може би съм бил неясен в предния си постинг, може да бъдете освободени от местни данъци и такси, но само ако на името на детето има недвижим имот или идеална част от него.
   Сега ми се обади класната на сина ми, той е на индивидуална форма на обучение в домашни условия и каза, че има право на стипендия. Кирил е в ХI клас. А досега имал ли е?- казва ли ти някой, никога не е получавал.

# 779
  • Мнения: 450
И в къщи не е идвал никой,но мен ме изпратиха да говоря с такъв служител и 10 мин. неможеха да се разберат кой да ме разпита. Оказа се,че не са готови с въпроси за бебета и няколко пъти ме питаше жената кой ме е изпратил.И мен ме разпитаха как живеем,с какво се храним,как изглежда сина ми- това го обяснявах три пъти и все неможеше да ме разбере,и непрекъзнато възклицаваше-Леле ужас!?!,ама той какво-Няма ли уста!?!
Тази година реших да не ходя-да си ги задържат тези 11лв. за ток!

Общи условия

Активация на акаунт