За правата на децата ни!

  • 60 706
  • 1 043
  •   1
Отговори
# 750
  • Мнения: 3 504
Цитат
Момичета и момчета някой успя ли да измъкне безплатна винетка за детето си от тази абсурдна държава.

За съжаление и аз не. Даже писах писмо до МИНИСТЕРСТВО НА
ТРУДА И СОЦИАЛНАТА ПОЛИТИКА и вижте какво ми отговориха:

.....Не съществува правна възможност за издаване на едногодишна безплатна винетка на лице с увреждане, което не е собственик на лек автомобил или автомобилът не е съпружеска имуществена собственост.

С  уважение,
НАЧАЛНИК ОТДЕЛ
„ОБСЛУЖВАНЕ НА КЛИЕНТИ”:
                                                                                         МАРИЯ СТАМБОЛИЕВА [/color]

aynur , благодаря ти много, че сподели получената информация от министерството. Закачих се за последните думи "...Не съществува правна възможност за издаване на едногодишна безплатна винетка на лице с увреждане,което не е собственик на лек автомобил или автомобилът не е съпружеска имуществена собственост.


Ако перефразирам думите на обратно  Thinking - Съществува правна възможност ако автомобилът е семейна собственост ???? Така ли се получава или бъркам в голямото си желание това да е така? Whistling ooooh!
Ще ги разгледам утре тези наредби на служебния комп, защото там имам качени програмите със закони и наредби... Whistling

Ако се окаже, че съм права с перефразирането, aynur отиваме в социалните. Мога ли да използвам писмото ти пред нашите социални евентуално???

Честно Ви казвам, много ме е яд за тези винетки. На кой да го навра в сурата това решение от ТЕЛК-а и да се развикам #2gunfire #Cussing out "Как може, как допускате това да се случи... тези които нямат инвалиди да имат право с откупените права от друг инвалид да се възползват, а аз със малко дете със 100% ТЕЛК да нямам право.................."????


# 751
  • Мнения: 2 425
Rosoneri аз от това писмо разбрах, че не ни се полага. Ти какво искаш да ми кажеш, че ни се полага ли? Писмото не съм го представила пред социалните. Ако искаш представи го да видим какво ще ти кажат. Малее, ако наистина ни се полага... ние вече купихме винетка за цяла година. Ако не те затруднява, моля те провери и после пиши какво са ти казали. На мене честно да ти кажа вече ми писна да се занимавам само с това. Между другото, получавате ли за транспорт? На нас и това не ни се полагало- с 80% инвалидност сме. УСПЕХ

# 752
  • Мнения: 3 743
...
 Между другото, получавате ли за транспорт? На нас и това не ни се полагало- с 80% инвалидност сме. УСПЕХ

Добавката за транспорт се полага на деца над 7 годишна възраст, ако не се използва безплатната карта.

# 753
  • Мнения: 2 425
А за допълнителната еднократна помощ, която се дава ако са установени трайни увреждания на детето до 2 год. възраст вижте какво ми отговориха:

По реда на чл.6 от ЗСПД майката има право на еднократна помощ при раждане на живо дете, независимо от доходите на семейството, когато детето не е оставено за отглеждане в специализирана институция за деца,
Ако до навършване на 2-годишна възраст на детето се установят трайни увреждания над 50 на сто, на майката се изплаща допълнителна еднократна помощ в размер, определен ежегодно със закона за държавния бюджет на Република България за съответната година, но не по-малък от предходната година, съгласно чл.6, ал.6 от ЗСПД
Допълнителна еднократна помощ за дете с трайни увреждания по чл. 6, ал. 6 ЗСПД се отпуска след подаване на нова молба-декларация и приложени към нея удостоверение за раждане на детето и копие от експертно решение на териториална експертна лекарска комисия (ТЕЛК) или на Националната експертна лекарска комисия (НЕЛК), по реда на Правилника за прилагане на Закона за семейни помощи за деца.
Правото за получаване на допълнителна еднократна помощ по ал. 1 възниква от датата на инвалидизиране, когато трайното увреждане е установено с експертно решение на ТЕЛК/НЕЛК, до навършването на 2-годишна възраст на детето.
За да се прецени правото на отпускане на допълнителна еднократна помощ за дете с трайни увреждания следва да подадете молба-декларация до дирекция „Социално подпомагане” по постоянен адрес.

# 754
  • Мнения: 2 425
Цитат
Добавката за транспорт се полага на деца над 7 годишна възраст, ако не се използва безплатната карта.

Е ние сме на 6, значи ще чакаме още една година. Благодаря ти Ия Wink

# 755
  • Мнения: 3 504
aynur , ще пробвам в социалните. Ние още не сме купули винеткааа.  
А може да издиря и тази г-жа в София по тел.
Ще видя, дано намеря хубави новини за този абсурд.

За транспорт в социалната оценка получаваме , но въобще не мога да ти кажа сега колко лева. НО не съм ползвала да пътувам и да ми осребряват билетите например от автбус, както преди когато ходихме до София за прегледите на Гери.

# 756
  • Мнения: 3 743
...
За транспорт в социалната оценка получаваме , но въобще не мога да ти кажа сега колко лева. НО не съм ползвала да пътувам и да ми осребряват билетите например от автбус, както преди когато ходихме до София за прегледите на Гери.

Това е друго, не е тази въпросната добавка.

# 757
  • Мнения: 3 743
Росонери, ти говориш за това: (копирам го от темата на kati_v)

ППЗСП ви дава следното право:
Чл. 19.  (1) (Изм. - ДВ, бр. 97 от 2001 г.) ....деца до 16-годишна възраст с трайни увреждания имат право на безплатно пътуване два пъти в годината - отиване и връщане, с железопътния и автобусния транспорт в страната.
   (2) (Изм. - ДВ, бр. 97 от 2001 г.) Правото по ал. 1 ползват и придружителите на лицата с определена чужда помощ, когато пътуват с тях.
   Чл. 20.  (1) (Изм. - ДВ, бр. 40 от 2003 г.) Правото на безплатен транспорт по чл. 18 и 19 се ползва срещу представено удостоверение, издадено от дирекция "Социално подпомагане" по постоянен адрес на лицата.
   (2) (Доп. - ДВ, бр. 40 от 2003 г.) Редът за предоставяне и разходване на средствата за безплатния транспорт се определя с наредба, издадена от министъра на финансите и от министъра на транспорта и съобщенията.


За да ползвате правото за безплатно пътуване първо трябва да имате Удостоверение за безплатно пътуване.
Отивате в Д"СП" и подавате молба-декларация за издаване на удостоверение за безплатно пътуване. Прилагате копие от ЕР на РЕЛКК и представяте лични карти на родителите за справка.
В едномесечен срок трябва да ви го издадат. Трябва да е отбелязано има ли придружител или не. Правото на придружител се ползва за децата, които имат определена чужда помощ в ЕР.

После-като пътувате с ЖП транспорт с детето, показвате на гишето удостоверението и те си го заверяват.

Като пътувате по автобусния транспорт, си пазите билетите. Идеално е да са бланкови. Иначе трябва да има изписани цената и да заверени от фирмата с печат на гърба. Освен това в удостоверението трябва да впишат маршрута и датата на пътуване, номерата на билетите и цената им.
В рамките на календарната година трябва да подадете молба-декларация в Д"СП" за осребряване на билетите. В едномесечен срок трябва да излезе решението дали се одобрява молбата и през следващия месец ви се изплаща сумата. Може да подадете отделни молби за всяко пътуване или една обща. Важно е да е в рамките на календарната година. Т.е.-пътуването може да е перз лятото, а да осребрите билетите през декември същата година.

# 758
  • Мнения: 2 425
Ако имате някакви въпроси може да ги задавате и вие на този адрес: asppr@asp.government.bg. Мина малко време докато ми отговорят, но все пак... даже си мислех, че няма да ми отговорят, но...

# 759
  • Мнения: 3 504
Явно не съм разбрала точно за кой транспортен казус  Wink става дума. Аз казвам, за този който знам Rolling Eyes

Майките от форума може да се кандидатират за работа в социалните, защото знаят по-добре законите от самите служители.

Форума е като безплатна социална консултация на добра воля.

aynur , благодаря за мейла, пуснах и аз едно хубаво писамце с въпроси... Ще видим кога ще получа отговор и какъв ще е той.

# 760
  • Мнения: 2 425
Цитат
aynur , благодаря за мейла, пуснах и аз едно хубаво писамце с въпроси... Ще видим кога ще получа отговор и какъв ще е той.

След около месец..., дано да е по-рано. Дано да е хубав отговора. Simple Smile

# 761
  • Мнения: 480
Само да споделя моя скромен опит да получа великата винетка!
Отидохме със съпруга ми при нотариус твърдо решени да впишем името на детето в талона на колата/така ми казаха от социални/.Човека-много разбран-ни обясни,че единствения вариант за тази операция е да се прехвърли колата на името на детето.Това може да стане чрез покупко-продажба или дарение но по-добре е чрез дарение защото тогава има освобождаване от държавни такси.Но понеже детето е малко и непълнолетно трябва да се мине през съдия,дело и т.н.за да се назначи настойник на детето ,който да го представлява и евентуално ако решим да продаваме колата пак минаваме през процедура и съд за да ни се разреши продажбата.Като сметнахме разходите се оказа че по-добре да си купим винетката и да си спестя нервите и времето защото отнемало повече от месец.Е,за догодина пак остава висящ въпроса с безплатната винетка но нали уж се очаква да ги премахнат...
Детето междувременно бе болно и два пъти купувахме седмична за да го водим по лекари в съседния по-голям град така,че най-накрая си закупихме целогодишна и благослових и държавата и законите ни!

# 762
  • Мнения: 2 425
И моето дете беше болно точно тогава и ние трябваше да го водим на лекар в по-големия град и ние затова се принудихме да купим винетка. Дано има хора, които си купуват в момента кола и да ги четат тия работи, които ги пишем- поне те ще знаят.

# 763
  • в полите на Балкана
  • Мнения: 3 462
Както Ия е писала за безплатното пътуване с автобус и БДЖ се издава удостоверение което се заверява всяка година иначе не важи. Може да се издаде и когато детето е по-малко от 7г. ако има придружител но осребряват билета само на придружителите .

  Има изменение в срока за подаване в Д СП - един месец от датата на билета за връщане. Същия срок важи и за фактурите от СБР.
Интеграционната добавка за транспорт е 8,25лв.

# 764
  • Бургас
  • Мнения: 537
От последните публикации относно добавките за транспорт, честно казано малко се обърках Embarassed.Преди време си направих труда да прочета от началото темата, за да не задавам после глупави въпроси или такива, на които е даден вече отговор 2-3 стр. по-назад и си систематизирах информацията, дори с едно копие от нея отидох при социалните, уж да им демонстрирам информираност и да не ми будалкат ooooh! Не, че се впечатлиха много и пак ме разиграваха, но това е друг въпрос! Close Та това, което съм си извадила като информация по въпроса за транспортните добавките е: 1) ако детето е с ч.п. над 90% - безплатните пътувания за придружителя с БДЖ и т.н. /това, което Ия много точно и подробно е описала и 2) на база соц. оценка от "Закрила на детето" - 8.25 лв на месец, която не зависи от възрастта на детето. Има и друга добавка ли  newsm78, защото на мен нищо такова не ми е казано, поне не от социалните?

Общи условия

Активация на акаунт