Майчинството счетоводно-81

  • 26 848
  • 760
  •   1
Отговори
# 660
  • Мнения: 3 730
Здравейте! Пиша тук, тъй като не ми стана ясна самата формулировка в закона на това, което ме интересува. Извинявам се предварително, ако въпросът ми е вече разискван опитах се да потърся по предишните теми, но не успях, а пък и са 80...  Та по въпросът-  16 месеца бях на непълен работен ден (4 ч.) от този месец съм отново на пълен, но ме интересува тези 16 м. за 8 ли се броят или за 16? Благодаря предварително! Бебчето очакваме през март! Simple Smile
За 8 месеца се смятат.

# 661
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 029
Здравейте! Пиша тук, тъй като не ми стана ясна самата формулировка в закона на това, което ме интересува. Извинявам се предварително, ако въпросът ми е вече разискван опитах се да потърся по предишните теми, но не успях, а пък и са 80...  Та по въпросът-  16 месеца бях на непълен работен ден (4 ч.) от този месец съм отново на пълен, но ме интересува тези 16 м. за 8 ли се броят или за 16? Благодаря предварително! Бебчето очакваме през март! Simple Smile
Това са 16м трудов стаж, но се равняват на 8м осигурителен стаж.До започване на 45-я ще направиш нужните 12м осигурителен стаж, ако нямаш друг до момента.

# 662
  • Мнения: 16
Здравейте! Пиша тук, тъй като не ми стана ясна самата формулировка в закона на това, което ме интересува. Извинявам се предварително, ако въпросът ми е вече разискван опитах се да потърся по предишните теми, но не успях, а пък и са 80...  Та по въпросът-  16 месеца бях на непълен работен ден (4 ч.) от този месец съм отново на пълен, но ме интересува тези 16 м. за 8 ли се броят или за 16? Благодаря предварително! Бебчето очакваме през март! Simple Smile
Това са 16м трудов стаж, но се равняват на 8м осигурителен стаж.До започване на 45-я ще направиш нужните 12м осигурителен стаж, ако нямаш друг до момента.

Благодаря за бързия отговор! 🤗

# 663
  • Мнения: 6 938
Здравейте незнам дали въпроса ми е за тази тема...Simple Smile
От септември излизам в болничен и докато родя ще ми се натрупа доста платена отпуска в счетоводство ми казаха че трябва да я изчистя като ми свърши майчинството .При вас така ли е веднага ли се взима ?

# 664
  • Мнения: 14
Здравейте при мен също няма инфо за болничния ми,в статус плащане изписва,че болничния ми си обработва в момента с момента.Дали имат пак някъкъв проблем.☺

# 665
  • Мнения: 807
Здравейте незнам дали въпроса ми е за тази тема...Simple Smile
От септември излизам в болничен и докато родя ще ми се натрупа доста платена отпуска в счетоводство ми казаха че трябва да я изчистя като ми свърши майчинството .При вас така ли е веднага ли се взима ?
И аз ще имам доста натрупана отпуска, от офиса ми казаха, че ще я взема след майчинството - например след края на първата година или ако реша след края на врората. Отпуската не се губи, няма давност, тъй като сме били в майчинство. Иначе за останалите служители има някакъв закон със срок на използване на отпуските.

# 666
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 029
Здравейте незнам дали въпроса ми е за тази тема...Simple Smile
От септември излизам в болничен и докато родя ще ми се натрупа доста платена отпуска в счетоводство ми казаха че трябва да я изчистя като ми свърши майчинството .При вас така ли е веднага ли се взима ?
И аз ще имам доста натрупана отпуска, от офиса ми казаха, че ще я взема след майчинството - например след края на първата година или ако реша след края на врората. Отпуската не се губи, няма давност, тъй като сме били в майчинство.Иначе за останалите служители има някакъв закон със срок на използване на отпуските.

Понякога прекалявате с писането на глупости и подвеждане на останалите потребители.Това в червено е абсолютно НЕВЯРНО.
Тоя "закон, който е за останалите служители" важи за всички, без значение дали са в майчинство.За справка нарича се Кодекс на труда.

чл.176а - (Нов - ДВ, бр. 18 от 2011 г., в сила от 01.03.2011 г.) (1) Когато платеният годишен отпуск или част от него не е ползван до изтичане на две години от края на годината, за която се полага, независимо от причините за това, правото на ползването му се погасява по давност.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 54 от 2015 г., в сила от 17.07.2015 г.) Когато платеният годишен отпуск е отложен при условията и по реда на чл. 176, ал. 1, правото на работника или служителя на ползването му се погасява по давност след изтичане на две години от края на годината, в която е отпаднала причината за неползването му.

Майчинството влиза в алинея 2.

# 667
  • Мнения: 1 106
До ви попитам, ако си взема целия платен отпуск до деня на излизане в 45 дневен, нали няма да е проблем?

# 668
  • Мнения: 27
Здравейте ,извинявам се ако въпросът вече е обсъждан .

По колко процента се изплащат 45 болничния преди раждане и другите болнични до 135 дни?Някъде бях чела ,че по 90% или греша ?

Благодаря Ви за отговора !

# 669
  • София-Младост
  • Мнения: 23 353
КСО
Обезщетение при бременност и раждане
Чл. 49. (1) (Доп. - ДВ, бр. 104 от 2005 г., в сила от 01.01.2006 г., доп. - ДВ, бр. 105 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г., изм. - ДВ, бр. 109 от 2008 г., в сила от 01.01.2009 г., изм. - ДВ, бр. 98 от 2010 г., в сила от 01.01.2011 г., изм. - ДВ, бр. 100 от 2011 г., в сила от 01.01.2012 г., изм. - ДВ, бр. 106 от 2013 г., в сила от 01.01.2014 г., изм. - ДВ, бр. 107 от 2014 г., в сила от 01.01.2015 г.) Дневното парично обезщетение при бременност и раждане се определя в размер на 90 на сто от среднодневното брутно трудово възнаграждение или среднодневния осигурителен доход, върху който са внесени или дължими осигурителни вноски, а за самоосигуряващите се лица - внесени осигурителни вноски за общо заболяване и майчинство за периода от 24 календарни месеца, предхождащи месеца на настъпване на временната неработоспособност поради бременност и раждане. Дневното парично обезщетение не може да бъде по-голямо от среднодневното нетно възнаграждение за периода, от който е изчислено обезщетението, и по-малко от минималната дневна работна заплата, установена за страната, и се определя по реда на чл. 41, ал. 2 - 5.

# 670
  • Мнения: 27
Много Ви благодаря, Ала-бала !

# 671
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 029
До ви попитам, ако си взема целия платен отпуск до деня на излизане в 45 дневен, нали няма да е проблем?
Не, не е проблем.Всичко е въпрос на Ваше решение и съгласие на ръководството.

# 672
  • София
  • Мнения: 3 679
Здравейте може ли да ми кажете каква ще е сумата за получаване при обещетение по чл.222 ал.1 от КТ при брутна заплата 1300лв.Не мога да сметна какъв процент е данъка.
Благодаря

# 673
  • Мнения: 175
Здравейте, мами имам следното питане, имала ли е майка с такъв случай :майчинството ми се изплащаше от НОИ но след изтичане на 410 дни ми казаха да се прехварля към фирма да поработя и след това пак да излезна в майчинство моля за ОТГОВОРИ

# 674
  • София
  • Мнения: 10 642
То майчинството на всички се изплаща от НОИ. Нещо не разбирам въпроса.

Общи условия

Активация на акаунт