Работа, CV-та, HR-и, съвети - 66

  • 29 222
  • 722
  •   1
Отговори
# 165
  • София
  • Мнения: 3 067
Нека някой да прегледа CV-то ти. Важно е да е в европейски формат и ясно да са описани задълженията през годините и натрупаните компетенции. Оказа се, че все още има хора, които ползват формата на jobs.bg, а за мен това е основна грешка. Самият формат на сайта не позволява да се представиш в най-добра светлина. Simple Smile

# 166
  • Мнения: 9 050
Съжалявам, но не мога да се съглася. Не само, че не е важно да е в Европейски формат, ами силно препоръчвам, ако няма изискване CV-то да е в точно този формат, той да бъде всячески избягван. Отвратителен е.

# 167
  • София
  • Мнения: 11 746
Съжалявам, но не мога да се съглася. Не само, че не е важно да е в Европейски формат, ами силно препоръчвам, ако няма изискване CV-то да е в точно този формат, той да бъде всячески избягван. Отвратителен е.

ей сега ми изтекоха очите от едни 5 страници CV та в Европейски формат...

# 168
  • София
  • Мнения: 3 067
Съжалявам, но не мога да се съглася. Не само, че не е важно да е в Европейски формат, ами силно препоръчвам, ако няма изискване CV-то да е в точно този формат, той да бъде всячески избягван. Отвратителен е.

Това ме изненадва много. Вие ако сте HR, какъв формат препоръчвате?

Иначе гледах св-то на една приятелка наскоро. Тя със сигурност и на 50% не беше описала опита си. Може да е неприятно дълго за четене за някого св в европейски формат, но поне е изчерпателно.

# 169
  • Другата България
  • Мнения: 37 133
Значи все още много фирми, а и хора предпочитат да работят със СВ в именно европейски формат. Когато кандидатствах и пращах СВ-та, съм попадала на обяви, в чиито изисквания задължително е присъствало и това за в какъв формат да е СВ-то, и той е бил именно европейски.
Работила съм и с фирма за подбор на персонал, чиято предпочитана форма на СВ беше именно тази.
Това, че в бг-мама някой казва, че нещо не се харесва и препоръчва от него самия изобщо не значи, че следва да е общовалидно правило за всички HR-и и фирми. Както и обратното. Много хора не харесват формата, но много фирми все още го предпочитат.
Много зависи и от самата фирма, къде се намира, колко е голяма, брой на персонал, с какво се занимава и т.н.

# 170
  • Бургас
  • Мнения: 6 876
Аз не виждам никаква разлика в двата формата - европейски и от джобс. Информацията вътре е една и съща. Даже европейския доста дразни със всичките празни редове и обясненията за попълване.

# 171
  • БГ
  • Мнения: 350
Аз не ползвам СВ-то на джобс.  Изпращам външен файл в pdf, със сигурност се чете от всички. Аз също не харесвам множество на брой празни редове и затова и нямам такива в СВ- то си. Иначе кратко описание на извършваната дейност имам навсякъде където съм работила, образование, допълнителни квалификации и придобити умения.

Стаж 11-12 години на едно и също място + или - се явява по днешните критерии?   
Предполагам в "-" ми идва възрастта.. 

# 172
  • Другата България
  • Мнения: 37 133
Аз не виждам никаква разлика в двата формата - европейски и от джобс. Информацията вътре е една и съща. Даже европейския доста дразни със всичките празни редове и обясненията за попълване.
Аз съм го преработила, именно заради празните редове. Променях го според мястото, за което кандидатствам, съкращавах или добавях информация. Играчка беше, но нямаше как иначе. Факт е, че на сегашната ми работа ме взеха именно с най-дългото и обстоятелствено СВ, именно в европейски формат.
Аз не ползвам СВ-то на джобс.  Изпращам външен файл в pdf, със сигурност се чете от всички. Аз също не харесвам множество на брой празни редове и затова и нямам такива в СВ- то си. Иначе кратко описание на извършваната дейност имам навсякъде където съм работила, образование, допълнителни квалификации и придобити умения.
Стаж 11-12 години на едно и също място + или - се явява по днешните критерии?  
Предполагам в "-" ми идва възрастта..  
Не знам какво да ти кажа за възрастта. И за мен тя беше проблем. Много е относително. Някои фирми предпочитат по...улегнали кандидати поради различни причини - опит, вече са отгледали децата си, продължителния стаж на едно място също е плюс, поне според мен. Не знам в кой град си, в провинцията по принцип е по-трудно, отколкото в София и големите градове.

# 173
  • Мнения: 7 987
Даже е желателно да не е в европейски формат, а да е индивидуално.

# 174
  • Другата България
  • Мнения: 37 133
 Laughing Желателно е за кого? Говориш за себе си.
И аз говоря за моя опит. Затова казвам, че е относително и зависи от много други неща. Като пише в обявата "Задължително СВ в европейски формат, други няма да се разглеждат", ти какво ще изпратиш?

# 175
  • БГ
  • Мнения: 350
Аз не виждам никаква разлика в двата формата - европейски и от джобс. Информацията вътре е една и съща. Даже европейския доста дразни със всичките празни редове и обясненията за попълване.
Аз съм го преработила, именно заради празните редове. Променях го според мястото, за което кандидатствам, съкращавах или добавях информация. Играчка беше, но нямаше как иначе. Факт е, че на сегашната ми работа ме взеха именно с най-дългото и обстоятелствено СВ, именно в европейски формат.
Аз не ползвам СВ-то на джобс.  Изпращам външен файл в pdf, със сигурност се чете от всички. Аз също не харесвам множество на брой празни редове и затова и нямам такива в СВ- то си. Иначе кратко описание на извършваната дейност имам навсякъде където съм работила, образование, допълнителни квалификации и придобити умения.
Стаж 11-12 години на едно и също място + или - се явява по днешните критерии?  
Предполагам в "-" ми идва възрастта..  
Не знам какво да ти кажа за възрастта. И за мен тя беше проблем. Много е относително. Някои фирми предпочитат по...улегнали кандидати поради различни причини - опит, вече са отгледали децата си, продължителния стаж на едно място също е плюс, поне според мен. Не знам в кой град си, в провинцията по принцип е по-трудно, отколкото в София и големите градове.

Не съм в София, но втория по големина град. Оставам с неприятното усещане, че повечето обяви са проформа и няма реално търсене срещу тях.

# 176
  • Мнения: 7 987
Laughing Желателно е за кого? Говориш за себе си.
И аз говоря за моя опит. Затова казвам, че е относително и зависи от много други неща. Като пише в обявата "Задължително СВ в европейски формат, други няма да се разглеждат", ти какво ще изпратиш?

Е, мисля, че е ясно. Аз говоря за другия случай, когато не е задължително.
Европейският формат съдържа много излишни етикети, които заемат място. Да, в моя случай конкретно, ако ползвам това СВ, вероятно никой няма да ми се обади. Може и да има случаи, в които да е подходящ, като например, ако нямаш какво да пишеш в СВ-то си.

# 177
  • Другата България
  • Мнения: 37 133
 newsm78 Защо ако няма какво да пишеш? Напротив, мен това ме тормозеше много, защото именно имах много какво да пиша - 25 години трудов стаж и не чак толкова работни места и длъжности, но всяко със спецификата си. Нали трябва и да опишеш какво си правил и с какво си се занимавал, а това не може да се каже понякога с две изречения само. Триех и добавях според мястото, за което кандидатствам, защото иначе наистина се получаваше дълго и досадно за четене.
Но имах и още два формата, които съм пращала, по-кратки и различни от европейския, единия беше в PDF.

В твоята сфера на работа е различно.

# 178
  • Мнения: 7 987
Ейчарите не обичат СВ-та от няколко страници. А няма как така да го събереш на една.

# 179
  • Мнения: 9 050
Мери Ан, аз точно затова съм написала, че когато този формат не се изисква от обявата, препоръчвам да се избягва. Ако в обявата има конкретно изискване за формат, то трябва да бъде спазено. Но всичко зависи от стила на фирмата, в която се кандидатства.
Да, всяка от нас говори за себе си. Но в тази тема в момента, ако не се лъжа, сме три, занимаващи се с подбор и celika. И три от четири споделяме, че не харесваме този формат.
В допълнение мога да кажа, че нямам колежка, HR в средна или голяма компания, която да го предпочита. Нямам и познат работодател, който да го предпочита.
Този формат е създаден за едно определено кандидатстване в едни определени институции, където той е необходим, понеже първото отсяване се прави от компютър. Но европейските HR-и в частния сектор не са и чували за европейски формат CV.
Пак казвам, ако някой изрично иска този формат, тогава е силно препоръчително той да бъде спазен. Но иначе има много по- лесно четими и приятни формати.

В допълнение нещо, което често повтарям. Всичко може да се каже в две-три изречения. Въпрос на изказ и на ниво на детайл. За мен лично винаги е било важно дали кандидатът може да се изразява точно, ясно и стегнато и дали правилно отсява съществената информация. А това до какъв детайл ще изпаднеш пък, разкрива и мениджърския потенциал.

Общи условия

Активация на акаунт