Работа, CV-та, HR-и, съвети - 66

  • 29 221
  • 722
  •   1
Отговори
# 195
  • Мнения: 9 050
Това за местонахождението го написах само и единствено защото в показаното СВ го има, посочено е и то.
А аз коментирах него.
Не помня вече аз дали съм го правила.

Разбирам. Аз дадох втория темплейт само като пример за подредба. За визуализация на лесно четимо CV. Явно съм подвела. Не казвам "eто това пишете", а по-скоро "eто така си подредете информацията". И то само защото първото се беше сторило прекалено сложно за изпълнение, тъй като имаше добавен цвят в него.
Извинявам се, ако съм създала объркване.

# 196
  • София
  • Мнения: 11 746
Темплейт за 1pager CV с линк съм давала безброй пъти. Моето CV както многократно съм споделяла с 11г в една компания с 11 промени на позиции е също 1 страница.

Днес се наложи да седя да четя CVта за мениджърска позиция. От 45, 3 си харесах и съм в потрес от повечето CVта. Страшно много грешки, language proficiency :Well, CVта със селфита, 5 страници CVта с изместен Europass формат.

Държа да кажа че търсех хора с опит точно в индустрията, които да се задържали 5+ години в компанията в която са започнали и натрупали достатъчно опит. Та кандидатите с които ще се виждам повечето са работили само в една компания. Дано имам късмет.

# 197
  • Мнения: 3 732
Колко точно време се брои за дълго време на едно и също място при нисковалифициран труд?

# 198
  • Мнения: 9 050
При нискоквалифицирания труд текучеството е голямо, но пък и добрите условия не са навсякъде. Колко ще се приеме за дълго, зависи от работодателя. Има места, на които всеки, задържал се повече от година, за мен би бил герой. Има обаче и места, от които никой не би си тръгнал доброволно. Там има хора и с по над 20 години стаж и съответно 2-3 години изобщо не са дълго време.
Не мисля, че има еднозначен отговор на въпроса ти.

# 199
  • Мнения: 1 471
Бих казала, че е хубаво да се посочва местонахождение, тъй като повечето фирми имат дейност в различни населени места, както и навремето в съда нямаше ограничение в регистъра за имена на фирми и примерно дружество Технонещо си имаше е повечето градове, че и повече от 1 в град.

# 200
  • Мнения: 9 050
И?
Ти кандидатстваш за позиция във Варна примерно. Защо работодателят във Варна да го интересува дали преди 10 години си работила в Булгарплод Сливен или в Булгарплод Ямбол? Него го интересува сега ще работиш ли във Варна.
Но съм наясно, че този диалог е точно толкова обречен, колкото диалога на тема "трябва ли да си пишете датата на раждане/личния адрес в CV-то". Кандидат като си реши, че нещо е супер важно, никой не може да го убеди, че е по-добре да го пропусне.
Имах една девойка, която много държеше да си пише опита като фризьорка. Издавал креативност и умения за работа с хора. Да, ама това фризьорство, на фона на останалия опит и отнесено към позициите, за които кандидатстваше, правеше CV-то и абсолютна смешка. Две години и отне, за да узрее, че фризьорството е за неформални разговори след като те наемат. А не за CV-то.

Та, пишете адреси, дати, телефони, семейно положение, деца. Споменете и роднините. И те са семейство. Пишете дали имате шофьорска книжка, при все, че не кандидатствате за позиции, свързани с шофиране. Всичко, което ви се струва важно, просто го напишете. Все пак това си е вашето CV. То представя вас. По начина, по който сами решите.
Ако искате да сте професионалист с опит - пишете квалификации и опит. Ако искате да сте Ванчето от Дружба 2, съпруга и майка на три деца, зодия Риби с асцендент скорпион - пишете лични данни колкото място има.
Ако искате да се знае какво сте работила - пишете позициите и отговорностите. Ако искате да се знае каква щура и силно мобилна авантюристка сте - наблегнете на адресите на бившите работодатели. И дано са от различни краища на България. За по-убедително представяне.
Все пак и CV-тата не са това, което бяха. Наскоро един младеж от екзотичен български град, ми беше пратил CV с уникална снимка - гол от кръста нагоре, напомпал плочки и бицепси, селфиращ се в огледалото. Сигурно му е било важно да покаже здраво тяло, за да стигна до извода, че е и със здрав дух.

Последна редакция: вт, 25 юни 2019, 23:08 от Нищо лично

# 201
  • Мнения: 1 471
Нищо лично сипи си една мента и се успокой, 😁 като искат и часа на зачеване да си пишат.
Едно е да си в бакалията на квартала касиер, примерно, друго е в централата касиер.
И да, има компании, които предлагат развитие на служителите си в различни населени места, от тези в които първоначално са започнали.
А това дали някой за нещо ще узрее или ще е авантюрист, си е негово лично решение.
В днешният свят има и дружества предлагащи допълнителни средства на служителите си да се преместят в новото населено място.

# 202
  • Мнения: 19 687
Решенията са лични, но има някакви норми и очаквани резултати. Ако споделиш тонове ненужна информация, безумни снимки и държиш да изявиш авантюристичния си дух, тогава не трябва да има елемент на изненада, когато не те потърсят за интервю и/или не те наемат.

За мен лично никога не е имало значение къде точно си бил касиер. Всичко се учи - и динамиката, и спецификата. Ако имаш основата, която е необходима (дори и само като soft skills), оттам нататък работим и надграждаме.

Моля за извинение, но не помня кой друг беше HR, овен Нищо Лично. Имам нужда от насоки за благотворителна кауза за деца. Който има желание, моля да ми пише, за да обясня по-подробно.

# 203
  • Мнения: 9 050
Едно е да си в бакалията на квартала касиер, примерно, друго е в централата касиер.

Не разбрах, бакалията има централа? Или "бакалията" е едно, а "централата" е събирателно за всички хай, топ, най-готини места за касиерстване?

За касиер са важни две неща - дали е работил и с чужди валути и дали е изкарал курса на БНБ. (Това са техническите умения. Иначе е хубаво също да е честен, усмихнат и да не краде Wink ) И определено тези по "бакалиите" често са по-опитни от тези в "централата". Касиер от обменно бюро в български курорт има пъти повече опит с фалшиви валути и опити за измами, от касиер в банка например. Което не прави касиерите по банките неопитни, разбира се. Така че, все тя дали е от "бакалията" или от "централата". Въпросът е касиер ли е или просто някой, който в даден етап от живота си е работил и с пари? Което обаче няма как да ми стане ясно от адреса на бившия му работодател.

Останалото не разбрах какво общо има с темата за CV-тата. Да, има всякакви работодатели. Но ако аз съм потенциален твой работодател, за мен по-скоро би било важно какво развитие ти е било предложено и какъв опит си натрупала на тази позиция. А дали позицията е била в Тутракан или в Севлиево, надали би било важно. Повечето компании имат стандарти. Ако даден човек напише, че е работил в Лидл, за мен е все тя дали е бил "мениджър свежест" във в Лидл Варна или в Лидл Русе. Вършил е едно и също, защото стандартите на Лидл са еднакви за всичките им обекти.
 
Но за да не оставям грешни впечатления, аз не казвам, че това как се стекъл животът ви е маловажно. Разбира се, че е важно. Важно е дали цял живот не сте мръднали от панелката в Надежда или пък сте обиколили половината свят. Важно е дали имате семейство и деца или нямате. Важно е дали сте готови да смените населеното място заради работата си или не. Просто казвам, че не всичко от това трябва да е в CV-то. Повечето от тези неща са за интервюто. CV-то трябва да предизвика интерес. Да ви поканят, защото искат да научат повече за вас. И тогава да им разкажете и за преместванията, и за децата, и за хобито ви да пътувате и т.н.

Последна редакция: ср, 26 юни 2019, 14:01 от Нищо лично

# 204
  • Мнения: 1 325
Написаното по-горе може да важи за България, но в други страни е важно да покажеш, че нямаш дупки в професионалното развитие. А работодателя дори има право да изиска извадка от осигурителния институт, за да се види точно от кога до кога и къде си работил. Дори аз познавам хора, които започват работа за кратко, колкото да имат после право на обезщетение за безработни и така си карат с години.
Адресът е важен, защото съм получавала писмени отговори по пощата от големите фирми. Отрицателни, но ми стана много мило за вниманието. С оригинален подпис от шефа.
Семейното положение и децата имат отношение, защото в някои браншове, където съм и аз, с плаващо работни време, часовете се напасват според нуждите на работещия. Директно ми се промени началото на работа от 6.00 на 7.00 часа, защото има ученици, например.
Така че, разни страни - разни идеали.



# 205
  • Мнения: 9 050
Leonie, напълно съм съгласна с теб, че всичко това е важно. Важно е дали имаш деца, особено когато имаш право да наместиш работното си време спрямо личните си ангажименти. Въпросът е дали на тази информация мястото ѝ е в CV-то или е част от нещата, които да се обсъдят при първо интервю?

Иначе, освен ако не си в UK, където пощенските пратки имат малко по-особена функция и статут, честно ти казвам, тръпки ме полазват от фирми, които в ерата на технологиите, пращат едно дърво хартия по пощата, за да откажат на кандидати. А "шефа" седи и подписва лично откази. Брррррр, ужас и депресия. Не бих работила за такава фирма, но това си е мое усещане. И, отново отбелязвам, не важи за UK. Там понякога са длъжни.

Последна редакция: ср, 26 юни 2019, 10:22 от Нищо лично

# 206
  • Мнения: 7 987
Аз съм си писала градовете, защото смятам за важно кандидат работодателят ми да е наясно, че вече живея в този град, но сега ме подсещате евентуално да махна градовете на по-старите позиции, които просто не съм се сетила да махна досега, защото обикновено си редактирам СВ-то или го пренаписвам с копи-пейст

# 207
  • Мнения: X
Влязох с спор с мой близък относно времето, в което трябва да е написано сивито на английски език. За минали позиции - past perfect, а за позиция, което все още се изпълнява отново ли трябва да е в минало време или в сегашно просто време? Защото нали все още я изпълняваш тази позиция и би трябвало да се пише в сегашно. Кое е правилното време за сиви на английски?

# 208
  • Мнения: X
Да се изкажа за СВ-то, без да ангажирам никого да се съгласява с мен.
Моето съм го направила по модела на профилите в LinkedIn. Снимката горе централно или дясно, надолу кратко представяне като специалист и после работата и образованието. Не е дълго цялото, страница и половина, а не е като да нямам дълъг опит и образование.
Ползвах темплейтите от един сайт, сега ще потърся кой беше. Eто: https://forjobhunters.com/course/%D1%81%D1%82%D1%8A%D0%BF%D0%BA% … 0%BD%D0%B8%D0%B5/
Има описано стъпка по стъпка как да се напише и на мен лично ми допадна.
На английски, български, който и да е език не ползвам времена. Това не е преразказ. Срещу работодателя и длъжността слагам едно тире и изброявам отговорностите, функциите и т.н. Без формулировки: аз съм правила, аз съм осъществявала. Ако има времена трябва да сложиш и лично местоимение, а това не е ок в СВ, защото твърде много поставя акцента върху аз-а и всичко изглежда малко нарцистично. Аз-ът обаче не е важен, важен е опитът и оттам звученето на СВ-то се променя.

Последна редакция: ср, 26 юни 2019, 10:46 от Анонимен

# 209
  • Мнения: 9 050
Witchcraft, няма значение кое време ще използваш, важното е да е едно и също. И да, ако миналите позиици са в минало време, настоящата трябва да е в сегашно.

Общи условия

Активация на акаунт