Работа, CV-та, HR-и, съвети - 66

  • 29 382
  • 722
  •   1
Отговори
# 285
  • Мнения: X
Нищо лично, приемаш нещата твърде лично. И ако обичаш не изопачавай думите ми и не изкривявай истината. Подчертаното в червено е нещо, което ти прие като лична нападка, а реално не беше, защото нито ти, нито аз можем да променим нещо в настоящия момент. Зададох ти въпрос защо след като е на ръба на закона, някои работодатели предлагат такава опция, но ти не отговори, а вместо това изписа типично в твоя стил, чаршаф.
Доколкото съм чела в по-старите теми, доста хора са напуснали темата, заради твоя тон.
Не смятам, обаче, да си развалям прекрасния петък в полемики с теб.

# 286
  • Мнения: 7 987
Ок ли е да си пиша изискването за заплащане в кавър летъра, с идеята да спестя време - моето и тяхното, ако не ги устойва?

# 287
  • Мнения: 9 050
Зададох ти въпрос защо след като е на ръба на закона, някои работодатели предлагат такава опция, но ти не отговори,
Напротив, отговорих ти няколко пъти. Защото нямат избор. Поемат рискове, за да угодят на служителите си, за да не ги загубят.

Ок ли е да си пиша изискването за заплащане в кавър летъра, с идеята да спестя време - моето и тяхното, ако не ги устойва?
Да, напълно ОК.
Здравейте,
Мнение за Актавис в София?
Някой знае ли как протичат интервютата при тях?
Благодаря!
Зависи за каква позиция.

# 288
  • Мнения: 10
Ок ли е да си пиша изискването за заплащане в кавър летъра, с идеята да спестя време - моето и тяхното, ако не ги устойва?

Aз не бих го написала, според мен в кавър летъра трябва да се даде основната информация от cv-то и защо искаш работата и защо си подходяща за нея.

# 289
  • София
  • Мнения: 2 411
Освен проблема със злополуките, в домашна обстановка, има ли и друг проблем за работодателя, че служителят му не е в офиса или друго определено работно място?
Аз се сещам за проблем със сигурността, когато се работи с данни. Или ако ти откраднат или счупиш служебния лаптоп. И това, че никога не може да си наясно човекът вкъщи дали работи въобще. Има ли и други неща, за които не се сещам?

# 290
  • Мнения: 7 987
Ок ли е да си пиша изискването за заплащане в кавър летъра, с идеята да спестя време - моето и тяхното, ако не ги устойва?

Aз не бих го написала, според мен в кавър летъра трябва да се даде основната информация от cv-то и защо искаш работата и защо си подходяща за нея.

Ако исках тази работа на всяка цена и аз не бих го написала, но при положение, че не ме устройва под въпросната сума, защо да си губим време, ако не могат да си я позволят?

# 291
  • Мнения: 9 050
Проблем с конфиденциалност, права над свършената работа и информационната сигурност са най-честите, но са лесно решими.
Имах приятелка, чиито служител бе извършил престъпление и като алиби беше казал, че е бил на работа. Тъй като реално работата от вкъщи не се третира като отсъствие, бяха се видели в чудо да докажат, че не е бил в офиса и накрая бяха отнесли глоба за това, че не регистрират отсъствията.
Най-съществен е обаче проблема със злополуките. Работодателят има отговорност за служителя, през работното му време. Има отговорност и към работното му място. Естествено, служителят може и да откаже например работодателя да му организира замерване на напрежението в контактите. Но ако утре нещо гръмне, отговорността си е на работодателя.
А истината е, че служителите са много смели на обещания и поемане на отговорност, докато им разрешат да работят от вкъщи. Но случи ли се нещо, започват делата. Доста абсурдни искове има вече по темата.

Последна редакция: пт, 05 юли 2019, 16:24 от Нищо лично

# 292
  • София
  • Мнения: 2 411
Нищо лично, благодаря за изчерпателния отговор. Имаш ли идея извън България има ли държави, където това е регулирано по някакъв начин? Аз съм програмист, напоследък ми се налага да работя от нас от време на време, но честно казано, не се бях замисляла, че може да е проблем за работодателя. Нали работата се върши, защо пък да трябва да съм в офиса. А това със злополуките или пък, че нямало стая за кърмене. Наистина човек като няма проблем, сам си го прави.

# 293
  • Мнения: 9 050
В разиличните страни е различно, Erinne. Аз например, в предишната ми работа, когато трябваше да създавам политиката за работа от разстояние, работех с колегите от Братислава. Оказа се, че тяхното законодателство е същото като нашето в това отношение. Заедно и с юристите от двете страни, създадохме доста добра политика. Но беше свързана с доволно количество бумащина за всеки служител, който пожелаеше да работи отвкъщи. Но пък законово всичко беше уредено.
Естествено, вдигна ни се работодателската застраховка, но ние държахме да покриваме и инциденти в работно време в домовете на служителите.
Естествено, бързо се появи друг повод за недоволство - защо можело само от дома им, а не можело да отидат на ски на Пампорово и от там да работят Simple Smile Но то това няма край по принцип.

Има страни, в които е доста добре уредено и реално работодателите ползват тази опция, за да пестят от физически работни места и офис пространства. Формите са доста. От това служителите да бъдат "канени" да работят един или два дни от вкъщи,  до това работодателят да плаща наем на служителя за пространството у дома му, което е отделено за работно място.

Не знам колко от вас са чели чл. 107з-к от КТ, но това е нормативната уредба на този вид труд в България. Тя е абсолютно мъглява, неясна и далеч от изчерпателна. Но дори и в този и вид, просто си прочетете текстовете и сами преценете направено ли е всичко, което КТ изисква?

Работодателите са силно зависими от коректността на служителите в това отношение. И ако и двете страни подхождат добронамерено, начини могат да се намерят. За съжаление, често на работодателите се случва да платят прескъпо, защото в един момент служител е решил, че "ще си търси правата", за щети, които реално не би претърпял, ако си работеше от офиса.

Един пример мога да ви дам. Винаги, когато ми е идвала ИТ на проверка (особено в производствените цехове) първото, което ми иска е списък на всички служители, които в този ден трябва да са в офиса. И става мазало. Защото един куп хора нямат никакво регистрирано отсъствие, но не са и в офиса. Къде са? Ами не знаем! А съгласно правилата за безопастност на труда, работодателят трябва по всяко време да знае колко човека има в сградата/офиса си. И това е реален проблем.

# 294
  • Мнения: 10
Celika, да, щом не искаш работата на всяка цена, може би е по-добре да го напишеш, за да не си губите времето с интервю, ако те не могат да ти предложат исканото заплащане.

# 295
  • Бургас
  • Мнения: 6 915
Божеее, толкоз много регулации за едната работа от къщи. Понякога си мисля, че не можем да достигнем белите държави точно защото от толкова много правила сами си усложняваме живота. Мои познати работят от къщи за различни чуждестранни ИТ фирми. Няма такива хиляди условности. Има си изградена онлайн система в която си влизат и работят. Няма изисквания за място (дали в къщи или в хотел на екзотичен остров), няма изисквания за обосоно работно пространство. Системата им отчита колко време са били в системата и какво са правили. Всичко е много опростено.

# 296
  • Мнения: 9 050
Така е, законодателството е много, много остаряло и напълно неадекватно на нуждите и на работодателите, и на служителите. За съжаление обаче, докато работодателите се опитват да са гъвкави, контролните органи изобщо не са такива. И за всичко има глоби. Имаш служител в отпуск без подписана на хартия заповед, с която му го разрешаваш? Ами супер! НАП и държавната хазна ти благодарят за спонсорството.
Обаче хайде обясни на служителите, че в 2019-та година още трябва да подават молби на хартия, да събират подписи от шефове.....отговорът е "е нали има система?!" Има, да, ама КТ казва друго и ИТ си търси хартийките.

# 297
  • Бургас
  • Мнения: 6 915
Има хиляди браншови сдружения и синдикати. Да се задействат малко и те като направят постъпки за смяна на законите. Та нали тези правила се пишат за хората, не за проверяващите органи.

# 298
  • Мнения: X
Божеее, толкоз много регулации за едната работа от къщи. Понякога си мисля, че не можем да достигнем белите държави точно защото от толкова много правила сами си усложняваме живота. Мои познати работят от къщи за различни чуждестранни ИТ фирми. Няма такива хиляди условности. Има си изградена онлайн система в която си влизат и работят. Няма изисквания за място (дали в къщи или в хотел на екзотичен остров), няма изисквания за обосоно работно пространство. Системата им отчита колко време са били в системата и какво са правили. Всичко е много опростено.

Цялата тази система изиксва пари. Аз установих, че когато рабоя от вкъщи правя по малко почивки, по-продуктивен и съсредооточен съм и въобще не ми липсват колегите, които говорят на висок тон или се разхождат по цял ден около мен Smile

# 299
  • Мнения: 1 078
Божеее, толкоз много регулации за едната работа от къщи. Понякога си мисля, че не можем да достигнем белите държави точно защото от толкова много правила сами си усложняваме живота. Мои познати работят от къщи за различни чуждестранни ИТ фирми. Няма такива хиляди условности. Има си изградена онлайн система в която си влизат и работят. Няма изисквания за място (дали в къщи или в хотел на екзотичен остров), няма изисквания за обосоно работно пространство. Системата им отчита колко време са били в системата и какво са правили. Всичко е много опростено.

Цялата тази система изиксва пари. Аз установих, че когато рабоя от вкъщи правя по малко почивки, по-продуктивен и съсредооточен съм и въобще не ми липсват колегите, които говорят на висок тон или се разхождат по цял ден около мен Smile
Да , и така един мой работодател по време на официалната ми отпуска ме е карал да работя от хотелската стая, защото нямало кой друг да свърши работата или по-точно така щеше да бъде свършена, че после да оправям поразии. Това докато бях глупава да си нося лаптопа с мен. Но иначе и аз съм по-продуктивна, когато работя в къщи, макар че това е работа, която не ми се заплаща като допълнителни часове, но в офиса понякога е трудно да се съсредоточа поради посочените от теб причини.

Общи условия

Активация на акаунт