Работа, CV-та, HR-и, съвети - 66

  • 29 275
  • 722
  •   1
Отговори
# 525
  • София
  • Мнения: 6 219
Имай предвид, че в НАП зависи от това на каква служителка попаднеш. Ако не е раотила със самоосигуряващи се и няма опит конкретно в това, може много да те обърка. имай си едно на ум!

# 526
  • Мнения: 7 987
Ние сега работим по вариант той да ме осигурява... Въпросът е с какъв договор. Явно няма как без договор.

Последна редакция: чт, 19 сеп 2019, 14:24 от celika

# 527
  • Варна
  • Мнения: 162
Здравейте,
имам нужда от съвет: предстои ми да започна работа от 1-ви октомври. Новият ми работодател иска предварително трудовата ми книжка, а от работата, на която съм в момента до края на месеца, ми казват, че не могат да я приключат предварително. Освен това ми искат и бележка за доходите от началото на годината до сега, нея пък можели да ми дадат чак в ноември. Въпросът ми е: и едните, и другите имат ли право?

# 528
  • Мнения: 4 406
Не знам как да реагирам. Мисля, че работа не се почва без ТД. От месец съм в една фирма, обучават ме, но съм си с тяхното работно време. Нямам ТД, естествено и заплата. Много пъти ги питах кога ще ме назначат - Ами когато си готова. Мисля, че не е законно.

# 529
  • Мнения: 844
Вие при започване на работа не сте ли говорили за заплащане, периода на обучение дали ще е платен и продължителността му? Незаконно е сегашното ви положение и дори да не ви платят и лев, вие нямате основание за жалба без договор.

# 530
  • Другата България
  • Мнения: 37 258
Не знам как да реагирам. Мисля, че работа не се почва без ТД. От месец съм в една фирма, обучават ме, но съм си с тяхното работно време. Нямам ТД, естествено и заплата. Много пъти ги питах кога ще ме назначат - Ами когато си готова. Мисля, че не е законно.
Разбира се, че не е законно. Същото както и при мен, беше, във въпросната фирма, за която многократно съм писала. В която изкарах месец и половина. Само че при мен бяха 10 дни-ходя си с тяхното работно време, показват, тоест, пиклата-без извинение седи до мен и нарежда-"това така направи, онова иначе, подай тази папка оттук, занеси онази там, иди до пощата, иди до банката, пусни тази фактура, направи онази застраховка...." #Cussing out #2gunfire, а то седи до мен и си чати. На десетия ден заплаших, че ако не ми пуснат договор, си тръгвам. Пуснаха го.
Така че можеш да ги информираш, че ако се наложи и към ИТ ще се обърнеш. Абсолютно не е нито законно, нито редно, нито нормално.

# 531
  • София
  • Мнения: 2 409
Селика, евентуално можеш на ГД. Тогава можеш допълнително да си внасяш част от осигуровките, които там не влизат. Май само здравните влизат при ГД. Но пак трябва счетоводител да види кое колко като сума трябва да е. Договорът трябва да е добре описан, да не се заядат, че е прикрит ТД, за неплащане на данъци.
Тегаво като гледам е всичко. Ние искахме свекървата да осигуряваме, докато гледа малкия, но не намерихме кой да помогне за ГД. Като самоосигуряващ нямаше как да стане и единствено става с фиктивно назначаване на ТД, но тогава поемаме и осигуровките от страна на работидателя.

# 532
  • Мнения: 4 406
Благодаря, момичета!
На интервюто ми казаха, че са фирма, която плаща по време на обучение. Сега се оказа друго. Много фирми постъпвали така, според тях. Но ако съзирам ИТ, няма как да докажа, че съм била на работа там. Никой служител няма да смее да потвърди.
Мери,  същата работа, за 2-3 дни разбрах нещата. Захвърли ме обучаващата да си играе на игри на телефона, аз попълвам заявления, разправям се с клиенти.

# 533
  • Мнения: 7 987
Селика, евентуално можеш на ГД. Тогава можеш допълнително да си внасяш част от осигуровките, които там не влизат. Май само здравните влизат при ГД. Но пак трябва счетоводител да види кое колко като сума трябва да е. Договорът трябва да е добре описан, да не се заядат, че е прикрит ТД, за неплащане на данъци.
Тегаво като гледам е всичко. Ние искахме свекървата да осигуряваме, докато гледа малкия, но не намерихме кой да помогне за ГД. Като самоосигуряващ нямаше как да стане и единствено става с фиктивно назначаване на ТД, но тогава поемаме и осигуровките от страна на работидателя.

Обмисляме го още.
За самоосигуряващ трябва да има подходяща професия. Ами то всъщност така или иначе вие трябва да ги поемете всички осигуровки. Просто при ТД са повечко.

# 534
  • BG
  • Мнения: 2 217
Селика, евентуално можеш на ГД. Тогава можеш допълнително да си внасяш част от осигуровките, които там не влизат. Май само здравните влизат при ГД. Но пак трябва счетоводител да види кое колко като сума трябва да е. Договорът трябва да е добре описан, да не се заядат, че е прикрит ТД, за неплащане на данъци.
Тегаво като гледам е всичко. Ние искахме свекървата да осигуряваме, докато гледа малкия, но не намерихме кой да помогне за ГД. Като самоосигуряващ нямаше как да стане и единствено става с фиктивно назначаване на ТД, но тогава поемаме и осигуровките от страна на работидателя.

Обмисляме го още.
За самоосигуряващ трябва да има подходяща професия. Ами то всъщност така или иначе вие трябва да ги поемете всички осигуровки. Просто при ТД са повечко.

Гражданския договор е за свършена работа, т.е трябва да се пише граждански договор за различни задачи и там не се начислява стаж.

# 535
  • Мнения: 1 078
Здравейте,
имам нужда от съвет: предстои ми да започна работа от 1-ви октомври. Новият ми работодател иска предварително трудовата ми книжка, а от работата, на която съм в момента до края на месеца, ми казват, че не могат да я приключат предварително. Освен това ми искат и бележка за доходите от началото на годината до сега, нея пък можели да ми дадат чак в ноември. Въпросът ми е: и едните, и другите имат ли право?
По принцип не е редно да ти искат предварително трудовата книжка. Тя се попълва на основа  сключен и двустранно подписан ТД. Относно бележката за доходи - трябва да ти бъде дадена, заедно с всички останали документи по приключване на договора, но фирми всякакви. Ако са много натоварени може и да се изчака за тази бележка за доходите, но 1 месец....
Аз също от 1 октомври започвам нова работа - на 30 септември ще ми попълнят трудавата книжка, всички удостоверения ( УП-та ), Удостоверение за доходи и Заповедта за прекратяване на ТД, както впрочем и ведомост.

# 536
  • Мнения: 54 401
Не може да се обучаваш, ако не си назначен. Щом нямаш ТД, значи изобщо не е наред работата.

# 537
  • Мнения: 9 050
Здравейте,
имам нужда от съвет: предстои ми да започна работа от 1-ви октомври. Новият ми работодател иска предварително трудовата ми книжка, а от работата, на която съм в момента до края на месеца, ми казват, че не могат да я приключат предварително. Освен това ми искат и бележка за доходите от началото на годината до сега, нея пък можели да ми дадат чак в ноември. Въпросът ми е: и едните, и другите имат ли право?
И двете страни са прави. Трудовата книжка се приключва на последния работен ден. Но от новото място изобщо не ти искат приключена трудова книжка. Те искат да ти видят стажа до момента, за да могат да ти изчислят класа прослужено време. Дай им копие от всички страници и съм почти сигурна, че ще е достатъчно.
Бележката за доходите от началото на годината им трябва, за да ти направят изравняването на данъка през декември. И са напълно прави да ти я искат сега. Защото ако не ти я поискат при постъпването, после ще забравиш и декември, точно по най-голямата лудница пада едно събиране на бележки....ама кой в отпуск, кой не може. Прави са да ти я искат. И аз така ги искам - при постъпване или до месец след това. По принцип и през ноември да ти я издадат, пак не е късно. Но пък, съгласно КСО, работодателят е длъжен да издава подобни удостоверения в 14 дневен срок от тяхното поискване или от прекратяване на правоотношението. Та ще ти я дадат през ноември само ако ти се съгласил да ти я забавят до ноември. Питай новия работодател ОК ли е да я получи през ноември. (Тя по-рано не му и трябва.)

# 538
  • Мнения: 7 987
Селика, евентуално можеш на ГД. Тогава можеш допълнително да си внасяш част от осигуровките, които там не влизат. Май само здравните влизат при ГД. Но пак трябва счетоводител да види кое колко като сума трябва да е. Договорът трябва да е добре описан, да не се заядат, че е прикрит ТД, за неплащане на данъци.
Тегаво като гледам е всичко. Ние искахме свекървата да осигуряваме, докато гледа малкия, но не намерихме кой да помогне за ГД. Като самоосигуряващ нямаше как да стане и единствено става с фиктивно назначаване на ТД, но тогава поемаме и осигуровките от страна на работидателя.

Обмисляме го още.
За самоосигуряващ трябва да има подходяща професия. Ами то всъщност така или иначе вие трябва да ги поемете всички осигуровки. Просто при ТД са повечко.

Гражданския договор е за свършена работа, т.е трябва да се пише граждански договор за различни задачи и там не се начислява стаж.

Как да не се начислява стаж? Доколкото знам се начислява, ако се осигуряваш на или над МРЗ.

# 539
  • София
  • Мнения: 6 219
Мисля, че се забъркват осигурителен стаж с трудов стаж. Различни неща са.

Общи условия

Активация на акаунт