Етажната собственост - такава, каквато си я направим

  • 30 762
  • 836
  •   1
Отговори
# 180
  • Мнения: X
При майка блока беше с ТЕЦ. Но имаха и комини..вкл.и в хола.
В хола едва ли е вентилационен отвор.
Не съм специалист, но мисля, че във всички стаи трябва да има вентилационни отвори.

# 181
  • Бургас
  • Мнения: 5 732
И с длъжника трудно ще се оправя. Реално ЕС не е следвала закона никога и сега е чудо. Всеки прави каквото си знае.


Не е късно сега да направите събрание и да вземете решение кого и как да съдите. Лошо е, че нямате стари протоколи и ако се стигне до съд, най-вероятно сумите ще паднат. За такси входе по-трудно, за фонд ремонт по-признават. На едното дело дори ми бяха пратили служебно лице да проверява какви ремонти сме правили и тя сметна нещо процентно и съдът го прие.
Друго, което ми хрумва е, че с решение на ОС можете да го глобите за неспазване на общите правила /а сумата да е колкото ви дължи напр./ и така ще сте поне с валидно решение занапред.
Написах две предупреждения. Не е лош и неразбран човек, но се е хванал на инат. Ако не взема мерки, останалите ще ме изядат. Бих го изчакала, но дори и на инат и оправдано да не плаща, няма право и не е редно. Той сърдит - не плаща. Мръкат на мен и правят крива касиерката...а сега? Луда работа.

Ще свикам едно събрание да определим вноските по касата за ремонт и обновяване, ще обявя таксите за управление и т.н. как се сформират. Ще им представя становищата за коминните тела и ще обясня какво следва. Ако не са се сбили, може и да мине номера.

Все си мислех, че има оправия обаче се отчайвам.
При майка блока беше с ТЕЦ. Но имаха и комини..вкл.и в хола.
В хола едва ли е вентилационен отвор.
Не съм специалист, но мисля, че във всички стаи трябва да има вентилационни отвори.
Чисто законово, в кухните трябва да се изградят две коминни тела /или както се казва едно голямо с два отвора / едното да обслужва отопление, а другото готварската печка. При нас е изпълнено само едно и е изпълнено не както е предвидено за димоотвод.

Преди да подам документи за изпълнителен лист, следва да имам съгласието на останалите. Така ли е?

Последна редакция: пт, 05 юли 2019, 13:16 от MeMyselfI

# 182
  • Мнения: 69 030
При майка блока беше с ТЕЦ. Но имаха и комини..вкл.и в хола.
В хола едва ли е вентилационен отвор.
Не съм специалист, но мисля, че във всички стаи трябва да има вентилационни отвори.

Коминно тяло е. С розетка. Като сме били бебета...всички по вертикалата са го ползвали като комин към печките за дърва.

# 183
  • Мнения: 2 244
Мисля че не са. Едното помещение си е на собственичката на фризьорския салон, за другото с въпросните маймуни не зная. А в другия вход има сервиз за ИТ техника, който също си е на собственика на сервиза. Не са под наем. Според мен те се водят търговска площ и едно време са продадени за такава. Ние се водим на трети жилищен етаж по документи, но от общо 4 етажа с търговските обекти.
Отвратително груб и невъзпитан изказ! Тези жени са нечии дъщери, съпруги, майки, приятелки! Бихте могли да обърнете внимание да не пушат точно пред входа - на тях или на управителя на фирмата. Но не, ръсят се обиди и квалификации, щото ние сме по - по - най, нали... Между другото, в думата "гносутия" имате две правописни грешки:smile:

Да съм казала, че аз съм по-по-най? Квалифицирам ги като такива, защото им е казано многократно да не пушат и че не е приятно на живущите.
Моля, като не знаете за ситуацията, не коментирайте.
И в случая, правописа не мисля че е за коментиране. На всеки са случва да размести някоя буква Simple Smile

Благодаря на отзовалите се. Ще помисля какви други мерки може да се вземат.

# 184
  • Бургас
  • Мнения: 5 732
Да си призная изобщо не ме интересува дали е за отопление или за отвеждане на аспиратори. И в двата случая ми е все тая. Факт е, че трябва да намеря начин да го оправим, като имам поне двама собственика, които отказват достъп и то категорично от 2 години, един ме плаши, че не му пука и ще си пали печка /там лично ще му скъсам дупето от дела и глоби, ако запали преди да е ремонтирано/....та хем бързам, хем не мога да се оправя с време.

# 185
  • Мнения: 2 886
Мисля че не са. Едното помещение си е на собственичката на фризьорския салон, за другото с въпросните маймуни не зная. А в другия вход има сервиз за ИТ техника, който също си е на собственика на сервиза. Не са под наем. Според мен те се водят търговска площ и едно време са продадени за такава. Ние се водим на трети жилищен етаж по документи, но от общо 4 етажа с търговските обекти.
Отвратително груб и невъзпитан изказ! Тези жени са нечии дъщери, съпруги, майки, приятелки! Бихте могли да обърнете внимание да не пушат точно пред входа - на тях или на управителя на фирмата. Но не, ръсят се обиди и квалификации, щото ние сме по - по - най, нали... Между другото, в думата "гносутия" имате две правописни грешки:smile:

Да съм казала, че аз съм по-по-най? Квалифицирам ги като такива, защото им е казано многократно да не пушат и че не е приятно на живущите.
Моля, като не знаете за ситуацията, не коментирайте.
И в случая, правописа не мисля че е за коментиране. На всеки са случва да размести някоя буква Simple Smile

Благодаря на отзовалите се. Ще помисля какви други мерки може да се вземат.
Това е публичен форум, така че всеки може да коментира. Но квалификации правите само вие. Дано се въздържите от обиди към тези жени при личните ви срещи, защото в противен случай това ще ви струва от 500 до 1000 лв. за всяка една Smile

# 186
  • Мнения: 11 736
Цитат на: bl00dflowerz link=topic=1119823.msg38969625#msg38969625 date=1562309518
Здравейте! Не съм сигурна, че питането ми е точно за етажната собственост.
[spoiler
Изчетох целия интернет, сега почвам и Закона за етажната собственост, но до момента не намирам отговора на въпроса ми, а именно следното:
Живеем в жилищен блок, на входа на който от двете страни има салон за красота и някакъв мини цех за съмнителни неща (шият някакви неща, лепят кожи, коси.. пълна гнусотия) И като изключим това почти всяка сутрин 10 жени стоят пред вратата на входа, пречат на минаването, вдигат шум и на всичкото отгоре пушат.. Сещате са за каква смръдня става на въпрос.
Въпросът ми е мога ли да подам жалба в общината най-вече относно пушенето пред вратата на входа?
Никъде не успях да намеря информация дали е забранено.. и дали ще съм в правото си да се оплача. [/spoiler ]
Ще съм благодарна ако някой е имал подобен проблем Simple Smile
По-добре проучете въпроса дали производствени цехове могат да се намират в жилищна сграда.

Последна редакция: пт, 05 юли 2019, 21:46 от petiaivanov

# 187
  • Мнения: 69 030
Да не е някое обущарско ателие-не дава яснота много дамата.
Иначе преди имаше една наредба за хигиенно-защитните зони - определени вредни производства трябваше да отстоят на определено разстояние от жилищните зони. Мисля РЗИ или РИОСВ бяха компетентни.
Но не знаем подробности за какво точно производство иде реч, така че няма смисъл да гадаем.

# 188
  • Мнения: 4 682
Ако знаете какво точно е производството - замърсяващо, опасно, с риск за здраве, отделя миризми, опасност от зарази и т.н. може лесно да се махне с една жалба и проверка. За пушене - като не са съгласни да престанат и ако собственикът на "цеха" не може да се накара с добро да им забрани, може да пробвате разни пречки. Случайно някой си мята кофичка с вода отгоре... На третия път като ги окъпят, ще се усетят.

Иначе може да видите и това и да подадете сигнал до България без дим: https://bezdim.org/blog/2018/01/06/pusheneto-vav-vhodove-i-asansyori-e-zabraneno/

# 189
  • Мнения: 2 244
Ее не не.. не искам да си създавам излишен стрес като правя конфронтации с тях. Пък и те пушат под навеса на входа, така да се каже. На площадката непосредствено пред входа. И то става димна завеса.. Учтиво им е казвано че не е приятно..
Ще се поинтересувам точно с каква дейност се занимават, защото наистина изглежда малко съмнителна. Никога не отварят вратата като има външни лица или я затварят бързо. Единственото, което съм успяла да видя до момента е едни изкуствени коси, лепила и някакви подобни на кожи неща. Всички прозорци са облепени, за да не се вижда вътре.
Мога да изпратя сигнал до РЗИ просто да им направят една проверка и да видим.
Благодаря за линка, ще прочета подробно Simple Smile

# 190
  • Мнения: 69 030
По-добре в общината или в ДНСК . Могат да затворят цеха и да забранят ползването му, ако няма документ за въвеждане в експлоатация с това точно предназначение.

# 191
  • Мнения: 4 682
Направо си е съмнително, подавай сигнал и до Инспекция по труда.

# 192
  • Мнения: 183
Здравейте,

предстой ни да се нанесем в ново жилище. Новият ни блок е занемарен до такава степен, че не ми се вярва да имаме чистачка, има паяжини, достойни да се оплете в тях човек, мирише зле..меко казано живеят непускити в този блок. Стъклата между етажите са със счупени профили, не се затварят изобщо, чудя се на тези хора не им ли е студено зимата. Входната врата е метална и много масивна, при затваряне на вратата се удря силно...не им ли прави впечатление не мога да си обясня. Комуникацията между живущите в блока стига до там, че "касиерката" на блока оставя бележка до пощенските кутии от типа: "Който не си е платил, да го направи НЕЗАБАВНО!!!". Подобни заплашителни бележки, ако не си платиш 3те лева такса, ще дойде "касиерът" лично да си ги търси, са изключително махленски. Моята цел е да се промени този начин на съжителство. Чувала съм доста изказвания и спорове като "аз живея на първия етаж и няма да плащам за покрива, защото у нас не тече", комшията от последния етаж пък казва: "на мен не ми духа от входната врата и не ми пречи да се удря силно ", от втория етаж казват "ние не използваме асансьор няма да плащаме за него ( но ако имам багаж за носене що пък да не се възползвам)". Надявам се идеите ми за смяна на входната врата, смяна на прозорци и наемане на чистач и други да бъдат приветствани, но в случай, че не се получи така, както си го представям бихте ли споделили практики и мнения как да се подходи към неприятелки настроени съседи. Имали ли сте такива казуси?

# 193
  • Варна
  • Мнения: 1 885
На първо време потърсете съмишленици. Иначе рискувате всички да се настроят против вас и на събранията може да гласуват срещу идеите ви.

# 194
  • Мнения: 1 761
Аз не бих се пренесла да живея там. Още не сте се настанили, а проблемите са налице. Няма да ги превъзпиташ. Само ще си късаш нервите. За какво ти е?

Общи условия

Активация на акаунт