Етажната собственост - такава, каквато си я направим

  • 30 869
  • 836
  •   1
Отговори
# 165
  • София
  • Мнения: 190
Да, явно съм неподготвена, за да изясня ситуацията, но много ви благодаря за разбирането и съветите. Не се изразявам правилно явно, защото сигурно ЖСК е прекратено и не съм виждала нотариален акт за въпросния апартамент, собственост на всички от кооперацията/сградата. Ще се подготвя с прочит на документи и ще питам адвокат, ако не се оправя. Към момента знам, че апартаментът е на всички собственици, приходите от наема вслизат в касата, но защо да се води на един човек водомера/партидата не ми е ясно.
Благодаря ви! Господ здраве да ви дава и добри съседи Simple Smile (за да сме по темата)

# 166
  • Мнения: 2 298
Най-логично е да е на етажната собственост, която така или иначе има регистриран в общината управителен съвет. Това, че нещо работи при Топлофикация, не означава че при ЧЕЗ и Софийска вода е същото. Ръководят се от различни нормативни документи, собственост са на различни дружества, управляват се по различен начин, ползват различни системи и т.н. Не намирам логика да търсите така връзка.

# 167
  • Мнения: 2 257
Здравейте! Не съм сигурна, че питането ми е точно за етажната собственост. Изчетох целия интернет, сега почвам и Закона за етажната собственост, но до момента не намирам отговора на въпроса ми, а именно следното:
Живеем в жилищен блок, на входа на който от двете страни има салон за красота и някакъв мини цех за съмнителни неща (шият някакви неща, лепят кожи, коси.. пълна гнусотия) И като изключим това почти всяка сутрин 10 жени стоят пред вратата на входа, пречат на минаването, вдигат шум и на всичкото отгоре пушат.. Сещате са за каква смръдня става на въпрос.
Въпросът ми е мога ли да подам жалба в общината най-вече относно пушенето пред вратата на входа?
Никъде не успях да намеря информация дали е забранено.. и дали ще съм в правото си да се оплача.
Ще съм благодарна ако някой е имал подобен проблем Simple Smile

Последна редакция: пт, 05 юли 2019, 14:26 от bl00dflowerz

# 168
  • Мнения: 69 188
За пушенето едва ли...РЗИ ги контролират тези неща.

До кмета може да пуснеш жалба за двата обекта - да им проверят строителните книжа и имат ли разрешение или удостоверение за ползване по чл.178 от ЗУТ с това точно предназначение.

# 169
  • Мнения: 2 257
Благодаря! Ще се поинтересувам да пусна такава жалба.
Иначе смятам да пиша и затова, че замърсяват пространството пред входа, оставят мизерия и не си почистват и че вдигат шум рано сутрин.
Не ми се ще като имаме малко дете след време да минавам през цигарен дим и мърсотия, за да си вляза в блока..

# 170
  • Мнения: 2 886
Благодаря! Ще се поинтересувам да пусна такава жалба.
Иначе смятам да пиша и затова, че замърсяват пространството пред входа, оставят мизерия и не си почистват и че вдигат шум рано сутрин.
Не ми се ще като имаме малко дете след време да минавам през цигарен дим и мърсотия, за да си вляза в блока..
А чия собственост са тези помещения? Да не би да са на ЕС и да са отдадени под наем?

# 171
  • Мнения: 2 257
Мисля че не са. Едното помещение си е на собственичката на фризьорския салон, за другото с въпросните маймуни не зная. А в другия вход има сервиз за ИТ техника, който също си е на собственика на сервиза. Не са под наем. Според мен те се водят търговска площ и едно време са продадени за такава. Ние се водим на трети жилищен етаж по документи, но от общо 4 етажа с търговските обекти.

# 172
  • Мнения: 69 188
Това са обекти с нежилищно предназначение, но част от ЖС. Предполагам.
Могат да си работят с търговско предназначение - виж чл 38 от ЗУТ...стига да имат стр.книжа и документ по чл.178 от ЗУТ.

# 173
  • Мнения: 2 886
Мисля че не са. Едното помещение си е на собственичката на фризьорския салон, за другото с въпросните маймуни не зная. А в другия вход има сервиз за ИТ техника, който също си е на собственика на сервиза. Не са под наем. Според мен те се водят търговска площ и едно време са продадени за такава. Ние се водим на трети жилищен етаж по документи, но от общо 4 етажа с търговските обекти.
Отвратително груб и невъзпитан изказ! Тези жени са нечии дъщери, съпруги, майки, приятелки! Бихте могли да обърнете внимание да не пушат точно пред входа - на тях или на управителя на фирмата. Но не, ръсят се обиди и квалификации, щото ние сме по - по - най, нали... Между другото, в думата "гносутия" имате две правописни грешки:smile:

# 174
  • Бургас
  • Мнения: 5 746
По напред бях писала за проблем с коминно тяло и с предоставянето на достъп за ремонт. Едно коминно тяло в кухните на 8 етажна панелка. Двама го ползват за печки на дърва, един за аспиратор. Има дупка в самия комин и през нея в шахтите влиза дим и съответно от там се обгазяват 4 етажа. Трябва да се ремонтира, преди да се използва за каквато и да е цел.

Спазих си предписанията на общината и изисках становище от ОВК за предназначението на коминното тяло и нуждата от ремнот.

На кратко: коминното тяло в кухните не е димоотвод, т.е. са го ползвали за печки на дърва незаконно.
От тук ми излизат два въпроса: как да убедя с добро хората с печките да не го използват вече за комин, тъй като не е предназначено за това? Имам становище на правоспособно лице и на главния ОВК на общината и двете сочат, че не е комин за печки.
И втория въпрос: комин или не, трябва да се оправи. Една от дупките попада в собственост на хора, които не дават достъп. Искат да им се докаже, че било дупка и е на нивото на техния етаж - две видеообследвания сочат, че мястото е точно там. Обаче въртят, сучат не дават. Подадах искане за достъп в общината и ще го уважат, но подозирам, че пак няма да се даде достъп. Как се процедира в такъв случай?
Мога ли да сезирам съда, че не изпълняват решение на ОС да се извърши ремонт, чрез бездействие?

Изобщо някой има ли опит с тази ситуация?

И още нещо: имам още един собственик, които не заплаща месечни такси и вноски. Как се процедира за издаване на изпълнителен лист? С какви документи следва да разполагам? Защото няма разписани решения от ОС за размера на вноските и подозирам, че ако човека се заяде в съда искането ми ще падне.

# 175
  • Мнения: 69 188
Поискайте общината със заповед да ги задължи. Имат такива правомощия.

Но как коминното тяло да не е за печки? Сигурно ли е това? Проекта на блока видяхте ли..

# 176
  • Мнения: X
Ако блокът е с ТЕЦ печки на тв. гориво са ненужни. На който не му харесва да си живее в къща.
И при нас има един малоумен мизерник на първия етаж, който обгазява горните 7 етажа. Спрял си е парното и се грее на печка. Добре, че не е от нашата страна...

# 177
  • Мнения: 69 188
При майка блока беше с ТЕЦ. Но имаха и комини..вкл.и в хола.
В хола едва ли е вентилационен отвор.

# 178
  • Бургас
  • Мнения: 5 746
Блока е с предвиден ТЕЦ, но никой не го използвал. Тръбите са рязани...
Има две тела и двете са единични. Едното е в хола, другото в кухнята. Иде реч за коминно тяло в кухните. Специалист ОВК издава становище на база арх.проекти,  стандарти и 100 други неща. Не съм го решила аз. Предоставих наличната документация и от там те си търсят каквото им трябва. Пък и главния ОВК на общината е на същото мнение и го е написал. Т.е. двама правоспособни ОВК проектанти са на едно мнение по въпроса. Това, че има коминно тяло, не означава автоматично печки на дърва.

За хола идея нямам как стоят нещата.

Въпроса е как да постъпя, за да се приложет тези предписания: да не се ползва за печки, да се ремонтира. Защото ако не се ремонтира за нищо не може да се ползва.

И с длъжника трудно ще се оправя. Реално ЕС не е следвала закона никога и сега е чудо. Всеки прави каквото си знае.

# 179
  • Варна
  • Мнения: 1 885
И с длъжника трудно ще се оправя. Реално ЕС не е следвала закона никога и сега е чудо. Всеки прави каквото си знае.


Не е късно сега да направите събрание и да вземете решение кого и как да съдите. Лошо е, че нямате стари протоколи и ако се стигне до съд, най-вероятно сумите ще паднат. За такси входе по-трудно, за фонд ремонт по-признават. На едното дело дори ми бяха пратили служебно лице да проверява какви ремонти сме правили и тя сметна нещо процентно и съдът го прие.
Друго, което ми хрумва е, че с решение на ОС можете да го глобите за неспазване на общите правила /а сумата да е колкото ви дължи напр./ и така ще сте поне с валидно решение занапред.

Общи условия

Активация на акаунт